İçeriğe Yönlendir

Scirocco 1.4 Tsi 160 Ps Su Eksiltme

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

5-6 ay önce yolda giderken ekranda su eksik ikazı yandı. Hararet normaldi, ilk müsait yerde durdum baktım su seviyesi deponun minimum seviyesine inmiş.

O şekilde 35-40 km gidip yaklaşık 1 su bardağı kadar su ekleyip seviyeyi minimum ile maksimum arasına denk getirdim.

Bunun üzerine yaklaşık 5000 km yol yaptım hiç eksiltmedi, geçen gün 1 km yol gittim yine su eksik ikazı yandı, durup yaklaşık 2 su bardağı kadar su ekleyip yoluma devam ettim.

10-15 km kadar yol almıştım ki yine ikaz verdi durdum, bu sefer yarım litre kadar su ekleyip gideceğim yoldan geri dönüp arabayı park ettim.

Motor çalışır halde kaputu açtım eksiltme yok, doğal olarak bir ıslaklıkta yok.

Uğur Kamil'in jetta'sı da su eksiltiyordu devirdaim değişmişti, benimki de mi aynı arıza acaba?

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Kaçak yok, hararet yok, termostat sağlam gibi ancak ya termostat ya devirdaimde birşey var. Bu parçaları daha önce hiç değiştirdiniz mi? Kaç kmde makina

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Devirdaim su sızdırmaya başlamış olabilir. Kontrol edilmeli. 1.6 TDi aynısı bende de oldu. Devirdaim değişti düzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

inşallah su "dışarı" gidiyordur. soğuk havada, ilk çalışmada tekleme varmı?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Aynı motorun bir önceki versiyonu 2008 170'lik Jetta'da radyatör değiştirmiştim ben. Su eksiltme yeni başlamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
15 saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Kaçak yok, hararet yok, termostat sağlam gibi ancak ya termostat ya devirdaimde birşey var. Bu parçaları daha önce hiç değiştirdiniz mi? Kaç kmde makina

Bahsettiğiniz parçaları ben hiç değiştirmedim, önceden de değiştiğini pek sanmıyorum. 72300 km. de.

6 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

inşallah su "dışarı" gidiyordur. soğuk havada, ilk çalışmada tekleme varmı?

Hiç tekleme yok, hiç birşey olmamış gibi davranıyor, bugün çalıştırdım baktım bir rulman sesi peydah olmuş.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Kayışlı mı zincirli mi bu motor? Daha önce hiç triger değiştirmediyseniz devirdaim ile beraber değişir artık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
4 dakika önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Kayışlı mı zincirli mi bu motor? Daha önce hiç triger değiştirmediyseniz devirdaim ile beraber değişir artık

Zincirli, yıllık bakım zamanı da geldi, bu arızayı yetkili serviste yaptıracağım galiba, inşallah çok öpmezler :)

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
34 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Zincirli, yıllık bakım zamanı da geldi, bu arızayı yetkili serviste yaptıracağım galiba, inşallah çok öpmezler :)

Balata degişimine vw 310+250 +kdv istedi aynı balata dısarda 130+işcilik   ne isteceklerini hesaplayabılırsın yada yedek parcayı ara parcayı sor ve degişim işcilik söyluyorlar fiyatı

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)

Aracı park ettiğiniz yerde yada kaputu açtığınızda motorun alt kısımda ıslaklık varmı?
Bendede ilk eksiltmeden sonra 4-5 gün kullandım bir eksiltme olmamıştı tekrar ama devirdaimi söktüğümüzde durum daha vahimdi elle zor döndürülecek seviyeye gelmişti.

Bir saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Hiç tekleme yok, hiç birşey olmamış gibi davranıyor, bugün çalıştırdım baktım bir rulman sesi peydah olmuş.

Bendede rölantide çalışırken bazen inceden bir ses geliyordu. Birazdaha belirgin yada daha sık yapsın diye bekliyordum. Sonra devir daim değişince o seste ortadan kalktı.

49 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Serviste sadece devirdaim 1000 tl üzerinde olması lazım.
Orjinal parca servis dışında takılırsada garanti vermiyorlar.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
43 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Aracı park ettiğiniz yerde yada kaputu açtığınızda motorun alt kısımda ıslaklık varmı?
Bendede ilk eksiltmeden sonra 4-5 gün kullandım bir eksiltme olmamıştı tekrar ama devirdaimi söktüğümüzde durum daha vahimdi elle zor döndürülecek seviyeye gelmişti.

