İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 2013 Fiesta Bu Sesler Etti Beni Hasta

Turgay Altunalan

Recommended Posts

Turgay Altunalan

Herkese merhaba,

2013, 108.500 de dizel fiesta aracim var. Iki yili askin suredir bende.

Kislari veya sabah sogugunda kasislerden gecerken goorc diye ses yapiyor.

Arac viteste ayagimi debriyajdan belli miktar cekersem motor titremesi ile birlikte iki metalin birbirine surtme sesi gibi ses yapiyor. Ozellikle geri giderken ve birinci viteste ses artiyor.

Pandizotun eklemi kaybolmus. Pandizot da yumusamis, bagaji acip kapattigimda pandizot yerine oturmayip ayaga dikiliyor.

Silecek suyunun borusu motor kaputuna sıkısmıs, parcalanmis calismiyor. 

On jantlar yamuldu tekerler 10 gunde 15 psi ye dusuyor.

Forumdan takip ettim bir hasanpasada usta var, bir de ferhatpasa taraflarinda.

Insallah cok onemli seyler degildir saydigim sesler. Uç ustaya baktirdim sesler ile ilgili bir sey bulamadilar.

Motor yagi olarak opetin yagini mi kullaniyorsunuz, farkli bir marka mi tercih ediyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Acilen Ford’u sat hocam [emoji1]
Benim kulak artık duymuyor bu tür sesleri.
Çözüm var tabi, basit şeyler bunlar.
Gayç guyç sesi amortisör üst takozu
Pandizotun eklemlerine dışı keten gibi olan bantlardan yapıştırılabilir, ya da keçe tarzı bişeyler yapıştırılabilir.
Metal sesi hakkında bilgim yok, üstatlarım yorumda bulunacaklardır.
Trim seslerine, çıtırtı tıkırtılara silikon sprey uygulaması yapılabilir.
%100 çözüm zor fakat büyük ölçüde giderilir.
Ford bu konuda başarısız fakat yürüyen aksam, sağlamlık ve yol tutuşu, verdiği güven hissi harikulade bir marka.
Çok takıntı yapıyorsanız, farklı bir marka önermekten başka çözümüm yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 saat önce, Turgay Altunalan yazdı:

Kislari veya sabah sogugunda kasislerden gecerken goorc diye ses yapiyor.

Arac viteste ayagimi debriyajdan belli miktar cekersem motor titremesi ile birlikte iki metalin birbirine surtme sesi gibi ses yapiyor. Ozellikle geri giderken ve birinci viteste ses artiyor.

Pandizotun eklemi kaybolmus. Pandizot da yumusamis, bagaji acip kapattigimda pandizot yerine oturmayip ayaga dikiliyor.

Silecek suyunun borusu motor kaputuna sıkısmıs, parcalanmis calismiyor. 

On jantlar yamuldu tekerler 10 gunde 15 psi ye dusuyor.

Forumdan takip ettim bir hasanpasada usta var, bir de ferhatpasa taraflarinda.

Insallah cok onemli seyler degildir saydigim sesler. Uç ustaya baktirdim sesler ile ilgili bir sey bulamadilar.

Motor yagi olarak opetin yagini mi kullaniyorsunuz, farkli bir marka mi tercih ediyorsunuz.

1- Z-rot'lar kontrol edilecek. Aslında tüm yürüyenin bu km'de kontrolü en doğrusu olur.

2- Motor ve şanzıman kulakları kontrol edilecek.

3- Bu büyük sıkıntı. Çıkması dahi zor bulunur pandizotun.

4- yeni hortum sonrası her şey yoluna girer. Bu önemlidir, çalışmazsa su sistemi, muayeneden geçemezsiniz.

5- LAstikçi jant düzeltiyor. Yamuk jant titreme de yapar yüksek hızlarda.

6- Ford için forumda genelde Castrol tercih ediliyor. 5-30 kullanmanız gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben büyük bir sıkıntı görmedim.
Yılların verdiği yorgunluk, biraz hor kullanma birazda ihmaller zinciri gibi geldi bana(hepsi bir anda olmamıştır illaki) ama hepside %90 çözülecek şeyler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Altunalan

Yaklasik 8 yildir fiesta kullaniyorum. Genelde aracim 2 yasina gelince otokoc ikinci elden sifira yakin fiesta ile degistiriyordum. Malum arac fiyatlari uctu. Arabayi gosterdigim ustalar da sesleri anlayamadi. Hafta ici hasanpasadaki Serhat ustaya goturecegim.

Yorumlar icin tesekkurler

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Söylediğiniz arızalar yaşa bağlı her araçta olabilecek arızalar. Sadece debriyajdan ayağınızı çektiğinizde gelen ses kronik Ford sorunu. Aynı arızadan bahsediyorsak pek çözümü yok. Zararı da yok. Benim Focus’da da vardı. 3 yıl bindim sesten başka sıkıntı çıkarmadı. Garantiden baskı balata hatta Volant’ı değiştirenler oldu. Onların sorun da çözülmedi. Bir müddet sonra ses yine peydah oluyor. Böyle sevmek lazım 😀

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

2013 1.5 tdci 130 bın km de ne volant ne debrıyaj ne vıtes sorunu yapılan işlem alt rotıller degısdı , balatalar, direksiyon kutusu yag  triger , hepsıne 1500 tl verdım gayet güzel 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...