Mehmet Naki Çatalyürek

Soğan Bir Lira Düştü !

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

Peki destek vermedeki amaç nedir ?

eksik olan bir ürünün üretimini yaygınlaştırmak değilmi ?

bizde çifçi hiç para kazanamıyor destekleme almasa aç kalacak seviyede kötü bir durum var  . İsyan çıkmasın modunda dağıtıyormdevlet parayı

verilen destekle tarımın iyileştiği flan yok şuan

Destek tarımın iyileşmesi için verilmez. Üretimin sürdürülebilmesi için verilir. Destek vermez isen sürdürülemez.

Mesela Yunanistan pamuğa destek vermeye başladı ege bölgesinde pamuk bitti. Artık pamuk ithal ediyoruz. Ne oldu? İthal ucuz gibi geliyor kulağa ama üretim olmayınca yoktan var edemiyorsun. Hep alıyor hep alıyorsun. Oysa verdiğin destek yunanistana değil çiftçiye gidiyor o da gidip esnaftan alışveriş yapıyor. 

4 dakika önce, Ali Gök yazdı:

..

venm ailemin yarısı çifçi hanımın ailesinşn hepsi çifçi . Ben sektörün içinde gördüğümü söyledim . Kitapta başka yazıyorsa bilmiyorum idda etmiyeceğim. 

Ali ben de çiftçiyim, tahmininden daha fazla. Pamuk topladın mı hiç?

Tütün ithal ediyoruz artık. 100 senedir dünyaya Türk tütünü satarkene...

"TÜTÜNDE ÜRETİM VE İHRACAT DÜŞERKEN İTHALAT ARTIYOR"

http://www.tarimdunyasi.net/2018/12/06/tutunde-uretim-ve-ihracat-duserken-ithalat-artiyor/

Fatima_Turkish_Blend_Cigarettes_(Full_Fl

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Gök
5 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Destek tarımın iyileşmesi için verilmez. Üretimin sürdürülebilmesi için verilir. Destek vermez isen sürdürülemez.

Mesela Yunanistan pamuğa destek vermeye başladı ege bölgesinde pamuk bitti. Artık pamuk ithal ediyoruz. Ne oldu? İthal ucuz gibi geliyor kulağa ama üretim olmayınca yoktan var edemiyorsun. Hep alıyor hep alıyorsun. Oysa verdiğin destek yunanistana değil çiftçiye gidiyor o da gidip esnaftan alışveriş yapıyor. 

Çok topladım rahmetli babam 500 dönüm ekerdi. Şimdi destekleme almayan ekmiyor  rahmetli ekerken desteklemede vermezdi devlet  ama o zamanlar para kazandırırdı destek olmadan d. Şimdi pamuk ekilen tarlalara soya veya mısır ekiyor bütün köy 

bu arada mısırda suladım çok heryerimi kesti defalarca  darıların yaprağı 50 derecenin sıcağında  🔥🔥

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Gök
4 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şimdi devlet çifçi para kazansın die topladığı vergiyimi dağıtıyor çifçiye 

o zaman çifçi üretmesin yada bu çark terse bidaha dönmez

destek yokken para kazanan çifçi destek alarak para kazanamaz olduysa hata çok büyük var

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Göktürk

110 sene Türk tütünü bir numara dünyada..

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Gök

Şuan biZim köyde herkes bıraktı kavun karpuz pamulk darı vs yetiştirmeyi

herkes ağaç ekiyor verimi sulak arazileere . Hayat kalmadı

bahçe yapıp bi yerde de farklı işe girip köyü terkediyor herks 

Çukurovanın en büyük 5 köyünden biri bu arada hafife almayın 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Naki Çatalyürek
110 sene Türk tütünü bir numara dünyada..

Tarım biterse yerin dibinde mezar kazıcısı olursunuz . Somada bunu gördük, dünyada bir çok örnekleri de var. Mesele şu bizi şimdiye kadar ekonomik krizlerle parçalayamayan dost bildiklerimiz şimdi hedeflerine çok yakınlar çünkü açlık fırın deldirir sofuluğu da bozar.
Tarım biterse her şey biter, Tarımda destek şart. Ziraat Bankası kimlere destek veriyor bilen var mı ? Hiç bir usulsüzlüğü olmayan Milli Aydın Bankası ( TARİŞ BANK ) 2002 yılında neden deniz banka devredildi bunu bilen var mı ? Bunlar Tarımı ( çiftçiyi ) destekleyecek olan bankalar niçin gerçek görevlerini yapılmasına olanaklar hazırlanmıyor da devir ediliyor, niçin ithal çöp gıdalarla beslenmek zorunda kalıyoruz?
Bu gün beyaz ete % 27 zam geldi yarın ne olacak bilen var mı?
Hastalıklı gemilerde gelen ithal dana eti yemek istemiyorum, tarımsal kalkınmada milli çözüm talep ediyorum.

