İçeriğe Yönlendir

Focus I - Aracı Güneşten Korumak İçin Öneri

Doğukan İpekçi

Recommended Posts

Doğukan İpekçi
(düzenlendi)

Merhaba, Fethiye de yaşıyorum yaşadığım yer iklimi itibariyle oldukça sıcak ve çalıştığım için gün için de aracı kullanmayacağım.Apartmanda oturuyorum ve aracı çekebileceğim kapalı alan ya da gölge falan yok.Aracımda güneş yanıkları olmaması için branda tarzı bir şey almayı düşündüm ama brandanın altı tahminimce 40-50 derece olur herhalde bunun araca bir zararı olur mu? Aracımı güneşten koruyabilmek için başka ne yapabilirim?

tarihinde Doğukan İpekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Merhaba, Dalaman'da oturuyorum. Apartmandayım ben de. En azından öğle güneşini almayacağı bir yere koyarım arabayı. Sabah ve akşam güneşi nispeten zararsız kalıyor çünkü ama öğle güneşi yakıyor resmen. Kendime gidip kumaş diktirdim aracın tavanı ön cam ve kaputunu örtüyordu, sağını solunu bağlıyordum ama bunu kullanabilmem için arabamın temiz olmasını sağlıyordum çünkü tozlar rüzgarla birlikte aracı çizebilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
19 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Merhaba, Dalaman'da oturuyorum. Apartmandayım ben de. En azından öğle güneşini almayacağı bir yere koyarım arabayı. Sabah ve akşam güneşi nispeten zararsız kalıyor çünkü ama öğle güneşi yakıyor resmen. Kendime gidip kumaş diktirdim aracın tavanı ön cam ve kaputunu örtüyordu, sağını solunu bağlıyordum ama bunu kullanabilmem için arabamın temiz olmasını sağlıyordum çünkü tozlar rüzgarla birlikte aracı çizebilir.

Branda yerine dediğiniz gibi bir yöntem seçerim belki bende en azından araç biraz hava alır hem de bir nebze güneşten korunmuş olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
2 saat önce, Doğukan İpekçi yazdı:

Merhaba, Fethiye de yaşıyorum yaşadığım yer iklimi itibariyle oldukça sıcak ve çalıştığım için gün için de aracı kullanmayacağım.Apartmanda oturuyorum ve aracı çekebileceğim kapalı alan ya da gölge falan yok.Aracımda güneş yanıkları olmaması için branda tarzı bir şey almayı düşündüm ama brandanın altı tahminimce 40-50 derece olur herhalde bunun araca bir zararı olur mu? Aracımı güneşten koruyabilmek için başka ne yapabilirim?

Araç sanırım ilk aracınız.Bende ilk aldığım araca bu şekilde yaklaşmıştım ama inanın çokta kasmamak lazım.En güeli kapalı garaj varsa orası yoksa örtü falan hikaye en fazla ilk hevesle bir kaç kez kullanıp kenara koyarsınız.Torpidoyu ve direksiyonu aracın içinden örterek koruyun, kaporta konusunda çokta kasmamak lazım. 

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
29 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Araç sanırım ilk aracınız.Bende ilk aldığım araca bu şekilde yaklaşmıştım ama inanın çokta kasmamak lazım.En güeli kapalı garaj varsa orası yoksa örtü falan hikaye en fazla ilk hevesle bir kaç kez kullanıp kenara koyarsınız.Torpidoyu ve direksiyonu aracın içinden örterek koruyun, kaporta konusunda çokta kasmamak lazım. 

