İçeriğe Yönlendir

DSLR Lens Seçimi

Oğuzhan Çakır

Recommended Posts

Oğuzhan Çakır

Yaklaşık 2 hafta önce Canon 2000D sahibi oldum. Kit içerisinde 18-55 IS lens ile birlikte geldi. Bu lensin yanına bir lens daha eklemek istiyorum. Fotoğraf çekmekten keyif almak güzel fotoğraflar çıkarabileceğim bir lens olmalı. Araştırıp izleyip gördüğüm bunun için 50 mm 1.8 STM almam gerektiği. Fakat Canon a başka marka lensler uyuyor mu? veya sizin önerebileceğiniz şunu alsan daha iyi olur daha güzel fotoğraflar çıkarabilirsin dediğiniz lensler var mı? Lens alırken nelere dikkat etmem gerekir? Kısacası yardımınıza ihtiyacım var :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Fotograf bilginiz tam olarak nedir bilmiyorum ama 18 55 le guzelce alistirma yapin ondan sonra farkli lensler deneyin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

canon'a nikon objektifi olmaz nikona'da canonn ki olmaz. biraz alıstırma yaparsınız standart lensle makiyeyi derinligi felan çözdükten sonra diger lense gecersiniz sonra birde 70-300 alırsınız doyarsınız bu işlere :) hayırlı olsun iyi tercih dısarda cekim için.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
7 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

canon'a nikon objektifi olmaz nikona'da canonn ki olmaz. biraz alıstırma yaparsınız standart lensle makiyeyi derinligi felan çözdükten sonra diger lense gecersiniz sonra birde 70-300 alırsınız doyarsınız bu işlere :) hayırlı olsun iyi tercih dısarda cekim için.

Diyafram, enstantane, iso ayarlarını çok çok iyi olmasa da biliyorum deneme yanılma ile bir çok çekim yaptım. Bu makinayı almadan önce telefonda manuel ayarlar olsun kuzenimdeki 600d ile az çok denemeler yapıyordum zaten. Bu makinayı da alınca hazır babam da lens araştır alalım demişken fırsatı kaçırmak da istemiyorum açıkcası 😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
(düzenlendi)

Mesela 2000D ile aldıktan sonra deneme çekimleri. Hepsi Manuel Modda, tripod ile çekildi

KSmH3l.jpg

384VPN.jpg

G8Gqmw.jpg

4yeF0F.jpg

tarihinde Oğuzhan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Bende de 7 yıldır Canon 600D var. Önce 18 55 ile 5 yıl geçirdim. Ama kesinlikle yetersiz. Lens bozulunca sigma 18-270 aldım. Hem uzakları çok güzel çekiyor. Hem de kapalı mekanda çekim yapabiliyorum. 

Tabi ki eğer portre çekecekseniz 50 mm en güzeli. Sabit odaklı olduğu için fotoğraflar daha keskin çıkar. 

Lens seçimi için amaç çok önemli. Ne çekeceksiniz nerede kullanacaksınız. Bunları daha açık belirtirseniz yardımcı olabilirim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
3 dakika önce, Murat Gedik yazdı:

Genelde deniz kenarında yaşadığım için deniz kenarında yalovaya doğru akşam üzeri ve akşam, araç fotoğrafları bir de normal günlük çekimler. Normal çekimler için 18-55 yeterli şuan.

Sık Sık olmasa da otomobil sporları yapılan yerlere gidiyorum ve oralarda çekim yapmak istiyorum

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Otomobil sporları için telefoto lens almalısınız.

Eğer duran araba fotoğrafı çekmek istiyorsanız 50 mm lens çok güzel olur.

Şimdi bi kaç tane lens ile gezmek ve sürekli değiştirmek sıkıntı oluyor. Makine toz alıyor filan. Sizin için en güzeli benim yaptığım gibi tak gez lensi almak. Sigma 18-270 tam bunun için yapılmış. Hem geniş açı hem dar açı fotoğrafları çekebilirsiniz. Sürekli lens değiştirmeniz gerekmez.

50 mm gibi performansı olmaz ama 50 mm ile sadece portre ve duran araba fotoğrafı çekebilirsiniz. Kullanım alanı kısıtlı yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
Otomobil sporları için telefoto lens almalısınız.

Eğer duran araba fotoğrafı çekmek istiyorsanız 50 mm lens çok güzel olur.

Şimdi bi kaç tane lens ile gezmek ve sürekli değiştirmek sıkıntı oluyor. Makine toz alıyor filan. Sizin için en güzeli benim yaptığım gibi tak gez lensi almak. Sigma 18-270 tam bunun için yapılmış. Hem geniş açı hem dar açı fotoğrafları çekebilirsiniz. Sürekli lens değiştirmeniz gerekmez.

