İçeriğe Yönlendir

Anadol Sente Ayarı?

Burhan Ulu

Recommended Posts

Burhan Ulu

Herkese iyi aksamlar. Anadol 1.6 aracımda çekiş düşüklüğü sorunu yaşıyorum. Motorda bir sorun yok yalnız ayarlarında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Subap, avans, sente vs. Senteyi kontrol etmek için ön kapağı söktüm ve dişlilerdeki işaretler resimdeki gibi birbirini karşılamıyor. Araci tam senteye getirmek için tam olarak ne yapmam gerekir acaba? 

Resim linktedir. 

https://drive.google.com/file/d/1cwiC0u1wKKsUCP0AnJrI7VlJ5Oczqhkq/view?usp=drivesdk

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Anadol'larda sente ayarı sanki distribütörden ayarlanıyordu. Bir tane buji sökülüyor, o boşluğa bir parça üstüpü konulup araba çalıştırılıyor, gaz verilip distribütör oynatılıp üstüpü fırladığı yerde distribütör sabitleniyordu diye hatırlıyorum. Bu anlattığımı umarım teyit ettirirsiniz, yanlış bilgi vermiş olmayayım.

Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

3 buji ile mi calistiracagiz araci o zaman bunu yapmak için 

Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

İnşallah cevap yazar da aydınlatır beni 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
11 saat önce, Burhan Ulu yazdı:

3 buji ile mi calistiracagiz araci o zaman bunu yapmak için 

Ben öyle hatırlıyorum Burhan bey, zaten araç normal şekilde çalışmayacak, üstüpüyü fırlatacak.

Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

Bu dediginiz yöntem avans ayarı için olabilir mi? Attığım resimde dişlilerdeki isaretler birbirini karşılamıyor anladığım kadarıyla. Zinciri sokmeden de işaretleri hizaya getirmenin mümkün olduğunu sanmıyorum 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş
(düzenlendi)
Bir saat önce, Burhan Ulu yazdı:

Bu dediginiz yöntem avans ayarı için olabilir mi? Attığım resimde dişlilerdeki isaretler birbirini karşılamıyor anladığım kadarıyla. Zinciri sokmeden de işaretleri hizaya getirmenin mümkün olduğunu sanmıyorum 

35 yıl önce Anadol arabamla Adana'dan Ankara'ya gelirken Aksaray yakınlarında yolda kaldım. (O zamanlar kayınpederin  de Anadol'u vardı. Kısaca ufak tefek tamiratlarını biliyordum.) Motora benzin geliyor, elektrik geliyordu. Şansımdan 100 m. ileride bir kulübeden bir arkadaş geldi, geçmiş olsun falan derken kamyon-oto tamircisi imiş. Baktı distribütör dişlisinin burcu kırılmıştı. Kırık parçayı çıkarıp yerine uygun bir çivi kesip taktı ve yukarıda açıkladığım işlemleri yaptı. Yola devam ettim, Aksaray sanayisine uğradım durumu ustalara anlattım, sıkıntı olmaz daha sağlam olmuştur çivi dediler. Arabaya 1 yıl daha bindim, sıkıntı olmadan da satmıştım. 

Not: Burç dediğim distribütör çubuğu ile dişlisini birbirine bağlayan 1-2 mm. kalınlığında yuvarlatılmış sac parçası.

Avans için de yapılmış olabilir, siz öyle deyince açıklamak zorunda kaldım. Forumdaki ustalarımız daha iyi bilirler.

tarihinde Hüseyin Maviş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burhan Ulu

Ayarı yaptım ancak şimdi de aracı calistiramiyorum. Atesleme de sorun var galiba 

Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

Osman bey kim?  Rahatsız etmeyeyim yardımcı olabilir mi acaba

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Osman bey kim?  Rahatsız etmeyeyim yardımcı olabilir mi acaba

Osman ist Avrupa yakasında bence en iyi ustalar dan Anadolu babadan bilen biri
Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

Sorun çözülmüştür. Vakit ayıran herkese ve özellikle Osman Bey e verdiği ve esirgemedigi bilgiler için çok teşekkür ederim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
1 saat önce, Burhan Ulu yazdı:

Sorun çözülmüştür. Vakit ayıran herkese ve özellikle Osman Bey e verdiği ve esirgemedigi bilgiler için çok teşekkür ederim. 

Burhan Bey geçmiş olsun. Sorun neymiş nasıl çözüldü?

Yorum bağlantısı
Burhan Ulu

Teşekkür ederim. Aslında sorun anadol aracimda çekiş düşüklüğüydü. Bu nedenle de subap ayari ve sentesini kontrol edeyim derken, avans ve distribütör vs ilerledi. Hepsini elden gecirdim lakin son olarak distribütörü yerlestirmede hata yapıyordum ve araç çalışmıyordu. Sağolsun Osman beyin yardimiyla doğru şekilde yerleştirip calistirabildim. Malesef ki çok uzun zamandir araç sentesi 3 diş kaçık olarak gidiyordu ve doğal olarak da çekişi çok düşüktü. 

İşte malesef sanayi ortamına çırak olarak girmiş ve eski ustalardan pratikte birşeyler görmüş ama teoride hiçbir eğitim almamış kişiler yüzünden böyle sıkıntılar çekiyoruz ki bu basit bir anadol için böyle. Eline tornavidayi alan herkes usta olunca da hal böyle oluyor işte. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...