İçeriğe Yönlendir

Sendika Sebebiyle Iş Akdi Feshi

Onur Doğan

Recommended Posts

Onur Doğan

Herkese merhaba abilerim kardeşlerim çalıştığım iş yeri 200 kişilik çalışanı bulunan bir otel ve çalışanları sendikalı. Yönetim çalışanların sendikadan çıkması baskı kuruyor ve eğer ki çıkmazlarsa en ufak sebeplerden bile is akdini fes edeceginden bahsediyor. Yarısı baskıya dayanamayıp sendikadan çıktı, bende kalan yarısı içindeyim. Başka konu ise diğer ay sonu yıkım yapım işleri başlayacak bu 200 personelin 100 tanesi inşaat bitene kadar gereksiz pozisyona düşecek. Anladığım kadarıyla bu süreci sendikasizliga zorlayip isci çıkarmayı kolaylaştırmak. Bu süreçte neler yapilmasi gerektigi hakkinda bilgi ve tecrubelerinizden faydalanmak isterim. Iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
Kanıtlanabilir bir durum var mı?
Yaklaşık 100 kişi 2-3 parti halinde sendikadan cikmak zorunda bırakıldı. Sanırım sendikadan çıkış kayıtları kanıt niteliği taşır diye düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
25 dakika önce, Onur Doğan yazdı:
45 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
Kanıtlanabilir bir durum var mı?

Yaklaşık 100 kişi 2-3 parti halinde sendikadan cikmak zorunda bırakıldı. Sanırım sendikadan çıkış kayıtları kanıt niteliği taşır diye düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim.

SEndikadan çıkarılırken "zorla çıkartılıyoruz" diye kanıt yoksa, bir kanıt niteliği taşımaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Sendika nın yetki çoğunluğu sağlayamaması için uğraşıyor. Göz korkutma çabaları başarılı olmuşada benziyor sendika destek çıkmıyor mu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Taşpınar

Sendika avukatida bisey yapamazki malesef özel sektörün pis yanı bu , patron müdür filan işi kılıfına uydurup zorladıkça zorlayacak , aynı işi tekrar tekrar yaptirmalar olmamış bidaha yap demeler , kağıt üstünde hep haklı olacaklar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sendika 80li yılların sonunda sadece işçi sırtından beslenen kene olmuştur. Yaptırımı yoktur. İşçi yine de stese sokuluyor ise iş mahkemesine şikayette bulunabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Sendikali oldugunuz icin kimse sizi işten çıkartamaz... Bu sozlesmenizin fesih sebebi olarak sayilamaz... Anladim kadariyla iş veren sizlere yildirma politikası uyguluyor... Sendika haklarinizi korumak icin var... Sendika yetkililerine ve avukatlarina durumu bildirin... Tek çareniz direnmek...

( Ben bu zamana kadar işçisini dogru duzgun savunan ne sendika nede mesleki oda temsilcisi gordum... Alayi işcinin/meslek mensubunun uzerinden gecinir... Bu oda ve sendika baskanlarida gorev bitiminde siyasi gorusune gore gider bir partiden milletvekili olur, ( en cabuk milletvekili olma yontemlerinden biridir.) Bi yerede kapak atarlar bi halta yaramadan bosuna bosuna oksijen tuketirler. İstisnalar elbet vardir ama geneli boyledir...) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Sendikal faaliyetlerinizden ötürü sizi işten atamazlar, mobbing uygulayamazlar, gözünün üstünde kaşın var diyemezler. Ancak bu mücadele gerektirir. Mücadeleci bir ruhunuz yoksa hiç iş verenle takışmayın. Haksızlığa karşı gerekirse bedel öderim derseniz, kanunlar sizden yana. Çile çekersiniz, mobbinge uğrarsınız, işten çıkarılırsınız.  Belki geç olur ama hakkınızı fazlasıyla alırsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

mobbing suç tabi, yapılanlarda öyle ama şirket sahibini yıldıramazsınız, mümkünse haklarınızı alıp yolunuza devam etmeniz vermiyor ise de sizi çıkartana kadar devam edin yada mobbing nedeni ile kendiniz iş akti fesihi yaparak haklarınızı mahkeme yolu ile alabilirsiniz. Bu devirde sendika şirket yönetimi izin vermiyorsa çok çok zor, zaten sendikaların para sömürmekten başka yaptığı bişey de yok gibi.Hayırlısı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Vel hasıl süreç hızlı ilerledi ve 200 kişiden sadece 2 kişi kaldı. Onlarda sendika temsilcisi, sendika yetkilileri bile gelmedi bu süreçte. Ilginç olaylar vesvesesi.. artık harranliyik :) sözde hükümet yanlısı sendika gelecekmiş. Vs vs.. her yerin tadı tuzu kaçtı. İş hayatında huzur aramak elma bahçesinde domates aramaya benzedi. Hayırlısı

Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Vel hasıl süreç hızlı ilerledi ve 200 kişiden sadece 2 kişi kaldı. Onlarda sendika temsilcisi, sendika yetkilileri bile gelmedi bu süreçte. Ilginç olaylar vesvesesi.. artık harranliyik default_smile.png sözde hükümet yanlısı sendika gelecekmiş. Vs vs.. her yerin tadı tuzu kaçtı. İş hayatında huzur aramak elma bahçesinde domates aramaya benzedi. Hayırlısı
sendikanız muhtemelen hükümet yanlısı sendikadır diye düşünüyorum. Çok acı bir durum
Yorum bağlantısı
Onur Doğan
sendikanız muhtemelen hükümet yanlısı sendikadır diye düşünüyorum. Çok acı bir durum
Aksine hükümet karşıtı sendikaydı, iş yeri valilik bünyesinde olduğu için hukumet yanlısı sendika gelecekmiş :) sozde..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...