İçeriğe Yönlendir

Tohumlarım

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bildiğiniz üzere yıllardır ufak tefek eker diker yetiştirrim ve bu işi çok severim. 

Bu yıl da Allah nasip etti istediğim gibi bir bahçe sahibi oldum. 

Elimde çok çeşitli tohumlarım var.. 

Ekip dikenlerle az çok paylaşmak ve bir doğal tohum arşivi kurmak istiyorum.

Elimdeki tohumların çoğu Atadan kalan tohumlar.  vs. 

Özenle seçilmiş özenle saklanmış tohumlar. 

Mısırlar ; (8 ayrı tür) Patlatmalık, haşlamalık vs.

0b19827d9de997d2e40052ac1c1c30af.jpg

Kabaklar ; Kızartmalık, kavurmalık, kabuksuz, tatlılık, reçellik vs. 

08d9d10ca062c384bccf53442a7ae8cb.jpg

Domatesler ; Kırmızı çanak, pembe çanak, İri pembe, Sarı çeri, sivri çeri, siyah çeri, yeşil siyah çeri, sarı sivri, kırmızı yumuşak, sert kabuklu

16c1ca668dceb066f9ffdf46af8996a4.jpg

Kavun karpuz; İran Karpuzu, Yerli Çat karpuzu, Sarı karpuz, Süreyya Kavunu, Minik kavun, Sarı Kavun, Sarı çizgili kavun, şememe

1f6accbb94bce23be8d48564723999ed.jpg

Fasulyeler ; Sarı sırık, yeşil sırık, sarı oturak, bakla, börülce, 40 günlük fasulye

4efce23ffc643731920dc268fad67a7a.jpg

Biberler ; Çarliston, sarı sivri, yeşil sivri, dolma, çarliston, salçalık, turşuluk

cd2bf8c519b9cb126311dcc849516b07.jpg 

Patlıcanlar ; Manisa patlıcanı, Nar Patlıcanı Topak patlıcan. 

c2a59c0cd1028e748fcf7b9f1bcc3436.jpg

Diğerleri ; Marullar, Bamyalar, ıspanak, kudret narı, Lahana vs 

518e683684740fca145c2b7c4e5e5ff1.jpg

• Beğen 29
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
9 dakika önce, İlker ERDOĞAN yazdı:

Bahçe nerde abi

Nar'da İlker

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Maşallah abi hazinen çok büyükmüş :)

Seneye daha da çoğaltmış olacaz tohumları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Abi dikkat et Monsento ve Cargil in adamları etrafta olabilir. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Koruyorum bunları ve çoğalmasından mutlu oluyorum.. 

Her geçen gün de değişik ve orijinal tohumlar buluyorum. 

Maşallah abi hazinen çok büyükmüş [emoji4]

Seneye daha da çoğaltmış olacaz tohumları.

Tohum alırken.. 

İlk ürünlerden en kaliteli olanları tohumluk olarak bırakmalısın. Sonuna kadar olgunlaşmak üzere dalında kalmalı. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Maviş

Gerçekten de çok kıymetli bir hazine, tebrik ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emmi iyi ki varsın ya. İleride ben de senin gibi yapmayı planlıyordum. Senin envanterinle inşallah çok güzel olacak her şey. Bende güzel bir tarla domatesi vardı ondan vermiş miydim sana?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emmi iyi ki varsın ya. İleride ben de senin gibi yapmayı planlıyordum. Senin envanterinle inşallah çok güzel olacak her şey. Bende güzel bir tarla domatesi vardı ondan vermiş miydim sana?

Hayır. [emoji2955]
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Emmi emeğine sağlık [emoji1376] valla helal.

Babam da çok sever sebze yetiştirmeyi, tohum lazım mı bi sorayım.

Kapadokya’ya geldiğimde belki kaparım ucundan biraz [emoji23]

Maşallah katalog gibi paylaşım yapmışın [emoji1][emoji1362]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Ayakta alkislanacak adamsin emmi👏

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Maaşallah abi ziraat odası gibisin şimdilik tohuma merakım yok ileri de olursa Özyürek Tohumculuk’tan destek isterim...

