Yusuf Davaz

Mondeo III - Termostat Sorunu. Neden Böyle?

Recommended Posts

Yusuf Davaz

merhaba. aracımın termostatı arızalı açık kalıyormuş. ama gel gelelim hararet göstergesinde çok aşırı bir düşüş görünmüyor. sadece uzun yolda yokuş aşagı giderken biraz düşme yapıyor. şehir içi ve diger koşullarda normal bir şekilde görünüyor. ben bunu aracıma yolda Lpg ayarı yaptırırken ayarı yapan kişi söyledi. zengin fakir karışımı ayarlarken OBD cihazı ile sıcaklıgı kontrol etti ve göstergedeki sıcaklık ile beyıindeki sıcaklıgın tumadıgını ve obd deki degerin dogru oldugunu bu koşuldada termostatımın arızalı oldugu söyledi. fotografdada görünüyor zaten bu durum. bugun kontrol ettim. görterge normal degerinde iken obd den okudugum deger 62 derece idi. bu degerler neden farklı. sorun sadece termostatda degilmi. başka yerdede sorun mu var. obd den bakmasaydık biz bu sorunu göremeyecktik. belkide uzun zamandır aracımı bu şekilde kullanıyorumdur. aracımın fazla yakma sebebide belki en başından beride buydu .  termostat olarak orjinal ve gates marka bakıyorum. gates için 450 orjinal için 600 650 parça fiyatı istiyorlar. sizce orjinal mi gates marka mı ? gates üzerinde mahle etiketide var. 

pbLo4m.jpg

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon

Normal. Kadran her değişime oynasaydı kullanıcılar delirirdi :) Termostatınızı değiştirin, yakıt miktarınız da bayağı düşecektir.

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Vasfi Gişten

Kadranın her değişime oynaması beklenen ve olması gereken değili mi ? Benim fiestada termostat sıkıntısını kadran sayesinde anlamıştım. 60-70 derecelerde geziyordu araç. Termostat değiştikten sonra kadranda olması gerektiği yere geldi test menüsünde de ideal sıcaklığa ulaştı. Bence sizdeki tek sorun termostat olmayabilir.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Halil ibrahim Oruc

Arac kac model

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek

Isı 62 ye düşüyorsa termostat kaçırıyor.

Gösterge normal çünkü 60-105 arası oynamaz yerinden.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal

Termostat arizali olsa bile sehir ici yukselebilir dur kalk trafikte ve vites degisiminin bol oldugu yerlerde.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
18 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Normal. Kadran her değişime oynasaydı kullanıcılar delirirdi :) Termostatınızı değiştirin, yakıt miktarınız da bayağı düşecektir.

ama şöyle bişeyde var. sıcaklık artarken kadran birden 90 a gelmiyorki. yavaş yavaş ilerliyor. benim araçdada kadran ilerlemesi ile OBD de gördügüm deger bir degil. giderken belki dediginiz gibi anlık degişmiyordur ama kadran araç hareket ettirmeden bile 90 a geldiginde obd den 60 65 dereceleri görüyorum. benim aklıma takılan konuda bu. kadrandaki ısı degeri neden bu kadar hızlı yükseltip yanıltıcı bir deger sunuyor. obd den bakmasak termostatın arızalı oldugu şehir içi kullanımda göremicez bu durumda.

9 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Arac kac model

2005 benzinli

6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Isı 62 ye düşüyorsa termostat kaçırıyor.

Gösterge normal çünkü 60-105 arası oynamaz yerinden.

bence oynaması gerekir. yukardada yazdıgım gibi aracı hareket ettirmeden  kontrol ettim . ibre 90 a geldiginde obd de 60 65 derecelere görünüyordu sıcaklık. buda dogal olarak bizi yanıltıyor. termostat harici bir sorun mu var diyede düşünmüyo degilim. birde mehmet abi termostat olarak neyi önerirsin.   orjinal için 600  650 te.  forumda bazı arkadaşların sorun yaşamadıklarını belirttikleri Gates marka ise 450 tl. diger yan sanayiler ise 125 - 200 tl arası fiyatlara sahipler.

6 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Termostat arizali olsa bile sehir ici yukselebilir dur kalk trafikte ve vites degisiminin bol oldugu yerlerde.

bundan dolayıda termostatın arızalı oldugunu anlayamadık. taki yolda LPG ayarı yapılana kadar. yakıt fazlalıgımızda aracın hep soguk çalışmasındanmış

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer

Termostat yakiti bayagi etkiliyor..

