İçeriğe Yönlendir

Audi A3 - Kalorifer Peteğinden Gelen Koku

Cüneyt Yılmaz

Recommended Posts

Cüneyt Yılmaz
(düzenlendi)

Selamlar , Audi a-3 aracım var. ( otomatik 2002 model ) Aracımı yaklaşık 3 yıl önce aldım ve ilk aracım. Son 3 aydır yaşadığım sorunlar aşağıdaki gibidir.

*Arabayı aldığımdan beri hararet göstergesi 80 inin üzerine hiç çıkmadı. Bu nedenle rahat yolculuklar yapıyordum. En son bulunduğum şehirde  sıkışık trafikte park yeri ararken ibrenin 90 olduğunu fark ettim.İşlerim de olduğu için açık park yerine girdim. Bir ses ve arabanın içi beyaz bir duman doldu.  5 dk sonra tekrar çalıştırdım , hararet çok yükseliyor ve  park yerinde arkada araç birikmesi sonucu ani manevrayla boş bir yere geçtim. İşlerimi hallettim ama aklım araçtaydı. Geldiğimde antifiriz hiç kalmadığını fark ettim , yakında bir yerden aldım ve doldurup aracımla ayrıldım. 2-3 dk sonra tekrar hararet 100 seviyelerini gördü. ve dumanlar çıktı ,boş bir yere çektim servisi aradım. ( yeni doldurduğum antifiriz yan koltukta oturan kişinin ayaklarının olduğu yere geldi )Kalorifer radyatörü gitmiş, değiştirildi. 1 ay sonra şehir içinde hararet ibresi 90 gördü , ve dumanlar çıktı ( bu sefer kaputtan ) kalorifer borusu çatlak olduğu için değiştirildi. Son zamanlarda yaşadığın sorun şu : hararet ibresi 90 olduğunda bende yine bir panik başlıyor , yine birşey olacak diye. Geçen hafta istanbul trafiğine girdim , çıkana kadar bildiğim bütün duaları okudum. Servis hararet ibresi 90 normal olduğunu söyledi fakat olay şöyle başlıyor. araba belli bir zaman sonra hararet ibresi 60 iken arabanın içinde yanık veya çürük yumurta kokusu benzeri bir koku yayılıyor ve ibre ondan sonra yükselmeye başlıyor. 90 üzerine hiç çıkmadı ama yayılan koku aracın içinde herkesi rahatsız ediyor. 1-2 dakika sürüyor , koku 

Ayrıca daha önce trafik kırmızıda durduğumda - D- konumunda araba hiç sorun yaşamazdım . son 3 aydır trafikte beklerken araç-D- konumunda motor sesi değişiyor ve titreme yapıyor. hemen -N-  konumuna alıyorum. aynı titreme ve ses-R- konumun dada oluyor.geri geri parklarda sorun oluyor.

İki konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum , ilgilenen arkadaşlar şimdiden sağolun.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

aracım audi değil ama tecrübelerim var bu konuda conta yakmış adamım :) su eksiltiyordu yıllardır aradım buldum. kalorifer peteği en sonra patladı su boşalttı dediğiniz gibi beyaz dumanlar falan çıktı değiştirdim yine eksiltiyordu buldum  su radyatörü delinmiş  milim milim eksiltiyordu değiştirdim şuan esiltme ve hararet yükseltme yok .

hararet 90 da normaldir. olması gereken rakam. hararet niye yükselir? bu soruya sevap bulmak lazım. nedenleri fan açmıyordur termostat kapalıdır. devirdaim arızalıdır. su eksiktir. hava vardır. en iyisi check up a sokmak lazım 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Cüneyt Yılmaz yazdı:

araba belli bir zaman sonra hararet ibresi 60 iken arabanın içinde yanık veya çürük yumurta kokusu benzeri bir koku yayılıyor ve ibre ondan sonra yükselmeye başlıyor.

Tam şu söylediğiniz noktada su kalorifer peteğine doluyor ve oradan koku geliyor. Ancak petek değiştiyse bu kokuyu artık almamanız gerekiyor?

90 normaldir hararet olarak ancak su eksildiği sırada üst kapak contası ne duruma geldi, bilemiyoruz tabii.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

soğutma sisteminde şüpheye mahal yok. direk değişmek lazım her daim 

arabanın hareret göstergesi normalde ortaya gelir kıpramaz bidahada sende öyle olmuyormu ? 

digital bir ekrandan mı takip ediyorsunuz o dereceleri digitale çok aklım ermez fluance da da tuhaftı digitaldi kışın bir tık altta olurdu yazın tam ortada olurdu

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Aracın yasından dolayı mesela kapı ıcı kablolarda kırılma lar meydana gelebılıyor araclar da sılkeleme kavrama bıtmısdır ondan yapar yanık kokusuda termostat devırdaım bır gözden gecırmek gerekır 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yine bir su kaçağınız olabilir.. Kontrol edilmeli..

Bu denli sorunlar yaşadıysanız conta yanmış da olabilir.. Bu basitçe anlaşılıyor.. Bir test yöntemi var..

Galiba kavramanız bitiyor..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...