İçeriğe Yönlendir

Ateş Kırmızısı

Mahmut Yıldız

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

İlk aracımı 2009 yılında almıştım. 1999 model mondeo ile tam 10 yıl beraberdik. Az kahrımızı çekmedi. Geçen bunca zamanda aslında araç yenileme için hep niyetlendik ama bir türlü kısmet olmadı. Önce ev dedik, ev aldık, sonra sağlık için bir miktar para harcamamız gerekti derken artık zamanı geldi dedik ve ilanlara bakmaya başladık.

İlanlara bakmadan önce ihtiyaç belirlemek gerekiyordu. Aradığım araç, altı yüksek, az yakan ve koltuklar yatınca güzel bir bagaj imkanı sunan bir araçtı. Otomatik ve 4x4 şartı yoktu ama olsa iyi olurdu.

Önce Santa Fe baktım, çok da hoşuma gitmişti ama az yakan kriterine bir türlü uymadı. Ayrıca alsam yine 8-9 yaşında araç almış olacaktım.

Sonra dizel olmasın yine benzin-lpg ikilisinden gidelim, atmosferik olsun dedik ve Mitsubishi Outlander bakmaya başladım. Bu şıkta araç sayısının çok azdı, bütçeye uyanlar 2011-2012 modeldi, yani yine yaşlıydı. Genç olanları da pahalıydı. Ayrıca zaten araç sayısı azlığından seçenek yoktu.

Seçeneklerin arasında Qashqai de vardı ama bakım ve parça fiyatlarının yüksek olması gibi sebeplerle birlikte arka yaşam alanının dar olması beni aynı aracını bu olumsuzlukları barındırmayan versiyonuna yani Renault Kadjar’a yönlerdirdi.

Artık ilanlarda 1,5 Dci Edc Touch ya da Touch Roof Kadjar arıyordum. Derken bir Pazar günü bu aracın ilanını gördüm. 1,5 Dci Icon Kadjar, manuel vitesli, cam tavanlı araç. Aracın hasar kaydı vardı ama araç kaskolu olduğu için serviste yapılmıştı. Fiyatı da benzer modellere göre 20 bin liradan fazla ucuz olunca satıcıyı aradık. Arayan beşinci kişi olduğumuzu ve diğer dördünün takas teklif ettiğini, bu sebeple olmaz dediğini söyledi. Aracın ruhsat bilgilerini isteyip başkasına söz vermemesini söyledik.

Araç bilgilerini Emmi’ye verdim, o baktı. Servise gittim, değişti denilen ve mesajda gelen parçaların gerçekten serviste değiştiğini söylediler. Böyle olunca aracı benim için ayırmasını söyleyerek üç gün sonrasına sözleştik.

Sözleştiğimiz gün araca bakmak için bacanakla gittik. Bacanak, Kayseri vw sersisinde yıllarca çalışmış, sonra Volvo’da baş teknisyenlik yapmış biri. Araca baktık, sürdük, eksper raporunu aldık, bacanak da baktı, ana taşıyıcılarda, şasi de bir hasar yok. Boya vs zaten yok. Rot balans soktuk, orada da sorun yoktu.

Satışı yaptık, evrakları Emmi’ye yolladık, hava bozmadan tekrar yola koyulduk.

Hadi bakalım başlasın yolculuk...

23fa58273caa90906c61cb80115710b2.jpg05bcdce22f3c4bd1f5517509b8cbf02c.jpge30ecf46ace55517a031cf46ed3c6072.jpg7d97541e9eb40341c85b54d6d4de3685.jpg190118b05f5e3cdf2517bd6b9e58f325.jpg1a0ddf3331ab4729ddb149f1f8e54fc9.jpg23da50a3007c4bc73656a6c87066554c.jpg4756e8638046ccb4424adf44910fc6e4.jpg

• Beğen 26
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mis. Allah hayırlı etsin. Az yakar çok kaçar. 110 bg mi bu zalim 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evet Abi, 110 tane var. O meşhur az yakan dci motoru göreceğiz inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Hayırlı olsun çok güzel maşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Hayırlı olsun. Kazasız belasız inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

6 ileri Şanzıman. Şehir dışı 3.5 4 garanti. Şehir içi 7 yakar şartlara göre 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
4 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hayırlı olsun çok güzel maşallah.

Teşekkür

2 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Hayırlı olsun. Kazasız belasız inşallah.

