İçeriğe Yönlendir

Bir Araba Neden Titrer?

Selim Bilgin

Recommended Posts

Tayfun Aydın
1 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Hep Shell alırım, bu sefer depo yarımken Opet’ten doldurdum ama bir fark yok gibi. 

Aslında titrememin sebebi bir yana, bunu içeri vermemesi gerektiğine takılıyorum ben. 

Motor multiair, turbobenzinli. 

pardon hocam ben dizel sanmıştım. benzinlilerde titreme enteresan. motor kulakları tespitinizde haklı olabilirsiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
3 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Dizel Focus 3’üm varken bir arkadaş arabama binmişti. Işıklarda rolantide bekliyoruz bu araba niye titriyor böyle dedi. Sağa baktım, sola baktım , aynalara direksiyona baktım, ceplerdeki, torpidolardaki eşyalara baktım, titreyen falan yok. En sonunda araba dizel kardeşim birazı ondan, geriye kalanı da sen hastasın dedim 😀

Yavuz Selim kardeşim samimiyetine sığınarak sen mi hastasın araba mı hasta ilk önce onun bir tespitini yapalım 😀 Bugün 50 km şehir içinde sürdüm, aklımda hep sen. Aynalara baktım, direksiyona baktım, vites topuzuna, torpido ve ceplerdeki eşyalara her şeye baktım titreten falan yok. Ha yalnız benzinli bir Honda ya da Toyota gibi de değil. Gözümü kulaklarımı kapasalar aracın çalıştığını anlıyorum zira Multiair’ın yapısı bu. Hastalık sende değilse, sonra arabaya yoğunlaşalım. 😀

(Bu arada aracın devir saatine baktım 600 devirde çalışmıyor, genellikle 700-750 bandında seni yanıltmış olmayım. Devir saatine bakarak farazi söylüyorum, belki reelde başkadır. )

Hocam benim hasta olduğum kesin, arabadan şüpheliyiz. :D 

Benim rölanti yaklaşık 800 rpm bu arada ısındıktan sonra. Baktım titrerken de titremiyorken de aynı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

5 - Kafana takmamaya çalış zamanla unutursun müziği aç ve keyfine bak :) 

Kafama takmak istemedigim bir çıt sesi vardi. 1500 km de okadar kötü hal aldiki, giderek bozulan sol rot kolu değiştirmek zorunda kaldik. 

Bazi şeyleri başinda çözebilseydik rotumuz bozulmayabilirdi. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 06.04.2019 at 00:24, Selim Bilgin yazdı:

Hocam benim hasta olduğum kesin, arabadan şüpheliyiz. :D 

Benim rölanti yaklaşık 800 rpm bu arada ısındıktan sonra. Baktım titrerken de titremiyorken de aynı.

Video lazım. :) 

On 06.04.2019 at 01:21, Ali Darbaz yazdı:

Kafama takmak istemedigim bir çıt sesi vardi. 1500 km de okadar kötü hal aldiki, giderek bozulan sol rot kolu değiştirmek zorunda kaldik. 

Bazi şeyleri başinda çözebilseydik rotumuz bozulmayabilirdi. 

Rot kolunu baştan değiştiricektin yani :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Pazar günü Gebze’de akrabaların düğünü vardı. 1000 km’den fazla yol yaptık. Shell bulamadım dönüşte benzin bitti mecbur Bolu Highway Opet’ten aldım. Hafif titreme geldi arabaya. Shell’den başka benzin görmedi ki hanımevladı alerji yaptı bünyesinde zaar 😀

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
4 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Pazar günü Gebze’de akrabaların düğünü vardı. 1000 km’den fazla yol yaptık. Shell bulamadım dönüşte benzin bitti mecbur Bolu Highway Opet’ten aldım. Hafif titreme geldi arabaya. Shell’den başka benzin görmedi ki hanımevladı alerji yaptı bünyesinde zaar 😀

Ben hep Shell Nitro alırım hocam, Merter’de Shell’in kendi istasyonu var, oradan. Ankara’da da Ümitköy’de var, Ankara’ya gidince de oradan alıyorum. 😄

Ama geçen hafta değişiklik olsun diye eve yakın yeni açılan Opet’ten aldım, çok bir şey farketmedi bu sefer sanki. Bir kaç kez üst üste Opet alınca hantallaşıyor araba. Eski arabalarımda da böyleydi. 