50 mm gibi performansı olmaz ama 50 mm ile sadece portre ve duran araba fotoğrafı çekebilirsiniz. Kullanım alanı kısıtlı yani.
Bu tür lenslerle fotoğrafların köşelerinin öldüğünü bozulmalar olduğunu okumuştum bu konuda bir bilginiz var mı :) gücüm yetse https://www.klasfoto.com.tr/urun/canon-ef-28-300mm-f-3-5-5-6l-is-usm-lens?gclid=CjwKCAjwzPXlBRAjEiwAj_XTEYgrh8BdY4YbNCDQegbO0Wsgiv5mSm8DaoOzh96K6v47TW5qcFq-MxoCARQQAvD_BwE bunu alırım heralde [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

uzun aralıklı zoom lens almayın. imaj kalitesinden feragat ederler.  prime lens candır. aps C için 35 mm bir lens almanızı tavsiye ederim. 50 mm dar açı kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Tabi ki prime lens kullanmak ben de isterim 😀 ama önemli olan amaç bence. İhtiyaca yönelik almak çok mantıklı. Ben senede 5 6 defa kullanacağım birşeye o kadar para vermek istemem. 

Köşeleri öldürdüğü doğru değil. Sadece fotoğrafın keskinligi azalır. Onu da çok büyük baskı alırken anlarsınız. Cep telefonu ve bilgisayarda bakarken fark anlaşılmaz. Normal A3 A4 fotoğraflarda anlaşılmaz bile. Anladığım kadarıyla amatör fotoğrafçılık yapacaksınız. Benim gibi 😃 o yüzden ben kendi tecrübelerimi paylaştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ama işte optik herşeydir. lens kötüyse makine en son jenerasyon olsa olmuyor. canon kit lensleri çok kötüdür mesela. ama pentax kit lensleri müthiş iyidir kıayslandığında.

kişi amatör de olsa iyi ekipmanla daha tatmin edici sonuçlar alır.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır
ama işte optik herşeydir. lens kötüyse makine en son jenerasyon olsa olmuyor. canon kit lensleri çok kötüdür mesela. ama pentax kit lensleri müthiş iyidir kıayslandığında.
kişi amatör de olsa iyi ekipmanla daha tatmin edici sonuçlar alır.
yukarı da yazmıştım otomobil fotoğrafları, deniz kenarında oluşum sebebiyle akşam örneğin yakamoz , uzun bir sahilimiz var orada tam karşımızda Yalova var ve Işıl Işıl sürekli gemiler falan gidip tripodu kurup uzun pozlamalar ve geniş açılarda fotoğraf çekebilmek için ne yapmam gerekiyor?
Tabi ki prime lens kullanmak ben de isterim [emoji3] ama önemli olan amaç bence. İhtiyaca yönelik almak çok mantıklı. Ben senede 5 6 defa kullanacağım birşeye o kadar para vermek istemem. 

Köşeleri öldürdüğü doğru değil. Sadece fotoğrafın keskinligi azalır. Onu da çok büyük baskı alırken anlarsınız. Cep telefonu ve bilgisayarda bakarken fark anlaşılmaz. Normal A3 A4 fotoğraflarda anlaşılmaz bile. Anladığım kadarıyla amatör fotoğrafçılık yapacaksınız. Benim gibi [emoji2] o yüzden ben kendi tecrübelerimi paylaştım. 
Evet amatör olarak çalışacağım ama ekipman ne kadar iyi olursa o kadar düzgün fotoğraflar çıkarabileceğimi düşünüyorum :) ve ne kadar güzel fotoğraflar çıkarsa o kadar çok fotoğraf çekerim :D
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

parasını asıl hak eden şey herzaman objektiftir. alabileceğiniz en pahalı objektifi almanız lazım. tamron ve sigma nın da kısa aralıklı zoom lensleri işinizi görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Kaliteden ödün vermek istemiyorsanız kesenin ağzını açmalısınız. Doğan bey doğru söylüyor. Sabit ve kısa aralıklı lens alırsanız fotoğrafların keskinligi artar. Açık diyafram olursa düşük ışıkta güzel fotolar çekersiniz. Ve arkası daha bulanık olur. 

