İçeriğe Yönlendir

OBD veya ECU

Yücel Okşaş

Recommended Posts

Yücel Okşaş

Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin foruma yeni kayıt oldum benim bir maruzatım var 2001 marea weekend aracımın obd soketi veya ecu dedikleri beyine bağlanmaya yarayan soketi bulamadım var kaput altında 3 pinli soket ler ama denedim bağlanmıyor kontak açıkmı. Obd soketinin var olduğundan emin olun VS. VS uyarı veriyor aracım şuan çalışmıyor marşa basıyor tam çalıcak gibi oluyor öksürük le ve motorda çok sarsıntı oluyor çalışmıyor oyüzden beyine bağlanıp nokta hareket etmek istiyorum buji leri değiştirdim gaz kelebegini temizledim gene aynı. Bilen varsa. Yardımcı olursa sevinirim teşekkürler

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Merhaba

Şöyle bir resim buldum ama sizinki ile aynı mı emin değilim

0bcecdcd2ce38509fbe3da254ad9116d.jpg

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)

Sizde 3 pinli soket var. @Selçuk Bakış'ın paylaştığı resimde görünen yer. 16-pin to 3-pin kablo ile bağlanılıyor. 

Şöyle bir ürün: link

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yücel Okşaş

Yusuf bey o sizin söylediğiniz 3 pinli dönüştürücüyü temin etmiştim Selçuk beyin gösterdiği resim arkadaşın brava da soket tam işaretli yerde marea da orada yok maalesef 

Bir saat önce, Talat Tekin yazdı:

netten aracınızın obd protokolünü kontrol edin obd1 olabilir 18 pinli veya daha az pinli

Talat bey 16 pin den 3 pine dönüştürüp bakılıyormuş 16 pin zaten yok hertarafını inceledim. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Yücel Bey, mümkün bir vakitte motorunuzun fotoğrafını buraya ekleyebilir misiniz? İnternette hep o bölge gösteriliyor, sizde olmaması ilginç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çalışmayan araca ecudan bir şey yapıp da çalıştırabileceğinizi sanmıyorum. 

En güçlü iki ihtimal ; Benzin pompası bozuktur.. Yada bobin bozuktur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Okşaş

18 saat önce, Yusuf Berke yazdı:

Yücel Bey, mümkün bir vakitte motorunuzun fotoğrafını buraya ekleyebilir misiniz? İnternette hep o bölge gösteriliyor, sizde olmaması ilginç.

Fotograf var lakin ekleyemedim. 

Yorum bağlantısı
Yücel Okşaş
17 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çalışmayan araca ecudan bir şey yapıp da çalıştırabileceğinizi sanmıyorum. 

En güçlü iki ihtimal ; Benzin pompası bozuktur.. Yada bobin bozuktur.. 

Mehmet bey kontak anahtarı MAR pozisyonunda tüm gösterge işıkları yanıyor herhangi arıza ışıgı yanmıyor obd cihazının çalışması için aracın çalışmasına gerek yok diye biliyorum yanlış biliyorsam düzeltin yani sadece beyine elektrik vermiş oluyoruzya o yüzden işte asıl öğrenmek istediğim oydu bana desinki bobin arızalı veya map sensörü veya oksijen sensörü gibi vsvs gerçi siz daha iyi bilirsiniz. Teşekkür ederim alakanız için

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
29 dakika önce, Yücel Okşaş yazdı:

Fotograf var lakin ekleyemedim. 

https://hizliresim.com/ bu siteye girin. "Dosyaları Seç" butonuna basıp fotoğrafı seçin. "YÜKLE" butonuna basarsanız fotoğraf yüklenir. Karşınıza linkler gelecektir. 

"Resim Direkt Adresi bölümündeki linki kopyalayıp buraya yapıştırın. Otomatik olarak fotoğraf eklenmiş olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
bana desinki bobin arızalı veya map sensörü veya oksijen sensörü gibi

Demez. Bobini de demez benzin pompasını da demez.
Kontağı açınca benzin pompasından bir ses duymanız gerekir. Ses yoksa pompa bozuk demektir.
Yorum bağlantısı
Yücel Okşaş
1 saat önce, Yusuf Berke yazdı:

https://hizliresim.com/ bu siteye girin. "Dosyaları Seç" butonuna basıp fotoğrafı seçin. "YÜKLE" butonuna basarsanız fotoğraf yüklenir. Karşınıza linkler gelecektir. 

"Resim Direkt Adresi bölümündeki linki kopyalayıp buraya yapıştırın. Otomatik olarak fotoğraf eklenmiş olacak.

MVrJr1.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...