İçeriğe Yönlendir

HDI Motor Sorun?

Fikret Maden

Recommended Posts

Servet Aydın

Enjektörler araca takılacak, motor bloğuna sabitleyen kelepçeler var enjektörleri tutan, blok soğuk iken vidaları gevşek ama enjektör oynamayacak kadar ayarlanacak. Araç çalışınca büyük ihtimalle duman atma veya silkeleme olmayacak. 

Enjektör yerine takılınca soğuk blokta kasılıyor, blok ısısınca genleşme ile herşey düzeliyor. 

Bu hatayı test cihazları yakalamaz. Onlarda enjektör sıkarak test etme yok. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Maden
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Enjektörler araca takılacak, motor bloğuna sabitleyen kelepçeler var enjektörleri tutan, blok soğuk iken vidaları gevşek ama enjektör oynamayacak kadar ayarlanacak. Araç çalışınca büyük ihtimalle duman atma veya silkeleme olmayacak. 

Enjektör yerine takılınca soğuk blokta kasılıyor, blok ısısınca genleşme ile herşey düzeliyor. 

Tam anlamadım. Şu anda enjektörler takılı zaten. Bunları gevşetecek miyim? Arada sırada evde eli tornavida tutan biri yapabilir mi bu işlemi? Sonra çekici çağırmayayım da:)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Damdan düşen biri olarak yapılması gereken işlem 

Bu çok bilgilendirici mesaj için başganıma saygılarımı sunarım :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
6 saat önce, Servet Aydın yazdı:

land adamı uzman yapar der bir atasözü :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
6 saat önce, Fikret Maden yazdı:

Tam anlamadım. Şu anda enjektörler takılı zaten. Bunları gevşetecek miyim? Arada sırada evde eli tornavida tutan biri yapabilir mi bu işlemi? Sonra çekici çağırmayayım da:)

Tors vidaları çok az gevşetin kafi. Biraz fazla gevşer ise zaten pulların dibinden hava gelmeye başlar 

3 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

land adamı uzman yapar der bir atasözü :)

Değil. Beceriksiz sanayici adamı usta yapar 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Tors vidaları çok az gevşetin kafi. Biraz fazla gevşer ise zaten pulların dibinden hava gelmeye başlar 

Değil. Beceriksiz sanayici adamı usta yapar 

Haklısın vallahi, bugün sanayide motorla uğraşıyoruz, mesleğim ne baktığım işe bak hele, şantiyecilik böyle işte, her işe koşucaksın... neyse...  uğraşıyor adam bende bakınıyorum birşeyler diyorum, adam demesinmi gelsene sen benim yanıma, gel benle çalış :D  beceriksizde olsa adamdan anlıyor bu sanayiciler :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fikret Maden
On 19.04.2019 at 00:08, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Kızdırma hatası vermiş zaten. Akü ne alemde. Bujiler değişti de röle beyin tarzı bir şey de olmalı. Düzgün çalışıyor mu kontrol edilmeli.

Araçta kızdırma bujileri beslenemiyor, röle arızalı hatası var. Arızayı sildik ancak akşama doğru kontrolde tekrar aynı hatayı verdi ve sürekli hata olarak gorunuyor. Şikayetlerime cozum olacağını sanmıyorum ancak arızayı çözücem.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Araçta kızdırma bujileri beslenemiyor, röle arızalı hatası var. Arızayı sildik ancak akşama doğru kontrolde tekrar aynı hatayı verdi ve sürekli hata olarak gorunuyor. Şikayetlerime cozum olacağını sanmıyorum ancak arızayı çözücem.
Soğuk motor beyaz duman sarsıntılı rölanti direk kızdırma sorunu derim .

Ford da rolesi vardi sanırım. Gri renk mıydı neydi

Eski dizellerde kızdırma şalteri beklemeden marş basmak gibi oluyor sizde şuan
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
29 dakika önce, Fikret Maden yazdı:

Düzeltilmesi gerekiyor bunun. Tüfekçi doğru demiş. Siz yazınca ilk başta hata giderildi sandım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Kizdirma bujileri sadece marstan once ve sadece soguk havalarda calismiyor. En azindan hdi/tdci gibi psa grubu motorlarinda boyle bu. Siz degistik deyince baska seyler dusunduk hep. Cok kisi once bujiler derdi. Once o sorunu halledin. Sorun devam ederse ona gore devam edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Şimdi, Eren Gökmen yazdı:

Kizdirma bujileri sadece marstan once ve sadece soguk havalarda calismiyor. En azindan hdi/tdci gibi psa grubu motorlarinda boyle bu. Siz degistik deyince baska seyler dusunduk hep. Cok kisi once bujiler derdi. Once o sorunu halledin. Sorun devam ederse ona gore devam edilir.

+1

Commonrail motorların hemen hemen hepsi yanma verimi yükseltmek için sıcak motorda dahi çalışıyor ihtiyaç halinde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Maden
12 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Soğuk motor beyaz duman sarsıntılı rölanti direk kızdırma sorunu derim .

Ford da rolesi vardi sanırım. Gri renk mıydı neydi

Eski dizellerde kızdırma şalteri beklemeden marş basmak gibi oluyor sizde şuan

10 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Röle arızasını gözden kacirdik sanırım. Kizdirma bujilerini değiştirmiştim. İşin garip tarafı bazan arac sorunsuzca çalışıyor ve duman atmiyor. Elektriksel olma ihtimali de yüksek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fikret Maden

Kızdırma buji rölesini de orijinal olarak değiştirdim ancak 27 derece sicaklikta dahi ilk calistirmada araç sersem çalışıyor ve duman atiyor. Geçen zaman zarfında tavsiye üzerine İzmirde bulunan bosch dizel servisi olan koparan pompa lya gittim. Orada da enjektörlerde bir sorun bulunamadı. 

Yorum bağlantısı
Fikret Maden
1 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Sabitleyicileri tam sıkmadan denedin mi 

Tam olarak nereyi gevsetecegimi bilmediğim için ve tors vidam olmadığı için denemedim. Enjektörlerin fotosunu çekip sizden yardım alarak deneyecegim ama hiç inancım kalmadı. Ford yetkili servisine danistim. En son ihtimal olarak biyel kolunun egri olabileceğinden bahsettiler.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
5 dakika önce, Fikret Maden yazdı:

Tam olarak nereyi gevsetecegimi bilmediğim için ve tors vidam olmadığı için denemedim

images (13).jpeg

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray

bizim HDI motorlu pejo panelvan da duman atıyor sabah. neresini gevşetelim ustaya götürmeden önce?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bizim araç servise gitti. teşhis motor kontrol ünitesinin arızalı olduğu yönünde. bakalım ne olacak. ayrıca enjektörler de tabi kirli ayarsız yada bozuk olabilir ancak araç bir kez çalışınca düzün çalışıyordu zaten.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.4 hdi daki egr bir garip diye hatırlıyorum.

On 09.06.2019 at 20:44, Servet Aydın yazdı:

Enjektör bakımı ister 

bunlar gri /mavi atıyor enjektörde. fransız işte...

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

1.4 hdi daki egr bir garip diye hatırlıyorum.

bunlar gri /mavi atıyor enjektörde. fransız işte...

307 olunca mavi, fiesta olunca farklı mı, motor aynı nasıl olacak ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...