Acik kaldiginda habire arac soguk motor calismakta..Hem verimsiz oluyor hemde fazla yakiyor..

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek

Yusuf yavaş yavaş çıkmaya başladığında da 40 50 derece oluyor 60 a gelince ortaya geliyor işte.
Her araçta böyle. İbre çok oynak olsa sürücüyü çok tedirgin ederdi. Bu sebeple normal kabul edilen aralıkta kıpırdamıyor.

Ben şahsen 450-600 vermezdim. Ucuzların en iyisini alırdım. Yada yurt dışından çözerdim.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
11 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yusuf yavaş yavaş çıkmaya başladığında da 40 50 derece oluyor 60 a gelince ortaya geliyor işte.
Her araçta böyle. İbre çok oynak olsa sürücüyü çok tedirgin ederdi. Bu sebeple normal kabul edilen aralıkta kıpırdamıyor.

Ben şahsen 450-600 vermezdim. Ucuzların en iyisini alırdım. Yada yurt dışından çözerdim.

peki abi eski mk3 kullanıcısı olarak bildigin bir marka varmıdır. ne tavsiye edersin. ucuzların hepsi aynı gibi. parçacılar birine veriyoz sıkıntı yok digerine veriyoruz tekrar geri geliyor çalışmıyor diye. forumdada pek önermiyorlar ucuzları. heleki mehet hocam 2 3 kere yan sanayi sonrası tekrar orjinal takmış. bundan dolayıda kafam karışık. yurtdışındanda bir çok malzeme getirdim ama oto parçası hiç almadım. katalizör sonrası oksijen snsörümdede arıza var lambayı yakıyor. bunun için aliexpresden felan bakmıştım. 85 tl ye felan var. universal olarak.  termostatda car ama burdaki yan sanayiler gibi olur diyede çekiniyorum

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet Ozyurek

Yok çine değil. Amazon’a falan bak.
Avrupadan orijinal bak. Çin sakat bence bu konuda.

Valla ben naaptım hatırlamıyorum. Ama avrupadan çözerdim.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Halil ibrahim Oruc

Termostat alacaksaniz muadil yerine bu isin ehli olan markalari secin  illaki orijinal olsun demiyorum fakat gates markasina gozu kapali 50euro verdim  ve obd sabit 98 97 ne alti ne ustu. Bosta rolantide gaza yuklenince devir daimden oturu 90 91lere gelip tekrar kendini 98e kitliyor.  Aracin modelini sormustum ama 2005/11 den onceki modeller sensorlu termostat kullaniyor sonrakilerde sensor yok termostatin uzerinde.  Fiyat farki ordan gelebilir. Asagi yukari iki urun arasinda 10euro kadar fark var ama orada ne kadar fark eder bilemem.  Ayrica gates markasi orjinali israilde uretiliyor onada alirken dikkat edin. Yan sanayilerine para veripte yahudileri uzmeyin:)))

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
1 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Termostat alacaksaniz muadil yerine bu isin ehli olan markalari secin  illaki orijinal olsun demiyorum fakat gates markasina gozu kapali 50euro verdim  ve obd sabit 98 97 ne alti ne ustu. Bosta rolantide gaza yuklenince devir daimden oturu 90 91lere gelip tekrar kendini 98e kitliyor.  Aracin modelini sormustum ama 2005/11 den onceki modeller sensorlu termostat kullaniyor sonrakilerde sensor yok termostatin uzerinde.  Fiyat farki ordan gelebilir. Asagi yukari iki urun arasinda 10euro kadar fark var ama orada ne kadar fark eder bilemem.  Ayrica gates markasi orjinali israilde uretiliyor onada alirken dikkat edin. Yan sanayilerine para veripte yahudileri uzmeyin:)))

Almışken iyisini almayı isterim tabi . neden tekrar tekrar sanayide sök tak parça arama derdine giriyim. gates marka 2 yerde gördüm ankarada. ama bunlarda orjinal gates mi bilemiyorum. bu israil malımı diye sordugumda onların böyle malzemesi yokkki dediler. kutusunda made in Belgium yazıyor du. israil ile ilgili ibare yoktu. oriinal diye satılan çogu malda bile sahte olduktan sonra böyle mallarda nasıl anlıcaz iyiyi kötüyü bilemiyorum. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Vasfi Gişten