Amin, teşekkürler

1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

6 ileri Şanzıman. Şehir dışı 3.5 4 garanti. Şehir içi 7 yakar şartlara göre 

Şehir dışından emin olamadım. Erzurum-Kayseri arası 4,4 gösterdi. Pompada daha fazla olabilir. Burada da biraz bindim, karışık 5,5 gibiydi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

90la giderken 5 ile 6 arasında pek tüketim farkı olmuyor hatta, iniş çıkış çok ise 5vites daha az yakıyor. 

Stop ederken motor silkeme yapmaması gerekir. Şayet yapar ise stop valfi dişlileri yağlanacak. Birde kalibre edilecek. Başka bir dert olmaz araçta. 

Farlar led galiba 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Yanlişiniz var. 1 at tam 14 hp güç uretir. Yani 110 beygir deyince kaput altinda 9 tane bile at yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

90la giderken 5 ile 6 arasında pek tüketim farkı olmuyor hatta, iniş çıkış çok ise 5vites daha az yakıyor. 

Stop ederken motor silkeme yapmaması gerekir. Şayet yapar ise stop valfi dişlileri yağlanacak. Birde kalibre edilecek. Başka bir dert olmaz araçta. 

Farlar led galiba 

İniş çıkış çok olduğu yerlerde 5-90 ya da 6-105 civarı aynı yakıyor gibi. Gibi diyorum çünkü daha tam test edemedim. Düz yol 6-95/100 civarı çok az yakıyor. 

Stop ederken silkeme yok ya da dikkat etmedim. 

Farlar led, aydınlatmasını beğendim. Gerçi mondeodan sonra uzay gemisi geldi araç. 

2 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Yanlişiniz var. 1 at tam 14 hp güç uretir. Yani 110 beygir deyince kaput altinda 9 tane bile at yok. 

Oh be, az olsun. O kadar atı beslemek de zor olur. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Hayırlı olsun abi, boyası metalik mi opak mı?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kazasız belasız kullanın.

Bunlar japon kopyası olduğu için cam tuş aydınlatması mevcut değil. Otomatik kapanan ayna da yok sanırım bunlarda.

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Yeni aracınız hayırlı olsun, Rabbim kazasız binmeyi nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
18 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Kazasız belasız inşallah :)

Amin, sağolun.

18 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Hayırlı olsun abi, boyası metalik mi opak mı?

Metaliktir herhalde, ateş kırmızısı renk.

12 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Kazasız belasız kullanın.

Bunlar japon kopyası olduğu için cam tuş aydınlatması mevcut değil. Otomatik kapanan ayna da yok sanırım bunlarda.

Dediğiniz gibi, aydınlatma yok, otomatik kapanan ayna bu modelde yok. 2017 modelden itibaren var sanırım. Sadece sürücü camı tek tuşla açıp kapanıyor, diğerleri değil. Size daha çok sorum olacak. 

9 dakika önce, Zeki Yelboğa yazdı:

Yeni aracınız hayırlı olsun, Rabbim kazasız binmeyi nasip etsin.

Amin, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin. SUV sınıfında beğendiğim araçlardan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
1 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin. SUV sınıfında beğendiğim araçlardan. 

Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
14 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Size daha çok sorum olacak. 

Yardımcı olabileceğim bi şey olursa her zaman :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hayırlı olsun abi. Hemen ''Renault Port'' u indir telefonuna göre ya google playden ya da IOS mağazasından. Araçla ilgili tüm geçmiş önünde ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yardımcı olabileceğim bi şey olursa her zaman :good1:

Bluetooth ile araca bağlanamadım. R-link güncellemesi gerekiyor galiba. Yarın bir servise gideceğim. Aracın Haziran'a kadar garantisi var. Bakalım güncelleme sonrası ne olacak?

1 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Hayırlı olsun abi. Hemen ''Renault Port'' u indir telefonuna göre ya google playden ya da IOS mağazasından. Araçla ilgili tüm geçmiş önünde ;) 

İndirdim, bakacağım.  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
2 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

https://tr.rlinkstore.com/home

Güncellemeleri buradan takip edip yapabilirsin. 

Bu adreste sadece harita güncellemeleri vardı eskiden. Cihaz güncellemesi de eklediler mi?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Cihaz güncellemesi yokmuş derler.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bu adreste sadece harita güncellemeleri vardı eskiden. Cihaz güncellemesi de eklediler mi?

Sabah mail geldi bana. Harita ve cihaz için ayrı güncelleme linkleri vardı. Benim tomtom için link farklıydı ama r link içinde ayrı link mevcuttu. 

Ayrıca 6 Nisan'a kadar cihazın güncellenmesi gerekiyormuş. Tarih ile ilgili bir durum yüzünden navigasyonlar kullanılamaz duruma gelebilir diye uyarı vardı.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...