İçeriğe Yönlendir

Ruhsata LPG İşletme Prosedürü

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik

Arkadaşlar merhaba; İş yerinde beraber çalıştığımız bir arkadaşa geçen hafta İstanbul’dan Renault Scenic Marka 7 koltuklu bir araç aldık. Araç 92 bin km de. Bu detaylara neden girdim çünkü araçta stepne havuzu yok. İstanbul’da tanıdığım ve işinden emin olduğum bir lpg dönüşüm istasyonunda Prins marka lpg kiti takıldı. Stepne havuzu olmadığından ve araç 7 koltuklu olduğunda yakıt tankı benzin tankının altına aracın alt kısmına monte edildi. Yakıt dolum yeri de benzin depo kapağının içine takıldı. Araçta herhangibir alt sürtmesi ike karşılaşılmadı şu ana kadar. 

Bugün de aracın LPG dönüşümünü ruhsata işletmek adına muayene randevusu aldık. Randevu Genel Araç Muayenesi olarak alınıyor. Eskiden muayene önce TMMO dan sızdırmazlık raporu alınması şartı vardı. Temel değişikliklerden biri burada olmuş ve sızdırmazlık raporu artık TMMO vermiyor. Ama bu kalkmış olduğu anlamınada gelmiyor. Dönüşümü yapan bayi eğer yeterlilik belgesine ve sertifikaya sahip ise sızdırmazlık raporunu bayi veriyor ve evrak ekleri içine yeterlilik belgesini koyuyor. Sonra muayeneye geçiliyor. Araç muayenesi ve egzost emisyon muayenesi yeni de olsa her ikisi de yeniden yapılıyor. Egzost Emisyon Muayenesi hem benzinde hem de lpg de yapılıyor. Sonra muayeneyi yaptırıyorsunuz. Muayene sonucu verilen lpg dönüşüm evrakları ve Tüv-Türk’ün muayene sonuç raporu ile ruhsatı değiştirmek üzere bölge trafiğe değil (eskiden trafik tescil verirdi ruhsatı) NOTER’e gidiliyor. Bugün için 175 tl ruhsat parası ödenip lpg işlenmiş olarak ruhsatınızı alıyorsunuz.

Umarım bu bilgiler ihtiyacı olan arkadaşımın işini görür. Lpg kit resimlerini akşam yüklemeye çalışırım. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

jeep servisinde görmüştüm grand voyagerın altına takmışlardı lpg tankını şaşırmıştım.

o zaman dikkatlice incelemiştim sürtme izi varmı diye hiç yoktu 

sonra başka bitane görmüştüm ondada aynıydı altta.  

prinsi kaça taktırdınız ?

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de geçen gün Suzuki Vitara'da gördüm.. Arabanın altında idi tank.. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

jeep servisinde görmüştüm grand voyagerın altına takmışlardı lpg tankını şaşırmıştım.

o zaman dikkatlice incelemiştim sürtme izi varmı diye hiç yoktu 

sonra başka bitane görmüştüm ondada aynıydı altta.  

prinsi kaça taktırdınız ?

3000 tl

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

prins teknomax tir. 

57 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Prinsin hangi modeli 3000 lira ki emoji16.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Prinsin hangi modeli 3000 lira ki emoji16.png

Prins Teknomax OBD yeni tip. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Technomax isimli kit esasen gerçek Prins değildir. Prins etiketi yapıştırılmış İtalyan Omvl’dir ve çoğu parçası resimden görüleceği üzere plastiktir. Hayırlı olsun sorun çıkaracağını zannetmiyorum.

