İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 3.Stop İçin Çakar Modülü

İhsan Yıldırım

Recommended Posts

İhsan Yıldırım

Herkese Merheba ,

Gecen gun burda bi konuda bagaja led doseme konusu acilmisti bnde kafaya koydum ve insanlari rahatsiz etmeden dikkat ceken bagaj kapagindaki 3.fren lambasina cakar eklemek istedim.

Surekli yanip sonmesi rahatsiz edeceginden

3 hizli 

3 yavas

Sonra sabit olan Gs100a modulunu buldum

Bugun bagaj altindaki keceyi soktum ve fren lambasini cikarip heyecanla montaji tamamladim ve sonuc husran garip bir sekilde yanma kafasina gore  takiliyordu fren lambasi. Tekrar sokup iş yerinde 12 volt vererek serit led bagladim sorunsuz calisiyordu heralde halojen ampul modul hizina yetisemiyor diye dusundum oturdum 5 adet t10 dipsiz halojen takili sistemi her birisine 3 adet led gelecek sekilde lede cevirdim mukemmel olmustu 45 dk ugrastim ama araca takinca arac beyni ben bunu kabul etmem 25 watt cekceksin 3 watt kabul etmem deyince hayallerim suya dustu :) simdi parelel olarak direnc baglarsam hata kodu gidecek fakat isi sorunu aklimi karistiriyor mondeosunda bu sistemi kullanan hangi modulu kullaniyor acaba? 🤔

Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Sistem bu bnce yararli birsey :)

yapan varmi  merak ettim ama 😁

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

örnek videodaki gibi sadece panik frenlerde yansa faydalı tabii ki ama özellikle trafikte arkadakiler için rahatsız edici oluyor. bence son derece gereksiz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
8 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Videonun sonundaki araba forumdan birinin galiba.

Bizdendi tabi ama satıldı. Video forumdayken çekildi diye hatırlıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

İvmeyi algılayıp, fren esnasında dörtlü flaşörleri yakan bir modül varsa daha anlamlı olur bence. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

acil fren rolesi artık bir çok araçta standart benim hem focusda hem a3 de vardı bence en güzeli o 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bence gerekli. Milletin elinde telefon kafayı kaldırıpta azıcık yola bakmıyor. Çakar olması en azından daha farkedilir kılıyor.

Valla ben kullanıyorum 10 seri çakar sonra sabit.

Konu sahibi arkadaşım uygun aluminyum direnci paralel bağladığında sorun çözülür, veya modülden önce halojen ampülü bir yerlere gizleyip modülü paralel alıp lede aktaracaksın.

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunu mondeoya takmıştım ben.

Hep böyle bir şey yaptırmak istemiştim (dörtlüler değil, fren lambaları yanıp sönecek). Bilmiyordum bu modülü. Fusion'da bilgi ekranından "sert frende flaşör yap" seçilebiliyor ama ben yaktığına şahit olmadım. Böyle bir röle taksam nasıl olur? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Yusuf Berke yazdı:

Hep böyle bir şey yaptırmak istemiştim (dörtlüler değil, fren lambaları yanıp sönecek). Bilmiyordum bu modülü. Fusion'da bilgi ekranından "sert frende flaşör yap" seçilebiliyor ama ben yaktığına şahit olmadım. Böyle bir röle taksam nasıl olur? 

Bence sistemindeki çalışıyor mu önce onu dene.. 

Denemek basit.. 

Önüne bişey çıkmış gibi sertçe frene basacaksın :) 

Normalde o kadar sert fren yapmıyoruz.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence sistemindeki çalışıyor mu önce onu dene.. 

Denemek basit.. 

Önüne bişey çıkmış gibi sertçe frene basacaksın :) 

Normalde o kadar sert fren yapmıyoruz.. 

2 kez art arda kazık frenle 70-0 yaptım, yok bir türlü çalışmadı. Sert fren anlayışı mı farklı bunun:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Yusuf Berke yazdı:

2 kez art arda kazık frenle 70-0 yaptım, yok bir türlü çalışmadı. Sert fren anlayışı mı farklı bunun:)

Lastikler kilitlenip esp devreye girdiyse yeterince sert demektir :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Acı frenaj biraz farkli, bence test ederken o sekilde basmiyoruz.Ki ben aracimi ilk aldigimda test amacli 100-0 testi yapmistim.Ama gecen gun acı frende dörtlü yaktigini farkettim..Demekki farkli basiyormusum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 03.05.2019 at 18:16, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lastikler kilitlenip esp devreye girdiyse yeterince sert demektir :) 

Ben o riski alamam şahsen :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaşar Usta vardı.. 

Başkasının malıymış gibi derdi :) 

Yaşar Usta tüm vidaları söktüm, ama parça gelmiyor sökemiyorum yerinden derdim.. 

Başkasının malıymış gibi asıl derdi.. 

Örnekteki gibi.. 

Test aracıymış gibi basın, varsa yanacaktır :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım

Çoğu arkadaş rahatsız etme milleti gereksiz demiş ama şuanki yeni nesil araçlardaki stop ledler özellikle şehir içinde ışıklarda filan inanılmaz göz yoruyor  benim amacım  kendi dikkatimi çekmek değil arkadaki kişinin frene bastıgımda dikkatini çekmek veya uzun yolda farkedilebilir olmak mk4 kasadaki 3. Stop kimseyi rahatsız etmez heleki 3 hızlı 3 yavaş(3 sn filan sürüyor bunlar) sonra sabitlenecek normal haline dönecek yani 3 sn bir yanıp sönme kimseyi rahatsız etmez tam tersine frene bastıgımda farkedilebilirlik sağlar t10 ları canbuslu ledlerle değiştircem ali expresten 5 adet sipariş geçicem gelince sorunsuz çalışırsa örnek video atarım :) tşk ler yorumlarınız için

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...