İçeriğe Yönlendir

Gündüz Yaptığım Hızı Gece Yapamıyorum

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Ahmet Kiriş

Sürüş şartlarınız, motorun üzerine yatışınız, bacaklarınızı sağa-sola açıp açmamanız, gündüz yolu görmenin rahatlığı ile, gece görüşün kısıtlı olmasından istemsizce gaz kısma ve en önemlisi motor ısısının ve rüzgardan dolayı hava emişinin daha verimli olduğu gündüz saatinde normaldir. 15 gün önce R25 sattım. Maximum hız için kullanıcı verileri 180-190 bandında iken deneme amaçlı ve ara gazlamalarla rodaj daha iyi olur tavsiyeleriyle gaz açtığımda gündüz maximum 165 km yi, gece ise 155 km yi görebiliyordum. Malum ben binince 250 cc motosiklet 150 cc oluyordu. Kafaya çok takmayın maksimum hızları, zaten naked motorda en fazla 5 dk gaz açarsınız, yediğiniz rüzgar ve yatma pozisyonu pek konforsuz. İyi geceler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
7 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hızla ilgili konu açıldığında hızım 165 ti ama artık gidemiyorum diyince kusura bakma konu oraya gider, 100 le gidiyordum yada hızı hiç katmadan eskisi gibi çekmiyor vs. denseydi o zaman iş değişirdi, burada kural ihlali var, o yüzden konu kamu spotuna dönüyor arkadaşım, önce uyarı sonra çözümler gelir...

Can sıkılıyorsa  o sıkıntı canı sıkılanda kalsın, sıkıntı başkasına yansırsa iyi olmaz değilmi? Can sıkılsın, sıkı can iyidir....

Ali abi haklısın eyvallah. Ancak seninde arazi araçlarıyla uçup kaçtığına dair bir dünya mesaj vardır bu forumda 😊 Doğrusu otomobil forumlarındaki insanlar arabayı ve araba kullanmayı severler. Hafif gazlamayanımız da yoktur. 160 lı hızlara çıkmayan kaç kişi vardır ki şu forumda. Kızdığım şey 165 i geçmiyor diyen adama hep birden pata küte dalmak. Sıkı can iyidir lafını da babam çok kullanırdı küçüklüğümden beri. Bu lafı da hiç sevmem 😄. Saygılar abim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok gereksiz yükleniliyor.

Hızı övmüyoruz. Teşvik etmiyoruz. Tavsiye etmiyoruz.

Ancak bu konuda net olarak bir sorundan bahsediliyor. Konu özünden sapmadan devam etmeli, bu motor önceden 250 yapıp şimdi yapmıyorsa da konuşabilmeli.

Bu otomobil için de geçerli.

Yeri gelince ben basarım. Ama gelip de şöyle uçtum böyle kaçtım demem. Ancak önceden 240 yapan aracım şimdi 200 de kalırsa bunun çözümünü nerde arayacağım. ?

Tabi ki burada.

Tavrımız bellidir. Övmüyoruz, hava atmıyoruz, teşvik etmiyoruz, tavsiye etmiyoruz

Sorun varsa da konuşacağız.

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Antalya'da oluyor değil mi?

Nemliliği gözlemleyin.

Muhtemelen sizin beygirlerin bir kısmını nemli hava çalıyor.

Nemsiz bir gece olursa (rüzgar kuzeyden estiğinde olabilir) o gece bir deneyin derim.

Geçen akşam halı saha maçı yaptım. Maç bittiğinde ben de ıslanmıştım, saha kenarındaki kapşonlum da.

Hava kuru.Bakımdan sonra oldu.Bir arkadaşım zincir bollaşmıştır dedi.Fırsat olunca ona bakayım.

9 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hızla ilgili konu açıldığında hızım 165 ti ama artık gidemiyorum diyince kusura bakma konu oraya gider, 100 le gidiyordum yada hızı hiç katmadan eskisi gibi çekmiyor vs. denseydi o zaman iş değişirdi, burada kural ihlali var, o yüzden konu kamu spotuna dönüyor arkadaşım, önce uyarı sonra çözümler gelir...

Can sıkılıyorsa  o sıkıntı canı sıkılanda kalsın, sıkıntı başkasına yansırsa iyi olmaz değilmi? Can sıkılsın, sıkı can iyidir....

Ben bu kuralı bilmiyordum Ali abi.Birdahakine imalı anlatmaya çalışırım.Hem konu kamuspotuna dönmez hemde sorun çözüm odaklı yorumlar gelir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Hava kuru.Bakımdan sonra oldu.Bir arkadaşım zincir bollaşmıştır dedi.Fırsat olunca ona bakayım.

