İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Bijon Seçimi

Tayfun Gür

Recommended Posts

Tayfun Gür
(düzenlendi)

Merhabalar aracım 2013 fiesta titanium bu gün kışlıklarımı yazlıklarla değiştirken lastikçi bijonlarımı şapkasız tiple değiştirmemi yolda patlarsa çıkartmamın çok zor olacağını söyledi orjinal jantlar bana mümkünse linkiyke birlikte önerebileceğiniz bijonlar konusunda yardımınızı rica ediyorum hayırlı günler

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
baslik
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Biz Focus için şu bijonlardan aldık.

Bahsedilen durum, orijinal bijonlar zorlandığında şapka sıyırıyor ve 19 olan ölçü 18 e düşüyor. Ayrıca 18 bijon anahtarınız varsa işiniz görülür. Yoksa bijonları çıkaramazsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Lastikçi çok dogru söylemiş. Birebir yasadım.

Bijonu çıkartana kadar perişan oldum.

Maslak oto sanayiiden tanesini 5 liraya yeni aldım, hepsini değiştirdim.

https://www.google.com.tr/maps/place/Fcs/@41.118464,29.0205671,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x2910a447863209c7!8m2!3d41.118464!4d29.0205671

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

https://urun.n11.com/takim-cantasi-ve-hizmet-dolaplari/izeltas-bijon-anahtar-istavtoz-tipi-17x19-21x22-P297609605?gclid=Cj0KCQjwwODlBRDuARIsAMy_28U7rRtKZykFaSpCfukwO-DQVhHCR_gFssWpvousSkXyt3pyUc1DbLUaAievEALw_wcB&gclsrc=aw.ds bir tane şu anahtardan alıyorsun sökulmeyen bijon vs yok bir tanede ek boru koy bagaja dursun ben bir bijon ıcın kendı orjınalı 2 tane ucuz bijon anahtarı kırdım en sonunda bundan aldım izeltaş gedore rahat ettım 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

1- Hatasız tip bijon alın, servislerde mevcut

2- bu bijonlar sıkma korumalıdır, şapkaların bozulma sebebi uygun değerde Tork anahtarı ile sıkılmaması tabancayla yüklenilmesidir, tork anahtarı olmayan lastikçiden uzak durun ve aracınızın sıkma değerlerini öğrenin...

Ali servis bültenini okudunuz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

Ayrıca kapaklı bijonların zamanla takılıp çıkarılması ile üstü gevşeyince kasislerde şakırtı da yapıyor. Alt takımdan z rotlardan ses geliyor sanarken meğer bunlardan yapıyormuş şakırtı. Boşu boşuna z rot da yenilemiş olmuştum. 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yan sanayi kendinden kromajli kapaksız bijon seti alın. Tabanca ile bam güm daldiklari için o kapaklar yalan oluyor. Ben uyarmama rağmen gözümün önünde kapagi yedi bide hep böyle oluyor diyor. Uyardım dedim insan gibi vur tabancayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Yan sanayi kendinden kromajli kapaksız bijon seti alın. Tabanca ile bam güm daldiklari için o kapaklar yalan oluyor. Ben uyarmama rağmen gözümün önünde kapagi yedi bide hep böyle oluyor diyor. Uyardım dedim insan gibi vur tabancayı.

tabanca vurmayacak, olmadı kendin gevşetsene kardeşim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Gedik
(düzenlendi)

Bende kapaksız ve bilezikli bijon aldım. Dün elime ulaştı. Yaz lastiklerini taktırmakta biraz geciktim ama ilk fırsatta yazlıkları taktırırken değiştireceğim. Şimdilik çok güzel görünüyorlar inşallah paslanma yada başka bir durum söz konusu olmaz.

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tayfun Gür
1 saat önce, Murat Gedik yazdı:

Bende kapaksız ve bilezikli bijon aldım. Dün elime ulaştı. Yaz lastiklerini taktırmakta biraz geciktim ama ilk fırsatta yazlıkları taktırırken değiştireceğim. Şimdilik çok güzel görünüyorlar inşallah paslanma yada başka bir durum söz konusu olmaz.

İnternetten aldıysanız link atabilirimisiniz birde taktırdıktan sonra yorumunuzu yazabilirseniz çok sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tayfun Gür
On 16.05.2019 at 09:45, Mesut Piskin yazdı:

Geçen ay senle benzer problemden ötürü https://urun.n11.com/diger-lastik-jant-ekipmanlari/ford-fiesta-bijon-somunu-20-adet-P292236147 buradaki bijonları almıştım fakat keşke almaz olaydım taktım takalı pul sesi yapıyor özellikle kasislerde bu ses çok rahatsız ediyor. 

Çok teşekkür ederim bende yorum bekliyordum iyi ki almamışım peki napmak gerek yine orjinal bijonlarından mı temin etmeliyiz 

Yorum bağlantısı
Mesut Piskin
5 saat önce, Tayfun Gür yazdı:

Çok teşekkür ederim bende yorum bekliyordum iyi ki almamışım peki napmak gerek yine orjinal bijonlarından mı temin etmeliyiz 

Orijinal bijon somunu sordum tanesine 20lira dediler vazgeçtim, https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-fiesta-bijon-somunu-krom-nikelaj-4-adet-montaj-P302940440 böyle bir ürün buldum satıcıyla konuştum ses yapmaz dedi 8 tane alıp önleri değiştirip deneyeceğim bakalım eğer ses yapmazsa arkalarıda değiştireceğim.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Bir saat önce, Mesut Piskin yazdı:

Orijinal bijon somunu sordum tanesine 20lira dediler vazgeçtim, https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/ford-fiesta-bijon-somunu-krom-nikelaj-4-adet-montaj-P302940440 böyle bir ürün buldum satıcıyla konuştum ses yapmaz dedi 8 tane alıp önleri değiştirip deneyeceğim bakalım eğer ses yapmazsa arkalarıda değiştireceğim.

