İçeriğe Yönlendir

Petrol Ürünleri Zammına Karşı Aldığınız Tedbirler

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Kamyonun 3-4  m arkasından gidince yaklaşık yüzde 20 civarı az yakarmış. Ama çok tehlikeli.

Ali duymasın bunu
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Zamdan dolayı değil genel olarak yakıt konusunda tasarruflu davranmaya gayret ederim. Vakit sıkıntım yoksa erken çıkarım yavaş giderim, az yakarım. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Kamyonun 3-4  m arkasından gidince yaklaşık yüzde 20 civarı az yakarmış. Ama çok tehlikeli.

Tampon tampona gitmedim ama otobüs ve tırda denedim arada 4-5 m. vardı anlık tüketimde ben bir fark görmedim. Hız sabitleyici açık 85 km hızda. Belki daha üst hızlarda fark ediyor olabilir veya daha yakın takip etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Rölantide bekletme süremi azalttım. Her fırsatta kontak kapatıyorum.
Yavaş sürmeye çalışıyorum fakat çok mümkün olmuyor bu kadar aptalca araç kullanan, şoför geçinenlerin içinde.
Gereksiz yere marş basmıyorum, yılda 30.000 km deviren ben, az az da olsa yatışını izlemeye başladım aracın.
Kuruş hesabını bıraktım, hesaplamıyorum artık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
5 dakika önce, Uğur Kamil yazdı:

Tampon tampona gitmedim ama otobüs ve tırda denedim arada 4-5 m. vardı anlık tüketimde ben bir fark görmedim. Hız sabitleyici açık 85 km hızda. Belki daha üst hızlarda fark ediyor olabilir veya daha yakın takip etmek lazım.

Tampon tampona yaklaşmak lazım sanırım , çok tehlikeli olduğunu yazalım tekrar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
7 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Tampon tampona yaklaşmak lazım sanırım , çok tehlikeli olduğunu yazalım tekrar. 

Aman diyelim.Yabanci mensei li bir videoda izlemistim.Eser miktarda fark olusuyormus.Hicbir para birimi can sagligindan onemli degildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

akaryakit fiyatlari sadece turkiyede degil petrol ithal eden butun ulkelerde artiyor bende kar kara dusunuyorum is giderken 25km kasiyorum az yaksin sonra biri gaza getiriyor kendimi tutamiyorum 5 km basiyorum  hypermil supermil oluyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

100 feet 30 metredir. 

araç arkasından farkeder. ciddi farkediyor çok aşırı yaklaşmadan da farkediyor. Yüksek araç arkasında olacaksın ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

doğru doğru 30m, çok yanaşmaya gerek yok o zaman. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

zaten kullanımda hemen farkediyor sağ sol sallıyor rüzgar sesi hafif değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Bana bir corsa verdiler samimi soyluyorum libertyden fazla yakiyor 1.4 otomatik

ne gavue bir arabaymis binen nasil

biniyor tebrik ederim

75 lira ile 100 km yapiyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Bana bir corsa verdiler samimi soyluyorum libertyden fazla yakiyor 1.4 otomatik

ne gavue bir arabaymis binen nasil

biniyor tebrik ederim

75 lira ile 100 km yapiyor

Opeli bozdular. Eski opel yok. Nerde o opel corsa eco lar. Kendi kendine Ekonomi yapan arabaydı :( 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Opeli bozdular. Eski opel yok. Nerde o opel corsa eco lar. Kendi kendine Ekonomi yapan arabaydı :( 

Opelin hic ekonomi araci iddasi olmadi ki? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
28 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Opelin hic ekonomi araci iddasi olmadi ki? 

Hocam Opel zamanında Alman hükümeti tarafından fonalanıp, halka dağıttığı zorla hypermil yapan arabası vardı. Opel Corsa Eco eaytronik. Dayımda bunlardan birini eski golf arabasını devlete verip , karşılığından bundan almıştı. Sene 2002 .. 

Ayrıca Motorun kaputunu açıpda motorun üzerinde yazan ismide okumanı tavsiye ederim sana. "ecotec" Açılımı Ecotec (capitalized ECOTEC, from 'Emissions Control Optimization TEChnology') is a General Motors (GM) trademark that refers to a series of emissions technologies that were implemented throughout a range of GM engines. ECOTEC can refer to the following diesel and petrol engines produced by General Motors:

Ayrıca Bu efsane Corsa C de kullanılan 60 beygirlik ecotech motorun devrim yaratan teknolojisi hakkında almanca bilgilendirme. 