Ben bu kuralı bilmiyordum Ali abi.Birdahakine imalı anlatmaya çalışırım.Hem konu kamuspotuna dönmez hemde sorun çözüm odaklı yorumlar gelir.

Amacım sadece uyarı amaçlıydı arkadaşım, seni üzmek değil yanlış olmasın, gerçekten fena tehlikeli bu meret acısını bilince her gördüğümü uyarıyorum o yüzden :flowers:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
8 saat önce, Ahmet Kiriş yazdı:

Sürüş şartlarınız, motorun üzerine yatışınız, bacaklarınızı sağa-sola açıp açmamanız, gündüz yolu görmenin rahatlığı ile, gece görüşün kısıtlı olmasından istemsizce gaz kısma ve en önemlisi motor ısısının ve rüzgardan dolayı hava emişinin daha verimli olduğu gündüz saatinde normaldir. 15 gün önce R25 sattım. Maximum hız için kullanıcı verileri 180-190 bandında iken deneme amaçlı ve ara gazlamalarla rodaj daha iyi olur tavsiyeleriyle gaz açtığımda gündüz maximum 165 km yi, gece ise 155 km yi görebiliyordum. Malum ben binince 250 cc motosiklet 150 cc oluyordu. Kafaya çok takmayın maksimum hızları, zaten naked motorda en fazla 5 dk gaz açarsınız, yediğiniz rüzgar ve yatma pozisyonu pek konforsuz. İyi geceler.

Zaten nakedda 150 geçtikden sonra hala dik durabiliyorsan osmanlı tokadına baya dayanıklı olduğun kanıtlanıyor.Ben ss tarzı bol grenajlı motorları sevmiyorum.Senin motor ile 190 km yapıp kesiciye sokan arkadaşlar var.Senin motor devir yükseldikcede delirenlerden.Alt devirler ölü üst devirler çok güçlü.Aslında r25 al diyenlerde oldu ama daha torklu ve tek silindir olsun istedim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
6 saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Ali abi haklısın eyvallah. Ancak seninde arazi araçlarıyla uçup kaçtığına dair bir dünya mesaj vardır bu forumda 😊 Doğrusu otomobil forumlarındaki insanlar arabayı ve araba kullanmayı severler. Hafif gazlamayanımız da yoktur. 160 lı hızlara çıkmayan kaç kişi vardır ki şu forumda. Kızdığım şey 165 i geçmiyor diyen adama hep birden pata küte dalmak. Sıkı can iyidir lafını da babam çok kullanırdı küçüklüğümden beri. Bu lafı da hiç sevmem 😄. Saygılar abim.

Yok dalmak değil uyarmak amaç, sonuçta arkadaşımız birşey olmasın onada, evet zamanında çok fena uçup kaçardım ama şimdi inan tıs tıs gidiyorum, arada gaza geliyorumda ama çoğu zaman tutuyorum kendimi ve dediğin gibi basarsamda 150 falan anca, amaç genel uyarıydı, kurallara uyalım, arada istisnada mümkün olduğunca az olsun, gaye bu...

eskiden bastığımda mesela 200 de, rüzgar çok pis dövüyor harbiden, heleki naked la iş değil, resmen eziyet, tabii uzun yolda bu acaip artıyor....

motorundaki sorun hava şartları yada benim ufaklıktaki gibi karbüratörden olabilir, zincirde olabilir tabii, sanırım sende yok karbüratör.....

6 saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Sıkı can iyidir lafını bende hiç sevmem, arkadaşlar çok sık kullanırdı fitil olurdum, zaten o yüzden yazıyorumki gıcık olunsun, basılmasın babında, ama ters tepiyor sanırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çok gereksiz yükleniliyor.

Hızı övmüyoruz. Teşvik etmiyoruz. Tavsiye etmiyoruz.

Ancak bu konuda net olarak bir sorundan bahsediliyor. Konu özünden sapmadan devam etmeli, bu motor önceden 250 yapıp şimdi yapmıyorsa da konuşabilmeli.

Bu otomobil için de geçerli.

Yeri gelince ben basarım. Ama gelip de şöyle uçtum böyle kaçtım demem. Ancak önceden 240 yapan aracım şimdi 200 de kalırsa bunun çözümünü nerde arayacağım. ?

Tabi ki burada.

