İçeriğe Yönlendir

Ehliyet E-Sınav Hakkında Soru Cevap

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.

Bilindiği üzere ehliyet sınavları artık kağıt kalem ile değil e-sınav olarak yapılıyor. Ben de bu sınavlarda çok görev aldım. Çoğu kişinin konu hakkında bilgisi kısıtlı, bu yüzden bilgi sahibi olmak isteyenlere soru-cevap şeklinde bilgi verebilirim. İllaki kendisi çocuğu yeğeni yakını bu sınavlara girecektir. 

Genel olarak şu bilgileri önden verebilirim. 

Sınav bilgisayar laboratuarı gibi bir salonda yapılıyor. Her salonda 20 kişi sınava giriyor. Sınavlar Allinone tipi dokunmatik ekranı olan bilgisayarlarda yapılıyor. Klavye ve mouse yok. Sınavda 50 soru var süre 45 dk. 

Sınav hafta içi 3, hafta sonu 6 oturum yapılabiliyor. İhtiyaca göre oturumlar belirleniyor. Sınavdan 15 dk önce orada olmanız gerekiyor. Eğer geç kaldı iseniz, sınava gireceğiniz salondan kimse çıkmamış ise sınava girebiliyorsunuz. Sınavdan sınavı bitirmeden çıkmak kesinlikle yok. 

Salonda 3 görevli oluyor. Sınavdan önce gerekli açıklamalar yapılıyor. Sınav esnasında teknik bir sorun yaşarsanız hemen yardım alabiliyorsunuz. Hatta 2 adet yedek masa var. Onlara transfer yapılabiliyor. Kaybettiğiniz süre eklenebiliyor. Fakat sınav başladıktan sonra gelirseniz süre eklemesi yapılmıyor. 

Sınavınızı bitirip istediğiniz zaman çıkabiliyorsunuz. Salondan ayrılırken iki adet imza atmanız gerekiyor. Sonucu hemen aşağıdaki bekleme salonunda bulunan kiosklardan kimlik numaranızı girerek alıyorsunuz. 

Eğer başarısız olursanız sınava en fazla 5 defa para vererek girebiliyorsunuz. Sonuncuda da başarısız olursanız kurs tekrar ediliyor. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ee herkes yapabiliyor mu bu testi.
Yani e kısmını becerebiliyorlar mı

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Sınav uygulamada genelde sorun çıkmıyor kursiyerlere kursta gösteriyorlar sınav sistemini. Bazen bağlantı ile ilgili sorun olabiliyor teknik sorunlar için bilişimci elektronikçi öğretmen memur vs oluyor zaten. Asıl sorun joker adaylar oluyor başka şehirde başkası için sınava girmeye çalışan çok kişi vardı başlarda şimdi biraz daha azaldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Motorsiklet ehliyeti için de aynı sınav yöntemi mi kullanılıyor?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
13 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet mehmet abi. Genelde başarılı oluyorlar. Geçmek için 70 almak gerekiyor en az. Her oturumda 2, 3 kişi kalıyor. 

Dokunmatik telefonu olan herkes kolaylıkla yapabilir.

3 saat önce, Tufan Caliskan yazdı:

Motorsiklet ehliyeti için de aynı sınav yöntemi mi kullanılıyor?

Evet artık bütün sınıflar için aynı sınav yapılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
15 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bigün yaşlı bir teyze gelmişti. Ben yapamam yardımcı ol demişti. Ben de nasıl yapacağını gösterdim. Hemen öğrendi. Genelde yaşlı adaylar biraz telaşlı oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
59 dakika önce, Murat Gedik yazdı:

Bigün yaşlı bir teyze gelmişti. Ben yapamam yardımcı ol demişti. Ben de nasıl yapacağını gösterdim. Hemen öğrendi. Genelde yaşlı adaylar biraz telaşlı oluyor.

Sıkıntılı bir durum değil o zaman :)

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıkıntılı bir durum değil o zaman :)

Aksine işleri kolaylaştırıyor Mehmet abi. Hemen öğreniyorsun sonucunu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...