İçeriğe Yönlendir

Focus II - Araç Çalışmadı Sorun Dinamo mu Yoksa İmmobilizer mi

Mehmet Göler

Recommended Posts

Mehmet Göler
(düzenlendi)

Öncelikle selamlar. Bu gün öğle saatlerinde araca bindim ancak marş basmadı.Kontağı çevirdiğimde elektrik geldi ve tüm ışıklar yandı ama marş basmadı. Daha öncede bir kaç defa olmuştu elektrikçiye gittiğimde sorun gözükmediğini marş motorunda mı yoksa kontaktan mı anlaşılmadığını bir daha yaparsa bakalım demişti.Bir aydır yapmamıştı.Akü ölçümü de yapıldı sorun yok demişti. Hatta elektrikçi aracın marş motorunu göstererek eğer çalışmazsa bir demir yada sopayla vur çalışırsa ondandır biliriz demişti.Bu gün 8-10 defa çalışmayınca kaputu açıp marş motoruna üç beş defa vurdum ve ilk kontakta çalıştı.Ben de tamam sorun marş motorunda imiş dedim.Ancak dikkatimi çeken  kontağı çevirdiğimde İmmobilizer ışığının sürekli yanıp söndüğünü gördüm. Bu esnada araba sekiz on deneme de çalışmadı.marş motoruna vurduktan sonra İmmobilizer ışığı sabit yanık kaldı ve araç çalıştı.Tesadüf mü bilemiyorum. Şimdi benim sorunum marşmotoru mu yoksa İmmobilizer sorunumu bilemedim.Biraz baktım  İmmobilizer sorununda da aracın benzer şekilde çalışmadığını okudum.Benzer sorun yaşayan yada tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?(Araç 2006 1.6  benzinli)

tarihinde Mehmet Göler tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akü kutup başlarını bi kontrol edin bence. Bu arada marş dinamosu değil, marş motorudur o. Elektrikli olup motora ilk hareketi verir.

Dinamonuzun artı ve eksi kablolarını da bi kontrol edin derim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

şarj dinamosu araç çalışmadan etkisiz parçadır

Allah Allah. Araç çalışmadan da şarj yapar diyenler vardı yahu 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Çağlar Bayur yazdı:

şarj dinamosu araç çalışmadan etkisiz parçadır

Ben de ilk yanlış anladım, dikkatli okuyunca çözdüm, marş motorundan bahsediliyor abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göler
11 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ben de ilk yanlış anladım, dikkatli okuyunca çözdüm, marş motorundan bahsediliyor abi.

Evet yanlış yazmışım.Düzelttim.

4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

marş basmaz iken tıktık diye ses geldi mi o zaman öyle sorsak?

Ses yok.Anormal hiç bir durum yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İhtimali teke düşürebilsiniz. Yedek anahtarla deneyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göler
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İhtimali teke düşürebilsiniz. Yedek anahtarla deneyin.

Ben de yeni öğrendim İmmobilizer olabileceğini artık tekrar yapmasını bekliyorum.Yedek anahtarı  yanıma alıcam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

İmmobilizer de olsa arac calısır sonra stop eder. bence mars motoru arızalı yada şase almıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorun immo da ise, eraknda kırmızı ışık sönmez aklınızı da olsun

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
İmmobilizer de olsa arac calısır sonra stop eder. bence mars motoru arızalı yada şase almıyor.
Borada böyle yapardı role de lehim çatlamış söküp lehimledim canavar [emoji4].Marş motoru kömürü de olabilir otomatik de olabilir.
Borada böyle yapardı role de lehim çatlamış söküp lehimledim canavar [emoji4].Marş motoru kömürü de olabilir otomatik de olabilir.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göler

Bu gün tekrar yaptı ve yedek anahtarlarla da çalışmadı. Marş motoruna tıklatınca çalıştı. Artık önce marş motoruna baktırmak farz oldu.Mehmet abi Nevşehir'de tavsiye edeceğin oto elektrikçi var mıdır?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu gün tekrar yaptı ve yedek anahtarlarla da çalışmadı. Marş motoruna tıklatınca çalıştı. Artık önce marş motoruna baktırmak farz oldu.Mehmet abi Nevşehir'de tavsiye edeceğin oto elektrikçi var mıdır?

Var.
Çatlı Ahmet. Kakillinin yanında. Lale sanayi cami altında
Yada kral oto elektrik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
VW de oyle :)

Benim arabada Servis Hirsizligi Onleme Aktif vs birseyler yaziyor hic calismiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göler

Salı günü aracı Nevşehir'de Kral otoya götürdüm. Sorun gösterge arızası çıktı ve 150tl ye halledildi. Teşekkürler Mehmet  abi. Çıkışta iş yerinize uğradım ancak çıkmıştınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...