İçeriğe Yönlendir

Kurumsal Galeriler Ne Kadar Güvenilir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, ikinci el araç almak istediğimizde, otokoç ikinciel, ford ikinci el, otonomi, otoshops... gibi kurumsal galeriler var. Burdan araç almak istediğimiz de onların yaptığı ekspertize güvenebilir miyiz ya da ordan araç almamalı mıyız? Kurumsal galerilerden araç almak mantıklı mıdır sizce? 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bizim milletimizin şirket araçlarına karşı önyargısı vardır. Hatta cillop gibi bir arabamı kurumsal kiralama geçmişi var diye almaktan vaz geçen bir alıcı bile olmuştu. Kurumsal şirket araçları bazı ellerde hor kullanılmış olsa da bence avantajları çoktur:

1- Kurumsal şirketler artık eskisi gibi araç haşat olana kadar kullanmıyorlar. Her sene araçlarını yenileyerek KDV’den düşüyorlar. Bu nedenle araçları çoğunlukla haşat değildir. 

2- Kurumsal şirketlerin araçlarında km çekmek gibi bir durum olmaz. Takometrede gördüğünüz orijinal km’dir. 

3- Bu araçlar bakım periyotlarına uygun olarak orijinal parça ve yetkili servis imkanlarında bakım görürler. 

4- Olası bir hasarda orijinal parça ile değişime gidilir. Kaporta boya hasarları pek sağlıklı yapılmaz, çünkü aklı başında kaporta boya işçiliği olan bir servis henüz görmedim. 

5- Bu araçlar genelde sağır kullanılmazlar, o sebeble bayağı sağlam gider, kurum bağlamamıştır. Halk ağzıyla motor açıktır. 90bg Focus’umun tadı hala damağımda. 110 bg’liklere kafa tutuyordu namussuz 😀

6- Fiyatları genellikle piyasadan bir tık ucuz olabilir. Filo indirimi ve KDV iadesi gibi sebeplerden son kullanıcıdan daha ucuza verebiliyorlar. 

Netice ile bence araç konuşur. Bakımları tam, sağından solundan ses gelmeyen temiz ve nispeten ucuz bir aracı ben alırım. Filo olmuş, şahıs olmuş beni bağlamaz. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

plasiyer işi dandik ve ucuz modeller haricinde alınabilir belki. bizim mesela fleetcorp batınca elimizden aldıkları toyotamız öyle bir araçtı. 96 bin km deydi. bunun çoğu hypermiling ile alınan yol idi. şahsımıza aitmiş gibi baktık 2sene boyunca. 

ama istisnalar hariç, çünkü etik değerleri gelişmemiş bazı sürücülerin araçaları hoşaftan hallice olur. bizim sanayi bölgesinde bu tip pek çok firma aracı var. iş çıkışında nasıl gittiklerini ve kasislerden çukurlardan nasıl atladıklarını görseniz hak verirsiniz. parçası orijinal olsa ne olur. sabahları ise bu kadar işine aşkla giden adamlar başka yerde görülmemiştir. uçuyor mübarekler. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Kiralık araç almaktan çok kurumsal galeriler de satılan ikinci el araçlar güvenilir midir onu öğrenmek istiyorum. Kiralık Araç ya da şirket aracı çok başka bir durum. Mesela otoshops firması sadece kiralık araç mı satıyor Yani piyasadan araç takip edip al sat yapmaz mı?  Bence yapıyordur. İşte sormak istediğim kurumsal galerilerde yapılan ekspertize kesin güvenmeli miyiz 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Otokoç, ikinci yeni, Ford 2. El araçların çoğu kurumsal kiralık araçlardır. Tabi şahıs aracı satan galeriler de var ancak benim bildiğim onların çoğu da ihaleye girip aldıkları kurumsal araçları satıyorlar. Güvenilirlik olayına güvenebilirsiniz diyebilirim, ancak satış temsilcileri de sattıkları araçları pek tanımazlar. Şahıs aracı olmadığı için genellikle bilgileri değişen ve boya ve km bilgisi kadardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Bu tarz büyük galeriler genellikle ihale usülü araç alıp satıyorlar çünkü ucuza malediyolar yani kullanıcıdan araç alma ihtimalleri yok denecek kadar az.Yani sorunuzun cevabı bu galerilerden araç alınır.Son 3 aracımda kiralık kurumsal araçlar imiş aldıktan sonra öğrendim. Bu araçlarda ekspertiz işlemini alırken zaten yaptırmalısınız,bakım ve onarım işlemleri servislerde yapılmıştı dikkat etmeniz gereken asıl konu araç iç deformanyon ve temizliği bu da sinerse alınır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yaklaşık 10 yıldır şirket aracı kullanıyorum sadece 1 kez karşı tarafın çarpması ile boya gerektirecek kazaya karıştım. Uzun yolda çok kullandığım için yolda kalma korkusu ile araçlarıma hep çok iyi bakıyorum. En ufak sorunda hemen servise giderim . Kullandığım aracı bana satma opsiyonu sunsalar kaçırmazdım. Her şirket aracı kötü değildir. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Yaklaşık 10 yıldır şirket aracı kullanıyorum sadece 1 kez karşı tarafın çarpması ile boya gerektirecek kazaya karıştım. Uzun yolda çok kullandığım için yolda kalma korkusu ile araçlarıma hep çok iyi bakıyorum. En ufak sorunda hemen servise giderim . Kullandığım aracı bana satma opsiyonu sunsalar kaçırmazdım. Her şirket aracı kötü değildir. 

