İçeriğe Yönlendir

Yağ Ömrü İçin Kağıt Testi

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bu kağıt testi olayını internette gördüm. Daha önce duymamıştım. Genel bir fikir alışverişi olsun diye paylaşıyorum.

Test şöyle oluyor; yağ çubuğundan bir damla yağı temiz bir beyaz kağıda damlatıyorsunuz.

Yaklaşık 24 saat kurumasını bekledikten sonra yağın kağıt üzerinde dağılıma göre karar veriliyormuş.

Aşağıdaki fotoda soldaki yağ henüz 1000km yapmış bir yağ. Sağdaki ise 20.000km yapmış.

2df4bd6c2a0e9ddf1f45afd259b5377c.jpg

Bu foto bana ait. 5000km yapmış yağ (Liqui Moly High Tech 5w30)

94edbf9095cc9db3d3b3b6b43e45c7fc.jpg

Yağ eskidikçe çap küçülüyor, ortadaki siyah nokta belirginleşiyor. Bu şekilde yağın ömrü hakkında kısmen yorum yapmak mümkün oluyormuş.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
13 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu yağdan kalan 2 lt vardı bidonda. Eve geçince bir de kullanılmamış Liqui Moly 5W30 Longtime High Tech testi yapayım ben de.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dizel araçta çok mümkün olacağını sanmıyorum bu testin zira 1000km sonra bile motordan zifir gibi yağ çıkıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Duster da şimdi yaptım koydum kenara, yağı Elf , bakalım göreceğiz.... değişim olalı 1200 km anca oldu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Vesileyle sormak istiyorum. 5 - 30 mu yoksa 10 - 40 mı motor için faydalı olur. Aralarındaki fark nedir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

türk kayanğı mı yurt dışı mı bu yağ testi gördüğünüz yer?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Vesileyle sormak istiyorum. 5 - 30 mu yoksa 10 - 40 mı motor için faydalı olur. Aralarındaki fark nedir. 
Motora göre değişir ama genelde 5w30 daha üstün bir yağdır. İncedir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
2 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu kağıt testi olayını internette gördüm. Daha önce duymamıştım. Genel bir fikir alışverişi olsun diye paylaşıyorum.

Test şöyle oluyor; yağ çubuğundan bir damla yağı temiz bir beyaz kağıda damlatıyorsunuz.

Yaklaşık 24 saat kurumasını bekledikten sonra yağın kağıt üzerinde dağılıma göre karar veriliyormuş.

Aşağıdaki fotoda soldaki yağ henüz 1000km yapmış bir yağ. Sağdaki ise 20.000km yapmış.

2df4bd6c2a0e9ddf1f45afd259b5377c.jpg

Yağ eskidikçe çap küçülüyor, ortadaki siyah nokta belirginleşiyor. Bu şekilde yağın ömrü hakkında kısmen yorum yapmak mümkün oluyormuş.

Liqui Moly High Tech 5w30) aynı yağ bende de var bende deneyeyim ama benimki daha 1500 km oldu  :)  

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

feriştah über tech  te olsa sonuç değişmeyecek nasılsa, deneyin :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

türk kayanğı mı yurt dışı mı bu yağ testi gördüğünüz yer?

Örneklerde "Sıfır Doblo" demişler. Kaynak bizden olsa gerek. Ama onların kaynağı ne araştırmak gerek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Kaynak Türk forumları :) 

Ama doğru sonuç veriyor gibi. 5000 ve 8000km’deki yağlar arasındaki fark anlaşılıyor.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Güzel test, fikir verir en azından.

Yorum bağlantısı
Anıl Akca
3 saat önce, Ayhan Asil yazdı:

5w30 daha akışkan 10w40 daha kalın.

Aracınız kaç model kilometresi dizel mi lpg li mi Benzinli mi ?

2 saat önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Örneklerde "Sıfır Doblo" demişler. Kaynak bizden olsa gerek. Ama onların kaynağı ne araştırmak gerek.

Bunu techturkey'de birisi denemiş paylaşmış.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dünyada yağ ve kağıt kullanırak yapılan test var. motorun aşınma durumunu gösteren. Ufak bir fark var, kağıt denince bloknot kağıdı değil. Özel kimyasal ile formüle edilmiş bir kağıt. yağ çubuğunu buna sürterek ana kol yatak, subap, blok, piston gibi parçalar hakkında motoru sökmeden durum tespiti yapılıyor.

kağıt kağıttır mantığı ile birşeyler yapılmış sanırım. Teknik bir tespit olmaz bloknot kağıdında.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Muhittin Kaplan yazdı:

yok bu soğutma sıvısında karbon kökenli madde arayan. deneyimli ustalar bunu burnu ile de yapabiliyor :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...