Aslına bakarsanız sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer mantığı bu.Eski aracım güneş altında kalarak boyası soldu ve tavan, bagaj gibi yerlerinde güneş yanıkları meydana geldi.Bu aracımda henüz öyle bir durum yokken amacım önüne geçebilmek.Aracın yeni ya da ilk olmasıyla ilgili değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
Merhaba turtlewax ürünlerinde %20 ek sepette indirim var www.doganershop.com oradan turtle wax icewax alın ve demirtozu temizleyici all whell cleaner alın öncelikle aracınızı güzelce yıkayın sonrasında 1 şişe demir tozu temizleyiciyi aracınıza yayarak bitirin sonra tekrar durulayın son kat olarak icewax uygulayın uzun süre işinizi görecektir
  • Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

Ben olsam boya koruyucu kaliteli waxı yazın 2 ayda bir kullanırım, iç kısma da ön cam güneşliği ve tüm camlara film ile içini ve dışını en makul biçimde korurum.
branda dediğiniz şey hafif bir rüzgarda arabayı harita ediyor. Her gün temiz tutarsanız ayrı.
Ayrıca güneş altında da sera etkisi yapabilir. yüzde yüz pamuk kalın keten bir branda değilse.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
On 20.04.2019 at 13:11, Doğukan İpekçi yazdı:

aracı çektiginiz yere siyah filelerden çekme  ımkanı varmı pazarcı sıtılı 

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Eğer 2-3 gün duruyorsa branda kullanın. Satın alınabilir veya yaptırılabilir. Araç temiz iken örterseniz çizmez. Hem de uzun süre temiz kalır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Örtü kullanın. Komple bir branda olmasa da olur.
Mutlaka iyi bir cila da kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
4 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Bu tarz işinizi görmez mi?

Çok pratik gözüküyor ama apartman önünde problem olabilir.

16 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Örtü kullanın. Komple bir branda olmasa da olur.
Mutlaka iyi bir cila da kullanın.

Teşekkür ederim,ben de örtü kullanmaya karar vermiştim zaten hem sera etkisi de yaratmamış olur.Cila olarak nasıl bir ciladan bahsediyorsunuz ? 4-5 ay kadar önce komple pasta cila yapıldı araca şimdi ise 2 ayda bir aracımı yıkattığım yerde seramik bazlı hızlı cila uygulaması yaptırıyorum görüntü olarak güzel oluyor fakat koruma açısından faydası olur mu pek bir bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
23 saat önce, Erkan Işık yazdı:

aracı çektiginiz yere siyah filelerden çekme  ımkanı varmı pazarcı sıtılı 

Araç akşamları falan kullanılacak yazın nüfusu ikiye katlanan bir yerde yaşıyorum arabayı çıkarttığım anda yerine zaten başka bir araç gelmiş oluyor.Gölge yaratacak tarzda öyle bir şey yapabilsem çok güzel olurdu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mutalaka UV koruması olan bir wax ile boyayı koruyun, başka şeye gerek yok, boyaya zarar veren güneşin ısısı değil UV dir, istersen benim gibi 12 sene dışarda bırak cam gibi durur boyası....  brandayı unut bence...

branda hiç rüzgar ve güneş almıyorsa olabilir, esasörtü kapalı garajda tozdan korumak içindir, güneşin altında canına okur boyanın, heleki altına azıcık su alsın ve öyle kalsın, ertasi günü boyayı kabarcık kabarcık kaldırır canına okur haberin ola, rüzgarda hareket edersede zımpara gibi çizer...

aracına wax uygula ve düzenli olarak yıka, kirli kalmasın yeter.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğukan İpekçi
23 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Mutalaka UV koruması olan bir wax ile boyayı koruyun, başka şeye gerek yok, boyaya zarar veren güneşin ısısı değil UV dir, istersen benim gibi 12 sene dışarda bırak cam gibi durur boyası....  brandayı unut bence...

branda hiç rüzgar ve güneş almıyorsa olabilir, esasörtü kapalı garajda tozdan korumak içindir, güneşin altında canına okur boyanın, heleki altına azıcık su alsın ve öyle kalsın, ertasi günü boyayı kabarcık kabarcık kaldırır canına okur haberin ola, rüzgarda hareket edersede zımpara gibi çizer...

aracına wax uygula ve düzenli olarak yıka, kirli kalmasın yeter.

Wax hakkında bir bilgim yok.Önerebileceğiniz bir ürün varsa alabilirim.Ayrıca kendim uygulayabileceğim bir şey mi?

Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Wax hakkında bir bilgim yok.Önerebileceğiniz bir ürün varsa alabilirim.Ayrıca kendim uygulayabileceğim bir şey mi?
c2v3, fusso coat 12 wax, ilk aklıma gelen ıygun fiyatlı kaliteli ürünler
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Rahatça uygularsın, aracını güzelce yıka ve kurula, daha sonra pad ile (elle) aracına kısım kısım uygula, hepsine yapma çok kurur zorlanırsın, kaputa uygula ve peşi sıra MF bez ile parlat, kısım kısım, uygulamanın zorluğu  yok, ister dairesel ister düz hatlar şeklinde pad ile wax ı kaportaya yay, uygulamada dikkat edeceğin yer fazla wax sürmemen, boşa harcarsın, şöyle anlatayım, aracı nemli bezle sildiğini düşün, bezi sürünce geride kalan azıcık ıslaklık gibi wax ta az olacak, çoğu fayda sağlamaz boşa gider silerken zorlanırsın...

waxı peda sür boyaya uygula, biraz bekle sürdüğün kısım elini sürdüğünde sertleşmişse parlat gitsin, azıcık beklemen yeter, güneş altında sakın uygulama anında wax kurur, parlatman çok zor olur, gölgede ve serin kaportaya uygula...

wax olarak Turtle wax collinite gibi tonla marka var, UV koruması olsun yeter, önemli olan bu, bütçene göre takıl, ben Collinite almıştım seneleeeeerce yeter, ayakkabı cilalaarı varya bezi sürter ayakkabıya azıcık sürer parlatırsın, aynı onun gibidir wax :)

sana birkaç örnek

bu arada en iyi wax lar katı olanlardır, sonra sıvı olanlar gelir

https://urun.n11.com/cila/bekbars-pure-carnauba-wax-hare-giderici-boya-koruma-150ml-P170594616?gclid=EAIaIQobChMI8PPCsufj4QIVBKaaCh2CAw4PEAYYAiABEgIHBvD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://urun.n11.com/cila/valet-pro-kati-cila-mad-wax-50ml-P258500938?gclid=EAIaIQobChMIqoPr3Obj4QIVBM-yCh1UjQW_EAYYASABEgLsHPD_BwE&gclsrc=aw.ds

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/turtle-wax-carnauba-sivi-cila-500-ml-51780-429775923?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=329305395794&utm_term=65353677359&ga_prodid=429775923&ga_merchantid=106306918&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=EAIaIQobChMImPiImufj4QIVE1QYCh3nBw_cEAYYBiABEgIVevD_BwE&gclsrc=aw.ds

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğra Höngül

Arkadaşlar kil demirtozu temizliği yapmadan saydığınız korumların hiç bir faydası olmaz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
15 saat önce, Buğra Höngül yazdı:

Arkadaşlar kil demirtozu temizliği yapmadan saydığınız korumaların hiç bir faydası olmaz 

çokta şart değil aslında, şu sözün aslında biraz yanlış, korumanın faydası olmaz , olur, yeterki düzenli uygula, demen gerekense bunları uygulamadan sadece aracı güzelce yıkayıp wax uygularsanız 4 ay dayanacağına 3 ay dayanır gibi bir söz olmalıydı...

ben 25 senedir yaparım bu tarz şeyleri, hobi olarak, şimdiki aracımdada 1 kez kil uyguladım oda seramik kaplama yapacağım için mesela, şimdi 12 yaşındaki araca gel bak harelenme bile neredeyse sıfır araçtaki kadar, sokakta duran araç, hiç profosyonel uygulama yapılmadan ve hiç pasta uygulamadan sadece wax ile bu kadar oluyor, burada kilit nokta düzenli bakımbakım aralığını açmak isteyense senin dediğin yolu uygular daha uzun süre bakım yapmadan keyfine bakar...