1 litre motor , twinport özelliği ile 100 kmde 4,5 litre benzin yakıyormuş. Senen 2003

Nach der Modellpflege im Sommer 2003 wurden im Corsa die Benzinmotoren 1.0 und 1.4 durch Motoren mit der „Twinport“-Technologie – Opels Technologie zum Kraftstoffsparen im Teillastbetrieb mithilfe von zwei getrennten Einlasskanälen pro Zylinder, von denen einer durch Klappen verschlossen werden kann, ersetzt. Durch den Einsatz des „Twinport“-Systems stieg bei der 3-Zylinder-Maschine die Motorleistung um 2 PS auf nun 60 PS (Z10XE hat 58 PS). Trotzdem sank der Verbrauch und bei sparsamer Fahrweise konnte die Marke von 4,5 l/100 km erreicht werden

Bu da o araba 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-guler-otomotiv-den-2003-model-opel-corsa-1.0-eco-club-otomatik-682503631/detay

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Cok anlamamda askeriyenin revosu gibi yakip enter kamyon gibide hic gitmiyor

Kotu bir araba tam anlamiyla. 

benm 2006 model eram. Bunun yaninda arabaydi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Cok anlamamda askeriyenin revosu gibi yakip enter kamyon gibide hic gitmiyor

Kotu bir araba tam anlamiyla. 

benm 2006 model eram. Bunun yaninda arabaydi

2003 2006 yillarindaki moortgage krizi olmuş. Tüm dünya etkilenmişti. O dönemde uretilen bazi otomobiller efsane derecede ekonomiklerdi. 

Bunlari sayayim. 

1.3 multijet motorlu fiatlar.

1.9 tdi wolkswagenler

1.0 ecotech opeller.

hdi fransizlar.

Bunlar hep o donemin mirasi motorlar. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
12 saat önce, Selçuk Bakış yazdı:

Zamandan yapılan hipermilingi ne yapacağız? Para yerine konur da zamanı geri yerine nasıl koyacağız.

Hakaret içerikli bir mesaj silinmiştir.

Geçen kulübeye giderken feribota gelen peşpeşe zamlar yüzünden tamamen karayolundan gidip gelmeye başladım, hanıma Bursaya giderken hipermil yaptığım zaman ki gibi gideyim mi az yaksın dedim, yok yok normal git dedi( 3 kere aramıştı nerde kaldın diye). Yaz lastiği+hız sabitleyici taksam uzunca süre bineceğim gibi görünüyor.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
6 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Geçen kulübeye giderken feribota gelen peşpeşe zamlar yüzünden tamamen karayolundan gidip gelmeye başladım, hanıma Bursaya giderken hipermil yaptığım zaman ki gibi gideyim mi az yaksın dedim, yok yok normal git dedi( 3 kere aramıştı nerde kaldın diye). Yaz lastiği+hız sabitleyici taksam uzunca süre bineceğim gibi görünüyor.

Abi Hypermil yanlış anlamışsınız. Her arabanın Zaman/Hız ideal oranı vardır.  Ben az yakacak diye saate 50 km hızla gitsem, araba 100 kmyi  2 saate alacak.  Tüketim 6,5 litre çıkacak. 

Ama saate 90 km hızla gitsem yolu , 100 km kat etmek 1:10 saat alır.  Yakıt tüketimi gene 6,5 litre. 

Ben saate 80 km hızlada sürsem, 110 km hızlada sürsem tüketim 6,5 litre. Önce arabayı tanıyıp nerde ne yaptığını çözmeniz analiz etmeniz gerek. 

Ben saate 80 km hızla sürüyorum şehir içi. Şehir dışı 110 km hızla sürüyorum mesela. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Abi Hypermil yanlış anlamışsınız. Her arabanın Zaman/Hız ideal oranı vardır.  Ben az yakacak diye saate 50 km hızla gitsem, araba 100 kmyi  2 saate alacak.  Tüketim 6,5 litre çıkacak. 

Ama saate 90 km hızla gitsem yolu , 100 km kat etmek 1:10 saat alır.  Yakıt tüketimi gene 6,5 litre. 

Ben saate 80 km hızlada sürsem, 110 km hızlada sürsem tüketim 6,5 litre. Önce arabayı tanıyıp nerde ne yaptığını çözmeniz analiz etmeniz gerek. 

Ben saate 80 km hızla sürüyorum şehir içi. Şehir dışı 110 km hızla sürüyorum mesela. 

Diferansiyel denklem resmen... Çözene özellikle "Ali Darbaz" hocama helal olsun. 

Biz sıradan sürücüler gelişine gaza oturuyoruz. Yolda bazı bazı ahlaksızlıklarımız da olmuyor değil ama özümüzde iyi birer bireyleriz. 

Hypermilling yaparken hangi tarz müzik dinliyorsunuz? Beethoven, Mozart, Kahtalı Mıçı?

Ben mehteran dinlediğim zaman ibre 200 'den düşmüyor nedense.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
14 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Evden dayak yeme gibi yan etkileri de varmış 😀

3 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Diferansiyel denklem resmen... Çözene özellikle "Ali Darbaz" hocama helal olsun. 

Biz sıradan sürücüler gelişine gaza oturuyoruz. Yolda bazı bazı ahlaksızlıklarımız da olmuyor değil ama özümüzde iyi birer bireyleriz. 

Hypermilling yaparken hangi tarz müzik dinliyorsunuz? Beethoven, Mozart, Kahtalı Mıçı?

Ben mehteran dinlediğim zaman ibre 200 'den düşmüyor nedense.

Mehterani deneyeceğim.

Hipermil kafada bitiyor, zaten dolu olan düşüncelerimi başka yönde değerlendiriyorum. Konfordan da zamandan da taviz veremiyorum. Keyif alarak eğlenerek sürmeye bakıyorum ☺

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...