Titreşim için muhtemelen şanzıman tarafındaki kulağı değiştireceğim bu arada.  Muhtemelen o çözecek. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben hep Shell Nitro alırım hocam, Merter’de Shell’in kendi istasyonu var, oradan. Ankara’da da Ümitköy’de var, Ankara’ya gidince de oradan alıyorum. [emoji1]

Ama geçen hafta değişiklik olsun diye eve yakın yeni açılan Opet’ten aldım, çok bir şey farketmedi bu sefer sanki. Bir kaç kez üst üste Opet alınca hantallaşıyor araba. Eski arabalarımda da böyleydi. 

Titreşim için muhtemelen şanzıman tarafındaki kulağı değiştireceğim bu arada.  Muhtemelen o çözecek. 

Sana yukarıdaki mesajı yazdıktan bir saat sonra çıktım işe gittim. Titreme falan yok bu sefer de. Ben sana diyeyim kesin motora ek yük bindiren bir sistem buna neden oluyor. Klima kalorifer kapalıydı ondan eminim geriye bir alternatör kalıyor şüpheli. Çünkü aynı benzin aynı buji aynı hava şartları. Bir saat önce titreyen araba neden bir saat sonra titremiyor. Kulağı değiştirmek de çözüm olmayabilir.
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bir saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Sana yukarıdaki mesajı yazdıktan bir saat sonra çıktım işe gittim. Titreme falan yok bu sefer de. Ben sana diyeyim kesin motora ek yük bindiren bir sistem buna neden oluyor. Klima kalorifer kapalıydı ondan eminim geriye bir alternatör kalıyor şüpheli. Çünkü aynı benzin aynı buji aynı hava şartları. Bir saat önce titreyen araba neden bir saat sonra titremiyor. Kulağı değiştirmek de çözüm olmayabilir.

Pazar günü multiair bir Giulietta da vardı, siyah olan. Ona baktım, titremiyor, onun sahibi olan arkadaş benimkine bindi, abi senin koltukta da hissediliyor dedi. Multiair her şekilde titreşimli olmakla birlikte benimkinde ekstra bir durum var muhtemelen. Her şekilde sol tarafı da değiştireyim ben,  bu mevzu kafamdan çıksın istiyorum. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Pazar günü multiair bir Giulietta da vardı, siyah olan. Ona baktım, titremiyor, onun sahibi olan arkadaş benimkine bindi, abi senin koltukta da hissediliyor dedi. Multiair her şekilde titreşimli olmakla birlikte benimkinde ekstra bir durum var muhtemelen. Her şekilde sol tarafı da değiştireyim ben,  bu mevzu kafamdan çıksın istiyorum. [emoji3] 

Koltukta benim de yok. Titrediğini aynalardan hissediyorum. Aklında kalmasın madem, hadi bakalım hayırlısı. Olmazsa Giulia’yı sana alırız [emoji14]
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
26 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Olmazsa Giulia’yı sana alırız emoji14.png

Bir gün inşallah demekle yetiniyorum. :) 

Gerçi biz Giulia'yı alana kadar o da titrer kesin. :D 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Titreme işi hastalık işi ve bir kere yakalandın mı tedavisi zor. Bir ara bir lastik almıştım, titreme başlamıştı ve 2-3 hafta çok uğraşmıştım. Şimdi en ufak titremeyi hissediyorum. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
26 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Titreme işi hastalık işi ve bir kere yakalandın mı tedavisi zor. Bir ara bir lastik almıştım, titreme başlamıştı ve 2-3 hafta çok uğraşmıştım. Şimdi en ufak titremeyi hissediyorum. 

Abi maalesef her türlü koku, ses, titreşim vs. hissediyorum. :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
5 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Abi maalesef her türlü koku, ses, titreşim vs. hissediyorum. :( 

Sipor araba alıyorsun, titriyo diyorsun. Titreyecek, kükreyecek, zıplayacak tabi.