Montajı yapacak ustaya danışmakta fayda var aslında takıp olumsuz  geri dönüş almadığı tavsiye edeceği marka olacaktır.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon

Gates'in türkiye'de üretimi varmış:

https://ww2.gates.com/turkey/

Tel: +(90) 232 298 78 00
Fax: +(90) 232 298 78 01
Address:
Gates Endustriyel Metal Kaucuk Sanayi ve Ticaret as
Yalçın Yolu No:21
Ege Serbest Bölgesi
Gaziemir-İzmir
TURKEY

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
8 dakika önce, Vasfi Gişten yazdı:

Montajı yapacak ustaya danışmakta fayda var aslında takıp olumsuz  geri dönüş almadığı tavsiye edeceği marka olacaktır.

kendi ustam orjinal al diyor. yan sanayi işine girme diyo. parçacılarda net birşey söyleyemiyor. yeri geliyor yan sanayi dandik bişey veriyoz şikayet yok yeri gelio orjinal veriyoruz geri dönüş oluyor diyorlar. belki yan sanayilerinde kendi içlerinde kaliteli denk gelenleri var , yada orjinal diye satılanların sahte olanları var. böyle oluncada 600 700 veripte sorun yaşamakda istemiyorum. ki bide + olarak işcilik ve zaman kaybıda cabası

1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

israil , belçika şimdide türkiye üretimi oldu. peki biz bu sorunsuz israil malı termostatı nasıl anlıcaz. alan arkadaşlar nerden almışlar

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Vasfi Gişten

Bugün sıfır arabada bile sıkıntı çıkıyor parça değişiyor. Bence gates alın aldığınız yerede söyleyin kısa zamanda bozulursa garanti konusunda yardımcı olup olmadıklarını. Mesela benim şanzıman takozu değişmişti çok kısa bir zamanda sıkıntı çıkarınca garantiden değiştirmişti izmir ustaeller. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sani Gerşon
39 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

kendi ustam orjinal al diyor. yan sanayi işine girme diyo. parçacılarda net birşey söyleyemiyor. yeri geliyor yan sanayi dandik bişey veriyoz şikayet yok yeri gelio orjinal veriyoruz geri dönüş oluyor diyorlar. belki yan sanayilerinde kendi içlerinde kaliteli denk gelenleri var , yada orjinal diye satılanların sahte olanları var. böyle oluncada 600 700 veripte sorun yaşamakda istemiyorum. ki bide + olarak işcilik ve zaman kaybıda cabası

israil , belçika şimdide türkiye üretimi oldu. peki biz bu sorunsuz israil malı termostatı nasıl anlıcaz. alan arkadaşlar nerden almışlar

Yukarıda iletişim bilgilerini de paylaştım. Bi aramanızı öneririm.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
31 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yukarıda iletişim bilgilerini de paylaştım. Bi aramanızı öneririm.

tamamdır. teşekkür ederim. yarın bi bilgi alıyım oradan

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Halil ibrahim Oruc

Gates kirmizi kutulu ve hologrami mevcuttur. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Yusuf Davaz
On 15.04.2019 at 22:48, Sani Gerşon yazdı:

Tel: +(90) 232 298 78 00
Fax: +(90) 232 298 78 01
Address:
Gates Endustriyel Metal Kaucuk Sanayi ve Ticaret as
Yalçın Yolu No:21
Ege Serbest Bölgesi
Gaziemir-İzmir
TURKEY

telefon ile ulaşamadım. yardım destek bölümüne not bıraktım. mail ile dönüş yaptılar. maildeki telefon numarasını aradım görüştüm. aracım için uygun olan modeli söylediler ama satışları yokmuş. bayilerinden birine yönlendirdi. Ankara'da Oto Bilya imiş. ora ile görüştüm ama orasıda fiyat olarak 650 tl fiyat verdi. orjinal ile gates arasında fiyat farkı yok. yine Ankara'da kartal oto var. orayla görüştüm. burasıda ellerinde ihtal yan sanayi bir termostat oldugunu %100 kesin çalışır diyemiyoruz ama 10 müşterimizden  1 yada 2 si geri geliyor. genellikle takanlar memnun dediler. fiyat olarak ise 150 imiş. müsait bir zamanda gidip bu ürünü bir araştıracam. tabi uygun ve orjinal gates bulursam onceligim o olacak

Mesajı paylaş

Mesajın linki