İçeriğe Yönlendir

E-HDI Akü Değişimi

Buğrahan Murat

Recommended Posts

Buğrahan Murat

Herkese Merhaba.

1 ay önce 2012 model c4 1.6 e-hdi yarı otomatik araç aldım. Aracı 1 ay boyunca sıkıntısız kullandım fakat hafta sonu Ankarada hava soğuk olduğu için aracı çalıştıramadım. Akü ölçümü yaptığımda 11 volt değerini aldım. Aracın üzerinde fabrikadan çıkma orjinal aküsü var.

Servisi aradığımda Ata Citroen 1000tl , Otosay 1200 tl fiyat verdi. Fakat Şaşmaz sanayide 700 tl ye mutlu agm akü buldum. C4 kullanıcısı bir arkadaşım agm aküsünü sanayide değiştirdikten sonra araç sürekli hata vermeye başlamış ve mecburen servise gidip 1400 tl para ödemek zorunda kalmış. Benim sorum şu; aküyü değiştirmek için servise gitmeme gerek var mı? sanayiden agm start stop akü alıp değişimini yapsam  sıkıntı çıkarır mı? Agm akü yerine aracıma efb akü takabilir miyim? Sanayide bazı kişiler normal akü tak o kadar masraf yapma dediler ama servis normal akü takarsanız 3000-4000 tl lik start stop beyni yanabilir dedi. Kısacası aküyü nerden değiştirmeli ve hangi aküyü almalıyım? 

Not: Aracı start stopla kullanmam benim için pek önemli değil.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Orijinali AGM ise AGM kullanmanız gerek, sanayidekileri dinlemeyin.

Akü değişimi doğru şekilde yapıldıktan sonra nerede yaptırdığınızın bir önemi yok, akü tipi ve amper değeri uygun olduktan sonra varta, inci, yiğit, mutlu gibi markalardan size uygun gelen ile değiştirebilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
4 saat önce, Buğrahan Murat yazdı:

Herkese Merhaba.

1 ay önce 2012 model c4 1.6 e-hdi yarı otomatik araç aldım. Aracı 1 ay boyunca sıkıntısız kullandım fakat hafta sonu Ankarada hava soğuk olduğu için aracı çalıştıramadım. Akü ölçümü yaptığımda 11 volt değerini aldım. Aracın üzerinde fabrikadan çıkma orjinal aküsü var.

Servisi aradığımda Ata Citroen 1000tl , Otosay 1200 tl fiyat verdi. Fakat Şaşmaz sanayide 700 tl ye mutlu agm akü buldum. C4 kullanıcısı bir arkadaşım agm aküsünü sanayide değiştirdikten sonra araç sürekli hata vermeye başlamış ve mecburen servise gidip 1400 tl para ödemek zorunda kalmış. Benim sorum şu; aküyü değiştirmek için servise gitmeme gerek var mı? sanayiden agm start stop akü alıp değişimini yapsam  sıkıntı çıkarır mı? Agm akü yerine aracıma efb akü takabilir miyim? Sanayide bazı kişiler normal akü tak o kadar masraf yapma dediler ama servis normal akü takarsanız 3000-4000 tl lik start stop beyni yanabilir dedi. Kısacası aküyü nerden değiştirmeli ve hangi aküyü almalıyım? 

Not: Aracı start stopla kullanmam benim için pek önemli değil.

Aynı araca bende yeni geçiş yaptım. Aküsü pahalı olduğu için sürekli bir araştırma içerisine girmiştim.Olası bir akü değişimi söz konusu olursa diye. Bu araçlarda EFB akü maalesef kullanılamıyor. Aracın elektronik sistemi ortalama bir hassasiyette olduğu için benim naçizane önerim AMG olarak taktırmanız sizi daha az sıkıntıya sokacaktır. Selim beyinde dediği gibi uygun tipte ve amperde herhangibir marka işinizi görecektir. 

Ben alacak olsam CCA ( soğukta marş basma gücü olarak bildiğim) değerin aracın orjinal aküsündeki değerle aynı hatta biraz yüksek olmasını tercih ederdim. 

Start stop kullanmam aküm efb olsun dersen bile bunu da bir araştır derim. Efb akü bu sefer başka noktalardan seni sıkıntıya sokabilir.

EFB start stop özellikli akülerde mevcut; fakat gelişmiş yapısı ve de uzun ömürlülük açısından arasında fazla fiyat farkı yoksa AGM akü taktırılabilir.

Varta-Bosh-İnci-Mutlu benim akü sıralamam bütçeme uygun olanı tercih etmek durumundayım.

2018 nisan ayında varta 72 amper AGM akü 700₺ civarındayken bu yıl 1200-1300₺ civarında bir rakama satılmaktadır.

Olaki varta alırsan üzerinde 3 tane rakam ve 1 harften oluşan bir kod göreceksin. Garanti kağıdında da yazar. Bu akünün üretim tarihidir. Örneğin 106K. Sol başta yer alan 2 rakam günü, 3. rakam yılı, harf ise ayı temsil eder. örnekten hareketle: 10.gün-2016 yılı- Ekim Ayı...A Ocak ayı olacak şekilde bir sıralama yapabilirsin. 

Not: Aylarda I harfi atlanmıştır.1 ile karıştırılmaması adına.

A=ocak

B=subat

C=mart

D=nisan

E=mayıs

F= haziran

G= temmuz

H=ağustos

J= eylül

K= ekim

L=kasım

M= aralık

Mutlu akü alırsan da üzerinde 6 haneli bir kod mevcut. Örneğin: 390212

3= üretim bandı

9= yılı

02= ay

12=gün

şeklinde üretim tarihini okuyabilirsin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Buğrahan Murat

Bu akşam araçtaki aküyü mutlu akü ile değiştirdim. 40-50 km yol yaptım herhangi bir arıza vermedi. 

İlgilendiğiniz için sağolun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...