İçeriğe Yönlendir

Iphone Pil Sağlığı

Emre Şimşek

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Hep gece takarım şarja. Normalde hızlı şarj var ama gece takınca yapay zeka telefonu sabaha kadar yavaş yavaş dolduruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Kısa sürede Tak-Çek çok yapınca, pil ölür.
Şarjda yoğun kullanıp ısındırınca pil ölür.
Uyumsuz Voltajlı yan sanayi adaptörlerle şarj edilirse pil ölür.
%0-%100 arası 1 döngü
%50-%100 arası 0.5 döngü
Her Lityum-iyon Pillerin Belli kapasitede döngüsü, yani ömrü vardır.
Şarjda kullanılmazsa,
Fırsat bulunduğunda şarjı olsa bile şarja takılırsa pil ömrü uzar.
Çünkü döngüden çok yemez.
Yani bitmesini beklemeyin pilin, şarja takmak için.
Sabaha kadar şarjda takılı bırakmak pile zarar vermez.
%100 olunca şarj etmeyi keser, %99’a düşünce tekrar akım çeker, sonra tekrar keser. %99 bile değil aslında, daha hassas bi düşüş olmalı tam şarda, şarja takılı iken.
Kılıfların birçoğu cihazın daha çok ısınmasına sebep oluyor.
Yüzeyden ısıyı transfer edemiyor cihaz.
Tabi gel gelelim bu kur varken, cebimiz yanacağına, bataryamız ölsün demek daha mantıklı.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Benim oneplus one 4.5 yilda 72-75 civari. Li-po pil var. Sarj ederken hic dikkat etmedim. Her turlu sarj aletiyle, bilgisayarla vs. kisa sure, uzun sure sarj ettim. Tak cikar cok yaptim. Yeri geldi sarja takili oyun oynadim vs....

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kızın 6s. 3 yıl oldu. %79 kapasitesi var. 3 yıl için sağlam değer ki şarj takıntısı var. %60 altına indiremez hemen bağlar 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

(İphone 7) 01.02.2018 sıfır alındı.O günden bugüne  Pil sağlığı - Maksimum kapasite %100 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Kızın 6s. 3 yıl oldu. %79 kapasitesi var. 3 yıl için sağlam değer ki şarj takıntısı var. %60 altına indiremez hemen bağlar 

Birkaç kez üşengeçliğimden kendi kendine kapanmasına izin verdim uyumadan önce ve arabada çok şarj etmeye başladım başlayalı %95’ten %85’e düştü abi neredeyse 2 yılda.
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Xiaomi mi 5s kullaniyorum. 
3200 mili amper kapasitem vardi. 20 ay sonunda ölçtüm. %20 kapasiteden usb ölçü aletiyle kapali vaziyette doldurduk. Cikan sonucu yuzdeye oranlayip +%20 yaptik. 2100 mili amper sonucuna ulaştik. 20 ayda 1100 miliamper erimiş. 

Telefonda hypermil yapiyorum. Tum izinleri kaldirdim, asistanlari sildim. Chrome ve instagram var. 15 saate kadar yetiyor. Navigasyonda 4 saat gidiyor. Eskiden 6 saati aşardi.

Android kullanıcıları uygulama ile bakabilir pil sağlığına. %5 den %100 e bir iki kere kullanımdan şarj edin sonucu veriyor. Benim 2 seneyi geçen mi5 3000 den 2000 e düşmüştü %66 falandı, pil değiştirdim şimdi %97 lerde.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
23 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Android kullanıcıları uygulama ile bakabilir pil sağlığına. %5 den %100 e bir iki kere kullanımdan şarj edin sonucu veriyor. Benim 2 seneyi geçen mi5 3000 den 2000 e düşmüştü %66 falandı, pil değiştirdim şimdi %97 lerde.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery

Bu programa tutarsız. Ben calıştırsın elektronik laboratuar ın imkanlarını kullandım. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
8 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Valla abi bilmiyorum. Apple servisi telefonda çok iyi ilgileniyor. Onlara sormak en güzeli.

Ben de iyi ki konu açmışım dedim. Servet abiden önemli bilgiler aldım.

