İçeriğe Yönlendir

Camdan Çer Çöp Atmak

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Sigara jelatini, dondurma kağıdı, naylon torba, sigara paketi, kutu, kağıt, bilet, meyve kabukları..

Bunları kimler atıyor pencereden? Neden atıyor? Nedir? Bu adamları nasıl eğitiriz?

• Beğen 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

İnsanda yok ise "edep", neylesin medrese mektep? Okusa âlim olsa, yine merkep yine merkep...

• Beğen 13
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ali Demirel
Sigara jelatini, dondurma kağıdı, naylon torba, sigara paketi, kutu, kağıt, bilet, meyve kabukları..  

Bunları kimler atıyor pencereden? Neden atıyor? Nedir? Bu adamları nasıl eğitiriz?

“Eğitim şart! “

Bknz: İsviçre’de yaya geçidini kullanmayı öğrenen ana okulu öğrencileri...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bunlar okulda eğitilemiyor, küçük yaşlardan itibaren ailede öğrenilecek. Bunun başka yolu yordamı yok. Mesela 3. sınıf öğrencilerime sürekli anlatırım. Kendim örnek olurum. Sınıfta atmazlar, atamazlar. Kimin attığı ortaya çıkar. Ama okul bahçesine atıyorlar. Tabi hepsi değil. Aileden ne görürse aynını yapıyor. 

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Anne baba zamanında çocuğunun yanında elindeki çöpü yere değil de çöp kutusuna atarsa çocukta çöp kutusuna atar. Örnek olmak yeterli bu tarz davranışları kazandırmakta. Tabi neden yere atmıyoruz zamanla ufak ufak açıklanmalı.

Kazık kadar adama anlatamazsın malesef. “O zaman çöpçüler işsiz kalır.” der çıkar. Zaten böyle tipler hep haklıdır. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Almanayadan gelen gurbetçi, Gölcük iskele yolu ışıklarda durur. Servet askerden yeni gelmiştir daha. Arka cam açılır ve medeniyet görmüş ülkeden gelen teyze meyve kabuklarını yere atar. Bizim oğlan ani bir reflex ile yerden aldıklarını daha cam kapanmadan içeri atar. Sürücü hışımla iner deli oğlanı dövmek için. Oysaki nereden bilecektir ki orada olaya şahit kişiler önce adamı benzetip sonra arabasının ağzını burnunu yamultacak.

Deli oğlanın hareketi kitlesel eyleme geçmiş ve tüm ülke bu hususta bilinçli ve örnek bir ülke olmuştur. Şaka şaka öyle bir şey olmadı. Son kısım şaka valla bak 

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bazen abartanlara denk geliyorum.Sirayla pecete, kola kutusu,cips poseti, sonra tumunu marketten alirken koydugu poseti..Demekki arac komple cöp😒

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
20 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Pirelli'den ayrılıp eskiden çalıştığım firmaya girdim. Servise çıkarken yarım su dolu şişe ( izmarit için) ve poşet alırdım yanıma. Alay konusu olmuşumdur. 

Evlatlarım sağ olsun. Yoldan dönünce arka taraf belediye çöplüğü gibi olur. Çok mutlu olurum bu duruma 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Anne babadan alması gereken bir eğitim bana göre de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yola asla çöp atmam attırmam.

Arazi için de sıkı kuralım şudur Hep bunu tembihliyorum çocuklarıma. “Sakın ha doğadan gelmeyen şeyi doğaya atmayın”

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Olu taklidi yapmaktan baska care yok.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu konuda takığım ben zaten. Görünce çok kızıyorum. Lbg plaka bir Fiesta’yı polise şikayet etmişliğim var.

Bindiğim otobüsün kaptanını bir sonraki durakta çekip uyarmışlığım var. Nasıl dövmedi beni hayret ediyorum 😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Sigara izmariti atan insana kızmıyorum. Ciğerini sağlığını kirleten insanın doğanın temiz olup olmadığını umursadığını düşünmüyorum

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Mustafa Şahin2 yazdı:

Sigara izmariti atan insana kızmıyorum. Ciğerini sağlığını kirleten insanın doğanın temiz olup olmadığını umursadığını düşünmüyorum

oyle dusunmemek lazim.. Ciger kendi cigeride doga onun degil..

Bakma cigerde onun degilde hadi neyse diyelim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Ben çocuklarıma (2 ve 6 yaşındalar) araç içinden atılacak çöp çıkmışsa paspas üzerine atmalarını öğrettim, paspas 3D yüksek kenarlı olduğu için düzenli yaptığım temizlikte veya gördükçe alıp çöpe atıyorum veya büyük kızımla beraber atıyoruz. Bir çok arkadaş yazmış, okulda sadece öğretim olur, asıl eğitim evde olur... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Hepiniz çok vicdansizsiniz... Bakın yurdum insani ne kadar düşunceli...

