İçeriğe Yönlendir

Tavan Kaplama

Mehmet Yaşar

Recommended Posts

Mehmet Yaşar

Merhabalar araçmin tavanini parlak siyah kaplama yaptırmak istiyorum ama tefaruati çok diye duydum kimi yer ruhsata işletmesin diyor kimi yer %30 a kadar gerek yok diyor net bilgi bilen bir arkadaş bilgi verebilirmi ruhsata islenicekse ne gibi yolları var 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
6 dakika önce, Mehmet Yaşar yazdı:

Merhabalar araçmin tavanini parlak siyah kaplama yaptırmak istiyorum ama tefaruati çok diye duydum kimi yer ruhsata işletmesin diyor kimi yer %30 a kadar gerek yok diyor net bilgi bilen bir arkadaş bilgi verebilirmi ruhsata islenicekse ne gibi yolları var 

Konunuz uygun basliga tasinmistir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Merhaba,

Daha önceki aracıma kaplama yaptırdım. Hiç bir sorun ile karşılaşmadım.

%30 gibi bir mevzuat varmış bende duymuştum ama hiçbir polis bunu uygulayacaksın demedi.

Kesin olmamakla beraber ruhsata işlenmesi için de aracın tespit muayenesine girmesi gerekiyor ve burada araçtaki renkleri tespit edip, fatura ile beraber ruhsat değişimden sonra iş çözülüyor diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşar
4 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Merhaba,

Daha önceki aracıma kaplama yaptırdım. Hiç bir sorun ile karşılaşmadım.

%30 gibi bir mevzuat varmış bende duymuştum ama hiçbir polis bunu uygulayacaksın demedi.

Kesin olmamakla beraber ruhsata işlenmesi için de aracın tespit muayenesine girmesi gerekiyor ve burada araçtaki renkleri tespit edip, fatura ile beraber ruhsat değişimden sonra iş çözülüyor diye hatırlıyorum.

Muayeneye git tesbit ettir ruhsatı islet tekrar muayene gibi bir çok prosedürü var :) o yüzden araştırıyorum hangisi doğru diye 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tavana kaplanan folyo ile ilgili fatura alıyorsunuz, o fatura sonrası egzos muayenesi yaptırıyorsunuz (sırası önemli) , tüv de tespit muayenesi randevusu ile gidiyorusnuz, motor şase ruhsat ile uyumlu kağıdını alıyorsunuz ve fatura ve ruhsat ile notere gidiyorsunuz. 170 TL şu an ki ücreti yeni ruhsat çıkıyor. çift renk alarak . beyaz/siyah gibi. araç beyaz ise

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
tavana kaplanan folyo ile ilgili fatura alıyorsunuz, o fatura sonrası egzos muayenesi yaptırıyorsunuz (sırası önemli) , tüv de tespit muayenesi randevusu ile gidiyorusnuz, motor şase ruhsat ile uyumlu kağıdını alıyorsunuz ve fatura ve ruhsat ile notere gidiyorsunuz. 170 TL şu an ki ücreti yeni ruhsat çıkıyor. çift renk alarak . beyaz/siyah gibi. araç beyaz ise

Kesin bilgi.

Bunlar yapılmaz ise ilk genel muayeneden kalır
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Cam tavan araçlar çift renk geçiyor mu? Tavana yapılan parlak siyah kaplama cam tavan gibi oluyor aslında bakarsan 🤔

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cam tavan gibi oluyor ama rengi siyah. arabarengi +siyah olarak ruhsata işleniyor. kapalma pempe ise renk+pempe gibi...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Cam tavan araçlar çift renk geçiyor mu? Tavana yapılan parlak siyah kaplama cam tavan gibi oluyor aslında bakarsan 🤔

Cam tavandan arta kalan kısım yine araç renginde olduğu için sıkıntı olmuyor. O küçük kısımları farklı renk ise işlenmesi lazım.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Ben de maliyet uygunluğundan dolayı tavanı boyatmak yerine kaplama yapmayı düşünüyorum. Aracın aynı renginde olursa yine de muayenede sıkıntı oluyor mu?

