İçeriğe Yönlendir

Emeğin ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs Kutlu Olsun

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Ahmet Gül

Ben 1 Mayıs’ta hep üzülürüm. Öğretmen olarak 1 Mayıs bana tatil ve ben şu an yatarken , gerçek işçi şu an yardıra yardıra çalışıyor. Sözde değil özde bir bayram olsun dileklerimle, tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs’ını kutlarım. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

gerçek emekçi ve işçilerin kesinlikle izin kullanamadığı 1 mayısı kutlamak hiç içimden gelmiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

1 mayıs sembolikte olsa kutlanan gerçek anlamının bu ülkede yaşanması dileğiyle,Allah tüm çalışanların ekmeğinin,helal paranın arkasında koşan herkesin yardımcısı olsun....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

birçokları için tatil abi kaçalım bir yere görünse de şenliklere katılmak bence daha güzel oluyor. Artık şenlik tadında geçiyor bayramlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yaş 15 civarı bir arkadaşımın ile birlikte arkadaşımın yakınında birşey almaya gittik.Büyük abiler siyaset yapıyorlar.İçlerinden birisi Cumhuriyetin çocuklarına hava hoş dedi.Ben anlamadım tabi.Abi Cumhuriyetin  çocukları kim dedim.Kim olacak yiyen memurlar dedi.Resmi günlerde yatarlar bayramlarda 10 gün tatil yaparlar.Hele ensesi kalınsa onun bayram tatili olur 15 gün.Tabi o zamanlar benim kan çok sıcak pekde beni ilgilendirmedi.Ne zamankadar?Hayatın çarkında ezilenekadar.

Mehmet abi istersen at forumdan yazacam.

Seçimlerde hep vardır.Benim memurum benim işçim.Ulan biz neyiz?Biz bu vatanın evladı değilmiyiz.Benim çektiğim sitresi sıkıntıyı isim vermeyeyim malum devlet dairesindeki memur çekmeden benden çokdaha fazla kazanıyor hatta zatın sosyal hakkı benden onkat fazla..Hatta bazıların deyimiyle bankamatik memurları'da var.Ben böyle bir ülke istemiyorum.

Sapınakadar sosyalistim ama sosyalistim diye geçinenlerde bile sosyalistliğin s sini göremedim.

Sandık gelince her parti oy araklama derdine düşer.Sandık gider.Aynı tas aynı hamam.Bunların hepsi aynı.Birinin ötekinden farkı yok.Adam hataydan istanbulakadar kaybetmiş hala seçimi kazandım diyor.Hatta ben bu kaybetmeyen zatlara oy bile verdim vaktinde.Çıldırmak elde değil.Azıcık araştırın neden,nasıl,ne şekilde kaybettik.Halk ne istiyor biz halkın oyunu nasıl kaybettik.Reis öyle bir çevrelenmişki gerçeği görmesi artık mümkün değil.Kaybeden muhteremler adama arzu ettikleri gibi rapor veriyor.

Sene 1980 ben iki yaşında anamın kucağındayım.Yokluk hat safhada.Anam anlatır sırtında 5 kilometre yoldan bulursa talaş çuvalı taşırdı.Onu sobada yakıp ısınacağız.Tüp yok,avluda ateş yakıp yemek yapıyoruz.Heryer karışık.Kenan efendi bir anayasa çıkardı.Millet gidip evete bastı.Benim köyde şehir bilmeyen dedem o anayasa için hayır oyu vermiştir.Babama sorduğunda sen ne oykullandın.Babam evet oyu kullandım dediğinde dedem babamı evden kovmuş.Özgür anayasamız bile yok.Ne yenisini yapabiliyoruz nede halkın menfaatine göre düzenleyebiliyoruz.İktidara kim geçerse arzusuna göre şekillendiriyor.

Bukadar siyaset yeter heralde.Çizmeyi aşmayayım daha fazla.

Bu ülke sosyalist değil.Hiçbir zamanda olmadı.

Bir mayıs biz işçilerin değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Güzel bir yazı olmuş  ama sapına kadar  sosyalistlik  ve reise oy verdim olayı biraz  karmaşık geldi bana...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Ben memur olarak işçi kardeşimin hep yanındayım. İsterim o daha çok kazansın, isterim daha çok hakkını alsın. Dayanak noktamız o niye bizden fazla hakka sahip değil, biz niye ondan az hakka sahibiz olmalıdır. 

