İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Motor Sıcaklığı ve Termostat Sorunları

Alper Koçbıyık

Recommended Posts

Yusuf Davaz
1 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Termostat alacaksaniz muadil yerine bu isin ehli olan markalari secin  illaki orijinal olsun demiyorum fakat gates markasina gozu kapali 50euro verdim  ve obd sabit 98 97 ne alti ne ustu. Bosta rolantide gaza yuklenince devir daimden oturu 90 91lere gelip tekrar kendini 98e kitliyor.  Aracin modelini sormustum ama 2005/11 den onceki modeller sensorlu termostat kullaniyor sonrakilerde sensor yok termostatin uzerinde.  Fiyat farki ordan gelebilir. Asagi yukari iki urun arasinda 10euro kadar fark var ama orada ne kadar fark eder bilemem.  Ayrica gates markasi orjinali israilde uretiliyor onada alirken dikkat edin. Yan sanayilerine para veripte yahudileri uzmeyin:)))

Almışken iyisini almayı isterim tabi . neden tekrar tekrar sanayide sök tak parça arama derdine giriyim. gates marka 2 yerde gördüm ankarada. ama bunlarda orjinal gates mi bilemiyorum. bu israil malımı diye sordugumda onların böyle malzemesi yokkki dediler. kutusunda made in Belgium yazıyor du. israil ile ilgili ibare yoktu. oriinal diye satılan çogu malda bile sahte olduktan sonra böyle mallarda nasıl anlıcaz iyiyi kötüyü bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Montajı yapacak ustaya danışmakta fayda var aslında takıp olumsuz  geri dönüş almadığı tavsiye edeceği marka olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gates'in türkiye'de üretimi varmış:

https://ww2.gates.com/turkey/

Tel: +(90) 232 298 78 00
Fax: +(90) 232 298 78 01
Address:
Gates Endustriyel Metal Kaucuk Sanayi ve Ticaret as
Yalçın Yolu No:21
Ege Serbest Bölgesi
Gaziemir-İzmir
TURKEY

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
8 dakika önce, Vasfi Gişten yazdı:

Montajı yapacak ustaya danışmakta fayda var aslında takıp olumsuz  geri dönüş almadığı tavsiye edeceği marka olacaktır.

kendi ustam orjinal al diyor. yan sanayi işine girme diyo. parçacılarda net birşey söyleyemiyor. yeri geliyor yan sanayi dandik bişey veriyoz şikayet yok yeri gelio orjinal veriyoruz geri dönüş oluyor diyorlar. belki yan sanayilerinde kendi içlerinde kaliteli denk gelenleri var , yada orjinal diye satılanların sahte olanları var. böyle oluncada 600 700 veripte sorun yaşamakda istemiyorum. ki bide + olarak işcilik ve zaman kaybıda cabası

1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

israil , belçika şimdide türkiye üretimi oldu. peki biz bu sorunsuz israil malı termostatı nasıl anlıcaz. alan arkadaşlar nerden almışlar

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bugün sıfır arabada bile sıkıntı çıkıyor parça değişiyor. Bence gates alın aldığınız yerede söyleyin kısa zamanda bozulursa garanti konusunda yardımcı olup olmadıklarını. Mesela benim şanzıman takozu değişmişti çok kısa bir zamanda sıkıntı çıkarınca garantiden değiştirmişti izmir ustaeller. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
39 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

kendi ustam orjinal al diyor. yan sanayi işine girme diyo. parçacılarda net birşey söyleyemiyor. yeri geliyor yan sanayi dandik bişey veriyoz şikayet yok yeri gelio orjinal veriyoruz geri dönüş oluyor diyorlar. belki yan sanayilerinde kendi içlerinde kaliteli denk gelenleri var , yada orjinal diye satılanların sahte olanları var. böyle oluncada 600 700 veripte sorun yaşamakda istemiyorum. ki bide + olarak işcilik ve zaman kaybıda cabası

israil , belçika şimdide türkiye üretimi oldu. peki biz bu sorunsuz israil malı termostatı nasıl anlıcaz. alan arkadaşlar nerden almışlar

Yukarıda iletişim bilgilerini de paylaştım. Bi aramanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
31 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yukarıda iletişim bilgilerini de paylaştım. Bi aramanızı öneririm.

tamamdır. teşekkür ederim. yarın bi bilgi alıyım oradan

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Gates kirmizi kutulu ve hologrami mevcuttur. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
On 15.04.2019 at 22:48, Sani Gerşon yazdı:

