İçeriğe Yönlendir

Tohumlarım

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Ersev Kaya

Mehmet bey, öncelikle elinize sağlık ve helal olsun size. Yaptığınız gerçekten büyük sevap; tohumların orjinal haliyle sonraki kuşaklara aktarılması.

Gölbaşı'nın köyündeyim. Hanımköy yani. Buranın insanı pek sebze meyve ile ilgilenmiyor. Anca ekin arpa nohut. Kuru tarım yani. 20 yıl öncesine kadar memlekette (Hasandede) her türden eker biçerdik ama Ankara'ya taşınınca toprakla uğraşmaz olduk.

Şimdi aslında sizin elinizde olanlardan hepsine talip olmak istiyorum ama sulama sıkıntım olabilir. O yüzden gönderirseniz, mısır, kabak (prostat için), Domates iri olandan (yemek ve kurutmak için), karpuz (sarı- kızım için, Yerli- hepimiz için) alıcı ödemeli gönderirseniz talibim.

Ben de size yeşil fasulye (adı yeşil ama sarı ve yeşil oluyor), nohut ve kıraç kavun tohumu gönderebilirim, isterseniz.

Saygılarımla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bahçe için hazırlanıyorlar

Abi maşallah kocaman olmuşlar. Şaşırtma yapacakmısın yoksa direkt bahçeye mi dikeceksin.

Bana yolladıklarında filizlenmeye başladı. Mayıs başına kadar ne kadar büyürse artık o zaman yerine ekecegim.

Mehmet abimin hediyeleri. Allah razı olsun.

39dd2fdcac754072412d212d0f6dfbe8.jpg

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Babamda bir şeyler hazırladı yarın gidip fotosunu çekeceğim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Bir saat önce, Hayrettin Gücin yazdı:

"Şeker mısır duymadım.
Doğal bir tohum ise isterim."
@mehmet özyürek
Polen tohumculuk yerli bir markamız kesinlikle gdo lu tohumdan uzaklar. Çok da korkuyolar zaten gdo lu çıkar diye.
Mehmet bey şeker mısırı haşlanıp yerken tatlı bir tat veriyor lezzeti yüksek ancak tat konusunda accık ucundan oynanmış zaten bunun satışını yapmıyorlar sadece az miktar ektirip kendileri için kullanıyorlar bizede eve getirir hatta torunlarım için de getiriyor ki kendisi torunlarıma gıda konosunda hassas dır.

Haşmet bey oğluma resmi gönderdim baktıracagım

Tamamen doğal, Amerikan kökenli.Yenmiyor derken, çok sert ondan .  Patlıyor ama beyaz tabi. Biliyorsunuz Emin önü çiçek pazarında yok yoktur ama bulamadım.İnternet de satıyorlar ama güvenilinir mi bilmiyorum. Teşekkür Hayrettin bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Montaj bu :) 

Maydonoz, Dere Otu vs yok mu abi ?

montaj derken? 😊

Su rengarenk olan misiri daha oncede dalda gormustum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Montaj bu [emoji4] 
Maydonoz, Dere Otu vs yok mu abi ?

Var da. Onları pazardan aldığım için değer vermiyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi maşallah kocaman olmuşlar. Şaşırtma yapacakmısın yoksa direkt bahçeye mi dikeceksin.

Bana yolladıklarında filizlenmeye başladı. Mayıs başına kadar ne kadar büyürse artık o zaman yerine ekecegim.

Mehmet abimin hediyeleri. Allah razı olsun.

39dd2fdcac754072412d212d0f6dfbe8.jpg

Çok değerli şeyler göndermişim sana. Sakın araya verme. Çoğalt.

Hayır şaşırtma yapmam. Direk bahçeye bundan sonra.
Ama çok erken ekmişim mısır ve kabağı. Zaten onları direk bahçeye ekmek gerek. Evde bana eğlence oldu sadece.
saklama koşulunuz yanlış. bez torbada muhafaza edin

Bez değil. Cam kavanozda saklıyorum.
Bez bulamam o kadar.

Naylon poşetler saklamak için değil. Bu ana kadar camdalardı.
Mehmet bey, öncelikle elinize sağlık ve helal olsun size. Yaptığınız gerçekten büyük sevap; tohumların orjinal haliyle sonraki kuşaklara aktarılması.

Gölbaşı'nın köyündeyim. Hanımköy yani. Buranın insanı pek sebze meyve ile ilgilenmiyor. Anca ekin arpa nohut. Kuru tarım yani. 20 yıl öncesine kadar memlekette (Hasandede) her türden eker biçerdik ama Ankara'ya taşınınca toprakla uğraşmaz olduk.
Şimdi aslında sizin elinizde olanlardan hepsine talip olmak istiyorum ama sulama sıkıntım olabilir. O yüzden gönderirseniz, mısır, kabak (prostat için), Domates iri olandan (yemek ve kurutmak için), karpuz (sarı- kızım için, Yerli- hepimiz için) alıcı ödemeli gönderirseniz talibim.
Ben de size yeşil fasulye (adı yeşil ama sarı ve yeşil oluyor), nohut ve kıraç kavun tohumu gönderebilirim, isterseniz.