Tavrımız bellidir. Övmüyoruz, hava atmıyoruz, teşvik etmiyoruz, tavsiye etmiyoruz

Sorun varsa da konuşacağız.

Ben hızı yazarken terettüt ettim ama içi dışı bir biriyim.Ne yaşadıysam yazayım dedim.Aslında bakımdan sonra olması bir sorun olduğunu aklıma getirdi.Eski yağ ile daha iyi giden araç yeni bakımdan sonra daha düşük güçte olması sorunmu var acaba dedim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
8 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

sanırım sende yok karbüratör.....

Bende yok o.Tek silindir 3 bujili.

Cuma günü Antalyada çok yoğun kelebek vardı.Abartmıyorum binlerce kelebek.Bu kelebeklerden bayası bana çarptı.Motorun heryeri sarı kelebek oldu.Araç sahiperinin durumu bendende kötü.Bu kelebekler filitreleri doldurmuştur.Amma ben kendi hava filitremi hiç hesaba katmadım.

6 dakika önce, Talat Tekin yazdı:

halka açık bir forumda yapılan illegal hızı teşhirin forum kurallarına yeri yok mudur?!
@Admin?

Ne yapacaksınız.Beni ihbarmı edeceksiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
halka açık bir forumda yapılan illegal hızı teşhirin forum kurallarına yeri yok mudur?!
@Admin?

Burada bir teşhir yok. Bilgi vermek yada sorun bildirmek bence teşhir değil.
Teşhir kanaatine varırsak uyarırız merak etmeyin.
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

O "basma" için geldiğiniz yolun uzaklığı nedir ?

ikisi arasında fark varsa "motor sıcaklığından" başlayarak bir sürü parametre var. Sıvı Soğutmalı Dominar (bajaj) yeteri kadar soğutamıyorsa blogu genleşme olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dominar 400 yerine mt25 tercih ederdim. Ama 120 km hizi bile aşamazdim. Tirsardim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
11 dakika önce, Muhittin Kaplan yazdı:

O "basma" için geldiğiniz yolun uzaklığı nedir ?

ikisi arasında fark varsa "motor sıcaklığından" başlayarak bir sürü parametre var. Sıvı Soğutmalı Dominar (bajaj) yeteri kadar soğutamıyorsa blogu genleşme olabilir.

Hava sıcaklığı uygundu. Fan bile açmadı. Yolun uzunluğu 4 km var. Uzun bir düzlük. Yalnız ben 4 kilometre son sürat gitmedim. Sorun olduğuna kanaat ettiğimden 2-3 defa farklı devirlerde deneme yaptım. Olmayınca direk eve geldim. Denemelerde 5-10 saniye son vitesde 9 bin devirde kaldım sonra vazgeçtim.Normalde 9 bin devirde tüm beygiri almış oluyordum. Bariz güç kaybı var. Alt devirlerde herşey normal çabuk hızlanıyor ama biryerde kesiliyor. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
1 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Hava sıcaklığı uygundu. Fan bile açmadı. Yolun uzunluğu 4 km var. Uzun bir düzlük. Yalnız ben 4 kilometre son sürat gitmedim. Sorun olduğuna kanaat ettiğimden 2-3 defa farklı devirlerde deneme yaptım. Olmayınca direk eve geldim. Denemelerde 5-10 saniye son vitesde 9 bin devirde kaldım sonra vazgeçtim.Normalde 9 bin devirde tüm beygiri almış oluyordum. Bariz güç kaybı var. Alt devirlerde herşey normal çabuk hızlanıyor ama biryerde kesiliyor. 

Yakıt farklı olabilir mi veya bakımdan sonra demiştiniz acaba daha kalın bi yağ falan mı kullanıldı. Bakımda kontrol edilen başka parçalar varsa onları tekrar kontrol ederek başlamak gerekli  filtreler, buji vb.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Dominar 400 yerine mt25 tercih ederdim. Ama 120 km hizi bile aşamazdim. Tirsardim. 

Çift silindir çift kelebek alt devirler ölü üst devirler canlı. Üst devire çıkınca yakıtı içiyor. O olsaydı 180 yaptım 190 neden göremedim derdim buseferde formda linç ederlerdi.

1 dakika önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Yakıt farklı olabilir mi veya bakımdan sonra demiştiniz acaba daha kalın bi yağ falan mı kullanıldı. Bakımda kontrol edilen başka parçalar varsa onları tekrar kontrol ederek başlamak gerekli  filtreler, buji vb.