Tel: +(90) 232 298 78 00
Fax: +(90) 232 298 78 01
Address:
Gates Endustriyel Metal Kaucuk Sanayi ve Ticaret as
Yalçın Yolu No:21
Ege Serbest Bölgesi
Gaziemir-İzmir
TURKEY

telefon ile ulaşamadım. yardım destek bölümüne not bıraktım. mail ile dönüş yaptılar. maildeki telefon numarasını aradım görüştüm. aracım için uygun olan modeli söylediler ama satışları yokmuş. bayilerinden birine yönlendirdi. Ankara'da Oto Bilya imiş. ora ile görüştüm ama orasıda fiyat olarak 650 tl fiyat verdi. orjinal ile gates arasında fiyat farkı yok. yine Ankara'da kartal oto var. orayla görüştüm. burasıda ellerinde ihtal yan sanayi bir termostat oldugunu %100 kesin çalışır diyemiyoruz ama 10 müşterimizden  1 yada 2 si geri geliyor. genellikle takanlar memnun dediler. fiyat olarak ise 150 imiş. müsait bir zamanda gidip bu ürünü bir araştıracam. tabi uygun ve orjinal gates bulursam onceligim o olacak

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

bugun ankara ivedik tarafında başka bir işim vardı. gelmişken oto sanayinde bi kaç parçacıya bakma fırsatım oldu. gates markayı orada bulamadım. ama orjinal için bir kaç fiyat daha aldım.  450 -  670 -800 fiyatlarını verdiler. bu 450 fiyatı veren yerde kutulu olarak mahle markada vardı. her 2 kutudada halogramlı bilgi bandı var. mahle olanda etiket olarak mahle yazısı , orjinal olanda ise ford fomoco yazılarından hiçbirşey yokdu. sadece ürün numarası yazıyordu. buda beni biraz kuşkulandırdı. gerçi diger baktıgım yerlerdeki ürünlerde bu şekilde idi. diger malzemeciler o fiyata vermesi imkansız o sahtedir dediler. ama satıcı kesin orjinal oldugunu belirtiyor. orjinal termostatın fotografı olan varmı. veya dış yazılar hakkında bilgisi olan varmı.  etiketlerinde ne yazıyor. ford fomoco yazıları pres olarak termostat üzerinde bulunuyormu. yoksa sadece ürün numarası mı var

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Bir saat önce, Yusuf Davaz yazdı:

bugun ankara ivedik tarafında başka bir işim vardı. gelmişken oto sanayinde bi kaç parçacıya bakma fırsatım oldu. gates markayı orada bulamadım. ama orjinal için bir kaç fiyat daha aldım.  450 -  670 -800 fiyatlarını verdiler. bu 450 fiyatı veren yerde kutulu olarak mahle markada vardı. her 2 kutudada halogramlı bilgi bandı var. mahle olanda etiket olarak mahle yazısı , orjinal olanda ise ford fomoco yazılarından hiçbirşey yokdu. sadece ürün numarası yazıyordu. buda beni biraz kuşkulandırdı. gerçi diger baktıgım yerlerdeki ürünlerde bu şekilde idi. diger malzemeciler o fiyata vermesi imkansız o sahtedir dediler. ama satıcı kesin orjinal oldugunu belirtiyor. orjinal termostatın fotografı olan varmı. veya dış yazılar hakkında bilgisi olan varmı.  etiketlerinde ne yazıyor. ford fomoco yazıları pres olarak termostat üzerinde bulunuyormu. yoksa sadece ürün numarası mı var

Thermostatta pres yazi olmaz  bakalit karisimi oldugundan dolayi.  3 x 1cm kalinliginda etiketin uzerinde barkod ve 8585 SG 46483 gibi ford urun kodu yazar.  Sadece termostat kismida degisebilir eger sensorlu termostat degilse.  Mahle de bu isin ehli bir markadir  fordun orijinal kutularinda hologram olmaz.  Hologram bence yan sanayi urunleri daha orijinal hale getirmek icin oldugunu dusunuyorum. Simdi sahte castrol 5lt yaglarda bile orijinale yakin hologram kullaniliyor.  Eger aldigin urunun icinde orjinal contasi  beraberinde geliyorsa onu kontrol et  orijinal rengi koyu kirmizi  bordo gibi birsey olmasi lazimdi. Orjinali sahtesinden ayirmak icin 6. His lazim. Burada fazla muadil urun bulunmaz ama turkiyede durum farkli daha dikkatli olmak lazim. Her sanayi calisanin abi bu orjinal 400e veririm lafina kanma  ona geliside 200 300 olmali mantiken dusunursen

