İçeriğe Yönlendir

Genel Oto Parça Fiyatları Ve Ekspertizler

Erdem Bozkurt

Recommended Posts

Erdem Bozkurt

Herkese merhaba,oto tamircisi akrabamla araç alım satım,expertizler,araç bakım maliyetleri üzerine konuştuk,tamirci gözünden bazı yorumları duymak bilgi sahibi olmak adına güzeldi

gelecek zaman içinde küçük hacimli araç düşündüğümü söyledim,bana alacağın aracın en az 1400 cc motor ve üzeri olması gerektiğini küçük hacimli motorların bakım,onarım maliyetlerinin pahalı olduğunu genel olarak 1400cc ve üstü motorların  parçalarını çok rahat bulduklarını ve fiyatınında daha makul olduğunu belirtti

ve araç alım satımlarında expertizlerin çok güvenilir olmadığını,mekanik garanti vermelerinin mümkün olmadığını söyledi,buna örnek olarak şanzumanı,motoru ve kritik parçaların içini açıp bakmadıklarına göre tek yapabilecekleri kaporta boyaya bakabileceklerini geri kalan değerlendirmelerin göz boyamadan öteye geçemiyeceğini,bu işin azçok şans olduğunu hatta kendisinin 1 sene önce satın aldığı aracın 1 hafta sonra arıza yaptığını,mekanik garanti zor bir konu olduğunu belirtti..

özetlersek Parça maliyetleri,ulaşılabilirlik ve performans olarak en ideal motor hacmi hangisidir?

Expertizlere ne kadar güvenilir? mekanik garanti almak mümkünmüdür?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

O zaman fiziksel olarak da boyutu küçük olan eski nesil 4 silindirli motorlar en kolay olanıdır mı demeliyiz?

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
1 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

O zaman fiziksel olarak da boyutu küçük olan eski nesil 4 silindirli motorlar en kolay olanıdır mı demeliyiz?

Tamirciden aldığım yorumda ne kadar tefarruat o kadar arıza...4 silindirli motor ideallerden biri olabilir...

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ekspertiz işi Bursa'da çok prof. şekilde de yapılan yerler var. Eline bir boya kalınlık ölçme cihazı açıp iki üç kişi birleşip bir mekan açan yerde var. Benim kendi fikrim kurumsal bir yerde aracı kontrol ettirmek. Bir aracımı satarken alıcı arkadaş rastgele bir yer seçti adını vermeyeceğim ama berbat bir yerdi. Benim arabama baktılar adamlar her şey iyi güzel dediler araçta iyiydi, aldıkları 150 tl o zaman bana fazla gelmişti. ortalama abartısız 15-20 dk sürmedi. Adam parasını verdi çıktık içi rahat etmedi birde özel servise gittik orada daha detaylı baktılar para almadılar, yağ bakımı sattılar :) Şu zamana kadar ben aldığım hiç bir aracı ekspertize sokmadım ama birinde fena kazıklanmıştım :) 

Küçük hacimli motorun bakımı her zaman pahalı olacak diye bir kaide olduğunu düşünmüyorum. Mesela Twingo 1.2 motor Clio 1.4 motor her parçası aynı :) megane 1.6 o da aynı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motor hacmine göre bakım maliyeti diye bir şey yok da, ekspertiz konusuna katılıyorum. Motoru, şanzımanı açmadıktan sonra kimse yorum yapamaz. Benzinli atmosferikler için belki silindir kompresyonlarına bakabilirler ama onun bile yanıltıcı olma ihtimali var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hiç bir ekspertiz yapan firma araç durumu ile ilgili mekanik garanti veriyor mu? Ben görmedim ki zaten satan adamın vermediği garantiyi expertiz nasıl verecek.

Ayrıca iki ekspertiz arası aynı araç farklı kaporta yorumu ile de çıkabiliyor. :) O da ayrı bi konu.

Motor hacmi vs ile de ilgili yeni nesil tüm araçların parçası tamiri vs bi 5 sene olmadan servisten sanayiye düşmez çünkü araçlar garantili ve geneli garanti var diye servise gidiyor.

Evet aşırı besleme küçük motor komplike parçalardan oluşuyor. 1.4 motor da bı kaç sene evvel küçük sayılırsldi şimdi 0.9 motorlar var :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

1 Nisan 'dan sonra galerilerden yapılacak satışlarda Noter "Expertiz Belgesi" kontrolü yapacak. Belgeyi verebilecek eksper firmalarının bilmem ne belgesine sahip olmaları gerekiyor. Böyle yapılan satışlarda 5000km/bilmem kaç ay motor mekanik garanti altında olacakmış. Şahsın yaptığı satışlarda ise bu belge aranmayacakmış. Yeni hile hurda yöntemleri Mart 'ın son haftasında başlar. 