Yalnız yanlış anlama amacım yanlışsın demek yada eleştirmek değil, detaylı kil demirtozu temizliği elbetteki wax ın dayanımını arttırır, wax boyaya daha iyi tutunur, burada önemli olan wax ile boya arasında mümkün olduğunca az yabancı madde kalmasını sağlamak, ne kadar temiz o kadar dayanım bunlar işin temel kurallları..... ama uğraşmak lazım, elbette dediklerini yaparlarsa daha iyi olur ve dayanım artar...

benim dediğimse herkesin evinin önünde kaldırımın kenarında hemen yapıp geçeceği uğraşmak istemeyen zamanı olmayan parasal imkanı olmayan ama çözüm isteyenler için bir işlem, bu pratik olan yol, uzmanlık gerektirmez-kısa sürer- 2-3 ayda bir kaliteli bir wax uygularsan senelerce rahat edersin,  daha ötesi prof uygulamaya giriyor, imkanı olan isteyen yapsın, daha doğru olur çünki dayanım süresi artar...

benim partik herkesin yapabileceği uğraştırmayan ve etkili tavsiyem şu;  daha ötesini isteyen elbette yapar, dahada iyi olur ama uğraşmak isteyene.....

aracı güzelce yıkama:

önce suyla kabasını alın kirin

sonra kaliteli cilalı araç şampuanı kullanarak eldiven yada benzeri MF türüde olur bir şeyle aracı köpürtün yıkayın

durulayın ve tam kurutun, peşine wax uygulayın

daha sonraki yıkamalarda ise;

her iki yıkamada bir aracı yıkadıktan sonra camlar dahil heryeri hızlı cila kullanarak silin parlatın

3-4 ayda bir kafanıza göre wax uygularsanız koruma hiç bitmez, hem hızlı cila desteğide var hemde cilalı şampuan desteğide, bu araçta koruma hiç bitmez, özellikle hızlı cilayı aksatmadan kullandığınız sürece iş garantidir, hızlı cila seçerken ıslak kullanıma uygun seçerseniz daha rahat eder 2. işten kurtulursunuz, şöyleki;

aracı duruladıktan sonra ne yaparız? kurularız değilmi, işte ıslakken kullanılan hızlı cila burada devreye girer, ıslak araca az miktarda sıkın ve aracı kurulayın, böylece hem kurulama hem parlatma olmuş olur korumanızda korunmuş olur, bitti :)

başka tavsiyeler: 

aracınızı uzun süre kirli bırakmayın

kuş pisliği varsa gördüğünüz an silin (unutmayınki feriştah korumada olsa 5 kat seramikte uygulasanız kuş pisliği günlerce kalırsa ve güneşte varsa dayanmaz yakar atar boyayı)

otomatik yıkamayı unutun

benzinliklerde ne olduğu belirsiz köpüklü yıkamadan kaçının

oto yıkamacılarda bile dikkatli olun, her önüne gelen yıkamacıda araç yıkatırken bakın mutlaka, yoğunluktan genelde salla baş işlem yaparlar, tabancayı dayarlar tampon kenarından verniği attırırlar mesela, mümkünse başında durun ve kullandıkları malzemeye dikkat edin

bunları düzenli yaptığınız sürece emin olun 10-20 sene banamısın demez o boya, sürekli yaz kış açıkta durduğu halde hemde, yeterki bakım aksamasın....

sonuç olarak pratik ve etkili yol şudur:

aracı güzelce cilalı şampuanla uygun şekilde yıka

her iki yıkamada bir hızlı cila kullan (mümkünse her yıkamada kullan)

3-4 ayda bir wax uygula, bitti.

budur kısaca, daha ötesi daha iyidir ama siz bilirsiniz, dediğimi yaparsanız o araç size araçtan bıkıp satana kadar yeterde artar hep cillop kalır :)

unutmayın, aracınızı hep temiz tutmaya çalışın, anahtar yöntem budur, kirli pasaklı bırakılan araç korumanın feriştahıda olsa 15 sene aynı kalamaz, sadece dediğim basit şeyleri yaparsanız kalır bu kadar net, daha ötesi size kalmış, isteyen detaylı bakımda yaptırır elbet...

yine ferman gibi yazdım yahu :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Diyarbakır’da görev yaparken işe servisle gittiğim zamanlarda evdeki eski bir güneşlik perdesinin uçlarına lastik diktirip aracın üstüne örtüyordum. 