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
5 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Thermostatta pres yazi olmaz  bakalit karisimi oldugundan dolayi.  3 x 1cm kalinliginda etiketin uzerinde barkod ve 8585 SG 46483 gibi ford urun kodu yazar.  Sadece termostat kismida degisebilir eger sensorlu termostat degilse.  Mahle de bu isin ehli bir markadir  fordun orijinal kutularinda hologram olmaz.  Hologram bence yan sanayi urunleri daha orijinal hale getirmek icin oldugunu dusunuyorum. Simdi sahte castrol 5lt yaglarda bile orijinale yakin hologram kullaniliyor.  Eger aldigin urunun icinde orjinal contasi  beraberinde geliyorsa onu kontrol et  orijinal rengi koyu kirmizi  bordo gibi birsey olmasi lazimdi. Orjinali sahtesinden ayirmak icin 6. His lazim. Burada fazla muadil urun bulunmaz ama turkiyede durum farkli daha dikkatli olmak lazim. Her sanayi calisanin abi bu orjinal 400e veririm lafina kanma  ona geliside 200 300 olmali mantiken dusunursen

Halil ibrahim bey bugun gördügüm termostatlar aşagıdaki resimlerdeki termostatlar gibiydi. kutusu olsun malzeme yapısı olsun fark yokdu. baktıklarım arasında contası bordo olanda yoktu. hepsi siyah contalıydı. sadece yan sanayi bir üründe renkli conta vardı. ürünün kodu 1S7G 8575 AM olarak geçiyor termostalı model. halogramlı gördüm demiştim ya o üzerindeki resimlerdede görülen etiketti. gezdigim tüm parçacılardaki ürünler bana hepsi sahte gibi geldi. çünkü yan sanayi ürünler bile orjinal kutuludan daha güzel duruyordu. pilastikleri daha bir parlaktı. gerçi dışı degil içi önemli bizim için.  kafam bu konuda çok karıştı. 600 800 sadece malzeme parası en az 100 işçilik ve zaman kaybı sonrası tekrar sorun yaşama korkusu var. şuanda termostatım açık kalıyor ve motorum sogukda olsa gidiyorum. alacagım termostat tam tersi açmayıp kapalı kalırda bu seferde yolda kalacam. 

26Bnv0.jpg
Ba3voj.jpg
ZXmM20.jpg
oXo0no.jpg

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Servisten fiyat aldiniz mi?

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Temkinli davranmak lazim kapak contasida gidebilir en dusuk ihtimal ile

Maxgear, abakus, calorstat, eps, motorad, gates, vemo, esen, mapco, magnetti marelli, kw,  meat&doria, meyle,  stark, meyler,  mahle

Sana sirasiyla buranin piyasasinda yer edinmis markalari  dusukten yuksege fiyat olarak listeledim belki faydali olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
8 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Servisten fiyat aldiniz mi?

sadece malzeme için 1050 tl fiyat verdiler

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
7 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Temkinli davranmak lazim kapak contasida gidebilir en dusuk ihtimal ile

Maxgear, abakus, calorstat, eps, motorad, gates, vemo, esen, mapco, magnetti marelli, kw,  meat&doria, meyle,  stark, meyler,  mahle

Sana sirasiyla buranin piyasasinda yer edinmis markalari  dusukten yuksege fiyat olarak listeledim belki faydali olur

bizim burda  orjinal , bulunabilirse mahle , gates ve çin malı yan sanayiler var farklı markaların isimleri altında. 

bügün bir parçacıda termostatı sorarken şasi nomu istedi. biz bunu kontrol edelim 2 çeşit var dedi. ben emin bir şekilde sensörlü model oldugunu söyledim. ama yanılmışız. şaseden çıkana göre aracımdaki termostat sensörsüz model imiş. fiyat olarak ise sensörlü ve sensörsüzü orjinal olarak 450 tl den verebilecegini söyledi. ama yuvaları aynı oldugu için sensörsüz araca sensörlüde takılır , sadece sensör kısmı boş kalır dedi. farı felan söküp önden biraz baktım. dedikleri gibi termostat üzerinde sensör ucu yok.  @Halil ibrahim Oruc bey sadece siz dediniz sensörsüz modeli. forumda genelde termostat degişince 1S7G 8575 söyleniyordu. bende hep bu ürünü sordum. simdi başa sardık ürün arayışında. parçacının dedigi gibi sensörlü model sensörsüz model çıkan yere uyum saglar mı ? gates in heralde burda sensörsüz ürünü yok . çünkü heryerde termostat sorunca direk sensörlü model gösteriyorlar. 450 tl olan yerin orjinalligini güvensem alacam ama güvenemiyorum. çünkü garanti kesinlikle yok diyor. kapıdan çıktıkdan sonra geri alamam diyor. aldıkları yerler iade ve degişim kesinlikle yapmıyormuş orjinal ürünlerde. bozuk çıkarsa bile yapacak birşey yok diyor. yan sanayilerde bile adamlar garanti veriyor firmalar diyor

