İçeriğe Yönlendir

Megane 3 - Dönüşlerde Önden Gelen Tıkırtı

Erdem Özcan

Recommended Posts

Erdem Özcan

Herkese Selamlar

2010 model Megane 3 1.5 dci sahibiyim. Aracı alalı 2 hafta oluyor. Ekspertiz kontrolünden sonra almıştım aracı hiçbir sorun çıkmadı testlerde ancak yeni farkettim ki sağa ve sola dönüşlerde bir tıkırtı geliyor. Araç düz giderken veya araç dururken direksiyonu çevirince herhangi bir ses yok. Bazı yerlerde Aks ile ilgili denmiş ancak daha önce aks ile problemim olmuştu bu ses daha farklı gibi. Sabit tempoyla tık tık tık şeklinde geliyor. Sanki dönerken bir sey sallanıyor ve biyere çarpıyor gibi bir ses geliyor. Aracı birkez daha servise götürdüm ama birşey bulamadılar. Acaba benzer durumu tecrübe eden oldu mu ?

Bu arada hafif dönüşlerde ses gelmiyor. Mesela bir göbek etrafında dönerken veya bir park yerinden çıkarken düşük ve orta hızlarda bu sesi duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Direksiyonu tam sağ veya tam sol çevirip kalkış yaptığınızda geliyorsa aks kafalarından yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Z rot yada alt tabladan(salıcak) gelebilir.Bir rot ustasına gösterin bence.

Yorum bağlantısı
Erdem Özcan

Selamlar. Direksiyonu çok kırmadan da aynı sesi duyuyorum. Sizce durum acil midir yoksa bir süre böyle kullanmanın bir zararı olmaz mı ? Lastiği söküp bakan usta birşey yok görünürde dedi ancak arabayı aldığım kişinin yaşağıdı yerde yollar baya bozuktu acaba ondan olmuş olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim focusda da var, usta direksiyon kutusu dedi. Bu farklı olabilir tabi. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tık tık sesi Z rottan da yapar ama düz giderken de yapar, bozuk yolda ve çukurda.

Bir da amortisör geliyor akla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Makyajsız seridense, kronik direksiyon kutusu olmali. Direksiyon sertlik ayari kutu uzerinden bir vida ayari ike yapiliyor ve ses uzun sure kesiliyor. Vida gevseyince ses devam.
Kutu yenilettim, durum düzelmedi. Alismakta fayda var.

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdem Özcan

Herkese yardımları için teşekkür ederim. Malesef araç servisinin olmadığı bir yerde yaşadığım için sorunu kendim bulmaya çalışıyorum. Aracı bir süre sonra deneme şansım oldu. Bu tıkırtı sadece kalkış veya düşük hızlarda dönüşlerde yaparken o sırada vitesi boşa alınca tıkırtıyı kesiyor. Veya aynı keskin virajı düşük hızda boşta dönerken bir tıkırtı gelmiyor. Acaba sorun başka biriey olabilir mi bu durumda ?

Ayrıca ses kasislerde, hızlı döndüğüm virajlarda gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Şanzıman kulaklarında sıkıntı olabilir. Boşa aldığınızda şanzıman yükten düşünce kesiliyordur. 

Yorum bağlantısı
Erdem Özcan

14 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Şanzıman kulaklarında sıkıntı olabilir. Boşa aldığınızda şanzıman yükten düşünce kesiliyordur. 

Tahir Bey teşekkür ederim ancak araç düz giderken böyle bir sorun yok gene de sizin dediğiniz soruna bağlı olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
3 dakika önce, Erdem Özcan yazdı:

Tahir Bey teşekkür ederim ancak araç düz giderken böyle bir sorun yok gene de sizin dediğiniz soruna bağlı olabilir mi ?

Tam aşınma yoktur kulaklarda dönüşlerde vs kasılınca yapıyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Erdem Özcan
4 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Tam aşınma yoktur kulaklarda dönüşlerde vs kasılınca yapıyor olabilir. 

Tekrar teşekkür ederim. Son olarak aynı keskinlikteki dönüşlerde bu sesi boşta yapmaması demek aks, z rot gibi parçalarda sıkıntı yok demek olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
19 dakika önce, Erdem Özcan yazdı:

Tekrar teşekkür ederim. Son olarak aynı keskinlikteki dönüşlerde bu sesi boşta yapmaması demek aks, z rot gibi parçalarda sıkıntı yok demek olabilir mi ?

Kesin değildir diyemem ama bakılacak yerler arasına şanzıman takozlarının alınması lazım bence. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...