İçeriğe Yönlendir

Vefat Sonrası Resmi İşlemler

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Değerli ağabeylerim, kardeşlerim;

10 gün önce babamı kaybettim. Daha acımız hafiflemeden maalesef resmi evraklarla boğuşmak zorunda kaldık. Hastaneden ölüm belgesi, noterden ölüm beyannamesi(mirasçılık belgesi)i nüfustan düşürme, tapudan veraset intikal, sgk başvurusu gibi bir çok işlemi hallettim fakat bir kaç işlem kaldı.

1- Babamın üzerine, şuan ailemin oturduğu daire var. Tapudan, annem ve 3 kardeşin üzerine intikal ettirdik. Sadece vergi dairesinden babam için borcu yoktur yazısı alınması gerekiyormuş. Eminönü Hisar V.D. ne gittim; bana, doldurmak üzere bir evrak verdiler ve babamın resmi ikameti Sinop olduğu için oradaki vergi dairesinden halletmem gerektiği söylendi. Verdikleri evrakı doldurmadan önce buradaki belediyeye gidip daire ile ilgili rayiç bedel belgesi alıp öyle doldurmam gerekiyormuş. Şimdi sorum şu; elektronik çağında yaşadığımız bu devirde sırf bu evrak için Sinop' a mı gitmem gerekli?

2- Aynı dairenin elektrik, su ve doğalgaz faturaları babamın üzerine. Bunlarla ilgili devir işlemi yaptırmamız gerekli mi? Gerekli ise annem ya da kardeşlerden kimin üzerine olacak? Yaptırmayıp faturaları geldiği gibi ödemeye devam etsek ne olur? Yarın bir gün ceza gelir mi? Bir yerde abonelik iptali yapılıp yeni abonelik başvuru bedelleri gibi fahiş ücretler istendiğini okudum.

3- Yapmam gereken başka resmi bir işlem var mı?

• Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Bayram Çayan

Yasal olarak veraset intikal vergisi beyannamesi miras bırakanın son ikametgahının kayıtlı olduğu yerdeki veraset ve harçlar vergi dairesidir. (Büyükşehirlerde ayrı veraset harçlar vergi dairesi olmakla birlikte küçük yerleşim birimlerinde işlemler oradaki vergi dairesi tarafından yürütülmektedir. Veraste ilişkin işlemleri yapmaya yetkili vergi dairesi orasıdır. Ancak beyannamenizi interaktif vergi dairesi işlemleri (www.gib.gob.tr) adresinden vermeniz mümkündür. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
18 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

2- Aynı dairenin elektrik, su ve doğalgaz faturaları babamın üzerine. Bunlarla ilgili devir işlemi yaptırmamız gerekli mi? Gerekli ise annem ya da kardeşlerden kimin üzerine olacak? Yaptırmayıp faturaları geldiği gibi ödemeye devam etsek ne olur? Yarın bir gün ceza gelir mi? Bir yerde abonelik iptali yapılıp yeni abonelik başvuru bedelleri gibi fahiş ücretler istendiğini okudum.

Başınız sağolsun.

Ölüm belgesi ve mirasçılık belgesi ile abonelikleri iptal ediyorsunuz. Sonrasında depozitoları mirasçılara bölerek iade ediyorlar.

Noterde bir kişiye böyle işlemler için vekalet verildi ise o kişi tek başına yapabilir.

22 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

1- Babamın üzerine, şuan ailemin oturduğu daire var. Tapudan, annem ve 3 kardeşin üzerine intikal ettirdik. Sadece vergi dairesinden babam için borcu yoktur yazısı alınması gerekiyormuş. Eminönü Hisar V.D. ne gittim; bana, doldurmak üzere bir evrak verdiler ve babamın resmi ikameti Sinop olduğu için oradaki vergi dairesinden halletmem gerektiği söylendi. Verdikleri evrakı doldurmadan önce buradaki belediyeye gidip daire ile ilgili rayiç bedel belgesi alıp öyle doldurmam gerekiyormuş. Şimdi sorum şu; elektronik çağında yaşadığımız bu devirde sırf bu evrak için Sinop' a mı gitmem gerekli?

Bu işlemlere istanbulda yeditepe v.d bakıyor diye biliyorum neden Eminönüne gönderdiler sizi ? Araştırmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bayram Çayan

İstanbul'da veraset işlemleri 3 farklı vergi dairesi tarafından yürütülüyor (adrese göre değişir)

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
12 dakika önce, Bayram Çayan yazdı:

Yasal olarak veraset intikal vergisi beyannamesi miras bırakanın son ikametgahının kayıtlı olduğu yerdeki veraset ve harçlar vergi dairesidir. (Büyükşehirlerde ayrı veraset harçlar vergi dairesi olmakla birlikte küçük yerleşim birimlerinde işlemler oradaki vergi dairesi tarafından yürütülmektedir. Veraste ilişkin işlemleri yapmaya yetkili vergi dairesi orasıdır. Ancak beyannamenizi interaktif vergi dairesi işlemleri (www.gib.gob.tr) adresinden vermeniz mümkündür. 

Bayram Hocam, gib.gov.tr den işlem yaptıktan sonra işlemlerimiz sona eriyor mu?

Temiz kağıdı almak için işlemden sonra herhangi bir vergi dairesinden alabilir miyim? Yoksa yine sadece Sinop' tan mı almalıyım?

