İçeriğe Yönlendir

Petrol Ürünleri Zammına Karşı Aldığınız Tedbirler

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Petrol ürünlerine yapılan son zamlardan sonra, sizler ne tip önlemler almayı planlıyorsunuz. Bizlerle paylaşır mısınız. 

Ben aracımı hafta içi kullanmayı bıraktım, yapmayı sürdürüdüğüm Hypermil tekniklerini daha disiplinli uygulamaya devam edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

100 liralık alıyordum,şimdi 125 liralık alıyorum :crazy:

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

6 silindirliyi satıp 8 alacağım binemeyenler az. Kenara çekilsin

• Beğen 4
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Benzin litresi 7,10 tl olmuş arkadaşlar. Askari ücret 2000 tl üzeri olsa bile , geçen seneye oranla yapılan zam eriyip gitti :( 

İsteyene hypermil yapmaya müsait. Ucuz ve az yakan arabalara bakalım. 

Fiat Uno almak isteyen 

Hypermiler ellerinde 10 bin tl değerindeki 90 model uno 5,9  litre yakıyor. 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/282371.html

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
32 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

ne tip önlemler almayı planlıyorsunuz

Umrumda olup olmaması gerektiğini düşünüyorum. Malum, müstehakız.

Yok yok, Mert'e katılıyorum, binen binemeyen belli olsun. Hep 50TL'lik alanlar artık trafiğe çıkmasın, malum, 3 kere alsa 50TL'den ancak deponun yarısı dolar :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mümkün olduğunca yavaş gideceğim. Şehirdışı uzun yollarda 100-110 km. Kısa mesafelerde 90-100km. Lastiklere 40 hava bassak , farlar  klima kapalı sürsek ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben eskiden, Kartal köprüsünden başlayıp, Şile sapağına kadar olan tırmanışı 5nci vitesde saate 80 km hızla aşıyordum. Lakin, farkettim ki bunun tüketimi düşürmediği gibi, motoruda gereksiz zorlanıyormuş. Bu tip ince ayrıntıları keşfedip, aracımdan aldığım faydayı artımak istiyorum. Aynı tırmanışı, saate 80 km hızla, 3000 devir 4ncü vitesde tırmanıyorum. Yakılan yakıt, thermal kaybını azaltıp, fazladan yakılan yakıtı beygire cevirmek daha verimli oluyor. Kaybımız sadece 0,5 litre. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ikinci arabayı inatla almıyorum. önlem sayılırmı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Binen binmeye devam edecek, binemeyen binmemeye devam edecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Mümkün olduğunca yavaş gideceğim. Şehirdışı uzun yollarda 100-110 km. Kısa mesafelerde 90-100km. Lastiklere 40 hava bassak , farlar  klima kapalı sürsek ?

Senin ve benim gibi insanların kullanığı transaxle difransiyelli, önden çekişki kompak motorlu arabalar. tork ile değil , beygir ile yürütülüyor. Beygir için devir lazım . Hava motora çekilmesi, ecu nun 14,7 : 1 hava karışımını tuturması için, havanın hazla emilmesi gerekiyor. Öbür türlü düşük devirde , en ufak motor yükünde, üretilen beygir thermal kayba uğrayarak benzinden gram başına aldığın güç düşecektir. 3000 devirde yükte tırmanmak bence 5nci vitesde yükte tırmanmaktan daha ekonomiktir. Trans axle şanzımanlar , sıcratma üsülü ile yağlanır. En bazitinden 3000 devirde şanzımanın daha iyi yağlanıcağı için aktarma organlarındaki güç kaybın azalıcaktır.  Şanzıman yağı hem ısınıp kayganlaşıcak , hemde vites geçişleri daha yumuyaşacaktır. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
14 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Senin ve benim gibi insanların kullanığı transaxle difransiyelli, önden çekişki kompak motorlu arabalar. tork ile değil , beygir ile yürütülüyor. Beygir için devir lazım . Hava motora çekilmesi, ecu nun 14,7 : 1 hava karışımını tuturması için, havanın hazla emilmesi gerekiyor. Öbür türlü düşük devirde , en ufak motor yükünde, üretilen beygir thermal kayba uğrayarak benzinden gram başına aldığın güç düşecektir. 3000 devirde yükte tırmanmak bence 5nci vitesde yükte tırmanmaktan daha ekonomiktir. Trans axle şanzımanlar , sıcratma üsülü ile yağlanır. En bazitinden 3000 devirde şanzımanın daha iyi yağlanıcağı için aktarma organlarındaki güç kaybın azalıcaktır.  Şanzıman yağı hem ısınıp kayganlaşıcak , hemde vites geçişleri daha yumuyaşacaktır. 

Rampada öyle düz yolda 1400 devirle bile rahat yürüyor fiesta 1.25, motor çok yumuşak. Tüketim bu devirlerde çok az oluyor, yol bilgisayarından takip edebiliyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
31 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Benzin litresi 7,10 tl olmuş arkadaşlar. Askari ücret 2000 tl üzeri olsa bile , geçen seneye oranla yapılan zam eriyip gitti :( 

İsteyene hypermil yapmaya müsait. Ucuz ve az yakan arabalara bakalım. 