Yağı liquimolly idi. Bu sefer motül 7100 koydum. Motor şase bağlantı vidası görevini yapmıyordu onu değiştirdik. Arabaya ve motora yakıtı genelde opetden alırdım ama dün aytemizden aldım. Yakıt kötü olsa hissettirirdi diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bende yok o.Tek silindir 3 bujili.

Cuma günü Antalyada çok yoğun kelebek vardı.Abartmıyorum binlerce kelebek.Bu kelebeklerden bayası bana çarptı.Motorun heryeri sarı kelebek oldu.Araç sahiperinin durumu bendende kötü.Bu kelebekler filitreleri doldurmuştur.Amma ben kendi hava filitremi hiç hesaba katmadım.

Ne yapacaksınız.Beni ihbarmı edeceksiniz?

Ohoo dikkat etmemişim, Antalya haaa, Finikedeyim bende :)  kelebekler ve şuan çok fena bal arıları var, her yer polen, arabın üstü polen kaplı, arabayla bile böcekler fena oluyor, bu arada az önce sahilde oturup kahve içiyorduk, bir sürü motorcu Pazar olması ve havanında cillop olmasını fırsat bilmiş geziyorlar, ne motorlar geçti vallahi, kös kös oturup bakakaldım, şeytan diyor bas git Antalyaya çek Hondayı ama işte.... :)

Emmi demiş, yakıttanda olabilir, kolaydan zora git, önce yakıtı değiş....

ilk fırsatta şundan alacağım paşa paşa gideceğim vallahi... yine depreşti şu motor sevdası....

2018-Honda-NC750X-DCT3.jpg

sonra para olur imkan olursa

118574_2018_Africa_Twin_Adventure_Sports

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
4 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ohoo dikkat etmemişim, Antalya haaa, Finikedeyim bende :)  kelebekler ve şuan çok fena bal arıları var, her yer polen, arabın üstü polen kaplı, arabayla bile böcekler fena oluyor, bu arada az önce sahilde oturup kahve içyorduk, bir sürü motorcu Pazar olması ve havanında cillop olmasını fırsat bilmiş geziyorlar, ne motorlar geçti vallahi, kös kös oturup bakakaldım, şeytan diyor bas git Antalyaya çek Hondayı ama işte.... :)

Hava süper ötesi. Ali abi iyi iraden varmış. Bu zehirden alıp kendini tutmak büyük başarı. 

21 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yakıt kaynaklıdır.

Akşam tekrar denicem. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hiç sorma, hızı anlamıyorsun bile, öyleki ... hızda giderken tabii eskiden :) aletin yol bilgisayarıyla oynuyordum, motor sanki gitmiyormuş gibi geliyor insana, basmak istiyorsun, 200 de zaten motor yokoluyor artık havada uçuyorsun ve tek başına motor yokmuş gibi geliyor, dahada basayım diyorsun....  dediğin gibi Motor süreceksen ilk olması gereken, Nefsine hakim olmak, bu yoksa bulaşmamak lazım, sonu ölüm çünki.... Kendine hakimsen gerisi kendini yetiştirmek sınırlarını bilmek gördüğün kadar basmak ve güvenli sürüş(bu motoru hızlı sürmek demek değil, kazayı önceden öngörüp kaza yapmama eğitimi aslında) ...

Allah kaza bela vermesin, çok zevkli alet, temkinli ol kullanırken, canın sıkkınsa binme, kafan dalgınsa binme, yolda birine kızdın, sakin ol sakın karşılık verme hemen uygun yere çek sinirin yatışana kadar mola ver, bu alete binerken sadece onu düşüneceksin, başka şeye aklın gidiyorsa anında molaya....

Güvenli sürüşler....

gerçekten motor sürecek adamda irade, korkusuzluk soğukkanlılık çok hızlı düşünme anında tepki, önceden görü, yol okuma olacak, bunlardan birisi yoksa hızı unut, çook yavaş gideceksin, zamanla aşarsan bunları kendi korkularını yenersen (mesela viraja girdin baktın dönemeyeceksin, panik yapıp dışa bakarsan ve gözünü alamazsan frene abanırsan refleks olarak, bu tür şeyler, yani vücudun doğal koruma reflekslerini yenmek, çok zordur ve yenmek çok uzun zaman alır) yıllarca sürmek gerekir, yok aldım motoru acemiyim, evet anında 200 de basarsın gayet basit, ama sonrası yok, zaten bunları bilmeyenler kazada rahmetli olup gidiyor, adam almış dev motoru basıyor, bakıyorum tın tın, sorunca ben senelerdir motor kullanıyorum, 100 lükle başladım 250 750 1000 diye, öğrendim artık der...  ama bir halt öğrenmemiş aslında kullandında şansa ... bilinçli kullanım hak getire....zaten başlangıç motoru olayınıda bunlar çıkarır, başlangıç motoru yoktur aslında, direk istediğini al bin, kendini bilmiyorsan 50 likte öldürür hayabusada,  bisiklet sürmeyi bilen istediğini alır,  sonra kendini geliştirir, nefis burada devreye girer işte, ona hakim olamıyorsan ha başlangıç motoru al ha 1000rr alayı aynı motorların, sonuç değişmez yolcu eder adamı...