Baktım çok zahmetli oluyor. Sadece ön cama güneşlik koyuyordum bende.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Bir saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Diyarbakır’da görev yaparken işe servisle gittiğim zamanlarda evdeki eski bir güneşlik perdesinin uçlarına lastik diktirip aracın üstüne örtüyordum. 

Baktım çok zahmetli oluyor. Sadece ön cama güneşlik koyuyordum bende.

zaten gereksiz olurdu, dediğin gibi camlara reflektif güneşlik koy, helede film varsa yan camlarda bakarsın keyfine :)  yeterki dolu olmasın :D

Yorum bağlantısı
Buğra Höngül
On 23.04.2019 at 12:03, Ali Cihangiroğlu yazdı:

çokta şart değil aslında, şu sözün aslında biraz yanlış, korumanın faydası olmaz , olur, yeterki düzenli uygula, demen gerekense bunları uygulamadan sadece aracı güzelce yıkayıp wax uygularsanız 4 ay dayanacağına 3 ay dayanır gibi bir söz olmalıydı...

ben 25 senedir yaparım bu tarz şeyleri, hobi olarak, şimdiki aracımdada 1 kez kil uyguladım oda seramik kaplama yapacağım için mesela, şimdi 12 yaşındaki araca gel bak harelenme bile neredeyse sıfır araçtaki kadar, sokakta duran araç, hiç profosyonel uygulama yapılmadan ve hiç pasta uygulamadan sadece wax ile bu kadar oluyor, burada kilit nokta düzenli bakımbakım aralığını açmak isteyense senin dediğin yolu uygular daha uzun süre bakım yapmadan keyfine bakar...

Yalnız yanlış anlama amacım yanlışsın demek yada eleştirmek değil, detaylı kil demirtozu temizliği elbetteki wax ın dayanımını arttırır, wax boyaya daha iyi tutunur, burada önemli olan wax ile boya arasında mümkün olduğunca az yabancı madde kalmasını sağlamak, ne kadar temiz o kadar dayanım bunlar işin temel kurallları..... ama uğraşmak lazım, elbette dediklerini yaparlarsa daha iyi olur ve dayanım artar...

benim dediğimse herkesin evinin önünde kaldırımın kenarında hemen yapıp geçeceği uğraşmak istemeyen zamanı olmayan parasal imkanı olmayan ama çözüm isteyenler için bir işlem, bu pratik olan yol, uzmanlık gerektirmez-kısa sürer- 2-3 ayda bir kaliteli bir wax uygularsan senelerce rahat edersin,  daha ötesi prof uygulamaya giriyor, imkanı olan isteyen yapsın, daha doğru olur çünki dayanım süresi artar...

benim partik herkesin yapabileceği uğraştırmayan ve etkili tavsiyem şu;  daha ötesini isteyen elbette yapar, dahada iyi olur ama uğraşmak isteyene.....

aracı güzelce yıkama:

önce suyla kabasını alın kirin

sonra kaliteli cilalı araç şampuanı kullanarak eldiven yada benzeri MF türüde olur bir şeyle aracı köpürtün yıkayın

durulayın ve tam kurutun, peşine wax uygulayın

daha sonraki yıkamalarda ise;

her iki yıkamada bir aracı yıkadıktan sonra camlar dahil heryeri hızlı cila kullanarak silin parlatın

3-4 ayda bir kafanıza göre wax uygularsanız koruma hiç bitmez, hem hızlı cila desteğide var hemde cilalı şampuan desteğide, bu araçta koruma hiç bitmez, özellikle hızlı cilayı aksatmadan kullandığınız sürece iş garantidir, hızlı cila seçerken ıslak kullanıma uygun seçerseniz daha rahat eder 2. işten kurtulursunuz, şöyleki;

aracı duruladıktan sonra ne yaparız? kurularız değilmi, işte ıslakken kullanılan hızlı cila burada devreye girer, ıslak araca az miktarda sıkın ve aracı kurulayın, böylece hem kurulama hem parlatma olmuş olur korumanızda korunmuş olur, bitti :)

başka tavsiyeler: 

