İçeriğe Yönlendir

Fusion - 1.4 TDCI Yakıt Tüketimi

Ali Bulut

Recommended Posts

Ali Bulut

Herkese merhaba. Aracım 2004 model dizel 1.4 fusion. Aracım hesaplamalarıma göre şehir içi km başı 40 kuruş yakıyor. 100 liralık (15.26 litre) yakıt 250 km götürüyor. Sizce bugünkü motorin fiyatlarıyla bu değer normal mi? Enjektörleri değiştirmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Merhaba, öncelikle aracın yakıtının fiyatla bir ilgisi yokrur, hesaplamayı her zaman l/100km cinsinden yaparsanız 100 yıl da geçse geçerliliğini korur.

Sizin tüketim 6lt/100km yapıyor, bu da şehir içi için gayet normal bence. Ben Fiesta ile İstanbul içinde 5.5 yakıyordum ama araba sıfırdı.

Enjektör değişimi çok pahalı bir işlem, motorun verimsiz çalıştığını düşünüyorsanız öncelikle daha temel bakımlardan (kaliteli bir yağ-filtre vs.) başlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Fusion için normal.
2004 model araç, fiesta’ya göre ağır, rüzgar direnci bir nebze fazla, motor ciğersiz.
Benim 2007 1.4 TDCI Fiesta 5.3-5.7 lt arasında yakıyor.
Şehir içi-dışı farketmiyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bencede normal aynen klasın derim, 1.4 motor zaten fusiona az, fiestaya bile az yani sizin durum normal...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Motorunuz 6 Litre şehir içi verisiyle elinden geleni yapıyor. Fakat LT başı verdiğimiz rakamlar astronomik olduğu için ortaya 40'lı kuruşlar çıkıyor. Mazot 3 lira olsa 20'li kuruşları harcardı.. Sizlik bişey yok :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
2006 da mazot 2.60 tl. idi, düşünün artık [emoji20]

Çok eskiye gitme abi.
2016 Ocak’ta 3.08₺ idi Shell’de.
Yorum bağlantısı
Ali Bulut

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Konuyla alakalı olarak yeterince aydınlanmış oldum sayenizde. Sizlerinde dediği gibi 2016'da mazotun litre fiyatı 2.60 tl iken günümüzde iki katını geçmiş durumda. Hal böyleyken dizel aracın bir cazibesinin kalmadığı düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Ali Bulut yazdı:

İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Konuyla alakalı olarak yeterince aydınlanmış oldum sayenizde. Sizlerinde dediği gibi 2016'da mazotun litre fiyatı 2.60 tl iken günümüzde iki katını geçmiş durumda. Hal böyleyken dizel aracın bir cazibesinin kalmadığı düşüncesindeyim.

hala var, benzinlinin yarısı kadar nerdeyse yakıyor, bastığında özellikle yakıtta ezer geçer benzinliyi, tsi falan dinlemez, az yakar dizel, fiyatı benzinin litre fiyatından yarı fazla olana kadar dizel forever :)  benzin-dizel 100 km de parasal olarakne yakıyor ona bakacağız sadece, kim daha ucuza gidiyorsa 1. odur.

benim araba 100-110 la uzun yolda 5 lt. de gider şehir içinde 6 yı imkanı yok geçmez, hadi bakalım benzinlileri görelim, bu arada gaza abansamda pek değişen olmaz...

dizel 6,62

benzin 7.22 burada

dizel forever hala :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

onnumara hiç oynamayın kurcalamayın kafada, arabada felan :) keyfli sürüsler

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
hala var, benzinlinin yarısı kadar nerdeyse yakıyor, bastığında özellikle yakıtta ezer geçer benzinliyi, tsi falan dinlemez, az yakar dizel, fiyatı benzinin litre fiyatından yarı fazla olana kadar dizel forever [emoji4]  benzin-dizel 100 km de parasal olarakne yakıyor ona bakacağız sadece, kim daha ucuza gidiyorsa 1. odur.

benim araba 100-110 la uzun yolda 5 lt. de gider şehir içinde 6 yı imkanı yok geçmez, hadi bakalım benzinlileri görelim, bu arada gaza abansamda pek değişen olmaz...