Son yıllarda bir memur düşmanlığı baş göstermeye başladı ki bu beni çok üzüyor. İşçi hakkını alamıyorsa bunun sorumlusu memur değildir. Bir öğretmen haftada 15 saat çalışıp 4 bin tl alıyor, ben neden alamıyorum demek de bir çare değildir. Dünyanın her yerinde nitelikli iş gücü ( zanaatkar, mühendis, doktor, öğretmen, usta vs gibi) her zaman fazla kazanır. Sorun bu meslek erbablarının fazla kazanması değil, işçi kardeşimin az kazanması ve sosyal haklarının kısıtlı olmasıdır. 

Yazınızın özüne katılmakla beraber memurların sizin kadar sıkıntı çekmeden sizden daha fazla kazandığı savınızla aynı fikirde değilim. Ben bir öğretmen olarak işçi kardeşimin hep destekçisiyim. İşçi çocuğu olarak çektiği sıkıntıların da farkındayım. Ancak işçi kardeşim de biraz bu sıkıntıları neden çektiğinin farkına varmalı, sorgulamasını doktor, öğretmen, mühendis, memur üzerinden değil, kendi mücadelesi üzerinden yapmalıdır. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
10 saat önce, İnan Çınar yazdı:

Güzel bir yazı olmuş  ama sapına kadar  sosyalistlik  ve reise oy verdim olayı biraz  karmaşık geldi bana...

Takım tutar gibi parti tutmuyorum.Sosyalist partilerinde sosyalist olduğuna inanmıyorum.Neden reise oy verdim?İlk başlarda güzel şeyler vaad ediyorlardı.Devamı gelmedi.Kim bu vatanın ve halkın menfaatini gözeterek çalışırsa ona oy veririm.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
9 saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Ben memur olarak işçi kardeşimin hep yanındayım. İsterim o daha çok kazansın, isterim daha çok hakkını alsın. Dayanak noktamız o niye bizden fazla hakka sahip değil, biz niye ondan az hakka sahibiz olmalıdır. 

Son yıllarda bir memur düşmanlığı baş göstermeye başladı ki bu beni çok üzüyor. İşçi hakkını alamıyorsa bunun sorumlusu memur değildir. Bir öğretmen haftada 15 saat çalışıp 4 bin tl alıyor, ben neden alamıyorum demek de bir çare değildir. Dünyanın her yerinde nitelikli iş gücü ( zanaatkar, mühendis, doktor, öğretmen, usta vs gibi) her zaman fazla kazanır. Sorun bu meslek erbablarının fazla kazanması değil, işçi kardeşimin az kazanması ve sosyal haklarının kısıtlı olmasıdır. 

Yazınızın özüne katılmakla beraber memurların sizin kadar sıkıntı çekmeden sizden daha fazla kazandığı savınızla aynı fikirde değilim. Ben bir öğretmen olarak işçi kardeşimin hep destekçisiyim. İşçi çocuğu olarak çektiği sıkıntıların da farkındayım. Ancak işçi kardeşim de biraz bu sıkıntıları neden çektiğinin farkına varmalı, sorgulamasını doktor, öğretmen, mühendis, memur üzerinden değil, kendi mücadelesi üzerinden yapmalıdır. 

Mücadele etmek?Kimle mücadele edeceksin?Üç kişi bir araya gelip mücadele etmeye kalksa sonrasında bu guruplara başka siyasi emmeleri olan kişiler katılıp olayın gerçekliğini kendi taraflarına yontmaya çalışıyorlar.Özünden sapıyor.Bu ülkede gündem değiştirmekden kolay birşey yok.

Eğer bir eşitsizlik varsa buna sonvermesi gereken merciler belli.Ben ayrıca idari izinede karşıyım.Sen memura idari izin verip diğer sektörlere çalışın dersen;banka,noter gibi,doğal olarak bunlarla işi olan diğer vatandaşlarda çalışmak zorunda kalır.Adalet kim?bizim köyde bir teyze vardı onun adı Adalet hanım idi.Ben başkada adalet tanımadım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Fatih Bey adaletsizlik olduğu konusunda hem fikiriz. Bunu gidermenin yolu bizim elimizdeki hakkı almak değil, size de aynı hakkı almaktır bundan bahsediyorum 🙂. Her mücadele başarıya ulaşmayabilir, başarırsak beraber başarmış, başaramazsak da beraber karşı çıkmış oluruz. Üzüldüğüm noktayı umarım anlatabilmişimdir. Hayırlı günler dilerim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

1 Mayıs sadece işçi bayramı mı? Bende eğitim emekçisiyim. Memur olmam neyi değiştirir? Memura laf söylerken hep öğretmenleri gündeme getirmeyi sever olduk. Öğretmene laf söyleyen sıkıyorsa imam maaşlarına da iki kelam ediversin. Yanlış anlaşılmasın. Kimsenin maaşında gözüm yok. Allah daha çok versin. Herkes insanca yaşasın. Daha az tepki çekmek adına memurlara öğretmenler üzerinden yüklenenler şerefsizlik yapıyor. Sıkıysa imamlara, doktorlara, polislere, askerlere de laf söylesinler. Onlarda memur. Diyebilirler mi? Diyemezler. Ha sen yaptığın işi onların yaptığı işle bir mi tutuyorsun (asker, polis, doktor, imam, in yaptığı iş daha değerlidir) diye düşünen varsa, olay zaten bitmiştir...