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
(düzenlendi)
9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ekip dikenlerle az çok paylaşmak ve bir doğal tohum arşivi kurmak istiyorum.

Domatesler ; Kırmızı çanak, kırmızı yumuşak,

Biberler ; Çarliston

Diğerleri ; Marullar

Geçen tam yaz ortası taşınınca bahçeyi sadece üstten belleyip çim tohumu attım.

Çok güzel çimen oldu sonra toprak havalanınca alttan önceden atılan dilfir tarzı yonca gibi kısa kısa çiçekler sardı çimen kayboldu.

Bu sene komple güzelce belletip güneş gören kısmını ekmeye karar verdik. Ufak bi alan ama sadece bize kahvaltılık sebze çıkarsın yeter dedik.

Bu hafta sonu yapacaktık hatta seçim var diye haftaya erteledik. Bu hafta üstten komple temizleyip haftaya fideleri dikelim diyorduk.

Bende nerden bulacağım ekeceğim tohumları diyordum. Kısmet ayağımıza geldi :)

Alan küçük. 7x4metre gibi biryer. Bir sıra salatalık bir sıra domates bir sıra biber yeter diyoruz.

Emmi mümkünse; kırmızı yumuşak çeri domates , salatalık, çarliston ve düz marul tohumlarına talibim 😎

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
düzeltme
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hayır. emoji2955.png

Yerli tohum sonraki nesil için büyük bir hazine. Gdo'lu tohumlar Avrupa birliği  ülkeleri tarafından artık kullanılmıyor. Bir çok ülkelerde bu konuda protestolar düzenlendi büyük yürüyüşler yapıldı olaylara vesile oldu. Gdo hem doğa hem de canlılar üzerinde, özellikle beyin gelişimini bozulması ile ortaya çıkan nörogenetik hastalıklar ile  ciddi hasarlar bırakıyor.

Bulunduğumuz coğrafyada genetik  ırk çeşitlilik açısından en zengin ülkenin Türkiye olduğu tespit edildi. Fakat onu da İstanbul Ünüversitesi Tıp fakültesi mevzunu  Oktar Babuna’ın topladığı kan örneklerini Abd götürerek çözdüler arkadaşlar. Köyleri mahalle yaptılar, yerli tohumun satışın yasakladılar, bahçede kümes hayvanı beslemeyi yasakladılar !  Neden ??

bu bilgiler ışığında gizli saklı el değiştirerek tohum alışverişi yapmak yetersiz kalmaz mı Mehmet Özyürek ?

Bir kısım astrofizikçiye göre  buzul çağı sonrası yerleşik düzen ve tarım Göbeklitepe de başlamış. Dünya'ya büyük  bir kuyruklu yıldızın çarpması ile tekrar 1000 yıllık buzul çağına girip, dünyanın kaderini ( iklimi )  değiştirip  uyanmamız gerekir belki de ..

Not: Önümüzdeki ayın 28 de Seferihisar tohum takası şenlileri düzenleniyor, gideceğim; Tohum bankanda eksik veya  istemiş olduğun yerli tohum var ise göndermek isterim. Bizim de cennet bahçende  dikili bir tohumumuz olur belki de.. Kim bilir..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bu bilgiler ışığında gizli saklı el değiştirerek tohum alışverişi yapmak yetersiz kalmaz mı Mehmet Özyürek ?
Not: Önümüzdeki ayın 28 de Seferihisar tohum takası şenlileri düzenleniyor, gideceğim; Tohum bankanda eksik veya  istemiş olduğun yerli tohum var ise göndermek isterim. Bizim de cennet bahçende  dikili bir tohumumuz olur belki de.. Kim bilir..

Yetersiz kalmayalım diye buraya konu açıyorum Adaşım.
Bak hemen iki üç olumlu tepki geldi bile.

O toplantıya gidin ve ne varsa alıp bana gönderin lütfen. Ben de birini bin yapıp seneye dağıtayım isteyenlere.