Bana göre bu eksper uygulaması kaporta durumu harici çok saçma. Yürüyen kısmı da bir nebze iyi ama motor kısmı tamamen yalan-dolan. 1.4 TSI Golf 'e ruhsatta 122hp yazmasına rağmen dyno verisinde 125hp olarak yazmıştı sayın eksper. 

En iyisi sıfır, olmazsa sahibini tanıdığın adamın arabasını almak. Adamın huyu suyu neyse arabası da o olur. Focus 'umu tanımadığım birinden almıştım, 15000 km 'yi 5 ayda doldurup satmıştım. Gerisi tanıdıklarımdan aldım. Şimdi Alican 'ı satmaya kıyamıyorum, sonuçta yine o süreci kaldıracak gücümün kalmadığını düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

insanlar dürüst olsa expertize fln gerek yok ama mağlesef dürüstlük kavramı yok memlekette, kim kime dum duma. Önceden hatırlıyorum ustaya abi şu araca bi bak dediğinde al alma derdi olay biterdi, ztn satan kişi de ne var ne yok söylediği için sıkıntı çıkmazdı şimdi aracı almakta satmakta ayrı bir dert tasa.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

usta demiş ki;  'kaporta ve ufak tefek tespit edilebilir sorunların haricinde boşa para verecek ekspertiz işlemi yaptırmayın.' 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)

1.4 altı üç silindirli motorlar rektefiye edilmiyor. 1.0 TSI, 1.0 Ecoboost vb. motorların rektefiye edilemediği için olası sorun halinde tamir ve ya değişim masrafları oldukça yüklü. Triger değişim ve  rutin bakım masrafları da zaten 4 silindirli motorlardan pahalı. Usta bu durumu göz önünde bulundurmuş olabilir. Yalnız benim kanaatim önümüzdeki 5 yıl içinde bu düşük hacimli motorlar piyasada dominant hale gelecek. Ben ustanın aksine geleceğin düşük hacimli motorlarda olduğunu düşünüyorum. 

tarihinde Ahmet Gül tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Kimse alınmasın ama bir çok tamirci ve ekspertizci otomobillerle ilgili bir çok teknik bilgiden habersiz. Hele yeni nesil motor ve şanzıman teknolojilerinden tamamen habersizler. Bilinçli bir kullanıcı kadar bile araştırma yapmıyorlar. 

Onun için, elde mikronmetre boya ölçmeye devam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya tabiki motor 1.6 atmosferik distribitörlü karbüratörlü 65 beygir bir motor olsa parçası da çok bulunur tespiti tamiri de kolaydır..

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ekspertiz olayi bizde birazcik psikolojik hale geldi bence.

Plastik tampon surtmesine araca pert muamelesi yapar,

Kac binde yag degistiginin bakimlarda kullanilan malzemelerin kalitesini hiiic dusunmez olduk..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
On 26.03.2019 at 13:34, Mesut Eyibil yazdı:

insanlar dürüst olsa expertize fln gerek yok ama mağlesef dürüstlük kavramı yok memlekette, kim kime dum duma. Önceden hatırlıyorum ustaya abi şu araca bi bak dediğinde al alma derdi olay biterdi, ztn satan kişi de ne var ne yok söylediği için sıkıntı çıkmazdı şimdi aracı almakta satmakta ayrı bir dert tasa.

İlk expertiz satıcı olmalıdır,alıcıyı kandırmanın kimseye faydası yok,bugun beni kandırdın yarında seni kandırır,aracımı satışa çıkardım açıklamaya araçla alakalı herşey yazdım,bazı sıkıntıları saklasam belki expertizde bulamaz ama yarın çıkar kimsenin ahını almayayım,malesef dürüsütlük genele yayılmayınca insanlar sürekli şüpheci,ister istemez tek adres expertiz,bulabilirse kusurlarını eyvallah bulamazsa uğraş dur,geçenlerde bir videoda vardı expertiz yapılmış aracın olmayan kusurlarını başka expertiz buluyor,doğru adresi bulmak gerçekten şans bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ekspertiz , o anın bir fotoğraf karesidir.

satıcı kötü niyetli ise, yağ yakan motoru 15 saniyede sıfır gibi gösterecek, ses yapan burçları 5 saniyede düzeltecek çözümler var, ekspertizde de belli olmaz .

çay içebildiğinden araba almak 1000 ekspertizden iyidir derler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

ekspertiz , o anın bir fotoğraf karesidir.

satıcı kötü niyetli ise, yağ yakan motoru 15 saniyede sıfır gibi gösterecek, ses yapan burçları 5 saniyede düzeltecek çözümler var, ekspertizde de belli olmaz .

çay içebildiğinden araba almak 1000 ekspertizden iyidir derler.

1 nisandan itibaren araç alım satışları expertiz raporu mecburiyeti geliyor expertizler birazcık daha sorumlu davranırlarmı acaba? yoksa eski düzen devam ederlermi?

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...