Şikayetçiysen bizim tarafa yaklaş madem.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
56 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Sipor araba alıyorsun, titriyo diyorsun. Titreyecek, kükreyecek, zıplayacak tabi.

Şikayetçiysen bizim tarafa yaklaş madem.

Emekliliğe doğru abi inşallah. :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Bilgin

Durum güncellemesi:

Ustanın "çok istiyorsan sol kulağı da değiştirelim" demesi üzerine parçanın siparişini verdim ve geçtiğimiz cuma taktırdım. Taktırdıktan sonra da Ankara'ya gidip geldim. Rölantide beni rahatsız eden direksiyona vurma şeklindeki titreşim gitti sanırım, "mükemmel" diyemem ama bu araba için olabilecek en iyi durumun olduğuna ikna oldum, daha uğraşmayacağım bu mevzu ile. :) 

Çıkan sol kulak oldukça laçkalaşmıştı zaten, yenisi oldukça sertken, çıkan parça lıkır lıkır oluyordu elle oynayınca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Allah güle güle günlerde kullanmayı nasip etsin. Aklında kalmamış oldu. 

Yalnız senle @Mustafa Tüfekçi iyice para harcadınız. Millet de düşünecek Alfa’lar dökülüyor. Halbuki millet bilmez ki sahipleri aşırı titiz 😀 Vesile ile ikinizin de arabaları ilk günkü gibi oldu. Allah dert bela vermesin. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
19 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Allah güle güle günlerde kullanmayı nasip etsin. Aklında kalmamış oldu. 

Yalnız senle @Mustafa Tüfekçi iyice para harcadınız. Millet de düşünecek Alfa’lar dökülüyor. Halbuki millet bilmez ki sahipleri aşırı titiz 😀 Vesile ile ikinizin de arabaları ilk günkü gibi oldu. Allah dert bela vermesin. 

Amin abi eyvallah.

Aslında totalde yapılanlar premiumların 1-2 periyodik bakımı kadardır. 5 yaşında araba alıp sıfır kondisyonunda binmeye çalışınca böyle oluyor. Yoksa aldığımdan beri sadece yağını değiştirip binsem de olurdu, yapılanların %90'ı keyfi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Amin abi eyvallah.

Aslında totalde yapılanlar premiumların 1-2 periyodik bakımı kadardır. 5 yaşında araba alıp sıfır kondisyonunda binmeye çalışınca böyle oluyor. Yoksa aldığımdan beri sadece yağını değiştirip binsem de olurdu, yapılanların %90'ı keyfi.

Çok doğru bir laf ettin Selim, kullanılmış araba alıp kusursuz yapmaya çalışıyoruz. Hepimizde aynı hastalık var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Benimki de titriyordu sonra geçti, sonra yine yaptı, bende karar ver yahu dedim arabaya şimdilik iyiyiz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Benimki de titriyordu sonra geçti, sonra yine yaptı, bende karar ver yahu dedim arabaya şimdilik iyiyiz :)

Sen sook memlekettesin ya, üşümüştür, termostat değiştir düzelir :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Bilgin

Bu araba hala titriyor, tamam eskisi kadar değil ama istediğim "smooth" lukta değil.

Bayramdan sonra Yılmaz Usta'ya bırakıp araba kaç gün istiyorsan kalsın burada, neresini değiştiriyorsan değiştir bir şekilde çöz diye başına atacağım. Artık pamuğa mı sarar keçe mi kaplar motoru bilmiyorum. :) 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Titreme iyidir beaa, motor belki sana birşeyler  anlatmaya çalışıyor dur :)

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
14 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Volan olabilir mi demiştim ben bi ara

Abi arabada değiştirmediğim bi debriyaj seti ile volan kaldı zaten, bu gidişle ona da gireceğiz. :D 

10 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Titreme iyidir beaa, motor belki sana birşeyler  anlatmaya çalışıyor dur :)

Ben uslu bir çocuk değilim demeye çalışıyor sanırım. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...