şunun gibi yapanlar bizden uzak dursun... (videoda oynama var ama abartıda olsa buna yakın giden ne yazıkki, tipler var)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
17 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ohoo dikkat etmemişim, Antalya haaa, Finikedeyim bende :)  kelebekler ve şuan çok fena bal arıları var, her yer polen, arabın üstü polen kaplı, arabayla bile böcekler fena oluyor, bu arada az önce sahilde oturup kahve içiyorduk, bir sürü motorcu Pazar olması ve havanında cillop olmasını fırsat bilmiş geziyorlar, ne motorlar geçti vallahi, kös kös oturup bakakaldım, şeytan diyor bas git Antalyaya çek Hondayı ama işte.... :)

ilk fırsatta şundan alacağım paşa paşa gideceğim vallahi... yine depreşti şu motor sevdası....

2018-Honda-NC750X-DCT3.jpg

sonra para olur imkan olursa

118574_2018_Africa_Twin_Adventure_Sports

Afrika twin, hondadan başka kimse yapamadı böyle bir motor. Ben enduroda vstromu çok beğeniyorum. Alacak olsam gönlüm mt serisinde. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hiç sorma, hızı anlamıyorsun bile, öyleki ... hızda giderken tabii eskiden :) aletin yol bilgisayrıyle oynuyordum, motor sanki gitmiyormuş gibi geliyor insana, basmak istiyorsun, 200 de zaten motor yokoluyor artık havada uçuyorsun ve tek başına motor yokmuş gibi geliyor, dahada basayım diyorsun....  dediğin gibi Motor sürceksen ilk olması gereken, Nefsine hakim olmak, bu yoksa bulaşmamak lazım, sonu ölüm çünki.... Kendine hakimsen gerisi kendini yetiştirmek sınırlarını bilmek gördüğün kadar basmak ve güvenli sürüş(bu motoru hızlı sürmek demek değil, kazayı önceden öngörüp kaza yapmama eğitimi aslında) ...

Allah kaza bela vermesin, çok zevkli alet, temkinli ol kullanırken, canın sıkkınsa binme, kafan dalgınsa binme, yolda birine kızdın, sakin ol sakın karşılık verme hemen uygun yere çek sinirin yatışana kadar mola ver, bu alete binerken sadece onu düşüneceksin, başka şeye aklın gidiyorsa anında molaya....

Güvenli sürüşler....

şunun gibi yapanlar bizden uzak dursun...

Apaçi bunlar. Bunların yüzüne motorcuları seven yok. Çok riskli sürüyor. O hızda bu alet durmaz. Arabaya çarpan kelebekden beter olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hiç sorma, oturup izledim, işi bileni daha uzaktan tanıyorsun, adamın gelişinden belli zaten... diğerleri zaten malum....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Afrika twin, hondadan başka kimse yapamadı böyle bir motor. Ben enduroda vstromu çok beğeniyorum. Alacak olsam gönlüm mt serisinde. 

Afrika Twin başka, Enduro diyince hemen bmw GS1200 ADV diyorlar, ama aslında bu işin en üstünde olanların arasında Honda var bence, bu alet kompakt, daha basit, arızası az, şöyle diyim, AT daha kompakt bir yapıda, bunu alıp dünyayı gezmeye başladığında Allahın dağında kalırsan bir şekilde halledersin ama Bmw ile kalırsan yandın, aşırı elektronik çok karmaşık, kaldın bitti, paralı olacaksınki seni alsınlar, AT bizim için az paralılara, Bmw ise zenginler için, kaldın helikopter çağır :D

Sonuçta enduro işi dayanıklık işi, çok etmen var aslında, bu yüzden Dakarı defalarca kazanan AT yi tercih ediyorum,  Honda fazla boş bıraktı bu sınıfı, dedikleri gibi ortamı fazla boşladık, bmw fazla havalandı, alalım şunların havasını demişler zaten... :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...