İçeriğe Yönlendir

Kombi Seçimi İçin Yardımlarınızı Bekliyorum

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Abiler, arkadaşlar merhaba;7

Memleket Giresun'a doğalgaz gelince yıllardır odun kömür ile uğraşan emekli Anacığım ve Babacığım sonunda rahata ermek için eve doğalgaz bağlatma arefesindeler. Uygun, tasarruf oranı, verimliliği ve f/p oranı yüksek kombi seçme işi de bana kaldı ama okudukça kafam çok daha çok karıştı.

Ev yalıtımsız 3 tarafı cephe 25 yıllık bir bina.

70m2 evin alanı

7.5 metre petek boyu

Bu şartlar göz önüne alınınca ne almak mantıklı olur? Marka model önerilerine açığım. Bütçe 3bin civarı. Zaten bu doğalgaz bağlatma işine epey masraf harcandı.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

selam emrah bey evde yalıtım yok petek boyu fazla baymak . vailant, bosch yogusmalı bır kombı alabılırsın benım evdekı düz vailant babamdakı baymak yogusmalı onun faturası benden az gelıyor yogusmalı yuzde 5 gıbı bıraz daha az yakıyor 

Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Vaillant kombinin mucidi 17 senedir kullanıyorum bir sefer olsun arıza vermedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Söz konusu konfor ise.. Oda termostatı şart... 

Ben çok memnunum.. 

Kış girerken 23 dereceye ayarladım ve bıraktım.. 

Kombim Vaillant.. Ben memnun kaldım.. 

Yoğuşmalıların çok uzun ömürlü olamadıkları bilgisine ulaştım.. 

Alman üretimi bir yoğuşmasız aldım.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Takipteyim bende. Annemin evine laminanttan once borular alttan gecsin diye petek tesisati yapildi ve petekler baglandi ama dogalgaz hatti yok. Secimden once alalim dedik ama bu eferde dogalgaz yetkilileri onay vermezse diye kaldik ortada 1 seneye dogalgaz gelecek. Alsak onayda sorun ciksa iade de edemeyiz. Ev yalitimsiz yaklasik 9 metre petek var diye hatirliyorum. Baglanti tipi capraz baglanti. Odadan odaya boru geciyor moduler sistem degil.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Yoğuşmasız üretimi kalmadı artık. Ellerdeki hermatik kombi bittikten sonra bütün kombiler artık yoğuşmalı olacak.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ekleme: Yogusmali sart mi? Yeni duzenleme vs vs birseyler var ama nedir ne degildir bilemedik.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
18 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Söz konusu konfor ise.. Oda termostatı şart... 

Ben çok memnunum.. 

Kış girerken 23 dereceye ayarladım ve bıraktım.. 

Kombim Vaillant.. Ben memnun kaldım.. 

Yoğuşmalıların çok uzun ömürlü olamadıkları bilgisine ulaştım.. 

Alman üretimi bir yoğuşmasız aldım.. 

Abi avrupada yoğuşmasız satılması yasak. Sen neden böyle yapın ki? :blink:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi avrupada yoğuşmasız satılması yasak. Sen neden böyle yapın ki? :blink:

Üretenin tavsiyesini dinledim.
Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun
3 saat önce, Emrah Altun yazdı:

Memleket Giresun'a doğalgaz gelince yıllardır odun kömür ile uğraşan emekli Anacığım ve Babacığım sonunda rahata ermek için eve doğalgaz bağlatma arefesindeler. Uygun, tasarruf oranı, verimliliği ve f/p oranı yüksek kombi seçme işi de bana kaldı ama okudukça kafam çok daha çok karıştı.

70m2 evin alanı

7.5 metre petek boyu

Bu şartlar göz önüne alınınca ne almak mantıklı olur? Marka model önerilerine açığım. Bütçe 3bin civarı. Zaten bu doğalgaz bağlatma işine epey masraf harcandı.

Ben İmmergaz kombi kullanıyorum  sessiz çalışıyor Küçük ebatlarda yer kaplamıyor tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bosch, eca, ariston bunların bulunduğu 3 evde oturdum. Kiracı olunca 😊

En memnun olduğum boschtu sonra ariston en sona da eca diyebilirim. Bosch kullanımı basit yakıt tüketimi az çok güzel bir kombiydi. 