Saygılarımla 

Kabak bakacağım. Sizin istediğinizden yok bende.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
9 saat önce, Emin Önal yazdı:

Geçen tam yaz ortası taşınınca bahçeyi sadece üstten belleyip çim tohumu attım.

Çok güzel çimen oldu sonra toprak havalanınca alttan önceden atılan dilfir tarzı yonca gibi kısa kısa çiçekler sardı çimen kayboldu.

Bu sene komple güzelce belletip güneş gören kısmını ekmeye karar verdik. Ufak bi alan ama sadece bize kahvaltılık sebze çıkarsın yeter dedik.

Bu hafta sonu yapacaktık hatta seçim var diye haftaya erteledik. Bu hafta üstten komple temizleyip haftaya fideleri dikelim diyorduk.

Bende nerden bulacağım ekeceğim tohumları diyordum. Kısmet ayağımıza geldi :)

Alan küçük. 7x4metre gibi biryer. Bir sıra salatalık bir sıra domates bir sıra biber yeter diyoruz.

Emmi mümkünse; kırmızı yumuşak çeri domates , salatalık, çarliston ve düz marul tohumlarına talibim 😎

İdeal bir yer. 1-2 aileyi rahat doyurur. Yalnız tohumlar saklanacaksa domatesler birbirinden uzak olsun. Aynı türler birbiriyle tozlaşma yapıyor, sonraki nesil farklı oluyor o nedenle. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Naki Çatalyürek
7 saat önce, Haşmet Güngör yazdı:

Ne güzel uğraş.

Bu mısırı  eken oldu mu ? gerçi yenmiyorlar ama görüntüleri çok güzel. Ekecektim ama  İstanbul Emin önünde tohum bulamadım, sadece internet de var.

9627305345074.jpg?v1

Haşmet Bey ben bahçeye ektim ama çıkmadı,tavuk gübresi fazla atmıştım yakmış olabilir.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
On 29.03.2019 at 23:30, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bildiğiniz üzere yıllardır ufak tefek eker diker yetiştirrim ve bu işi çok severim. 

Bu yıl da Allah nasip etti istediğim gibi bir bahçe sahibi oldum. 

Elimde çok çeşitli tohumlarım var.. 

Ekip dikenlerle az çok paylaşmak ve bir doğal tohum arşivi kurmak istiyorum.

Elimdeki tohumların çoğu Atadan kalan tohumlar.  vs. 

Özenle seçilmiş özenle saklanmış tohumlar. 

Mısırlar ; (8 ayrı tür) Patlatmalık, haşlamalık vs.

Kabaklar ; Kızartmalık, kavurmalık, kabuksuz, tatlılık, reçellik vs. 

Domatesler ; Kırmızı çanak, pembe çanak, İri pembe, Sarı çeri, sivri çeri, siyah çeri, yeşil siyah çeri, sarı sivri, kırmızı yumuşak, sert kabuklu

Kavun karpuz; İran Karpuzu, Yerli Çat karpuzu, Sarı karpuz, Süreyya Kavunu, Minik kavun, Sarı Kavun, Sarı çizgili kavun, şememe

Fasulyeler ; Sarı sırık, yeşil sırık, sarı oturak, bakla, börülce, 40 günlük fasulye

Biberler ; Çarliston, sarı sivri, yeşil sivri, dolma, çarliston, salçalık, turşuluk

Patlıcanlar ; Manisa patlıcanı, Nar Patlıcanı Topak patlıcan. 

Diğerleri ; Marullar, Bamyalar, ıspanak, kudret narı, Lahana vs 

Super 👍

tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
resimler silindi. alıntı yaparken resimleri silelim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Maşallah mehmet abi. Ellerine emeğine sağlık. Tebrik ediyorum. Zevkle takip ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

Bahçe hayırlı olsun Emmi. yanından  su akıyormu 😏

Tohumların bereketli olsun..ellerine sağlık..

Bende kabağı çok seviyorum... recelini çok yapar tüketirim. hatta şu an kabağı doğuyorum kireçli suya bırakacam.😐

Bal kabağı ve martaş kabağı tohumları var nende ihtiyacın olursa emrinde....

Yenileri  ekildi yaprakları açtı.....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bahçe hayırlı olsun Emmi. yanından  su akıyormu

En azından haftada 3 gün kanaldan akıyor :)
Bulamadınız şöyle bi dere kenarı

128edc9f956911f75abc2e6ad550e4c8.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bende kabağı çok seviyorum... recelini çok yapar tüketirim. hatta şu an kabağı doğuyorum kireçli suya bırakacam.[emoji52]
Bal kabağı ve martaş kabağı tohumları var nende ihtiyacın olursa emrinde....
Yenileri  ekildi yaprakları açtı.....