dizel 6,62
benzin 7.22 burada

dizel forever hala [emoji4]

Al benden de o kadar abi.
130-150 km/h aralığında 5.3 yaktırdığımı bilirim otobanda.
Daha 6 litre yaktıramadım 262 bin deki aracıma.
Benzinli olsa benim sürüşüme en az 8.5-9 litre benzin tüketir.
1.750 d/dk’da 160 nm Max Tork’u almak var (yani gaz pedalının ucu)
3.500 d/dk’da 127 nm Max Tork’u almak var (yani gaz pedalının yarısı)
Yokuşta aradaki yakıt tüketimi ve güç farkı, muazzam bir fark.
Lpg konusuna hiç girmiyorum bile [emoji1]
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Kısa mesafe 1 depo ile 430 km'de ışık yandı.Yakıt fazla gibi ama şehir içi ve kısa mesafe olunca normal karşılıyorum.

Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

hala var, benzinlinin yarısı kadar nerdeyse yakıyor, bastığında özellikle yakıtta ezer geçer benzinliyi, tsi falan dinlemez, az yakar dizel, fiyatı benzinin litre fiyatından yarı fazla olana kadar dizel forever :)  benzin-dizel 100 km de parasal olarakne yakıyor ona bakacağız sadece, kim daha ucuza gidiyorsa 1. odur.

dizel 6,62

benzin 7.22 burada

Abi şehir içi 6 yı nasıl geçmiyor ? Biraz taktik versende bizimkide geçmese :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Fabrika verisi 5.7lt/100km zaten. Çevre, sürüş etmenlerine göre normal. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
4 saat önce, Onur Bulut yazdı:

Kısa mesafe 1 depo ile 430 km'de ışık yandı.Yakıt fazla gibi ama şehir içi ve kısa mesafe olunca normal karşılıyorum.

Abi şehir içi 6 yı nasıl geçmiyor ? Biraz taktik versende bizimkide geçmese :)

fazla basma, seri kalkış yok, onun dışında normal kullan 6 yı geçmez 6 bile zor, dur kalklarda basıp hızlanıp hemen frene basarsan olmaz, adam kırmızı ışık yanıyor görüyor ışığ ama basarak devam ediyor son anda fren... böyle olmaz, haa olsada 6 yı yine zor geçer çok zor, geçiyorsa bakım istiyordur, normalde yakmaz o kadar..  Bu dediğim İzmir içinde oluyor üstelik :) sabah Karşıyakadan Konağa Atınyoldan giderkenki o gıcık trafiği düşün, o trafikte ben o kadar yaktıramadım araca, düşün artık...

bu arada  bizim uzun yolda 4-5 lt. yakmamız çok bile, motor araca az geliyor, sen c-max dizel falan kullan 3.8 lerle gidersin, o yüzden benzinli hiçbir şekilde yakıt ekonomisinde yetişemez, şu yalandan çıkan hibrtilerle bile zor.... tsi turbo falanda hikaye, rampaya geldinmi yada bastınmı araç yüklüyse falan tokadı yersin dizelden (yakıt açısından)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
14 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

dizel 6,62

benzin 7.22 burada

Benim fiesta van ne yaparsam yapayım 5.5 litrenin üzerine hiç çıkmadı. Seviyordum arabamı güzeldi. Mevcut arabam tsi 🙂 8,5 litre yakıyor, ama çok zevkli. İnanki 1. viteste gaza yüklen seni önce bir koltuğa yapıştırıyor daha ne olduğunu anlamadan hani 2. vites geç kaldın diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Fusion için normal. Fiestada bende şehir içinde 6 litreyi hiç geçemedim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

fiesta şehiriçi kullanılan il bolu 5.7 ort otoban yine 5.7 otobana girmez 80 90 gidersen 4 4.5 arasına iniyor

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)

benim istanbul şehir için 8 litre yakıyorum 2006 1,4 benzinli  aracımı ne sert ne yumuşak kullanırım yerine göre... 

4-6 arası diyenlere imreniyorum :)  dizel arabamız olmadu be :)

her gün 40 km yol yapıyorum LPG yok  karşıyım :)

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...