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Bir saat önce, Oğuzhan Çakır yazdı:

yukarı da yazmıştım otomobil fotoğrafları, deniz kenarında oluşum sebebiyle akşam örneğin yakamoz , uzun bir sahilimiz var orada tam karşımızda Yalova var ve Işıl Işıl sürekli gemiler falan gidip tripodu kurup uzun pozlamalar ve geniş açılarda fotoğraf çekebilmek için ne yapmam gerekiyor?Evet amatör olarak çalışacağım ama ekipman ne kadar iyi olursa o kadar düzgün fotoğraflar çıkarabileceğimi düşünüyorum :) ve ne kadar güzel fotoğraflar çıkarsa o kadar çok fotoğraf çekerim :D

50mm f1.8 uygun fiyatıyla çok iyi iş yapan lenslerdendir. Takıp çekim yapmaya başlayınca başka bir dünyaya geçeceksiniz. 
Gönül isterki 24-70 f2.8, 70-200 f2.8 gibi lenslerden bir çanta hazırlamak ama maddi olanaklar el vermez...
Siz bütçenizi söylerseniz daha kolay yardımcı olabiliriz. Aksi durumda dipsiz bir kuyu gibidir bu hobi.
Ama 50mm f1.8 her fotoğrafçının çantasında bulunması gereken bir lens bence...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

canon 650d aldığım günü dün gibi hatırlıyorum. inanılmaz hevesliyim. her şeyi görüntülemek istiyorum. sanatsal fotoğraflarım olsun istiyorum. ilk olarak 50mm lens aldım. daha sonra yetinmeyip sigma 70-200mm lens aldım. lensleri sürekli tak çıkar yapmaktan yorulunca kendime canon 18-135 is stm lens aldım. stm lensler video çekiminde otomatik odaklamada inanılmaz sesiz ve hızlı çalışıyor. şimdi sağolsun eş dost düğünü sünneti doğumu olan herkes beni çağırıyor. düğün şipşakçısı diye adımız çıktı. ama şunu belirteyim. 18-135 mm lens  resmen hayat kurtarıyor. :)

sana tavsiyem çantanda olmazsa olmazın bir adet 50mm lens al. bir tane de tele lens al. uzak mesafeleri çekebilmek için. sonrasında da neye merakın varsa oradan devam edersin. ama sabırla, adım adım, sindire sindire devam et.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
canon 650d aldığım günü dün gibi hatırlıyorum. inanılmaz hevesliyim. her şeyi görüntülemek istiyorum. sanatsal fotoğraflarım olsun istiyorum. ilk olarak 50mm lens aldım. daha sonra yetinmeyip sigma 70-200mm lens aldım. lensleri sürekli tak çıkar yapmaktan yorulunca kendime canon 18-135 is stm lens aldım. stm lensler video çekiminde otomatik odaklamada inanılmaz sesiz ve hızlı çalışıyor. şimdi sağolsun eş dost düğünü sünneti doğumu olan herkes beni çağırıyor. düğün şipşakçısı diye adımız çıktı. ama şunu belirteyim. 18-135 mm lens  resmen hayat kurtarıyor. [emoji4]
sana tavsiyem çantanda olmazsa olmazın bir adet 50mm lens al. bir tane de tele lens al. uzak mesafeleri çekebilmek için. sonrasında da neye merakın varsa oradan devam edersin. ama sabırla, adım adım, sindire sindire devam et.
650D mukemmel makina bende kullaniyorum dokunmatik olmasi cok pratik :)
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
(düzenlendi)

Ben makineyi aldığım zaman çektiğim her fotoğraf çok güzel geliyordu 😀 kendimi ünlü bir fotoğrafçı gibi hissetmeye başlamıştım. Sonra daha çok şey öğrenmeye başladım. Yeni teknikler öğrendim. Çok cahil olduğumu yavaş yavaş öğrendikçe anladım. 

Şimdi ilk çektiğim fotoğraflara bakıyorum çok amatör geliyor 😀. Tabi ki öğrendikçe ekipmanın önemini de anladım. Bazı teknikler ekipman olmadan uygulanamıyor. 

En önemli ekipmanın da lens olduğunu öğrendim. Lensi ise ne tür fotoğraflar çekmek istediğine karar verdikten sonra almak gerektiğini öğrendim. Şu anda çok portre çekmiyorum. Aile fotoğrafı manzara vb işler için Canon 600D ve sigma 18-270 mm lens çok rahat yetiyor. Pek vaktim de yok zaten. Bu lens hem geniş hem hem dar açı olduğu için lens değiştirme ve taşıma derdinden kurtuldum. Tabi ki çektiğim fotoğraflarda da eksi yönde etkisi oluyor ama amatör işler için yetiyor. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ukalalık olarak algılamazsanız,amatör işi fotoğraf yoktur ki? teknik anlamda iyi foto vardır kötü foto vardır sonuçta. teknik olarak yetersiz bir optik ile fotoğraf karesinin kenarlarında netlik kayıpları, detay kayıpları olur. ucuz cam elemanlardan yapılan lenslerde açık diyaframda kontrastlı sahnelerde yatay ve dikey kromatik sapmalar olur. mor kenar ve yeşil kenar lar olarak bunları görürsürüz. ekranda yaklaşmadan bunları genelde göremezsiniz ama fotoğrafçılığın amacı da her seferinde daha iyi fotoğraflar çekip kişisel gelişim ve tatmin sağlamak değilmi? amaç bas çek ise iphone da oluyor sonuçta. iyi ekipman yaratıcılığı körükler.