Fiat Uno almak isteyen 

Hypermiler ellerinde 10 bin tl değerindeki 90 model uno 5,9  litre yakıyor. 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/282371.html

UNO iyi hoş ama ne 10 bine düzgün ne bulunur ne de beklenen kadar az yakar. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Petrol ürünlerine yapılan son zamlardan sonra, sizler ne tip önlemler almayı planlıyorsunuz. Bizlerle paylaşır mısınız. 

Ben aracımı hafta içi kullanmayı bıraktım, yapmayı sürdürüdüğüm Hypermil tekniklerini daha disiplinli uygulamaya devam edeceğim. 

Ali bey hayat devam edıyor okadar  sıkma kendını 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Araç sitenin otoparkında yatıyor. Haftasonları da elzem olmadığı sürece yatmaya devam ediyor.(acil durumlar hariç)

Şartlar bunu gerektiriyor maalesef

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 dakika önce, Erkan Işık yazdı:

Ali bey hayat devam edıyor okadar  sıkma kendını 

Benim için hava hoş, lpg fiyatları artmıyor :) . Forumda kimseden son zamlardan sonra ses çıkmayınca, farkındalık yaratmak istedim. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Benim için hava hoş, lpg fiyatları artmıyor :) . Forumda kimseden son zamlardan sonra ses çıkmayınca, farkındalık yaratmak istedim. 

Çıkarsan ne olacak ne degısecek senın benım yaktıgım yakıt kamyoncunun yanında yakıtmı onlar ses cıkarmıyor 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
11 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Rampada öyle düz yolda 1400 devirle bile rahat yürüyor fiesta 1.25, motor çok yumuşak. Tüketim bu devirlerde çok az oluyor, yol bilgisayarından takip edebiliyoruz. 

Doğrudur, lpg oktanı yüksek, oranları yüksek olduğunda, çok fazla oksijene ihtiyac duyuyor. Turbo olmayınca, silindirin kompresyonuna ihtiyacımız var. Bunuda yüksek devirde sağlıyoruz. 3 silindirin en büyük avantajı, haraketli parça olmayınca, devir çevirmek çok daha kolay. 

Yorum bağlantısı
Halit Demir
Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Bu hypermil dediginiz sey nedir

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum çünkü

Temel birgün şiddetli ishal şikayetiyle hastaneye başvurmuş. Doktor Temel’ i muayene edip, ishal teşhisi koyduktan sonra hasta bakıcıya hastamızı ilgili servise götürmesini söylemiş. Hasta bakıcı Temel’ i yanlışlıkla koridorun sonundaki Psikiyatri servisine götürmüş. Aradan bir hafta geçmiş ve ilk kontrolünü yapan doktor Temel’ i psikiyatri servisinde görünce :
– Senin burada ne işin var demiş.
– Valla bilmiyorum hasta bakıcı beni buraya getirdi.
– Peki ishal durumun nasıl?
– Aynı eskisi gibi ama…
– Aması nedir?
– Ama artık kafama takmayrum daaaaa :)

6 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Nolur bu soruyu sormayın nolur lütfen yalvarıyorum :D Başa dönmek istemiyorum :D

• Beğen 3
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Halit Demir
4 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum çünkü

Temel birgün şiddetli ishal şikayetiyle hastaneye başvurmuş. Doktor Temel’ i muayene edip, ishal teşhisi koyduktan sonra hasta bakıcıya hastamızı ilgili servise götürmesini söylemiş. Hasta bakıcı Temel’ i yanlışlıkla koridorun sonundaki Psikiyatri servisine götürmüş. Aradan bir hafta geçmiş ve ilk kontrolünü yapan doktor Temel’ i psikiyatri servisinde görünce :
– Senin burada ne işin var demiş.
– Valla bilmiyorum hasta bakıcı beni buraya getirdi.
– Peki ishal durumun nasıl?
– Aynı eskisi gibi ama…
– Aması nedir?
– Ama artık kafama takmayrum daaaaa :)

Nolur bu soruyu sormayın nolur lütfen yalvarıyorum :D Başa dönmek istemiyorum :D

Trafigin 100 ile aktigi yerde 80 ile gitmezkse cok sakat bise zaten de tek burda duydum hypermili 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
6 dakika önce, Halit Demir yazdı:

Trafigin 100 ile aktigi yerde 80 ile gitmezkse cok sakat bise zaten de tek burda duydum hypermili 

Hocam siz hypermil yapamazsınız. Şimdiden diğer araçları düşünmeye başladınız :) 

Hypermil Yakıt verimliliğini artıran sürüş stillerine verilen isimdir. :) 

https://www.wikiwand.com/en/Energy-efficient_driving

Bu da örnek bir video olsun . 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
24 dakika önce, Halit Demir yazdı:

gazın altına yumurta koyup onu kırmadan aracı surebılmek 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

10 tl olmasını bekliyorum. Alican 'ı satıp V10 yada 12 alacağım. Ciddiyim. Benzinin 10 tl olduğunu gördükten sonra zaten çok fazla yaşayacağımızı sanmıyorum. Bari gözüm açık gitmesin. Yüksek silindirin tadını çıkarayım ölmeden.

Eşime araba alacağım, o zaman az yakan birşey bakarım. Şimdilik sıralı 6 'dan devam. 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...