O sadece senin ve senin gibiler içindir, yani kullanan ve aracı bilenler için, diğer insanlar içinse bilinmeyen riskler demektir, kısaca şirket araçları kötüdür :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Anlaşılan bu tarz galerilerde satılan araçların çoğu kiralık ya da şirket aracı mı oluyor 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Kurumsaldan kurumsala fark olur bence.

Markaların ikinci el parklarında takas ile gelen araçlar yoğunlukta. En azından bana öylesi denk geldi hep. Ancak kiralama sektörüne doğrudan dahil olup, kendi araçlarını buralarda değerlendirdikten sonra parklarında kiralamadan dönen araçlar oluyor. Bu da bölgesel olarak değişir tabi.

İntercity, ikinciyeni vb. olanlarda filo kiralamalardan dönen araçları görüyoruz.

Bir de Nasyonel, S&S Motors gibi satıcılar var. Haliyle nadir bulunan temiz olduğunu düşündüğümüz araçları görüyoruz buralarda.

Bu durum da kurumsal ama hangi kurumsal sorusunu sorduruyor bize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Şirket araçlarına karşı önyargılarım benim de çok var. Fakat bu önyargılar kendiliğinden oluşmuyor. Yollarda ne zaman şirket aracı görsem özensiz, hor kullanıldığına şahit oluyorum. Arabaya biner binmez marşa basıp patinajla kalkmalar (5 saniye önce çalışan dizel motorun birden yüksek devire çıkınca motor aşınması çok daha fazla olur), kasisler yokmuşcasına hız kesmemeler, bozuk yol dinlemeden basıp gitmeler. Belki ilk 100k km'de sorun çıkarmasa bile sonrasında yürür aksamda özenli kullanılmış araçlara göre daha erken sorunlar çıkarabilir. Tabi ki de istisnalar kaideyi bozmaz mutlaka iyi kullanılanları da vardır ama fiyatı emsallerine göre çok uygun olmadıkça ben tercih etmem diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
8 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

O sadece senin ve senin gibiler içindir, yani kullanan ve aracı bilenler için, diğer insanlar içinse bilinmeyen riskler demektir, kısaca şirket araçlakötüdür :)

Kullanım tarzına göre değişir. Uzun dönem kiralamayan firmalar genelde araçlarını fazla km yapmadan yeniliyorlar. Hasar v.s. durumlarda da yetkili serviste yapıldığından geçmişini tramerden net görebiliyorsunuz. Özellikle avis ve budget ten çıkan araçlar oldukça temiz oluyor. Çok sık araç kiralıyorum ve aldığım araçlar en fazla 20-30bin km de oluyor. Çünkü günlük ve aylık km sınırı var . Geçen avis ten aylık focus kiraladım, aylık 3000km sınırı vardı. Kullandığım araç 7bin km deydi.

Uzun dönem kiralamalarında da km bence en belirleyici detay. Bizim servisteki arkadaşlar yıllık 60-70bin km civarı yapıyor ve araçlarda 180bin km sınırı var. 180bin e geçersek bize cezası oluyor. 180 bine gelen araçların kondüsyonu net şekilde düşüyor.