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
51 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

bizim burda  orjinal , bulunabilirse mahle , gates ve çin malı yan sanayiler var farklı markaların isimleri altında. 

bügün bir parçacıda termostatı sorarken şasi nomu istedi. biz bunu kontrol edelim 2 çeşit var dedi. ben emin bir şekilde sensörlü model oldugunu söyledim. ama yanılmışız. şaseden çıkana göre aracımdaki termostat sensörsüz model imiş. fiyat olarak ise sensörlü ve sensörsüzü orjinal olarak 450 tl den verebilecegini söyledi. ama yuvaları aynı oldugu için sensörsüz araca sensörlüde takılır , sadece sensör kısmı boş kalır dedi. farı felan söküp önden biraz baktım. dedikleri gibi termostat üzerinde sensör ucu yok.  @Halil ibrahim Oruc bey sadece siz dediniz sensörsüz modeli. forumda genelde termostat degişince 1S7G 8575 söyleniyordu. bende hep bu ürünü sordum. simdi başa sardık ürün arayışında. parçacının dedigi gibi sensörlü model sensörsüz model çıkan yere uyum saglar mı ? gates in heralde burda sensörsüz ürünü yok . çünkü heryerde termostat sorunca direk sensörlü model gösteriyorlar. 450 tl olan yerin orjinalligini güvensem alacam ama güvenemiyorum. çünkü garanti kesinlikle yok diyor. kapıdan çıktıkdan sonra geri alamam diyor. aldıkları yerler iade ve degişim kesinlikle yapmıyormuş orjinal ürünlerde. bozuk çıkarsa bile yapacak birşey yok diyor. yan sanayilerde bile adamlar garanti veriyor firmalar diyor

2005/11 modelden oncekiler sensorlu  2007-03 e kadar sensorsuz yani son makyajlilar diyelim

Sensorlu olanlarin ozelligi ecu isiyi olcup atesleme avansini ayarlamak icin su sicakliginu ilkel bir sekilde olcerdi ama bu sebebten 98 derece standart termostat  kullanilir sensorlulerde. Sensorsuz olanlar 90da acar ama  ecu isiyi blogun ustundeki tavan noktasinda olcer  termostat 90da acar ama blok isisi gine 98de sabit tutar. Aciklamasini tam yapamadim ama kisacasi sensorlu 98 sensorsuz 90 liktir bunun aksi olmaz  sayet arac 2005/11 den buyuk modelse sensorsuz alin hemde biraz ucuzdur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
6 saat önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

2005/11 modelden oncekiler sensorlu  2007-03 e kadar sensorsuz yani son makyajlilar diyelim

Sensorlu olanlarin ozelligi ecu isiyi olcup atesleme avansini ayarlamak icin su sicakliginu ilkel bir sekilde olcerdi ama bu sebebten 98 derece standart termostat  kullanilir sensorlulerde. Sensorsuz olanlar 90da acar ama  ecu isiyi blogun ustundeki tavan noktasinda olcer  termostat 90da acar ama blok isisi gine 98de sabit tutar. Aciklamasini tam yapamadim ama kisacasi sensorlu 98 sensorsuz 90 liktir bunun aksi olmaz  sayet arac 2005/11 den buyuk modelse sensorsuz alin hemde biraz ucuzdur

şimdi parcacı bana sensörlü olan model hem sensörsüz olana hemde sensörlü olana takılabiliyor dedi. sadece sensörsüz termostat sensörlü arabaya olmaz dedi. sedece sensör fiş kısmı boş kalırmış. şimdi biraz daha araştırdım.  sensörsüz model   4L5G 8575 BC parça koduna sahip galiba. bunun hakkında bir bilgi varmı. sensörlü olan 1S7s 8575 AM idi. 

https://www.fordtoptancisi.com/Termostat-Komple-Mondeo,PR-4967.html

http://www.ford-parca.com/haber/39811/mondeo-2000-2007-termostatlar-1476205

https://ford.sklep.pl/product-pol-13784-termostat-DURATEC-HE-bez-czujnika-Ford-1476205.html

nette gezerken bir kaç örnek gördüm. bu parçalar orjinalmiş. fiyatlarıda gayet makul. almadan önce parça kodunu netleştirmemiz lazım ama