9 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Başınız sağolsun.

Ölüm belgesi ve mirasçılık belgesi ile abonelikleri iptal ediyorsunuz. Sonrasında depozitoları mirasçılara bölerek iade ediyorlar.

Noterde bir kişiye böyle işlemler için vekalet verildi ise o kişi tek başına yapabilir.

Bu durumda yeni abonelik başlatmamız gerekecek. Peki hangimizin üzerine? Ya da birimizin üzerinde olması için yine vekalet mi gerekli?

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Allah rahmet eylesin sabırlar diliyorum. aboneliklerin acelesi yoktu, faturaların ödenmesi halinde sorun olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun. Benim de babam 4 ocakta vefat etti. Ben daha vergi dairesine gelemedim adına işyeri olduğu için.

Evet Sinop'a belediyeden aldığınız rayiç bedel evrağı ile gidip beyan edeceksiniz, babanızın borcu varsa ödeyeceksiniz. Miras vergisi çıkarsa ödeyeceksiniz.

Vergi dairesinden ilişiğini kesmeden intikal yaptığınız için tapu şerh düşmüştür, vergi dairesini hallettiğinizde şerh otomatikman kalakacak.

Evin bulunduğu belediyeye yeni tapu ile tekrar gidip tüm ortaklar adına tekrar beyanname verirseniz iyi olur.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
3 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun. Benim de babam 4 ocakta vefat etti. Ben daha vergi dairesine gelemedim adına işyeri olduğu için.

Evet Sinop'a belediyeden aldığınız rayiç bedel evrağı ile gidip beyan edeceksiniz, babanızın borcu varsa ödeyeceksiniz. Miras vergisi çıkarsa ödeyeceksiniz.

Vergi dairesinden ilişiğini kesmeden intikal yaptığınız için tapu şerh düşmüştür, vergi dairesini hallettiğinizde şerh otomatikman düşecek.

Evin bulunduğu belediyeye yeni tapu ile tekrar gidip tüm ortaklar adına tekrar beyanname verirseniz iyi olur.

Amin. Sizin de başınız sağolsun hocam. O halde önce benim buradaki belediyeye gitmem gerekecek. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
2 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Amin. Sizin de başınız sağolsun hocam. O halde önce benim buradaki belediyeye gitmem gerekecek. 

Gidip belediyeden önce rayiç bedeli alın, bankodan ayrılmadan yeni tapuyu gösterin tüm ortakları hisseleri oranında kaydettirin. 2020 ve sonrasında herkes kendi hissesi oranında  belediyenin e-ödeme sayfasından tc kimlik numarasıyla emlak borcunu rahatça öder.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
1 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Gidip belediyeden önce rayiç bedeli alın, bankodan ayrılmadan yeni tapuyu gösterin tüm ortakları hisseleri oranında kaydettirin. 2020 ve sonrasında herkes kendi hissesi oranında  belediyenin e-ödeme sayfasından tc kimlik numarasıyla emlak borcunu rahatça öder.

Çok teşekkür ediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
27 dakika önce, Aydın Sert yazdı:

Peki hangimizin üzerine?

Evde oturan bir kişi üzerine yapılabilir.  İkametgah yada tapu yeterli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
2 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Evde oturan bir kişi üzerine yapılabilir.  İkametgah yada tapu yeterli

Erdoğan Hocam, faturalarla ilgili iptaller ve tekrar başvurular sebebiyle bir işlem yapmayı düşünmüyorum şimdilik.

Şayet açma-kapama gibi bir işleme ihtiyaç duyulur ise o zaman gereğini yaparım.

Bu zamana kadar zaten gününden önce ödedik tüm faturaları.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aboneyi tapu fotokopisi ve dask fotokopisi ile mirasçılardan birisi kendi adına açtırabilir.. 

Açtırmasa da bişey olmaz bence. ceza falan olmaz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aboneyi tapu fotokopisi ve dask fotokopisi ile mirasçılardan birisi kendi adına açtırabilir.. 

Açtırmasa da bişey olmaz bence. ceza falan olmaz.. 

Bunu merak ediyordum Mehmet abi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

vergi dfairesi işi biraz tuhaf. anneannem vefat etti ankara da. ikamet kastamonu da diye oraya gittik orada yapılmadı işlemler iyimi. veraset ve intikal vergi dairesi diye bir yer olur oraya sormak lazım.

başınız sağolsun bu arada.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
1 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

vergi dfairesi işi biraz tuhaf. anneannem vefat etti ankara da. ikamet kastamonu da diye oraya gittik orada yapılmadı işlemler iyimi. veraset ve intikal vergi dairesi diye bir yer olur oraya sormak lazım.

başınız sağolsun bu arada.

Sizin de başınız sağolsun. 

Buraya kadar her işlemi hallettim, burada tıkandım.

Bunu da çözeceğiz inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
8 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

veraset ve intikal vergi dairesi diye bir yer olur

İstanbulda orası Yeditepe V.D. 

Biz bütün işleri orada çözdük.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Allah sabır versin geride kalanlara uzun ömür versin, Allah rahmet eylesin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Başınız sağolsun kardeşim. Mekanı cennet olsun. Rabbim sizlere sabırlar versin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Başınız sağolsun, Allah sabır versin. Mekanı cennet olsun inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...