İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - P0141 ve P0171 Hatası ve Yakıt Fazlalığı

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz

merhaba arkadaşlar. 2005 model benzin/lpg li aracımın yakıtı çok fazla. Lpg ayarını Afr ayarı ile yolda yapan bir firmaya yaptırdım. ayar sırasında termostatımın arızalı oldugunu ve lpg nozullarının küçük oldugunu ayarı yapan kişi tespit etti. nozullar ufak oldugu için araç belli devirden sonra hem benzin hemde lpg tüketiyormuş. nozulları büyüterek bu sorunu ortadan kaldırdı. termostatıda ben degiştirmedim. yan sanayiyi kimse önermedi orjinalide 550 750 tl arası fiyatlar verdiler. fiyatı yüksek verdikleri için bende degiştirmedim. geçici olarak radyatörün önüne karton koyarak kışı geçirdim. 80 95 derece arası sıcaklık oluştu. afr ayarı sonrası 14.5 - 15 litre lpg tüketimi oldu aracın. ama sonra bu tüketim 18 litrelere yaklaştı. tekrar ayar yapan yer kontrollerini sagladı ama ciddi bir bozukluk göremedi. tavsiye olarak benzinde kullan yakıta bak dedi. geçen hafta 300 km benzinde kullandım şehir içi trafikde 14.2 litre benzin tüketimi oldu. 95 kuruşa denk geliyor buda. bu degerler çok yüksek.  buji - buji kablolarım - bobinde bir sıkıntı yok . araç hem benzin hemde lpg de çok yakıyor. aracımda devamlı olarak P0141 bank 1 sensör 2 hata kodu veriyor. katalitik konvertör sonrası oksijen sensörü. bezende P0171 hatası veriyor. bu kod lpg den kaynaklı oluyor. hatayı sildikden 1 1.5 ay sonra belki yanıyor yada yanmıyor. bu P0141 hatası yakıta çok etki edermi. bu sensörü degiştirmelimiyim.araıcmın yakıtını nasıl düşürebilirim. aracımın ltf stf degerleri çok bozuk deil. genel itibari ile -5 + 5 arası degerlerde.  linkdeki sensör aracımdaki sensör ile aynımıdır. veya kalite olarak nasıldır. hatayı gidermek için bunu alıp taksak. 

https://tr.aliexpress.com/item/4-Wrie-Evrensel-Lambda-Probe-Oksijen-O2-Sens-r-Renault-Ford-MITSUBISHI-VOLVO-MAZDA-MERCEDES-VW/32840985062.html?spm=a2g0o.cart.99999999.280.41853c00OI5wtC

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu hata kodunu alıyorsanız oksijen sensörünüz arızalı

Sizde iki tane bulunuyor ya, işte o aşağıda bulunan mavi soketli sensörü değiştirceksiniz. Bütün sorununuz çözülecek. Yurtdışı 170₺ civarı

Türkiyede Bosch marka 200 civarı

Yakıtınız da 1-2 litre düşecektir

Şehiriçi ortalama hız 15-25 arası ise değerler normal 

şehirlerarası yolda 8-9 litre yakarsınız

ancak dediklerimi yaptıktan sonra bu değerler düşecektir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

oksijen sensörü yüzünden araç zengin karışımda çalışıyor muhtemelen. Termostat da arızalı araç sürekli soğuksa, daha da zengin, sonuç ortada demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
22 saat önce, Mehmet Pınar yazdı:

Bu hata kodunu alıyorsanız oksijen sensörünüz arızalı

Sizde iki tane bulunuyor ya, işte o aşağıda bulunan mavi soketli sensörü değiştirceksiniz. Bütün sorununuz çözülecek. Yurtdışı 170₺ civarı

Türkiyede Bosch marka 200 civarı

Yakıtınız da 1-2 litre düşecektir

Şehiriçi ortalama hız 15-25 arası ise değerler normal 

şehirlerarası yolda 8-9 litre yakarsınız

ancak dediklerimi yaptıktan sonra bu değerler düşecektir.

bu oksijen sensörünün saglam yada arızalı oldugunu nasıl ögrenebiliriz. çünkü hata veren sensörü söküp temizledigimiz zaman 10 gün felan lamba yanmadan devam ediyorum. sonra tekrar yanıyor ama. şimdi gerçekden sensör mü arızalı yoksa araçdaki sıkıntıdan dolayımı sensör arıza lambası yakıyor bunu bilmiyorum. bunun bi ölçümü felan varmı test için. bide yukardaki linkde verdigim sensör nasıldır. 

18 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

oksijen sensörü yüzünden araç zengin karışımda çalışıyor muhtemelen. Termostat da arızalı araç sürekli soğuksa, daha da zengin, sonuç ortada demektir.

zengin fakir karışım hatası yok gibi birşey arabada. ama arada p0171 fakir uyarısı veriyor. zengine geçmiyor. termostat yakıta bu kadar etki edermi. motor çok aşırı derecede sogumuyor. min 80 felan. trafikde ise normal degerinde. hatta fan bile açıyor. motor soguk oldugu zaman zengindemi çalışıyor ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Temizleme pek sağlıklı olmuyor. Tecrübe ile sabit dediğim sensör değişiminden işe başlayın derim.

27 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

bu oksijen sensörünün saglam yada arızalı oldugunu nasıl ögrenebiliriz. çünkü hata veren sensörü söküp temizledigimiz zaman 10 gün felan lamba yanmadan devam ediyorum. sonra tekrar yanıyor ama. şimdi gerçekden sensör mü arızalı yoksa araçdaki sıkıntıdan dolayımı sensör arıza lambası yakıyor bunu bilmiyorum. bunun bi ölçümü felan varmı test için. bide yukardaki linkde verdigim sensör nasıldır. 

zengin fakir karışım hatası yok gibi birşey arabada. ama arada p0171 fakir uyarısı veriyor. zengine geçmiyor. termostat yakıta bu kadar etki edermi. motor çok aşırı derecede sogumuyor. min 80 felan. trafikde ise normal degerinde. hatta fan bile açıyor. motor soguk oldugu zaman zengindemi çalışıyor ?

Söküp ısıtacaksınız ki, çok aşırı bir ısı gerekiyor sonra voltaj ölçümü yapılacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...