Kaplama yapmak istememin sebebi tavanın solundaki güneş yanığı. Kaplama yerine ikinci bir alternatif olarak o güneş yanığının olduğu bölgeyi sportif bir şeritle kapatsam (tavanın önünden arkasına doğru) muayenede yine sıkıntı olur mu?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Aynı renk kaplatın kafanız rahat olsun

İşte bilmiyorum ki muayenede sıkıntı oluyor mu olmuyor mu. Aynı renk kaplama olunca da sorun olur mu muayenede?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Aynı renk olduğu için ruhsata işletmeniz gerekmez o yüzden muayenede araçta renk değişikliği olmadığı için sorun olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şerit ile muayeneden kalırsınız. Oranı bilmiyorum ama farklı rengin bir oranı var ve bu oran aşılınca ruhsata işlenmesi gerekiyor
Aynı renk kaplayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Şerit ile muayeneden kalırsınız. Oranı bilmiyorum ama farklı rengin bir oranı var ve bu oran aşılınca ruhsata işlenmesi gerekiyor
Aynı renk kaplayın.

Şerit farklı renk bile olsa, eğer içinde logo, yazı vb. içermiyorsa aracın %30'unu geçmiyorsa hafif kusurla muayeneden geçiyor. Ama yazı, logo varsa şirket amblemi olarak yorumlanıyor ve muayenede kontrolde geçemeyebiliyor. Fiesta'mda her iki yanda yazısız boydan boya şerit vardı ve hafif kusurla geçmiştim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
%30 muş demekki o bilmediğim oran default_smile.png
Ben o oran yüzünden şeriti kaplayan arkadaşa yemek kaybettim [emoji23] ama bu olay yaklaşık 4 sene önce idi. O günden bugüne değişiklik oldu mu bilmiyorum.

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Babamın 76 da aldığı Anadolu vardı, herkes hatırlar sanırım Anadolların tavanları siyah deri kaplıdır -ve HİÇ siyah Anadol yoktur-. Yani bu arabalar fabrikasyon çift renk idi ama bizim ruhsatta sadece beyaz yazardı. 80 li yıllarda bir polis memuru bir kontrol sırasında babama demiş ki araban iki renk ama ruhsatta tek görünüyor, bundan sıkıntı çıkabilir bunu çift olarak düzelttirin diye. (Düzeltmedik :) ) 89 da satılana kadar öyle binmiştik o araca.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Cihat Küçükay yazdı:

Mi 9T cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, tapatalk imzanizi kapatabilir misiniz? 

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tavan yanık vernik atmış pürüzlü ise folyo boyadan pahalıya gelir. İyi marka doğru uygulama şekli ile, zira folyonun zemini boyalı gibi pürüzsüz cam gibi olmalı

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

tavan yanık vernik atmış pürüzlü ise folyo boyadan pahalıya gelir. İyi marka doğru uygulama şekli ile, zira folyonun zemini boyalı gibi pürüzsüz cam gibi olmalı

Folyodan kasıt kaplama dediğimiz malzeme mi yoksa şerit mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Caliskan yazdı:

Folyodan kasıt kaplama dediğimiz malzeme mi yoksa şerit mi?

kaplama denen işlemdeki malzeme, folyo  yani. şerit te folyo aynı malzeme

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Babamın 76 da aldığı Anadolu vardı, herkes hatırlar sanırım Anadolların tavanları siyah deri kaplıdır -ve HİÇ siyah Anadol yoktur-. Yani bu arabalar fabrikasyon çift renk idi ama bizim ruhsatta sadece beyaz yazardı. 80 li yıllarda bir polis memuru bir kontrol sırasında babama demiş ki araban iki renk ama ruhsatta tek görünüyor, bundan sıkıntı çıkabilir bunu çift olarak düzelttirin diye. (Düzeltmedik :) ) 89 da satılana kadar öyle binmiştik o araca.

O zaman tüv yoktu cicim :)Ruhsatı götürüyordun mühür basıyorlardı. 

Anadolun tavan deri gibi bişeydi galiba

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

O zaman tüv yoktu cicim [emoji4]Ruhsatı götürüyordun mühür basıyorlardı. 

Anadolun tavan deri gibi bişeydi galiba

Ben bilerek o konuya girmemistim, sen bodoslama daldin [emoji16]
Evet o zamanki arac muayenesinin nasil oldugu pek cogumuzun hatrinda.
Yukarda yazdik, tavan deri (ya da suni deri) idi, sedanlarin hepsinde, fabrikasyon. Ayrica koltuklar da deriydi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Rengi beyaz Tavanı cam olan araba ruhsatta tek renk geçiyor, ama tavanı siyah , bu durumda bu da çift renk yazılmalı bence 😁

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...