Bunlar ses yapmaz ama nikelaj olduğundan 2-3 ay geçince paslı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mesut Piskin
20 saat önce, Koray Demir yazdı:

Bunlar ses yapmaz ama nikelaj olduğundan 2-3 ay geçince paslı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Önerebileceğiniz ürün var mı? Yoksa bu ses insanı deli edecek, camlar açıkken çok rahatsız ediyor.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
18 dakika önce, Mesut Piskin yazdı:

Önerebileceğiniz ürün var mı? Yoksa bu ses insanı deli edecek, camlar açıkken çok rahatsız ediyor.

Piyasada satılan tüm ürünleri denedim. Aşağıdaki gibi olandan bulacaksınız memnun kaldığım tek bijon somunu oldu. Bu tür ürünleri bizzat görerek alamanızı tavsiye ederim mümkünse elle temas ederek ses yapıp yapmayacağı hususunda sallayın ve yapısını/ağırlığını/sağlamlığını inceleyin. Bu şekilde çelik olanlar hem tek parça ve sağlam hemde yüksük olmadığından ses yapmıyor.

QLkzRg.jpg

Yorum bağlantısı
Koray Demir
9 saat önce, Mesut Piskin yazdı:

Ses yapan yüksükler de aynı sizdeki gibi şu şekilde oluyor:

Yorum bağlantısı
Koray Demir
42 dakika önce, Metin Taşcı yazdı:

Aynı bijonları 1 yıldır kullanıyorum, bu videoyu gördükten sonra deneyim dedim

bende bu sorun yok, sizde oynayan kısım benim jantın içine baya girmiş be jant ile somun arasında sıkışmış, taş gibi duruyor

demek ki jantların somun yuvaları farklı oluyor.

Jantım: 2012 titanium tork jant

Kesinlikle. Piyasada hep bu ürün yaygın ama bence de janta göre fark ediyor. Focus için hem Style hem Titanium jantda özellikle cam açıkken kasis veya çukurdan geçince şıkır şıkır.

Yorum bağlantısı
Mesut Piskin

Sonunda uygun, ses yapmayan bijon somununu buldum arkadaşlar.

https://www.parcaalani.com/ford-fiesta-bijon-somunu-krom-nikelaj-4-adet-montaj-acpa-1012-dxa-4?search=fiesta bijon somunu

Bizzat satıcıdan aldım eski somunları ve orijinalinide götürdüm, piyasada fiesta diye satılanların birçoğu focus somunu. Paslanma yapmayan kapak düşme sorunu olmayan bu somunları önerdi.

Aşağıdaki fotoğrafı ben çektim, en soldaki orijinal, ortadaki piyasada fiesta diye satılan ses problemi yapan focus somunu sağdaki ise yeni aldığım linkteki somun. Paslanma yapmayacağının garantisini verdiler.

IMG-20190522-123342.jpg

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Ortadakinden bende var hatta ikinci kez kullanıyorum, ses falan hiç olmadı.

Sondakinin kaplaması somunu sök tak esnasında aşınacak ve büyük ihtimalle paslanma yapacaktır. Takipteyim paslanma yapmazsa ben de alacağım.

Geçen ay lastik değiştirirken eski somunları değiştirdim, son durumları aşağıdaki gibiydi :)

860YMA.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Koray Demir
(düzenlendi)

Konuyu güncelleyelim. Yedek parçacı arkadaşımın tavsiyesi üzerine yeni üretilen lazer kesim Fase marka çelik bijon somunlarımıza geçiş yaptık. Janta tam oturuyor cam açık denedim hiçbir şekilde ses yapmıyor. Nikelajlı olanlardan yüzeyi farklı ve paslanmayacağının garantisi var görüp test edeceğiz.

Edit: Jantlar 2 günde amma kirlenmiş kusura bakmayın.

p5Yklm.jpg

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Gür
Bir saat önce, Koray Demir yazdı:

Konuyu güncelleyelim. Yedek parçacı arkadaşımın tavsiyesi üzerine yeni üretilen lazer kesim Fase marka çelik bijon somunlarımıza geçiş yaptık. Janta tam oturuyor cam açık denedim hiçbir şekilde ses yapmıyor. Nikelajlı olanlardan yüzeyi farklı ve paslanmayacağının garantisi var görüp test edeceğiz.

Edit: Jantlar 2 günde amma kirlenmiş kusura bakmayın.

p5Yklm.jpg

Ustam nereden temin ettin

Yorum bağlantısı
Koray Demir
28 dakika önce, Tayfun Gür yazdı:

Ustam nereden temin ettin

Aktürk Ford Yedek Parça Merkezi. Fase marka olarak belirtirseniz yollarlar öbür çeşitlerden de var yoksa.

r0dvWM.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Çağatay Kılınç

Selamünaleyküm... Yeni konu açmaya gerek yok buradan sorayım. 2013 Fiesta mın bijon somunları rezil durumda paslanmış. Değiştireceğim hepsini. Yıldız şekilde titanyum 15 inç jant 4 somunlu. Pas yapmayan ve ses çıkarmayan olanlar için önerebileceğiniz bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...