Sizin petek uzunluğu az olduğu için yoğuşmasız da tercih edebilirsiniz

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

Kombi işi biraz çetrefillidir , herkes genellikle kendi kullandığı kombiyi önerir :)  şimdi size şöyle söyliyeyim kombi alıcam aman dünya markası olsun aman çok iyi marka olsun derseniz 

garanti bittikten sonra arıza yaparsa başınızdan kaynar sular dökülür , Garantisi iyi servisi iyi parçası kolay bulunan garanti bitiminde de sizi üzmeyecek kombi arıyorsanız , demirdöküm , arçelik. beko  zaten hepsi bir bantdan çıkıyor yani aynı mal. Babamlarda var maşallah bir tek  sıcak su ısı için küçük bir parça var o değişti ( işçilik dahil 70 TL :) ) . 16 yıllık kombi.

Karar sizin

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

bir de yoğuşmalı kombiden verim almak istiyorsanız belirli bir petek olmalı 7 adet petek ve 110 m kare üzeri olması lazım diye biliyorum + boru uzunluğu önemli taşıma borularından bahsediyorum  3  4  peteğe yoğuşmalı kombide taksan boşa para vermiş olursun normal kombisi olanla aynı parayı ödersin

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Elbette insanlar uzun süre kullanıp alıştıkları kombiyi tavsiye ederler. Ben bu kuralın biraz dışına çıkıp size Demirdöküm tavsiye edeceğim. Yaklaşık 12 yıl Alman malı Buderus kullandım. Çok iyi , çok iyi derken üç sefer devirdaim pompası değiştirdim, sesimi çıkartmadım sineye çektim. Ancak şu anlatacağım olay bende Buderus sevdasını tamamen bitirdi.  3. Buderus olarak annemlere aldırmış olduğum en üst seri tam yoğuşmalı Buderus kombi alındıktan 2 ay sonra  arıza yaptı. Karacabey yetkili servisi ile temasa geçildi, servis geldi fakat  sorunu çözemedi.  Üstelik garanti kapsamındaki cihaz için ücret talep etti. Bu durum karşısında Türkiye distribütörü olan Isısan firmasını arayarak durumu ve şikayetimi bildirdim. Kendileri beni bir güzel azarlayıp ! evet resmen azarlayıp, Karacabey bayilerini öve öve koyacak yer bulamadılar. Daha sonra  Karacabey yetkili servisi "son bir kez daha gelirim  bir parça daha değiştiririm düzelirse düzelir düzelmezse para alırım " diyerek pahalı bir parça değişimi yaptı ve sorun çözüldü. ( Aslında sorun son zamanlarda tekrar ortaya çıktı ancak ancak önemsemiyoruz )

Şu anda lojmanda oturuyorum ve 2 yıldır Demirdöküm Atron kombi kullanıyorum. Oda termostatım olmamasına rağmen  inanılmaz derecede tasarruflu bir kombi.  Hızlı sıcak su veriyor, arızaya geçmiyor.  İdarecilik yaptığım dönemde bu kombiden bir çok defa alıp başka lojmanlara da taktırdım ve hep 100 % memnuniyet oldu. Bursa yetkili servislerini tanıyorum, çok iyi arkadaşlar her konuda yardımcı oluyorlar. 

3 Adet Buderus kombiyi 12 yıl kullanmış bir vatandaş olarak tavsiye etmiyor, Demirdöküm kombiyi tavsiye ediyorum. 

Not. Kesinlikle evinize izolasyon yaptırın en az %40 tasarruf edersiniz. 

Saygı ve sevgilerimle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun
14 dakika önce, Mustafa Erkan yazdı:

Elbette insanlar uzun süre kullanıp alıştıkları kombiyi tavsiye ederler. Ben bu kuralın biraz dışına çıkıp size Demirdöküm tavsiye edeceğim. Yaklaşık 12 yıl Alman malı Buderus kullandım. Çok iyi , çok iyi derken üç sefer devirdaim pompası değiştirdim, sesimi çıkartmadım sineye çektim. Ancak şu anlatacağım olay bende Buderus sevdasını tamamen bitirdi.  3. Buderus olarak annemlere aldırmış olduğum en üst seri tam yoğuşmalı Buderus kombi alındıktan 2 ay sonra  arıza yaptı. Karacabey yetkili servisi ile temasa geçildi, servis geldi fakat  sorunu çözemedi.  Üstelik garanti kapsamındaki cihaz için ücret talep etti. Bu durum karşısında Türkiye distribütörü olan Isısan firmasını arayarak durumu ve şikayetimi bildirdim. Kendileri beni bir güzel azarlayıp ! evet resmen azarlayıp, Karacabey bayilerini öve öve koyacak yer bulamadılar. Daha sonra  Karacabey yetkili servisi "son bir kez daha gelirim  bir parça daha değiştiririm düzelirse düzelir düzelmezse para alırım " diyerek pahalı bir parça değişimi yaptı ve sorun çözüldü. ( Aslında sorun son zamanlarda tekrar ortaya çıktı ancak ancak önemsemiyoruz )

Şu anda lojmanda oturuyorum ve 2 yıldır Demirdöküm Atron kombi kullanıyorum. Oda termostatım olmamasına rağmen  inanılmaz derecede tasarruflu bir kombi.  Hızlı sıcak su veriyor, arızaya geçmiyor.  İdarecilik yaptığım dönemde bu kombiden bir çok defa alıp başka lojmanlara da taktırdım ve hep 100 % memnuniyet oldu. Bursa yetkili servislerini tanıyorum, çok iyi arkadaşlar her konuda yardımcı oluyorlar. 