Tekrar söylüyorum, soğansız yemek olur ama Tarımsız enerjisiz bir ülke olmaz.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Haşmet Güngör

Gıdanın şakası yoktur. Bu konuda tonla atasözümüz var. Gerekirse herseyden vazgeçilir ama gıdadan gecilemez hocamın dediği gibi urune destek olur da Dogru ürüne ejderha meyvesi gibi saray ürünlerine degil. Diyeceksiniz sarayda oturan anlar mı . Anlamaz ama anlatılır. Tarihe bakın..... Olaylarının temel nedeni gıdadır. Kimse telefonum, arabam yok deye cırlamaz. Batı aptal mı destek veriyor tarihten ders almışlar. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Naki Çatalyürek
7 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Gıdanın şakası yoktur. Bu konuda tonla atasözümüz var. Gerekirse herseyden vazgeçilir ama gıdadan gecilemez hocamın dediği gibi urune destek olur da Dogru ürüne ejderha meyvesi gibi saray ürünlerine degil. Diyeceksiniz sarayda oturan anlar mı . Anlamaz ama anlatılır. Tarihe bakın..... Olaylarının temel nedeni gıdadır. Kimse telefonum, arabam yok deye cırlamaz. Batı aptal mı destek veriyor tarihten ders almışlar. 

Mehmet Göktürk hocaya kızar tartışırım ama nedense sonunda sizin gibi "hocamın dediği gibi " der ona kısmen hak veririm.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Göktürk
35 dakika önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Mehmet Göktürk hocaya kızar tartışırım ama nedense sonunda sizin gibi "hocamın dediği gibi " der ona kısmen hak veririm.

Tartışmasız yerde fikir yürümez.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Eren Gökmen

Tarim ve hayvancilikta  bir durum daha var. Ben kucukken köyde oturan insanlar vardi. Simdi yazdan yaza geliyorlar. Önceden herkes eker bicer ve herkesin ahirinda en az 2 tane buyuk bas hayvan ve cok sayida kucuk bas hayvan olurdu. O nesil biz cektik cocugumuz cekmesin dedi ve cocuklari okuttu veya bir meslek sahibi yapti. Cocuklar köyde kalmak istemiyor zaten. Babalar emekli oldu ve dedeler icin de bakim parasi vs aliniyor. Ekip bicmeye ihtiyaci yok. Tarlalar ahirlar bos. Destek ile gencler tarima yoneltilmek istense de gencler o zorlugu cekmek istemiyor. Cok iyi gelir elde edecek olursa bekli diye dusunuyor. Zaten o durumda maliyet cok yuksek olacak. Dengeyi saglamak zor 

Bu dakikadan sonra tarim ve hayvancilik icin tek care buyuk firmalar bence 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Muhittin Kaplan

Şuraya bir "Kooperatifleşme/Marka" Yazıp Kaçayım.

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Naki Çatalyürek
1 saat önce, Muhittin Kaplan yazdı:

Şuraya bir "Kooperatifleşme/Marka" Yazıp Kaçayım.

Ülkemizdeki markalaşmış  ürünler bile gıdadaki bozulmadan nasiplerin aldılar kendilerini bozdular. Bindiğimiz dalı kestik haberimiz yeni oldu. Hatırlarsanız yerli malı haftaları ile büyüdük, günümüzde  ise ayağımızda Converse ayakkabı, üstümüzde Colin's Levis pantolon, cebimizde iphone telefon ve rayban gözlüklerle ülkemizi tepeden seyreden mutsuz  bir nesil yetiştirdik şimdi bu gençliği üretime yönlendiremiyoruz.

1 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Dengeyi saglamak zor 

Bu dakikadan sonra tarim ve hayvancilik icin tek care buyuk firmalar bence 

Ülkemizde tarımdan geçinmeye çalışan nüfus oranı % 25 bunların iş alanlarını  büyük şirketlere devri  sakıncalı olur  Hollanda bile  kooperatifleşme ile kalkındı.