aracınızı uzun süre kirli bırakmayın

kuş pisliği varsa gördüğünüz an silin (unutmayınki feriştah korumada olsa 5 kat seramikte uygulasanız kuş pisliği günlerce kalırsa ve güneşte varsa dayanmaz yakar atar boyayı)

otomatik yıkamayı unutun

benzinliklerde ne olduğu belirsiz köpüklü yıkamadan kaçının

oto yıkamacılarda bile dikkatli olun, her önüne gelen yıkamacıda araç yıkatırken bakın mutlaka, yoğunluktan genelde salla baş işlem yaparlar, tabancayı dayarlar tampon kenarından verniği attırırlar mesela, mümkünse başında durun ve kullandıkları malzemeye dikkat edin

bunları düzenli yaptığınız sürece emin olun 10-20 sene banamısın demez o boya, sürekli yaz kış açıkta durduğu halde hemde, yeterki bakım aksamasın....

sonuç olarak pratik ve etkili yol şudur:

aracı güzelce cilalı şampuanla uygun şekilde yıka

her iki yıkamada bir hızlı cila kullan (mümkünse her yıkamada kullan)

3-4 ayda bir wax uygula, bitti.

budur kısaca, daha ötesi daha iyidir ama siz bilirsiniz, dediğimi yaparsanız o araç size araçtan bıkıp satana kadar yeterde artar hep cillop kalır :)

unutmayın, aracınızı hep temiz tutmaya çalışın, anahtar yöntem budur, kirli pasaklı bırakılan araç korumanın feriştahıda olsa 15 sene aynı kalamaz, sadece dediğim basit şeyleri yaparsanız kalır bu kadar net, daha ötesi size kalmış, isteyen detaylı bakımda yaptırır elbet...

yine ferman gibi yazdım yahu :)

Ali abi güzel yazmışsın ancak beyefendi güneşten nasıl korurum demiş nasıl su tutmasını engellerim dememiş senin anlattığın şunun gibi oluyor elimizin kiriyle elimize krem sürmekten bir farkı olmuyor zaten güneşten müzdarip demirtozuna gerek yok demişsin ancak güneşin sıcaklığını boyada üst seviyelere ulaştıran ve boyayı yakmadaki en büyük etken demirtozudur maliyetten bahsetmişsin düşürmek için ancak bunları uygulamadıkça(kil demirtozu) krem sürmüş gibi olacak vernik ile koruma arası ne kadar temiz olursa o kadar çok tutunuyor bunu sende biliyorsun ki seramik öncesi sende kil uygulamışsın çünkü tutunmayacağını biliyorsun. Kil ve demirtozu uygulanan yerle uygulanmayan yerin arasındaki farkı az çok herkes bilir ve bunlar şarttır çok maliyeti olan ürünü forumda kimseye tavsiye etmedim hep kullanıcı seviyesi tavsiyelerde bulunmaya çalıştım ve anlattığım ürünleri kendi evi önünde gayet rahat uygulayabilir ve maliyeti 120-130 lirayı geçmez 3-4 ay 1 uygulama dayanmaz örnek vermek gerekirse bir firma yıkama başı 1 ay verir uygun ph şampuanlala oda tabiki 1yıl dayanım dediği 12 yıkama 3-4 ay dediğimiz zaman 3-4 yıkama ayda 1 kere olma şartıyla ki gel gelelim Türkiye de aracı ayda 1 kere yıkayın desen çamurdan yüzüne bakılmaz ph nötr şampuan litresi 70-80tl 

Öyle yapılacağına kil demirtozu wax 120-130 tl tutar her yıkama sonrasında uygulanır daha iyidir yıkamacılar da ph 12 ile yıkama yapılıyor 1 uygulamanın 4 ay dayanması hayal ürünü oluyor malesef beni yanlış anlamanı istemem evde 48 kutu wax var hepsini denedim hepside bu şekildedir hiç bir wax uzun ömürlü dayanmaz ve bunların zemini hazırlanmadan tutunmaz ve dayanmaz 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Haksızsın demiyorum canım, sadece koruma yoktur demen olmadı, olur ama çok dayanmaz, ben çok basit şekilde nasıl yaparızı anlattım sadece, ideali dediğin gibi yapmak, yine dediğin gibi ben seramiği uygulamadan önce ipa kil vs. hepsini yapıp sonra giriştim seramiğe....

yinede gerek yok uğraşmaya, ph ı idare eder Meguiars şampuan kullanıyorum bende, yeterli bu, her yıkamada genelde hep hızlı cila uygularım ve hep kendim yıkarım, çok enderdir yıkamacıya verdiğim (o da Sonax falan), böylece araç zaten pekte kirlenmiyor, demir tozu olayı elbette önemli ama ben hiç uygulamadım bunu, düzenli yıkama çoook uzun yıllar kurtarır aracı, ben 9 sene oldu sanırım, sadece dediklerimi yaptım, sonra seramik uyguladım ve halada demir tozu işine girmedim,  UV dende korundum mutlaka çünki boya hala cillop gibi 12 senede böyle kalmazdı, arabayı yıkayım servise çekeyim inan sıfır fiesta yanında sönük gibi kalıyor, o derece, dediklerin elbette daha iyi olur ama  hala diyorum çok uğraşmaya gerek yok, sadece dediğimi yap 10 seneden fazla rahat dayanır hatta daha fazla, ben basit fazla uğraşmadan kolay yolu yazdım, sen biraz daha iyisini yazmışsın, kısaca durum bu, benimki işe yarar seninki daha çok işe yarar...

bu arada ben arabayı sıfır almıştım, aldığım günden beri hiç aksatmadan türlü ürünleri hep kullandım, benim arabayı sadece basınçlı su ile yıka başka şey kullanma, sonra gel elini tavanda falan gezdir, hani kil öncesi eline birşeyler gelirde onları kille çıkarırsın, bende sanki hep kil uygulanmış gibi, benim aracın farkı bu, korumasız hiç kalmadı boyası, tek kaldığı an seramik öncesi andı, sonrasında 1 ay arayla 3 kat seramik uyguladım, abarttım yani, neyse ben istisnayım,  basit ve idare eder yolu yazdım sadece, daha iyi yolunuda sen yazmışsın, gerisi bu işe girişeceklerin işi,  eski zamanım ve halim olsa zaten detayın dibine inerdim ama artık uğraşamıyorum, yaş kemale erdi :)

yine yazayım, senin dediklerin doğru ama uzun iş, ben bile uğraşamıyorum artık, şuan yaptığım cilalı şampuanla yıka-hızlı cila ile kurula parlat, her kafana estiğinde yıkama sonrası wax uygula geç, 1 ay dayansa yeter ayda zaten 1 den çok yıkanır araç genelde, buda yeter, wax ın iyi olsun ama,  ben waxt a uygulamıyorum üstelik, altta zaten seramik var, onu koruyorum desem yeter, seramik harbiden baba birşey, sututuculuğuna bakma, bu madde cam gibi birşey, boyanın üzerinde olduğunu şöyle bir baktığında bile anlıyorsun, seramik uygulanmış araçta çok daha rahat bu yıkama işi, uğraşmıyorum bile ohh ne rahat :)

neyse, dediklerin doğru yapacak olan yapsın, ama benimkide düzenli uygulamada yeterli kendim denedim, bu aracımdada öncekindede, yıllaar geçti, çok uğraşmaya gerek yok, çok titizsen uğraş zamanı olmayan için hızlı cila ile kurulamak bile zor, ben bu tür uğraşamayacak insanlara kolayını söyledim sadece, isteyen detaya insin....

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Araç akşamları falan kullanılacak yazın nüfusu ikiye katlanan bir yerde yaşıyorum arabayı çıkarttığım anda yerine zaten başka bir araç gelmiş oluyor.Gölge yaratacak tarzda öyle bir şey yapabilsem çok güzel olurdu.

apartmana ait park yeri ise alın 15 20 metre komsularla gerdırın sagdan soldan altına cekın hep beraber yazın 38 40 derece gölgede ölçmüş aman fethıye uzak olsun bana demişdim bolu iklimine alışkın oldugum ıcın

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...