İçeriğe Yönlendir

Qashqai - Yakıt Filtresinde Su Var Uyarısı

Rifat Berber

Recommended Posts

Rifat Berber

Arkadaşlar merhaba,

Ötv indirimi devam ederken  dizel otomatik araç arayışındaydık , 3 hafta önce eve 2.araç olarak Nissan - Qashqai aldık. (Dizel,otomatik, tekna paket.) Aracı bayiden teslim aldım, 3 km ilerideki opette fulledim, evin önüne parkettim. Sonra 3 hafta hiç çalışmadı, haftasonu biraz dışarı çıkalım hem arabayı da test ederken dönüşte (tahmini 20 km sonra) yakıt filtresinde su var uyarı ışığı yandı. Servis müdürünü tanıyorum Nissanın hemen aradım fakat telaşlanacak birşey olmadığını, yakıt buharının da ışığı yakabildiğini söyledi. Eve geldim ışık yine yanıyor. 

Daha önce başına gelen var mıdır? Yakıt fişi vs. duruyor, benzin istasyonunu şikayet etmeli miyim? 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
7 dakika önce, Rifat Berber yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

Ötv indirimi devam ederken  dizel otomatik araç arayışındaydık , 3 hafta önce eve 2.araç olarak Nissan - Qashqai aldık. (Dizel,otomatik, tekna paket.) Aracı bayiden teslim aldım, 3 km ilerideki opette fulledim, evin önüne parkettim. Sonra 3 hafta hiç çalışmadı, haftasonu biraz dışarı çıkalım hem arabayı da test ederken dönüşte (tahmini 20 km sonra) yakıt filtresinde su var uyarı ışığı yandı. Servis müdürünü tanıyorum Nissanın hemen aradım fakat telaşlanacak birşey olmadığını, yakıt buharının da ışığı yakabildiğini söyledi. Eve geldim ışık yine yanıyor. 

Daha önce başına gelen var mıdır? Yakıt fişi vs. duruyor, benzin istasyonunu şikayet etmeli miyim? 

yakıtı aldıgın yere gıt depodan numune alıp test etsınler

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kullanıcı hatası der çıkarlar. ancak o filtre zaten suyu da tutmak için orada. değiştirin gitsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
33 dakika önce, Rifat Berber yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

Opet'e başvurun bence. Sıfır arabanın ilk yakıt alımında böyle bir şey çıkıyorsa numune alıp baksınlar mutlaka.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

servis filtreye bir baksın derim. çünkü filtrede su sensörü arızalıysa garantiden yenisini takıverirler. bedavadan halice bir parça yaktı filtresi. Mercedes in orijinali 400 tl yan sanayisi 100 tl mesela. yani servis için de sorun olmayacaktır. eğer servis bunda gerçekten su var diye rapor verirse gidip opet le uğraşırsınız, sonuçta araç sıfır. ilk depo yakıtındaki su nereden gelecek ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Yakıt aldığınız yerin müşteri hizmetlerini arayıp konuyu aktarıp destek talep edebilirsiniz, fakat bir süre aracı kullanmamanız gerekecektir. Ben sizin yerinizde olsam hiç uğraşmam filtreyi değiştirir devam ederim. Dizel araçlarda genellikle görülür bu, ağır vasıta çekici gibi araçlarda, yakıt filtresinden önce bir su ayırıcı filtre kullanılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

işte o nedenle servis değiştirecek nasılsa. oldu da yakıttansa uğraşmak isterseniz servis raporu ile birlikte uğraşırsınız. bence sadece bir depo yakıt ile bu tip bir su birikmesi olamaz.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
2 saat önce, Rifat Berber yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

yanan ışık sönmez sildirmeniz gerekli diye biliyorum. ayrıca yakıtı test ettirin derim. sonrasındaki süreç belli olur. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
(düzenlendi)

o aracın ki nasıl bilmiyorum ama bizim bildigim birsey

yakıt filtresinin altında suyu arıtması için plastik kapak var oraya ulasılabilirsa biraz suyakıt akıtıp denenebilir.

4jvEMq.jpg siyah kapak

tarihinde Okay Kaygusuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Zaten araç hiç kullanılmıyor, en az 1 ay daha yatacak kapının önünde. Servis müdürü getir önce ışığı söndürelim olmazsa bakarız çaresine dedi. Araçta daha bir depo yakıtı bırakın 100 km bile olmadı.  Cumartesi servise götüreceğim sabahtan, olmazsa filtreyi değiştirsinler. 

Aklıma takılan soru yakıtta mı sıkıntı var yoksa filtre mi arızalı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki de sensörlü.

Yakıt kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Filtrenin değişmesi gerek Ancak pahalıdır şimdi o filtre.. 

Servis baksın sorun varsa garantiden değişsen.. yakıt sorunlu ise petrolcüden yardım talep edin.. 

Normal değil o uyarı.. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

hocam ben her zaman aynı yerden alıyordum. birkaç kez başka yerden aldım hemen yaktı. gittim üstünde biraz mazot aldım uyarı gitti.

Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Durumu opet merkeze bildirdim, geri arayıp 3litre örnek ayırmamı istediler.(Temiz bir cam şişede olmalıymış)

Kalite merkezinden tekrar arayacaklarmış. Haftasonu servise gideceğim, gelişmeleri aktaracağım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Rifat Berber yazdı:

Durumu opet merkeze bildirdim, geri arayıp 3litre örnek ayırmamı istediler.(Temiz bir cam şişede olmalıymış)

Kalite merkezinden tekrar arayacaklarmış. Haftasonu servise gideceğim, gelişmeleri aktaracağım. 

Örneği servis veya istasyon alsın.. 

Yorum bağlantısı
Rifat Berber
14 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Örneği servis veya istasyon alsın.. 

Doğru söylüyorsun abi. Muhakkak onlara aldırayım, hatta servisten de rapor alayım, ileride birşey olursa dursun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Sistem aynı mıdır bilmiyorum.

Kayınpederim sıfır traktör aldı. Onun da yakıt filtresinin dibinde yarıya yakın su vardı. Servis, fazla saat yapmadan- pek bir zararı olmaz ama- o suyu boşaltın demişti.

Belki bir faydası olur diye paylaşmak istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Berber

Merhaba,

Cumartesi günü sabahı aracı servise götürmek üzere çalıştırdığımda arıza ışığının yanmadığını gördüm. Fakat yine de içime sinmediği için servise gittim. O arada opet ekibi benden önce gelerek servis önünde beklemeye koyulmuş. 

Aracın mazot filtresini söktüler, temizlediler. Sonra hata kodunu sildiler. Servis yetkilisi araçla deneme turu attıktan sonra teslim ettiler. Servis müdürü opetin numune almasına gerek yok, filtre kaynaklı bir problem mevcut dedikten sonra opeti teşekkür ederek uğurladım. 

Anladığım kadarıyla kronik bir sorun mevcut konuyla ilgili, onu giderdiler.

Hata kodu aşağıdaki gibiydi,

3ad1f975c599.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. Tespit edilmiş ve onarılmış.. güle güle kullanın.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...