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Çöpleri dışarı atmamak bir kültürdür ve maalesef biz o kültür seviyesine henüz ulaşamadık. Öncelikle çocuklar kendilerine bir model belirliyorlar. İlk çocukluk döneminde ki bu dönem çok önemli aileyi model aldıkları gibi orta çocukluk döneminde öğretmenlerini veya kendilerine çok yakın gördükleri büyüklerini model alıyorlar. Eğer bu yaşlardaki çocuklarda dışarı çöp atan birisini model alırsa bu çocuk için ileride değişimi çok zor olan bir davranışa geçiyor. 

Okulumda 6.sınıfa giden bir öğrenci her hafta bilgisayar laboratuvarında bir şeyler bırakıyor ama sürekli. Her seferinde tekrar getiriyorum ve alıp çöpe atmasını söylüyorum. Öğrencide hiç bir değişiklik olmadı ta ki beni dışarıda elimdeki çöpü peçeteye koyup cebime koyarken görene kadar. Orada ufak bir sohbetimiz oldu yine ve uzun bir süredir takip ediyorum çöpleri atması gerektiği yeri çok iyi biliyor. 

Bunun gibi bir durum gerekiyor. Bir baba arabadan atıyorsa çöpünü, çocuğun da yapması çocuğa gayet normal gelecek. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Herkes atiyor. Senin çöp kutusuna attigin bir çöple mi kurtaracagiz dunyayi. 

Bu sırada elindeki çöpü çöp kutusuna atmaya giden arkadaşa alayci bir bakis da atilmali mutlaka. Kişi çöpü çöp kutusuna attigi icin utanmali, salak enayi durumuna düşmeli muhakkak...

Çözüm bir sekilde çöpü çöp kutusuna atmamanin çok büyük enayilik, salaklik oldugunu aşılamakta sanırım :D

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Almanayadan gelen gurbetçi,  

Hep yazarim yine yazmadan olmaz. Avusturya Almanya vs ülkelerden köylerden geçerim bazen. Yerde bir tek çöp olmaz. Evin önünde sacma bir çöp, kum vs tepecigi olmaz, arazinin bir yaninda eski traktör lastikleri olmaz... Eger bu yerlerde bir çöp görürsem anlarim ki yakinlarda bir Türk var veya buradan gecmis 

Malesef avrupanin gobeginde bu çöp mevzusu yuzunden alay konusu olunabiliyor. Alay edenler basta Türkler olmak uzere, Tunuslular, tum arap ulkeleri, arnavutlar vs...

Bu yaz Bulgaristan sınırında beklerken yerlere çöp atana ceza yaziliyordu. Bir cok vatandasimiz isyanda tabi. Cunku Avrupa birligi bizden nasil para koparacagini şaşırmış... Ama nedense bekledigimiz yol boyunca her 50-100metrede bir cop kutusu vardi :)

bir de avrupada polisten korkup Turkiye siniri icine girince karisini cologunu cocugunu döven tipler var. Emniyet kemerini bir anda takmamaya baslayanlar var vs.. vs... Uzun mevzu.... Aileden ögreniliyor çoğu sey. Sonradan değiştirmek çok zor

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Çocuğu küçükken nasıl öğretirsen öyle gider, sonradan değiştirmek zordur. Ağaç yaşken eğilir diye boşyere dememiş atalarımız.

3 yaşında yeğenim var arabaları çok sever. Geçen gezmeye gittiğimizde arabadayken devirdaim su eksiltmişti su ekledim araca. Aradan 1-2 gün geçti yeğenimle arabalarıyla oynarken bir bakıyım arabanın suyu bitmiş diyor :) Kırmızı ışığa denk geldikmi dayı dur diyor. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
7 saat önce, Ramazan Turan yazdı:

Ben çocuklarıma (2 ve 6 yaşındalar) araç içinden atılacak çöp çıkmışsa paspas üzerine atmalarını öğrettim, paspas 3D yüksek kenarlı olduğu için düzenli yaptığım temizlikte veya gördükçe alıp çöpe atıyorum veya büyük kızımla beraber atıyoruz. Bir çok arkadaş yazmış, okulda sadece öğretim olur, asıl eğitim evde olur... 

Aynen. Genelde yanlız yolculuk ederim ön sağ paspas çöplük gibi olur. Görenler ne pis adamsın derler. Müsait zamanda çöp görünce toplar atarım. Akledemiyorlar yollara atmayacak kadar temiz olduğumuzu.

Çöpü geçtim. Özellikle içtikleri biraların cam şişelerini asfalta kasıtlı atanlar var. Eğitim falan değil. Direk kısırlaştırıp neslini kurutmak lazım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

En ifrit olduğum konudur.Bi de önünde yürüyen birinin şılap diye yere tükürmesi.Kadinlarda dahi denk geliyorum 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
11 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

İki ayağını üzerine kalkabilmiş, fakat evrimini tamamlayamamış mahlugatlardan bahsediyorsunuz. Uyarıp ta başıma bela mı alayım? Nasıl olsa doğru dürüst bir yaptırım yok.  Allah muhafaza suçlu bile ilan edilebilirim. "Suç işleme özgürlüğüm var, sana ne dese?" ne cevap vereceğiz? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...