3 Adet Buderus kombiyi 12 yıl kullanmış bir vatandaş olarak tavsiye etmiyor, Demirdöküm kombiyi tavsiye ediyorum. 

Saygı ve sevgilerimle.

Mustafa abi detaylı açıklaman için minnettarım. Senin önerinle DD kombiyi inceledim. En ucuz 3bin civarı bulunuyor internette. Aynı fiat aralığında evde kullandığım ve memnun olduğum Baymak Kombinin farklı model altında piyasaya sürülen yoğuşmalısını tercih ettik.

Kombi adı: Baymak Lambert LPY 24 FI Premix Yoğuşmalı Kombi

Kullanıcı yorumları güzel, turuncu arkaplanlı forumda ustalar tavsiye etmişler. Pompa gücü standart 70 lik değil 90 lık ve elektronik kontrollü imiş. Çift eşanjörlü ve ekstra yalıtımlı. Verimlilik oranı %109 muş. (DD Atron'da %90). Modülasyon aralığı da 20 ye 100. Tek dezavantajı modülasyonlu oda termostatı takılamıyor ama o da olsun artık onun yerine on-off termostat takacağız.

Bu kombiyi düşünen varsa detaylı bilgi verebilirim. okumadığım doküman kalmadı :) :) 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Fabrikası Düzcede olan Baykan kombi kullanıyorum 10 yıldır sorun yok.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
17 saat önce, Emrah Altun yazdı:

70m2 evin alanı

7.5 metre petek boyu

doğalgaz bağlatma işi anlaşılan biraz çetrefilli,nedir bu işin maliyeti? bizde doğalgaz bekliyoruz bakalım ne zaman gelecek :) bütçe varsa izalasyonda yaptırın mutlaka,geçen sene izalasyon yaptırıp %50 etkisini bu kış gördüm,ısınmayan salonum düşük sıcaklıkta ısındı...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
doğalgaz bağlatma işi anlaşılan biraz çetrefilli,nedir bu işin maliyeti? bizde doğalgaz bekliyoruz bakalım ne zaman gelecek [emoji4] bütçe varsa izalasyonda yaptırın mutlaka,geçen sene izalasyon yaptırıp %50 etkisini bu kış gördüm,ısınmayan salonum düşük sıcaklıkta ısındı...
Petek boru baglantilari 5000 e maloldu yazin ;) Simdi 8 10 bin olmustur
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Mustafa Erkan yazdı:

Karacabey yetkili servisi ile temasa geçildi, servis geldi fakat  sorunu çözemedi.  Üstelik garanti kapsamındaki cihaz için ücret talep etti. Bu durum karşısında Türkiye distribütörü olan Isısan firmasını arayarak durumu ve şikayetimi bildirdim. Kendileri beni bir güzel azarlayıp ! evet resmen azarlayıp, Karacabey bayilerini öve öve koyacak yer bulamadılar. Daha sonra  Karacabey yetkili servisi "son bir kez daha gelirim  bir parça daha değiştiririm düzelirse düzelir düzelmezse para alırım " diyerek pahalı bir parça değişimi yaptı ve sorun çözüldü. ( Aslında sorun son zamanlarda tekrar ortaya çıktı ancak ancak önemsemiyoruz )

Bunları yaşamamak için Vaillant aldım.. Vaillant servis hizmetini kendisi veriyor. 

Eve gelen tamirci Vaillant'ın personeli..

Tabi bu Demirdöküm kötü demek değil. Sadece benim için bir kriter oldu.. 

5 saat önce, Mustafa Erkan yazdı:

Buna tam destek... 

Benim kombinin hiç yanmadığı günler oluyor. Yani bu demekki.. Ev 23 dereceden 22,5 derece düşememiş.. 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

vailant yoğuşmalı kesinlikle. aynı cephede komşum farklı bir yoğuşmalı kombi kullanıyor her ay 50 tl az fatura ödüyorum.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
37 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Petek boru baglantilari 5000 e maloldu yazin ;) Simdi 8 10 bin olmustur

Petek boru hazır bir sistem kullanıyorum sadece doğalgazlı değil :) sanırım proje ve abonelik maliyeti varmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...