Üniversitelerimiz yok mu bizim, Otoyollar  köprüler camiler  yerine yeni Tarımsal projeler hazırlanabilir. Tarım ürünlerimiz besleyici doğal yapıları böylece korunabilir ne bileyim 40 günde yetişen plastik benzeri piliç yerine gerçek tavuğa tekrar dönülebilir değil mi; siz mühendissiniz proje sizden çalışmak bizden Eren Bey :)

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Kelime duzeltme

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Eren Gökmen
35 dakika önce, Mehmet Naki Çatalyürek yazdı:

Ülkemizdeki markalaşmış  ürünler bile gıdadaki bozulmadan nasiplerin aldılar kendilerini bozdular. Bindiğimiz dalı kestik haberimiz yeni oldu. Hatırlarsanız yerli malı haftaları ile büyüdük, günümüzde  ise ayağımızda Converse ayakkabı, kıçımızda Colin's Levis pantolon, cebimizde iphone telefon ve rayban gözlüklerle ülkemizi tepeden seyreden mutsuz  bir nesil yetiştirdik şimdi bu gençliği üretime yönlendiremiyoruz.

Ülkemizde tarımdan geçinmeye çalışan nüfus oranı % 25 bunların iş alanlarını  büyük şirketlere devri  sakıncalı olur  Hollanda bile  kooperatifleşme ile kalkındı.

Üniversitelerimiz yok mu bizim, Otoyollar  köprüler camiler  yerine yeni Tarımsal projeler hazırlanabilir. Tarım ürünlerimiz besleyici doğal yapıları böylece korunabilir ne bileyim 40 günde yetişen plastik benzeri piliç yerine gerçek tavuğa tekrar dönülebilir. Ben cahilim siz mühendis, proje sizden çalışmak bizden Eren Bey :)

Buyuk sirket derken yerli sirketlerden bahsediyorum. Koperatif de olur tabi. Tarla calistirilicak. İsci calisacak tarlada. Bos tarla sahibinden kiralanacak. Sirket iscisini makinasini sokacak tarlaya. Onceden de tarimda cok para yoktu ama biz pazardan ayakkabi alip giydigimizde kimse dalga gecmezdi bizle. Simdi giderlerin seyri degisti. Bunun cahillikle muhendislikle alakasi yok. İs paraya bakiyor. Kimse ne olacagi belli olmayan bir seye yatirim yapmiyor. Ben tavuktan onlarca urun uretirim. Orada sorun yok. Yatirimci hemen ve cok kar istiyor. Pek dogal olsun vs derdinde degiller malesef. Organik diye tabir edilenlerde normal vatandasa hitap etmiyor cunku pahaliya uretiliyor ve kar marji yuksek tutuluyor

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Murat Gedik

Benim babam da çiftçi. Araziler sulu değil. İki senede bir ürün alıyoruz. Köyde çiftçilik yapan insanlar bilinçli tarım yapmıyor. Devlet destek parasını tarlası olana veriyor. Adam Ankara'da yaşayıp tarımsal destekleme alıyor.

Toprak mahsulleri ofisi satılan ürünlere destek ödemesi yaptı. Şirketler sanki buğday almış gibi tarlası olanlara fatura kesti ve devletten aldıkları primleri paylaştılar. Ortada hiç ürün yokken. Sahte faturalar havada uçuştu. 5 yıl sonra önlem alındı ve ceza kesildi.

Destek olmasa babam geçinemez. Emsallerine bakıyor. Daha iyi yerde yaşıyor, daha iyi giyiniyor, daha iyi arabaya biniyor, oturduğu ev prim yapıyor. Şehirde yaşıyor. Çocukları daha iyi eğitim alıyor. Köyde okul yok. 40 yıl önce herşeyi satıp şehre gitmediği için pişman.

Bütün bunların tersine dönmesi lazım.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal

O zaman buraya Köy Enstitüleri, John Dewey in hayalindeki okullar diye bi anekdot ekleyeyim.

