İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Sigorta Paneli Sorunu

Ferhat Tiryakioğlu

Recommended Posts

Ferhat Tiryakioğlu

Arkadaşlar herkse merhaba.Bende aranıza katılmaktan mutluluk duyuyorum.Gelelim sorunuma.Başlıkta da belirttiğim gibi aracım ford fiesta ghia 1.25.Geçtiğimiz haftalarda ufak bir seyahat sırasında aniden sinyaller,otomatik camlar ve kalorifer çalışması durdu.Hemen sağa çektim ve direksiyonun sol alt kısmında bulunan sigorta kapağını açtım.Şöyle ki alt alta iki kısım var üstte en soldaki sigortadan altta en sağdaki sigortaya ince bir kabloyla bağlantı yapılmış.Şu aralar zaman olmadığı için elektrikçiye gidemiyorum.Sol üstte ki sigortaya elimle hafif bastırdığımda çalışıyor bir temassızlık var gibi ama kafam karıştı nedir bu durum?Ayrıca 20 lik sigorta yerine 30 luk taksam(elimde var) bir problem olur mu?

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Takmayın. 20 amperlik sigortaya 30 amper takarsanız, 20 amperin üstünde güç çekilince 20 ampere göre tasarlanan kablolar erimeye ve yanmaya başlar. Her zaman amperine göre sigorta takın.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Sol üstteki sigortayı sökün, yerine panelden aynı ampere sahip başka bir sigorta (iç aydınlatma, plaka aydınlatması, far vs.) alın takın düzeliyor mu diye bakın.  

Düzeliyorsa, sigortayı değiştirin. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sigorta kutusunda hafif oksitlenme falan olmuşsa temassızlık yapıyor olabilir. Wd 40 tarzı temizleyici deneyebilirsiniz. Çekilen kablo yüzünden bir temassızlık oluyor da olabilir.

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

An itibariyle yeni bir sigorta taktim 15 amperlik ve simdilik duzeldi ama o aradaki kabloyu baglamayinca  yine camlar sinyaller calismiyor.orjinalinde boyle bir kablo yok arabada sonradan takildigi kesin.Nedeni nedir acaba?

Onder hocam fikriniz icin tesekkur ederim.Bende wd 40 var ama tam olarak nereye uygulamam gerekir?

3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Sigorta kutusunda hafif oksitlenme falan olmuşsa temassızlık yapıyor olabilir. Wd 40 tarzı temizleyici deneyebilirsiniz. Çekilen kablo yüzünden bir temassızlık oluyor da olabilir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Ferhat Tiryakioğlu yazdı:

An itibariyle yeni bir sigorta taktim 15 amperlik ve simdilik duzeldi ama o aradaki kabloyu baglamayinca  yine camlar sinyaller calismiyor.orjinalinde boyle bir kablo yok arabada sonradan takildigi kesin.Nedeni nedir acaba?

Onder hocam fikriniz icin tesekkur ederim.Bende wd 40 var ama tam olarak nereye uygulamam gerekir?

Yeni sigorta takınca çalıştıysa wd 40 sıkmayın. Aradaki kablo, çalışmayan sigorta gözüne bir diğerinden köprü atmışlar bence. Ben olsam içimin rahat etmesi için ilk fırsatta bir elektrikçiye bunu gösterir, en azından doğru düzgün yapılmış mı, tehlikeli bir durum var mı onu öğrenirdim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...