Tüm herkese tatil olması altı üstü bir yasaya bakar. Çıkar bakalım bayramlar da kimse çalıştırılamaz diye yasa. Kimse göze alıp çalıştırabiliyor mu? Zorunlu olarak çalışması gerekenlere de günlük ücretinin 3-4 katı günlük ücret verilecektir de. İşten çıkarmaları da yasaya bağla. Öyle isteyen istediğini kovamasın. Tüm bunların takibini devlet olarak layığı ile yap. Uymayanlara bas cezayı, af getirme. Avrupada bir çok ülkede işler böyle. Tutan mı var. 

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
2 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

1 Mayıs sadece işçi bayramı mı? Bende eğitim emekçisiyim. Memur olmam neyi değiştirir? Memura laf söylerken hep öğretmenleri gündeme getirmeyi sever olduk. Öğretmene laf söyleyen sıkıyorsa imam maaşlarına da iki kelam ediversin. Yanlış anlaşılmasın. Kimsenin maaşında gözüm yok. Allah daha çok versin. Herkes insanca yaşasın. Daha az tepki çekmek adına memurlara öğretmenler üzerinden yüklenenler şerefsizlik yapıyor. Sıkıysa imamlara, doktorlara, polislere, askerlere de laf söylesinler. Onlarda memur. Diyebilirler mi? Diyemezler. Ha sen yaptığın işi onların yaptığı işle bir mi tutuyorsun (asker, polis, doktor, imam, in yaptığı iş daha değerlidir) diye düşünen varsa, olay zaten bitmiştir...

Tüm herkese tatil olması altı üstü bir yasaya bakar. Çıkar bakalım bayramlar da kimse çalıştırılamaz diye yasa. Kimse göze alıp çalıştırabiliyor mu? Zorunlu olarak çalışması gerekenlere de günlük ücretinin 3-4 katı günlük ücret verilecektir de. İşten çıkarmaları da yasaya bağla. Öyle isteyen istediğini kovamasın. Tüm bunların takibini devlet olarak layığı ile yap. Uymayanlara bas cezayı, af getirme. Avrupada bir çok ülkede işler böyle. Tutan mı var. 

Öyle bir yazmışssınki lafın meclisden ne içeri ne dışarı.

Sen gördünmü benim yazımda memurlardan kasıt öğretmenlerden bahsettiğimi.Devlet memuru denince asla aklıma ilk öğretmenler gelmez.Senin aklına ilk öğretmenler geliyor.Sen karayolunda demir yollarında devlet su işlerinde özel idarelerde bilimum nekadar memur var biliyormusun?Onlardan size sıra gelmez zaten.Öğretmen benim gözümde bir işçi.

Devlettmi desem hükümetmi?hepsinde bir ayrımcılık var.

Kimsenin aldığı maaşda gözüm yok.Haketmeden salla başı al maaşı yapan kişilere sözümü söyledim.İçi dışı bir biriyim.Ne hissedersem onu yazarım.

Sen diyorsunya bir yasaya bakar.Çıkar bakalım o yasayı nasıl çıkacak?O yasayı çıkaracak babayit varmı?

O zaman hepiniz protesto edin iş başı yapın.Emekçi arkadaşlarımız çalışırken bizim tatil yapmak içimize sinmiyor deyin,o zaman medyada ses olur.İşbaşı yaptığınızdada mimleyip sindirmeye çalışırlar.Kim zararlı çıkar.Vaktinde thy de grev varken grev yapanlara neler yaptılar.Hepsini attılar.Bu ülkede birilerini sindirmek zor değil.Helede elin kuvvetliyse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Sıkıntı yok Fatih. Senden bahseden de yok. Ahmet bey in özde kasteddiği gibi herkes emeğinin değerini kavrasa ve sahip çıksa sorun kalmaz. "Anlamak isteyen işsiz kalıyor." diyebilirsin. Haklısında. Fakat namaz kılmıyorum diye beni dinleyen yok ki derdimi anlatayım (Aslında ara sıra kılarım. Fakat işine gelmeyen görmek istemez.Bende böyle gündem olmak istemem). Bak bana "emek" kelimesini kullandırttın, Türkiye deki en sakıncalı kelimelerden biridir bu. Mutlaka internet denetimine takılmışımdır. Yarın bir gün önüme koyarlar.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

kriz dönemlerinde genelde memura sallanır, normal zamanlarda herkes memnundur, pek görülmez.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Mahir Yıldız

Adil ve eşit bir düzen için dayanışmanın günü #1Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun!