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Eger termostat kutun sensorsuz model ise  icindeki termostat 90lik olmali.  Ama cok zor hem sensorlu hemde mekanik kismi 90lik olani bulmak hatta imkansiz cunku gorev tarzi farkli. Gates sitesinde arastirabilirsin aracin modelini girerek

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
On 21.04.2019 at 08:37, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Eger termostat kutun sensorsuz model ise  icindeki termostat 90lik olmali.  Ama cok zor hem sensorlu hemde mekanik kismi 90lik olani bulmak hatta imkansiz cunku gorev tarzi farkli. Gates sitesinde arastirabilirsin aracin modelini girerek

benim şase numaramdan çıkan termostat sensörsüz olan modelmiş. parça kodu :4L5G 8575 BC . bugun şaşmazda bu parça için dolaştım. sensörlü modele göre fiyatı çok ucuz. hazırda elinde olan parçacılar 250 ve 350 tl dedi. başka bir parçacıda ise 180 dedi .orjinal ford ürünü için. sipariş verildi , kargoda bir sıkıntı olmaz ise yarın gelecek inş. termostat alacak arkadaşlar bence şase numarasından sorgulama yaptırsınlar. yoksa parçacılar direk hiç bakmadan sensörlü modeli vermeye çalışıyorlar. araç sensörsüz bile olsa sensör ucu boş kalıyor.boştan yere fazladan para verilmiş oluyor .  yada parça pahalı oldugu için yan sanayi takip tekrar tekrar sorun yaşıyorlar. 

ürün olarakda bunun aynısı gelecekmiş. burdaki fiyat bile sensörlüye göre gayet ucuz durumda

ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
4 saat önce, Yusuf Davaz yazdı:

benim şase numaramdan çıkan termostat sensörsüz olan modelmiş. parça kodu :4L5G 8575 BC . bugun şaşmazda bu parça için dolaştım. sensörlü modele göre fiyatı çok ucuz. hazırda elinde olan parçacılar 250 ve 350 tl dedi. başka bir parçacıda ise 180 dedi .orjinal ford ürünü için. sipariş verildi , kargoda bir sıkıntı olmaz ise yarın gelecek inş. termostat alacak arkadaşlar bence şase numarasından sorgulama yaptırsınlar. yoksa parçacılar direk hiç bakmadan sensörlü modeli vermeye çalışıyorlar. araç sensörsüz bile olsa sensör ucu boş kalıyor.boştan yere fazladan para verilmiş oluyor .  yada parça pahalı oldugu için yan sanayi takip tekrar tekrar sorun yaşıyorlar. 

ürün olarakda bunun aynısı gelecekmiş. burdaki fiyat bile sensörlüye göre gayet ucuz durumda

Arac 2005/11 den buyukmu kucukmu?  Sasi sorgulamayi gozardi et

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
(düzenlendi)
59 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Arac 2005/11 den buyukmu kucukmu?  Sasi sorgulamayi gozardi et

ön farı söküp telefon kamerası ile kontrol ettim. bendeki termostat sensörsüz olandan. kontrol etmeden bende kesin emin olamamıştım. ama aracımın 2005/11 öncesi yada sonrası oldugunu bilmiyorum. araç 8 yıldır bende. bir önceki sahibi sensörsüz takmış olamaz dimi. illaki bi sorun verirdi simdiye kadar

alm9z5.jpg

ekleme
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Son makyajli mk3 ler asagidaki gibi  kapi citalari yok  arka stoplar cizgili ve alt dudaklar govde rengidir. 2005/11 den oncekiler siyah renktedir20180819-171923.jpg

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
1 dakika önce, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Son makyajli mk3 ler asagidaki gibi  kapi citalari yok  arka stoplar cizgili ve alt dudaklar govde rengidir. 2005/11 den oncekiler siyah renktedir20180819-171923.jpg

benim araç bunun bi altı.o zman 2005/11 öncesi oluyor. ama şuanda üzerinde sensörsüz termostat takılı. bunda bi gariplik var. kesin eminmisiniz  2005/11 sonrakilerde sensörsüz termostat olduguna. öncekilerdede olma şansı yokmu ? eger öleyse benim araçda neden sensörsüz var . sensörlüydü onu bozulunca sensörsüz yaptılar dersekbi hata vermesi lazımdı. en basitinden sıcaklıgı ölçemezdik dimi

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Oralari iyice bi kurcalayin  kablo takilmamis olabilir belki yada termostat degisirken araya biryere girmis olabilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...