Geçen arkadaşım Ankara"daki Beyaz sistemden opel astra sedan aldı. Araç 1 yaşında ve 7bin km deydi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu durumda bu tip araç alacaksak enazından km si düşük almalıyız, kötü kullanılsa bile enazından yeniliği dayanmasını sağlar, hasarı falanda yoksa zaten anlaşılıyor olup olmadığı, gerisini arabadan anlayan birisi binip kullandığında anlar, toplu araç kendini belli eder anlayacağın, mesela benim arabayla bir tur at tamam dersin, üstelik nerdeyse 200 binde, sen birde 7 bindeki aracı düşün, gerçi farksız gibi çıkar benim überden :D 

neyse konuya dönelim, evet az km (10 bin civarı, 180 200 binler geç, riske değmez bence) yapmış, 1-3 yaş gibi, bakımlı hasar kayıtsız kontrolden geçirilmiş filo araçları alınabilir, hemde uygun fiyata tek dert yakalamak....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Başka bir forumda DOD dan alınan Polo aracın boyalı denilen kaputun değişerek satıldığını okumuştum. Ama olayın 6 7 senesi var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Olay arabanın temizliğinde bitiyor kiralık da olsa şahıs da olsa. Ama benim gibi çok fazla anlamayan birisi için kurumsal firma biraz daha güvenilir geliyor, en azından bir firma şahıs değil. O yüzden sizlere sormak istedim. Genel kanı km düşük olsun gibi sanki 😉 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir de kiralama geçmişi olan araçları aldığımızda, bu sicilin kasko ve zts yaptırırken olumsuz bir etkisi var mı? Bunu da öğrenmek gerekir. Böyle bir şey okumuştum bir yerlerde ama belki de aslı astarı yoktur. Kasko poliçesi daha yüksek oluyor diye. Belki de sahibinin sicili temiz değildir. Bu işin doğrusu nedir @Mehmet Ozyurek abi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bilgi sahibi değilim ama bence etkisi yoktur. 

11 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Bir de kiralama geçmişi olan araçları aldığımızda, bu sicilin kasko ve zts yaptırırken olumsuz bir etkisi var mı? Bunu da öğrenmek gerekir. Böyle bir şey okumuştum bir yerlerde ama belki de aslı astarı yoktur. Kasko poliçesi daha yüksek oluyor diye. Belki de sahibinin sicili temiz değildir. Bu işin doğrusu nedir @Mehmet Ozyurek abi.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kiralık değilde, şirket araçları bence alınır.
Test etmesi zor değil, binilir, bakılır, derli toplu ise alınır.
Ekâbil adamın bindiği şirket aracından zarar gelmez, birçok kullanıcı aracından daha temiz olur.

Lakin konumuz bu değil [emoji1]
Benim gördüğüm, Otokoç 2. El, Dod gibi firmalarda, takas araçları oluyor. Adam geliyor bayiden sıfır araç alıyor, aracını oraya bırakıyor.
Elbet onların da kriterleri vardır takasa girerken, araç alırken gibi gibi.
Yine iş dönüyor dolaşıyor, adam gibi ekspertiz’e geliyor.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Benim araca DOD 115 bin verdi takasta ...

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bence araç özelinde bakılıp alınır, araca güvenmek lazım satıcıdan ziyade. Şahsi satıcıya neye göre güveniyoruz?

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
23 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bence araç özelinde bakılıp alınır, araca güvenmek lazım satıcıdan ziyade. Şahsi satıcıya neye göre güveniyoruz?

Kurum güvenilir o konuda en azından firma. Diğer türlü şahsı nerde bulacağız bir daha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Kurumsal satış kiralama yapıp bakımlarını kendi yapan firmalar var diye biliyorum. Eğer firma bakım işlerini servise yaptırıyorsa fönül rahatlığı ile expertiz ile alınabilir. Araç muayene zamanı gelmemiş ( 1-3yaş) yeni sayılabilecek araçlarda km ile  oynama ihtimalini unutmayalım.  Oynama çok yüksek km olmaz . Şahsen aldım  böyle araçlar  bir sıkıntı yaşamadım . Alırken ruhsatta satıcı birey olsaydı anlamazdım zaten kurumsal çıkışlı olduğunu. İşin özü iyi bakmak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Neyin ne olacağı hiç belli olmuyor. Borusan ikinci elden BMW alıp başına ne işler gelenler biliyorum. 

Her an her şey olabiliyor. Premium araçların kiraladan çıkma olanlarında pek problem olmuyor. Çünkü o kitle daha temiz ve özenli kullanıyor.

Diğer türlü kiralama araçlarını özenli kullanan çok az kişi var. İşim gereği ve evimin konumu gereği organize sanayi içinde bolca bulunuyorum. Nerede şirket aracı görsem sapandan fırlamış gibi gidiyor. Kasisler filan hak getire. Üstünden uçarak geçiyorlar. Bir gün beni de tepeleyecekler diye korkuyorum. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Aracın eski sahibinin bir etkisi olmaz..

Piyasada özellikle D sınıfında filodan çıkma olmayan araç bulmak çok zor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...