pbQo6L.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Allahım tam aradığım, ihtiyacım olan konu.  Geçen ay 1.5 ecobbost  S-max almıştım.   Karma kullanımda ş an için 7.5 litre yakıtım var. Alıştıkça belki düşer ama yakıtı biraz dokunuyor açıkçası.   1.5 mondeolara lpg takılıyor ve genelde memnunlar ancak benim stepne yeri olmadığı ve fiyatın (sıvı sistem) yüksek olduğu için lpg dönüşüm fikrini rafa kaldırmıştım. Yurt dışında yapılan uygulamalara baktığımda arka tampon içi veya depo altına montaj yapıldığını farkettim. Böyle bir uygulamanın TR de muayeneden geçmeyeceğini düşünmüştüm. Bu paylaşım kafamda deli soruların canlanmasına sebep oldu.  Şimdi sıra uygun kitleri araştırmaya geldi. Teşekkürler paylaşım için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

megane 3 tede stepne havuzu yoktu takanlar altına taktırıyordu 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

J0Ben bi uyari yapayim. Bu gun bir arkadasimizin başina gelmiş. Okuduk üzülduk. 1000 tl masraf cikarmiş arabasi.

Hyundai i10 duz benzinli arabasi var arkadaşin. Cok bilinen youtube kanali olan bir firmaya lpg kit taktirmiş. Araç daha 35000 kmde. Garanti iptal olmuş tabi. 10 bin km yol yapinca teklemeler başlamiş. Benzindede tekliyor araba. Yutubcu lpci taktigi tum parcalari degistirmis. Ama nafile. Arac bobinleri bozulmuş. 1000 tl hesap cikmis adama. 

O yuzden kendinizi garantiye alin. En az 20 bin garanti isteyin. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
16 saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

Arkadaşlar merhaba; İş yerinde beraber çalıştığımız bir arkadaşa geçen hafta İstanbul’dan Renault Scenic Marka 7 koltuklu bir araç aldık. Araç 92 bin km de. Bu detaylara neden girdim çünkü araçta stepne havuzu yok. İstanbul’da tanıdığım ve işinden emin olduğum bir lpg dönüşüm istasyonunda Prins marka lpg kiti takıldı. Stepne havuzu olmadığından ve araç 7 koltuklu olduğunda yakıt tankı benzin tankının altına aracın alt kısmına monte edildi. Yakıt dolum yeri de benzin depo kapağının içine takıldı. Araçta herhangibir alt sürtmesi ike karşılaşılmadı şu ana kadar. 

Bugün de aracın LPG dönüşümünü ruhsata işletmek adına muayene randevusu aldık. Randevu Genel Araç Muayenesi olarak alınıyor. Eskiden muayene önce TMMO dan sızdırmazlık raporu alınması şartı vardı. Temel değişikliklerden biri burada olmuş ve sızdırmazlık raporu artık TMMO vermiyor. Ama bu kalkmış olduğu anlamınada gelmiyor. Dönüşümü yapan bayi eğer yeterlilik belgesine ve sertifikaya sahip ise sızdırmazlık raporunu bayi veriyor ve evrak ekleri içine yeterlilik belgesini koyuyor. Sonra muayeneye geçiliyor. Araç muayenesi ve egzost emisyon muayenesi yeni de olsa her ikisi de yeniden yapılıyor. Egzost Emisyon Muayenesi hem benzinde hem de lpg de yapılıyor. Sonra muayeneyi yaptırıyorsunuz. Muayene sonucu verilen lpg dönüşüm evrakları ve Tüv-Türk’ün muayene sonuç raporu ile ruhsatı değiştirmek üzere bölge trafiğe değil (eskiden trafik tescil verirdi ruhsatı) NOTER’e gidiliyor. Bugün için 175 tl ruhsat parası ödenip lpg işlenmiş olarak ruhsatınızı alıyorsunuz.

Umarım bu bilgiler ihtiyacı olan arkadaşımın işini görür. Lpg kit resimlerini akşam yüklemeye çalışırım. 

Elinize sağlık. Ağustos ayında bende işleteceğim .