Garanti bitse bile gönderdiğinizde pil değişimi yapılırsa 250 tl gibi para ödersiniz. Garanti bitmediyse pil hemen bitiyor dengesiz gösteriyor derseniz ücretsiz değişir. Kesinlikle telefonu bayii Den değil kendiniz direkt gönderin özellikle ofis iletişim çok kısa sürede sonuçlardırmakta

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 saat önce, Celal Aydın yazdı:

Birkaç kez üşengeçliğimden kendi kendine kapanmasına izin verdim uyumadan önce ve arabada çok şarj etmeye başladım başlayalı %95’ten %85’e düştü abi neredeyse 2 yılda.

Araç şarj cihazı oem değil ise bildiğin pil katili 

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay
18 saat önce, Fatih Ozen yazdı:

@emre Simsek

Emrecim merhaba.

iyi ki böyle bir konu açmışsın tevafuk oldu.

17.04.2017 almışım cihazı 6 S

Pİl sağlıgı %84

son sarj düzeyi % 99

garanti bitmek üzere acaba bunlarda garantiyi uzatmak söz konusu mu?

Garanti dolmadıysa 2018 sonuna kadar ücretsiz pil değişimi yapıyordu yetkili servisler. Halen devam ediyor mu araştırmak lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz
6 saat önce, Ahmet Kaleli yazdı:

(İphone 7) 01.02.2018 sıfır alındı.O günden bugüne  Pil sağlığı - Maksimum kapasite %100 

Nasıl kullandınız ne şartlarda şarj ettiniz :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Haziran 2018 de sıfır alındı, şu an %96 görünüyor 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu arada aynı telefondan eşimde de var. 1 ay arayla alındı. Onunki %95, benimki %88

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli
15 saat önce, Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

Nasıl kullandınız ne şartlarda şarj ettiniz :D

Telefonun ne ekranına ne de arka tarafına parmak değmemiştir.Benim parmağımda dahil.Ekranda yada arka tarafında parmak izi bulana telefonu bedava veririm.Bu bir.

Apple store dan alınan deri kılıf ve kırılmaz cam filmi ile halen kullanmaktayım.

Şarjım kesinlikle ama kesinlikle %50 nin altına düşmemiştir.Hemen şarj etmişimdir.

Şarjı, telefon kullanılmaya başlandığı günden itibaren Apple stordan alınan belkin marka stand ile yapılmıştır.Yine apple stordan alınan 12 Watt lık güç adaptörü kullanılmıştır.

Telefon hafta da bir kapatılıp açılmıştır.

Rutin internet işleri telefon, mesajlaşma ve bildiğiniz kağıt ve taş oyunları vardır.

Bankacılık, eğitim ve sosyal medya uygulamaları haricinde başka uygulama yoktur.

Depolama nın 6,26 gb ı sistem olmak üzere kullanılan alanı 9,6 gb tır.

Fotoğraf, video ve sosyal medya dan alınan dosya ve görüntüler telefonda hiç bir zaman depolanmamıştır.Bulut program kullanılmış oradan bilgisayara, bilgisayardan harici depolamaya alınmıştır.

Beni tanıyanların en başta babamın bir sözü vardır.

Mal alacaksan Ahmet'ten alacaksın...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Kullandığınız operatör bile pilin hem kullanım süresi hemde ömrüne etki eder. Operatör ses ve veri hızı düşükse yada bulunduğunuz bölge kapsama alanı uzağındaysa piliniz çabuk boşalır ömrü biter. Bu konuda Turkcell'e geçtiğimden beri pilimin sağlığı arttı diyebilirim.

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
5aOWRD.pngİki senedir iphone se kullanıyorum.

Ayni cihazi kullaniyorum. Ios surumum 10.3.1. Uzerine birkac guncelleme geldi ama yapmadim israrla. Siz hangi surumdesiniz? Pil sureniz ortalama nedir? Ilk aldiginiz zamanki surumle (muhtemelen 9.0 gibi olmasi lazim) su an kullandiginiz surum arasinda bariz performans ve pil suresi farklari varmi? Bu sorulara cevap bulabilirsem guncelemeyi veya vazgecmeyo dusunuyorumda. :-)
Yorum bağlantısı
Misafir