• Beğen 8

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Haşmet Güngör

Tarım arazilerinin birleşmesi konusunda, İyi  niyetle  bir şeyler yapmaya çalışmışlardı,ne oldu bilmiyorum,sanırım sürüncemede kaldı. Küçük işletmeler verimli değildir, bu halledilir, koop. olur  imece olur, kamu olur. Ukalalık etmeyeyim ama bildiğim kadar ,Amerika da  tarım arazisinin mirasla bölünmesine izin verilmez. Miras hukukuna zarar vermeden bir şekil hallediyorlar.Bunların yapılması lazım.Tarımı illa para kazanma yöntemi olarak görmeyin. Yapmak zorundayız.Ne kadar zarar edebilir ki  Devlet.Katlanamayacak bir şey değildir. Tabi temel gıda anlamın da söylüyorum. Ha yapmazlar ise ne olur. Başka ürünlerden kazanıp, tabi ki dışarıdan alınabilir,varsa böyle ürünler tabi.Gıda sıkıntıya giderse Dünyanın en tehlikeli silahı  "Tencere,Tavadır" deviremeyeceği ,hiç bir güç yoktur da , inatla yapmayanların,bunu anlamaları zordur. Ne demiş atalarımız."Tok, acın halinden anlamaz" Bizde ilginç olan,yöneticilerimizin tokluktan gelen kişiler değil, sonradan tok olmaları. sanırım geçmiş hayatların da ,öyle olduklarını sanıyorlar. Cem yılmaz parodilerinde  "Herkes geçmiş hayatın da,  ya padişah ya kral ya prens ,prenses.Hiç ben köleydim diyen yok"

Bir gözlemim daha, biliyorsunuz forumda pek bu konulara ,çok değinmezdik. şimdi bir dokun,bin ah dinle durumu var. Yine de, ben ülkeme güvenmek isterim, başka vatanım yok (imkanım olsa bile) iyi yönetilelim,yönettirelim yeter.

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Göktürk

Birleştirme satışta ve miraslarda uygulanıyor hafif hafif birleşiyor. Çok da zorlamamak lazım. Mesela belli büyüklükten küçük yerlere ayrı tapu alamazsın. hisseli kalır. vs vs.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Mankal

İnsanımız artık ülkenin  kalkınmasının tarımdan geçtiğini yavaş yavaş anlıyor..Yıllarca bir tır elektronik almak için kırk tır domates satmamız gerek dediler.Tarımı küçümsediler ama biber 17 tl olunca anladılar sanırım .Darısı bizi yönetenlerin başına diyelim..

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Murat Gedik

Artık belli bir miktar arazinin altında arazisi olanın parçalayıp satmasına izin vermiyor. Ya hepsini satacak ya da hiç satamıyor.

Tarım arazisi ıslahı yapılacaktı. Bazı araziler uygun değildi buna yapısından dolayı. Bir de köyde yaşayanlar bilir. Benim yerim daha verimli diye bunu yapmak istemiyorlar.

Aynen tarım zorunluluk. Ama babam beni oku kurtul buradan diye yetiştirdi. Memnun olsaydı yerine beni bırakırdı. Ben gene hobi olarak tarım yapmayı düşünüyorum eğer ben alabilirsem kardeşlerimden. Yoksa köyde bir ocak daha kapanacak babamdan sonra.

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Abdurrahman Salman

''Daha Güzel Bir Hayat'' TRT belgeseli.Seyretmeyenlere tavsiye ederim.Bizim oralar,benim ve birçoğumuzun hikayesi.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Tütün ithal ediyoruz artık. 100 senedir dünyaya Türk tütünü satarkene...

"TÜTÜNDE ÜRETİM VE İHRACAT DÜŞERKEN İTHALAT ARTIYOR"

http://www.tarimdunyasi.net/2018/12/06/tutunde-uretim-ve-ihracat-duserken-ithalat-artiyor/

Fatima_Turkish_Blend_Cigarettes_(Full_Fl

Sİgara içenlerin sigara bırakma zamanı geçiyor bile. Türk tütünü kullanılsaydı devam edin derdim :D

• Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Muhittin Kaplan

Endüstri meslek lisesi

Ticaret meslek lisesi

Imam hatip lisesi

Turizm meslek lisesi

Tarım meslek lisesi?

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Mesela belli büyüklükten küçük yerlere ayrı tapu alamazsın. hisseli kalır. vs vs.

10 bin metrekarenin altı bölünemiyor.. 

Patates ithalindeki ötv 31 mayısa kadar sıfırlandı.. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Muhittin Kaplan
35 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

10 bin metrekarenin .....

Şehire göre değişiyor bu alan.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki