İçeriğe Yönlendir

Focus III - Yol Bilgisayarındaki Sapma

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba.  6 ay once aldigim focusu surekli depo dolacak sekilde yakit aldim. 

Her yakit alimini kaydettim.  Telefondaki bir uygulama ile km,  menzil,  tuketim,  tutar vs cok detayli bir listem var. 

Ancak aracin yol bilgisayari ile uyuşmuyor. 

Arac 5.1 lt/100 gisteriyor ancak depoyu doldurunca yakit ortalamasi 5.25 falan cikiyor. 

Bu 6 aydir aldigim her depoda böyle. 

İlk basta 215-55-16 kışlık lastik vardi, ben 205-55-16 yazlik aldim. 

Sapma ayni miktarda devam ediyor. 

Bunu ayarlayabilecegim bir yer var mi?  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yol bilgisayarı ortalama bir bilgi verme amacıyladır. Kesin bi şey ifade etmez.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Net sonuca ulaşan var diye konuşulmuştu. Ya bu forumda ya da başka bir yerde. Sizin sapma yine makul. Benim focusta yaklaşık 0.5 litre sapma oluyor. 

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Yani bu fark normal.

yaklaşık 3600 km lik menzilde 5-6 kez depo dolumu yapılarak test ettim.

Hepsinde yol bilgisayarı eksik.

Ford yakıt tüketimini düşük göstermek için yapmış olabilir mi diye düşünmedim değil. Ne yalan söyleyeyim... :)

bir depo ile 600 km yol yaptıktan sonra genelde depoyu doldururum.

son çeyreğe düşer düşmez, hatta bazen düşmeden yakıt alırım.

Bu nedenle genelde 600 km mesafe katettikten sonra ekrana bakarım ve depoyu doldurunca aldığım yakıt miktarı (lt cinsinden) ve yaptığım km yi orantılarım.

Kullandığım uygulama da bu şekilde yapıyor zaten.

ilk başta lastik ebat farkından olabilir diye düşünmüştüm. 205 lastik yerine 215 takıldığı için gösterdiğinden fazla yakıyor demiştim.

Şimdi 205 takınca yine aynı farkı gördüm.

Belki bir senkron ayarı falan vardır diye düşünmüştüm ama sanırım yok.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ford da enjektör durumuna göre 1 litreye kadar sapma normal gibi. İki tane tdci 1.6 Ford kullandım ikisi de aynı idi. 1 litre az gösteriyordu

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

5.1 ile 5.2 arasında çok büyük bir sapma yokki. Bazı araçlarda 1 lt kadar sapma oluyor. 
Benim jettadada 0.1 ile 0.2 arası sapma oluyor. Bu birazda depoyu fulleyenle kaynaklı olabilir, bazısı taşana kadar dolduruyor bazısı pompa attıktan sonra 10-15 tl daha ekliyor üzerine.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fark çok normal.
Hiç bir araç birebir tutmaz.
0.1-0.2 daha az gösterdiğini kabullenmelisiniz.

Ayarlanabilen şey yakıt tüketimi değil de, hız göstergesi idi.
Takılan farklı ebattaki lastik ecuya kaydedilirse gösterge sapması düzelirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benim araçta yaklaşık %-5 az gösteriyor yol bilgisayarı. Dizeller için enjektörlerin durumu çok önemli.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Bakış

Herkesin ki az gösteriyor, benim yol bilgisayarı da fazla fazla gösteriyor. Pompa uzun dönem verim karışık 7.4 yol bilgisayarı 9 civarında 😀

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
On 20.04.2019 at 21:25, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ford da enjektör durumuna göre 1 litreye kadar sapma normal gibi. İki tane tdci 1.6 Ford kullandım ikisi de aynı idi. 1 litre az gösteriyordu

On 23.04.2019 at 14:09, Mustafa Arıkan yazdı:

Benim araçta yaklaşık %-5 az gösteriyor yol bilgisayarı. Dizeller için enjektörlerin durumu çok önemli.

Buradan hareketle enjektör revize edilirse yada değişirse yok bilgisayarında gösterilen yakıta kadar tüketim düşer diyebilir miyiz?

Çok kısa mesafe kullanılınca yb de 9 pompada 8 litre gördüğüm oldu, bu neyle açıklanabilir?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Herkesin ki az gösteriyor, benim yol bilgisayarı da fazla fazla gösteriyor. Pompa uzun dönem verim karışık 7.4 yol bilgisayarı 9 civarında [emoji3]

Selçuk 9 lt nedir yahu benim canavar şehir içi 8 lt oldumu canım sıkılıyor
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Pompada daha az çıkıyor Abi, birde kışın kısa mesafe verisi bu, şimdi baksam daha azdır ama arabayı hanım kullanıyor genelde.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
4 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Buradan hareketle enjektör revize edilirse yada değişirse yok bilgisayarında gösterilen yakıta kadar tüketim düşer diyebilir miyiz?

Çok kısa mesafe kullanılınca yb de 9 pompada 8 litre gördüğüm oldu, bu neyle açıklanabilir?

Enjektör revizyon gördü mü

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)
2 saat önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Gerçek ile bilgisayar arasında ki fark böyle benimkinde [emoji3]

86bf5819ec335f3244f17aebd5a3508a.jpgb75a2836a2890c6d399e7e6620cb40b1.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Qashqai de fazla gösteriyor ama önemsiz bir değer.. 

7 yakıyorsam 7,2 gösteriyor.. 

Fordların hepsi yaktığından daha az gösteriyor.. En azından benim fordlarımın hepsi öyleydi. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Üçüncü Ford aracımı kullanıyorum. Yakıtı sürekli depoyu fulleyerek alırım pompacıya tabanca tık edince bırak diye tembih ederim sürekli olarak. Eğer dediğim yerde bırakırlarsa pompa ile yol bilgisayarı arasında en fazla 0,2 lt oynuyor. Ama biraz daha doldurayım dediklerinde durum değişiyor. Mondeo aracımda ilk tıktan sonra 3 lt yakıt daha alıyordu bu durumda yol bilgisayarı hikaye oluyor.

On 20.04.2019 at 19:39, Öner Kurukuz yazdı:

Merhaba.  6 ay once aldigim focusu surekli depo dolacak sekilde yakit aldim. 

Her yakit alimini kaydettim.  Telefondaki bir uygulama ile km,  menzil,  tuketim,  tutar vs cok detayli bir listem var. 

Ancak aracin yol bilgisayari ile uyuşmuyor. 

Arac 5.1 lt/100 gisteriyor ancak depoyu doldurunca yakit ortalamasi 5.25 falan cikiyor. 

Bu 6 aydir aldigim her depoda böyle. 

İlk basta 215-55-16 kışlık lastik vardi, ben 205-55-16 yazlik aldim. 

Sapma ayni miktarda devam ediyor. 

Bunu ayarlayabilecegim bir yer var mi?  

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
4 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Enjektör revizyon gördü mü

181 binde araç, hiç işlem yapılmadı

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Ünal

Bu konuda hep araba da hata aranıyor ama ya benzin istasyonu bizim aldığımız 30 litre yakıtı 29 litre olarak veriyor ise. Bu konuda hile yapan istasyonlar var bildiğiniz gibi.

Ben de focus 1 sahibiyim, focus 1 ve 2 ler son 1000 km üzerinden yol bilgisayarı hesaplaması yapıyor gibi bir bilgi okuduğumu hatırlıyorum.  focus 3 içinde bu durum geçerli olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...