Ben kesici diye bir şey bağlatmıştım Twingo aracıma size böyle bir şeyden bahseden oldu mu? Araç LPG de çalışırken benzin pompasının çalışmasını kesen bir role gibi bir şey.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hadi sürtme vs olmadı diyelim. Allah korusun arkadan bir kaza yaşandığında bunun patlama riski çok yüksek değil mi? Aklıma direk bu geldi.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kaza anında içindeki ile dışındaki aynı riski taşır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 saat önce, Aydın Sert yazdı:

Hadi sürtme vs olmadı diyelim. Allah korusun arkadan bir kaza yaşandığında bunun patlama riski çok yüksek değil mi? Aklıma direk bu geldi.

TRT belgeselde lpg tankına sniper ile ateş edildi yine patlamadı, ama benzin tankı hemen alev aldı. Facede denk geldim youtube de bulamadım. Yoksa atacaktım.

Başka izlediğim bir test videosunda da lpg tankını uzunca bir süre ateşe maruz maruz bıraktılar yine patlamadı.

Youtube videolarında lpg tank testleri izleyebilirsiniz. Ncap gibi çarpışma testleri var. LPG tankı iki büklüm oluyor ama yine de patlamıyor. LPG nin ateşlemesi benzine göre daha zordur. Benzin kıvılcımdan alev alır, lpg kolay kolay almaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
24 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

TRT belgeselde lpg tankına sniper ile ateş edildi yine patlamadı, ama benzin tankı hemen alev aldı. Facede denk geldim youtube de bulamadım. Yoksa atacaktım.

Başka izlediğim bir test videosunda da lpg tankını uzunca bir süre ateşe maruz maruz bıraktılar yine patlamadı.

Youtube videolarında lpg tank testleri izleyebilirsiniz. Ncap gibi çarpışma testleri var. LPG tankı iki büklüm oluyor ama yine de patlamıyor. LPG nin ateşlemesi benzine göre daha zordur. Benzin kıvılcımdan alev alır, lpg kolay kolay almaz.

gaz kaçağı varsa sigara da içiyorsa sahibi ufak bir problem yaşayabilir tabi o ayrı konu :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
10 dakika önce, Ali Gök yazdı:

gaz kaçağı varsa sigara da içiyorsa sahibi ufak bir problem yaşayabilir tabi o ayrı konu :D

İntihar etmek isteyenlere daha etkili yöntemlerde mevcut tabiki :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
5 saat önce, Aydın Sert yazdı:

Bu soru için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. 

3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Bahsettiğin video bu olsa gerek

3 saat önce, Ali Gök yazdı:

Gaz kaçağı araç içinde bence daha riskli. Neticede sadece tank içeride borular yine araç altından geliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
16 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

J0Ben bi uyari yapayim. Bu gun bir arkadasimizin başina gelmiş. Okuduk üzülduk. 1000 tl masraf cikarmiş arabasi.

Hyundai i10 duz benzinli arabasi var arkadaşin. Cok bilinen youtube kanali olan bir firmaya lpg kit taktirmiş. Araç daha 35000 kmde. Garanti iptal olmuş tabi. 10 bin km yol yapinca teklemeler başlamiş. Benzindede tekliyor araba. Yutubcu lpci taktigi tum parcalari degistirmis. Ama nafile. Arac bobinleri bozulmuş. 1000 tl hesap cikmis adama. 

O yuzden kendinizi garantiye alin. En az 20 bin garanti isteyin. 

Bazı araçlar lpg yönünden maalesef sıkıntılı. Özellikle Hyundai ve Kia nın kullandığı GDI motorlar. Herhangi bir takamıyorsun. İ10 için durum nedir bilmiyorum motor tipi yönünden. Ama ben mesela TSI aracıma taktırmaya çekiniyorum. Neticede Scenic 1.6 16V lik standart bir motora sahip ve bu motora sahip binlerce araca uygulama yapıldı. Sorun çıkartması ya da çıkartmaması birazda şans işi ve tecrübeli bir usta be kaliteli montaja bağlı. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
30 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Aynen bu.

teste inanmayın :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...