bence aps-c makinede 18 70 gibi kısa zoom sürekli kullanılabilecek tek lens. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Doğan bey saygı duyarım, dedikleriniz doğru ama herkes için geçerli değil. Ben fotoğraf çekmek istiyorum ama dediğiniz özelliklerde makine ve lensleri alamıyorum. Üreticiler giriş seviyesi makine ve lensleri bu yüzden üretiyor. Yoksa ne gerek var bunları üretmeye. Rahmetli Ara Güler'in bir sözü geldi aklıma. En iyi makine ile en iyi fotoğraf çekilse idi. En iyi daktiloya sahip olan en güzel romanı yazardı. 

Bu benim için bir hobi, sürekli yaptığım birşey değil. Bence imkanların el verdiği en iyi makine alınmalı. Çok pahalı ve profesyonel makinelere gereksiz yere o paralar verilmemeli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Çok zor soru aslında. İnsan nerede duracağını bilemiyor. Eğer kanser gibi bir bulaşırsa 1 araba parası gidiyor. Son durum,

Canon 70D, Canon 7D M2, Canon 5D M4, Nikon P900.

24-105 mm f4, 50 mm f1.4, 100 mm f2.8 macro, 11-16 mm f2.8, 70-200 mm f2.8, 100-400 mm tele, 500 mm f4 tele, tripod, flaş, dürbün, fener vs vs. 

Bunları niye yazdım bu işi hobi olarak seçip her şeyi çekeyim derseniz birbirini tamamlayan bu ekipmana ihtiyaç duyuyorsunuz. Olay çığrından çıkıyor. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Olay tamamen bu işe ayrılacak bütçe. Bence abartmak gereksiz. Önce 2. el basit bir şeyler alıp insanın kendi kararını vermesi en güzeli. Heveslenip bıkan çok insan var. Benim tavsiyem 2. el Canon 70D alın yanına 24 105 bir lens hem başarılı hem de kullanım alanı geniş bir ekipmanınız olur. Çok başarılı aynasızlarda var. Aralığı geniş zoom lens tavsiye etmem. Elinizdeki zayıf ekipmanla, iyi ortamlarda da çok güzel kareler alabilirsiniz.

Ayrıca fotoğraf sitelerine üye olup hangi tür fotolardan hoşlanıldığını görmek lazım. Biraz kitap birazda internette araştırma çok iyi olur. Diğer tavsiyemde çok iyi inceleme yapan arkadaşlar var, örneğin en iyi geniş açı lensler diye aratıp inceleme yapmanızı tavsiye ederim. Buradaki gibi sohbetler kafa karıştırabiliyor. Ben sokak diye başladım ilk sokağa çıktığımda insanlarla diyalog kuramadığımı farkettim. Yani karakterlerimiz farklı zevkler farklı, bütçe farklı. 

Başınızı ağrıttım kusura bakmayın. Bana bütçe ve çekim konularında beklentilerinizi söylerseniz ekipman konusunda tecrübelerimi aktarabilirim. Saygılar,

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
12 saat önce, Murat Gedik yazdı:

Doğan bey saygı duyarım, dedikleriniz doğru ama herkes için geçerli değil. Ben fotoğraf çekmek istiyorum ama dediğiniz özelliklerde makine ve lensleri alamıyorum. Üreticiler giriş seviyesi makine ve lensleri bu yüzden üretiyor. Yoksa ne gerek var bunları üretmeye. Rahmetli Ara Güler'in bir sözü geldi aklıma. En iyi makine ile en iyi fotoğraf çekilse idi. En iyi daktiloya sahip olan en güzel romanı yazardı. 

Bu benim için bir hobi, sürekli yaptığım birşey değil. Bence imkanların el verdiği en iyi makine alınmalı. Çok pahalı ve profesyonel makinelere gereksiz yere o paralar verilmemeli.

İşte o nedenle bence insan bütçesinin el verdiği en iyi lensi almalı gövdeden önce. Varsın cideo çekemesin mesela. Düşülen hata herzaman en yeni en pahalı gövdenin en iyi fotoğrafı üreteceği yönünde.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Hişş sen Antropolog adayı çocuk, ne yapcan sen lensle onu söyle bakim bi Hakan abine :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...