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Dünyamızın yaşadığı bu acı günlerde bir kez daha gördük ve anladık ki ''Emek en yüce değerdir.''

Hayatını emeğiyle kazanmış/kazanan tüm insanlığın işçi bayramını kutlarım.

Yaşasın 1 mayıs

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
İbrahim Arslan yazdı:

Kimseye laf sokmadan en güzel kutlama şekli bu. Hakkıyla çalışıp ekmeğini kazanan herkesin İşçi Bayramı kutlu olsun. Herkes emek sarfediyor. Özel sektörde yahut devlette çalışan herkes. Kimsenin kimseyi devlet memuru olduğu için sahip olduğu haklar konusunda eleştirmeye hakkı yok. Fakat devlet memuru olmadığı için sahip olamadığı haklar için yetkilileri eleştirmeye hakkı vardır herkesin. Devlet kimseye sen memur olamazsın demiyor. Belirli şartları sağlayan herkes olabilir. Lütfen özellikle öğretmen üzerinden kimseye dil uzatmayalım. Dışarıdan o kadar basit geliyorsa buyrun yapın öğretmenlik. Hatta önce evde herkes kendi çocuğuyla başlasın işe. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

Kimseye laf sokmadan en güzel kutlama şekli bu. Hakkıyla çalışıp ekmeğini kazanan herkesin İşçi Bayramı kutlu olsun. Herkes emek sarfediyor. Özel sektörde yahut devlette çalışan herkes. Kimsenin kimseyi devlet memuru olduğu için sahip olduğu haklar konusunda eleştirmeye hakkı yok. Fakat devlet memuru olmadığı için sahip olamadığı haklar için yetkilileri eleştirmeye hakkı vardır herkesin. Devlet kimseye sen memur olamazsın demiyor. Belirli şartları sağlayan herkes olabilir. Lütfen özellikle öğretmen üzerinden kimseye dil uzatmayalım. Dışarıdan o kadar basit geliyorsa buyrun yapın öğretmenlik. Hatta önce evde herkes kendi çocuğuyla başlasın işe. 

Hocam, benim hayata bakış açıma göre hayatını emeğiyle kazanan herkes işçidir.

Uygulamada adı öğretmen, memur, esnaf , doktor, çiftçi, avukat vs olabilir ama sonuçta işçidir ve hayatını en yüce değer olan emeğiyle kazanmaktadır. Saygıyı hak eder. Bu bayram hepsinin bayramıdır.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

İşçi kardeşim de benimle aynı haklara sahip olsun istedim. Fakat ne  işçi kardeşim, ne köylü kardeşim benimle aynı haklara sahip olmak istemedi. İsteseydi bana sahip çıkardı. Bu asgari ücret yetmez, insanca yaşamak için şu kadar ücret gerekir dedim. Bana değil "Kaynak yok?" diyene inandı. Ne yapayım?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

İşçiye hergün eziyet 

bayram yalanını kim çıkardı acaba 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Artık endüstri ve sanayi çok gelişti  özellikle batılı ülkelerde  son zamanlarda ülkemizde gerçekten çok gelişmiş sanayi tesisleri ve ekipmanlar görüyoruz.

Unutulmamalıki işçilerde en az diğer mesleklerde çalışan insanlar kadar niteliklidirler.

Nitelik çok ince bir kavram otomasyon diye bir yapı var ,  gün geçtikçe her yeri kaplıyor.Her ne kadar insan denilen varlığın ortaya koyduğu sanal zihin altyapısı kendini yönlendirsede bir noktaya kadar gidebiliyor.Kontrolü çok teknik bir iş otomasyon ne kadar otonom olursa olsun sonuçta onları yönlendirenler kontrol edenler Teknikerler Teknisyenler ve Operatörler yani biz ; ben     işçiler.

Büyüklerimiz bilirler yada biraz araştıranlar , geçmiş  1 Mayıslarda neler oluyordu üzülüyordu insanlar birde şimdiye bakın artık rahatça kutlayabiliyoruz mutlu olmalıyız bundan.

Meslek Ahlakını yol edinip Helal para kazanan tüm Emekçilerin 1 Mayıs günü kutlu olsun.

herkese Saygılarıma.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
İbrahim Arslan

''Emek en yüce değerdir.''

Yaşasın 1 mayıs

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...