Konuyu tekrar okuduğumda kendi bildiklerimle çelişen bir hususa dikkat çekmek isterim.Lityum piller şarj-deşarj döngüsünü seven ve daha aktif çalışan piller. Siz pilinizi hep %50 altına yada %20 altına düşürmeden şarj ederseniz kullanılmayan alanın performansı düşer. Ve bunu sürekli yaparsanız örneğin hep 50 üstünde şarj yaptınız, 50 altına düştüğünüzde kalan kısım çok kısa sürede bitecek hatta o bölgeye indiğinizde telefonunuz kapanacaktır. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

Konuyu tekrar okuduğumda kendi bildiklerimle çelişen bir hususa dikkat çekmek isterim.Lityum piller şarj-deşarj döngüsünü seven ve daha aktif çalışan piller. Siz pilinizi hep %50 altına yada %20 altına düşürmeden şarj ederseniz kullanılmayan alanın performansı düşer. Ve bunu sürekli yaparsanız örneğin hep 50 üstünde şarj yaptınız, 50 altına düştüğünüzde kalan kısım çok kısa sürede bitecek hatta o bölgeye indiğinizde telefonunuz kapanacaktır. 

Hafızalı pil deniyor ve hiç sevmez kısmi doldur boşaltı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

telefon uyarı verdiğinde şarja takın, ışığı varsa daha kolay, kırmızı uyarı verdiğinde şarja tak (zaten anında doluyor artık bunlar) yeşil ışık yandığında çıkar, bitti giitti olay bu (bende yeşil yandığında %98 gibi oluyor) %100 yapmayın, ideali sarı ışıkta şarja tak yeşilde çıkar yani %20-30 gibi tak 98 gibi çıkar,  haa bu arada hTC One m7 mi 6 sene boyunca doldur boşalt yaptım, bazen tam kapadım bazen %10 de 5 te falan şarja taktım ve hep %100 doldurdum, 6 sene sonraki hali, Pili hala %50 verimde...

kısaca tel uyarı verince şarja takın doldu diyince çıkarın, en idealini cihaz kendi söyler zaten :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Şarj olayında en rahat benim sanırım. Hiç dikkat etmem. Şarjımı pil sağlığını düşünerek değil günlük işlerimin akışına göre şarj ederim. 

Şimdiye kadar kullandığım tüm iPhone’larda kendim en az bir kez pil değiştirdim. Aliexpress’te orjinal kaliteye yakın piller satılıyordu. Halen vardır muhtemelen. Alıp değiştiriyorum. Çok zor bir işlem değildi şimdiye kadarki iPhone’larda. iPhone 8 ve sonrası nasıl bilmiyorum ama yine zor değildir muhtemelen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
8 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Şarj olayında en rahat benim sanırım. Hiç dikkat etmem. Şarjımı pil sağlığını düşünerek değil günlük işlerimin akışına göre şarj ederim. 

Şimdiye kadar kullandığım tüm iPhone’larda kendim en az bir kez pil değiştirdim. Aliexpress’te orjinal kaliteye yakın piller satılıyordu. Halen vardır muhtemelen. Alıp değiştiriyorum. Çok zor bir işlem değildi şimdiye kadarki iPhone’larda. iPhone 8 ve sonrası nasıl bilmiyorum ama yine zor değildir muhtemelen.

Ayni bende bu şekilde şarj ediyorum. Telefonumu bir dehaki şarj edecegim zamana gore sarj ediyorum. İnsan planli programli çalisinca bir sonraki musait olcagi zamani biliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
47 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Ayni cihazi kullaniyorum. Ios surumum 10.3.1. Uzerine birkac guncelleme geldi ama yapmadim israrla. Siz hangi surumdesiniz? Pil sureniz ortalama nedir? Ilk aldiginiz zamanki surumle (muhtemelen 9.0 gibi olmasi lazim) su an kullandiginiz surum arasinda bariz performans ve pil suresi farklari varmi? Bu sorulara cevap bulabilirsem guncelemeyi veya vazgecmeyo dusunuyorumda. 🙂

İlk aldığımda ios 9'du şuan ios sürüm 12.2 kullanıyorum.Pilde değişiklik olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

20 altında şarja takarım sabaha kadarda şarjda durur. Sadece kendi şarj cihazını kullanmaya gayret gösteririm. Bu şekilde uzun süre yüksek verim ile kullandım cihazlarımı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...