Bendede rölantide çalışırken bazen inceden bir ses geliyordu. Birazdaha belirgin yada daha sık yapsın diye bekliyordum. Sonra devir daim değişince o seste ortadan kalktı.

Serviste sadece devirdaim 1000 tl üzerinde olması lazım.
Orjinal parca servis dışında takılırsada garanti vermiyorlar.

Islaklık hiç görmedim, ben bakana kadar kuruyor galiba. Devirdaim piyasada 2000 lira gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
12 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Islaklık hiç görmedim, ben bakana kadar kuruyor galiba. Devirdaim piyasada 2000 lira gibi görünüyor.

Kuruma ihtimali düşük özelliklede antifiriz varsa ıslanan kısım kendini belli eder. lifte kaldırıp altan devirdaimi kontrol edebilirsiniz.

Ben 1.2'nin devirdaimini bakarken orjinali 1000 kusur liraydı(sanayideki parçaçıda) garantisi olmuyor serviste takılmadığı için. 1-2 tanede yan sanayi vardı garantisi yoktu. thermax marka aldım hem madein germany olduğu için hemde 2 yıl garantili olduğu için.

Servis hem parça hemde işçiliğe çok yazar büyük ihtimal. Ben montaj + antifirize 150 tl ödedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Birde söyle bir durum var.
Benim aracım su eksiltirken araştırırken birkaç farklı yerde bazı vw modelleri sebepsiz yere su eksiltebilir tarzında birşey yazanlar olmuştu. Bu durumla hiç karşılaşmayanda olabilir 5-10 senede 1 kere karşılaşanda olabilir deniyordu(su ekleyince tekrar eksiltmiyor). Ne kadar doğru bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Evet sebepsiz eksilmeler oluyor. Gruplarda çok denk geliyorum, arkadaşların araçlarında da oldu ancak daha çok sıfır araçlarda ilk 5-10.000km içinde oluyor.

Antifriz akarsa mutlaka iz yapar. Heleki yere damlarsa kolay kolay kurumaz. Park edilen yer her sabah kontrol edilmeli.

Önceki günlerde bende de oldu antifriz kaçağı. Ancak ben araca binerken hep altını üstünü kontrol ettiğim için yere damlayan 5-10 damla antifriz gördüm. Her zaman olmuyor bazen oluyordu. Üstelik genleşme kabında eksik olacak kadar bile değildi. Dediğim gibi 5-10 damla civarı oluyordu 10-12 saat durduğunda.

En son sanayide kontrol ettik, hararet müşürünün o-ringinden kaçırıyormuş. Sisteme basınç uyguladık ve her yeri kontrol ettik. Çok şükür usta hemen tespit etti. Cüzi bir maliyetle kurtardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İkinci elrktrikli devridaimden kaçırır. Aracı stopnettiğinizde turboyu felan soğutan 10 dknçalışan devridaim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Amatör bir video çektim, rulman sesi belli oluyor, motor ve alt muhafaza çok kirli pek bir şey anlaşılmıyor.

15-20 dk çalıştırdım termostat açtı fan açmasını beklemedim, sızıntı yapabilir diye umdum ama yapmadı.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Rulman sesinden ziyade aşınmış kömür sesi geliyor. Isınan blok var. Bir bardak su yere ulaşmadan buhar oluyordur. Devirdim diyorum 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
6 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

kompresör+turbo mu motor?

Evet Çağlar abi,

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

devirdaim kompresore bağlı tek parça, kenardan sızdırma yapabiliyor. durduğu yerde sızıntı yapmıyor, yolda azardan sızıyor. ancak antfriz izi yağmışsa belli ooluyor. rakamı yüksek iyi teşhis etmeden girişilmesi yazık

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Acil bir durum yok. Bagajda 5Litrelik şaşal suyu ile gezin. bırakın artsın. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
2 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Acil bir durum yok. Bagajda 5Litrelik şaşal suyu ile gezin. bırakın artsın. 

Bugün baktım arabanın içinde sesten durulmuyor, kaçırma yok ama ses aşırı artmış.

Bakım zamanı da gelmişti, işçilik ve yedek parça da %30 indirim var dediler servisten yarın sabaha randevu aldım.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sabah servise teslim ettim arabayı, randevu alırken devirdaim arızalı diye yazmıştım.

Yanımda kontrol ettiler evet ses var bakıp ararız dediler, öğleden sonra aradılar, devirdaim arızalıymış 1600-1700 gibi rakam tutacak.

Bu parça nedir, ne işe yarar aşağıda;

ZXlk4a.jpg

XMZkOk.jpg

LljArj.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...