Bal kabağı çeşidim çok Cengiz.
Depoda da 4-5 tane kabağım var hala.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emekli olunca biyer çevirir eker dikerim hayalimi komple çöpe attım,

Eskilerden hatırlarsın. Kıraç bağın aralarında yetiştirmeye çalışırdım.
Daha önce balkonda yetiştirdim.
Geçen yıl bir arkadaşımın bahçesini ektim.
Meyva da çok istiyordum ve o da nasip oldu.
Bahçemde aşırı derecede meyve var. Eski sahibi eline ne geçerse oraya buraya dikmiş. Onları düzenleyeceğim.
Ben çok seviyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
28 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eskilerden hatırlarsın. Kıraç bağın aralarında yetiştirmeye çalışırdım.
Daha önce balkonda yetiştirdim.
Geçen yıl bir arkadaşımın bahçesini ektim.
Meyva da çok istiyordum ve o da nasip oldu.
Bahçemde aşırı derecede meyve var. Eski sahibi eline ne geçerse oraya buraya dikmiş. Onları düzenleyeceğim.
Ben çok seviyorum.

Aynen abi seven adam her halükarda yapıyor.

Ben de balkonda başladım. Sonra evin arkasında yerim oldu. Yeni evde de olacak az bir yer. Ama hayalim geniş arazide rahat rahat yetiştirmek ve sıfır ilaç.

Tapa güncelleme yapmış bu arada.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Biraz da tavuk ve kedi köpek oldu mu her haftasonu sizdeler [emoji6]

a4dfc356a6cfb3553b5010ae60e566f4.jpg
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Artık ne verirsen elinle o gelir seninle emmi [emoji4]
Bekliyorum, şimdiden teşekkürler. [emoji8]

Emin. Kargo adresi yollasana bana.

Adresini yollasana bana. Paketin hazır.
Yorum bağlantısı
Emin Önal
40 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Emin. Kargo adresi yollasana bana.
Adresini yollasana bana. Paketin hazır.

Seçil Promosyon Eminönü-İst. yazman yeter abi.

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
On 30.03.2019 at 18:04, Emre Şimşek yazdı:

İdeal bir yer. 1-2 aileyi rahat doyurur. Yalnız tohumlar saklanacaksa domatesler birbirinden uzak olsun. Aynı türler birbiriyle tozlaşma yapıyor, sonraki nesil farklı oluyor o nedenle. 

Çiçeklenme döneminde etkiliyor biliyordum. Normal tohumlarda etkiliyor birbirini öyle anladım ?

On 29.03.2019 at 23:30, Mehmet Ozyurek yazdı:

Domatesler ; Kırmızı çanak, pembe çanak, İri pembe, Sarı çeri, sivri çeri, siyah çeri, yeşil siyah çeri, sarı sivri, kırmızı yumuşak, sert kabuklu

Mehmet abi domates fidesi dikecem. Daha önceden deneme amaçlı dikmiştim ama tohumları kaybettim. iri , pembe ince kabuklu bir domatesti. Bunun adı ziraatçilerde ne olarak geçiyor

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
2 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Facebookta takip ettiğim ve zaman zaman tohum takası yaptığım bir grup var. Mehmet Bey siz de katılın, dönem dönem ücretsiz tohum paylaşımları oluyor.

https://www.facebook.com/pg/UTTM-Ulusal-Tohum-Takas-Merkezi-Tohum-Üretim-Bahçeleri-925199780963885/posts/

ne kadar tohum gruplari varsa uyeyiz. 😃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Çiçeklenme döneminde etkiliyor biliyordum. Normal tohumlarda etkiliyor birbirini öyle anladım ?

Mehmet abi domates fidesi dikecem. Daha önceden deneme amaçlı dikmiştim ama tohumları kaybettim. iri , pembe ince kabuklu bir domatesti. Bunun adı ziraatçilerde ne olarak geçiyor

Benim bildiğim Pembelerin hepsi de ince kabuktur..  Pembe çanak yada kırmızı çanak olarak sorabilirsin. 

Sen ne aradığını tam olarak söyle. onlar yönlendirecektir seni.  

3 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Facebookta takip ettiğim ve zaman zaman tohum takası yaptığım bir grup var. Mehmet Bey siz de katılın, dönem dönem ücretsiz tohum paylaşımları oluyor.

https://www.facebook.com/pg/UTTM-Ulusal-Tohum-Takas-Merkezi-Tohum-Üretim-Bahçeleri-925199780963885/posts/

Ali'yi sevmiyorum.. Çok itici geliyor bana.. Tohum gönderiminde ücret talep etmesi de hoş değil. 

Atalık tohum Takası https://www.facebook.com/groups/1713576718929868/   Burası daha sempatik ve ılımlı geliyor bana. 

Bölgesel toplantılar yapılıyor.. Merkezden gelen tohumlar bölgesel toplantılarda paylaşılıyor. Tabi ürettiğimizi de merkeze gönderiyoruz. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...