Emmi mümkünse; kırmızı yumuşak çeri domates , salatalık, çarliston ve düz marul tohumlarına talibim [emoji41]

Atalık tohum salatalığım yok. Ama başka bir tohum var. Hepsini göndereceğim sana.
Hemen ek.
Emmi emeğine sağlık [emoji1376] valla helal.
Babam da çok sever sebze yetiştirmeyi, tohum lazım mı bi sorayım.
Kapadokya’ya geldiğimde belki kaparım ucundan biraz [emoji23]
Maşallah katalog gibi paylaşım yapmışın [emoji1][emoji1362]

Belki babanda da orijinal tohumlar vardır. Sor bi :) varsa sakla. Alırım senden.
Hımm.

Hımlama. Koy zarfa taahhütlü olarak ptt ye ver.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Gelecek Tohumda... Kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohumları merkez bankasında saklamak lazım. Emminin yaptığı işe paha biçilemez. %100 yerli tohumları saklamaya devam edin bence. Geleceğe bırakacağıniz en büyük hazine bu olacak. Elin oğlu boşuna kurmadı Antartikaya tohum bankasını.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Maşallahın var mehmet bey saygı duyuyorum emegine, şeker mısırın varmı yoksa oğlum dan isterim. Gönderirim kendisi Manisa Polen tohum culukda katkımız olsun.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Ne güzel uğraş.

Bu mısırı  eken oldu mu ? gerçi yenmiyorlar ama görüntüleri çok güzel. Ekecektim ama  İstanbul Emin önünde tohum bulamadım, sadece internet de var.

9627305345074.jpg?v1

Yorum bağlantısı
Emin Önal
59 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Atalık tohum salatalığım yok. Ama başka bir tohum var. Hepsini göndereceğim sana.
Hemen ek.

Artık ne verirsen elinle o gelir seninle emmi :)

Bekliyorum, şimdiden teşekkürler. 😘

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Maşallahın var mehmet bey saygı duyuyorum emegine, şeker mısırın varmı yoksa oğlum dan isterim. Gönderirim kendisi Manisa Polen tohum culukda katkımız olsun.

Şeker mısır duymadım.
Doğal bir tohum ise isterim.
Ne güzel uğraş.
Bu mısırı  eken oldu mu ? gerçi yenmiyorlar ama görüntüleri çok güzel. Ekecektim ama  İstanbul Emin önünde tohum bulamadım, sadece internet de var.
9627305345074.jpg?v1

Bunlar galiba doğal. Görmüştüm bir yerde.
Gelecek Tohumda... Kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohumları merkez bankasında saklamak lazım. Emminin yaptığı işe paha biçilemez. %100 yerli tohumları saklamaya devam edin bence. Geleceğe bırakacağıniz en büyük hazine bu olacak. Elin oğlu boşuna kurmadı Antartikaya tohum bankasını.

Saklamak da bi yere kadar.
Ekip çoğaltmak tazelemek gerekiyor.
Çünkü en iyi tohum bile 10 yılda ölüyor.
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
33 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

9627305345074.jpg?v1

Montaj bu :) 

Maydonoz, Dere Otu vs yok mu abi ?

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

"Şeker mısır duymadım.
Doğal bir tohum ise isterim."
@mehmet özyürek
Polen tohumculuk yerli bir markamız kesinlikle gdo lu tohumdan uzaklar. Çok da korkuyolar zaten gdo lu çıkar diye.
Mehmet bey şeker mısırı haşlanıp yerken tatlı bir tat veriyor lezzeti yüksek ancak tat konusunda accık ucundan oynanmış zaten bunun satışını yapmıyorlar sadece az miktar ektirip kendileri için kullanıyorlar bizede eve getirir hatta torunlarım için de getiriyor ki kendisi torunlarıma gıda konosunda hassas dır.

Ne güzel uğraş.
9627305345074.jpg?v1
Haşmet bey oğluma resmi gönderdim baktıracagım
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...