İçeriğe Yönlendir

98 Mondeo Cruise Control Halat Karmaşası

Tolgahan Köroğlu

Recommended Posts

Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)

Merhaba, 

Aracımın cruise control'ü aldığımda çalışmıyordu, sahibi bir  halat eksik onu aldım takılacak sadece dedi. 

Bu gün aracı yağ filtre değişimi için bıraktım, o arada da bunu takar mısın dedim, 

usta ford ustası değil, beraber de baktık ama içinden çıkamadık. 

Sorun şu,   sol taraftaki kulenin arkasından çıkan bir halat var boğaz kelebeğine gidiyor,

Motorun arkasından bir kablo geliyor yine boğaz kelebeğine giriyor. 

Bir tane de ön sağ farın arkasından bir halat giriyor bu ise boşta. Hangisi nereye takılmalı ?  

Pedaldan gelen kablo sanırım orj değil, bunun montajı nasıl olmalı ?

7aRj6W.jpg

k9V56W.jpg

v6M36v.jpg

XMOZbk.jpg

4j6NpG.jpg

Bu  tuttuğum halat gaz pedalına bağlı, 

JZPjVQ.jpg

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

en son resim gorunmuyor.

Edit: duzeldi.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Tolgahan Köroğlu yazdı:

Bir tane de ön sağ farın arkasından bir halat giriyor bu ise boşta. Hangisi nereye takılmalı ?  

diğer ucu nereye bağlı

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)
12 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

diğer ucu nereye bağlı

Tam olarak şöyle, Motorun arkasından gelen kablo gaz kelebeğinin (üstten bakıldığında) sağda kalan halat yuvasına giriyor, 

Ön sol kulenin arkasından gelen kablo (dibi mavi soket) gaz kelebeğinin solundaki çentikli yere takılıyor. 

Sağ farın arkasından çıkan kablo başıboş dolaşıyor herhangi bir yere takılmamış şekilde,kenara sıkıştırılmış.

BalkrD.jpg

tarihinde Tolgahan Köroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

3. resimde tuttuğunuz halat, cc halatı.

resimde görünen kulenin arkasında telin girdiği siyah parçayı dikkatli şekilde çevirerek çıkarın, yeni halati takarak boğaz kelebeğin oraya bağlayın.  eğer cc teli sağlam ise pedaldan gelen teli kontrol etmeniz gerekecektir.

fotoğraftan anladığım kadarıyla cevap vermeye çalıştım. ben zamanında kendi aracım için teli yaptırıp kendi imkanlarım ile montajını yapmıştım.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
6 dakika önce, Gökhan Ünal yazdı:

3. resimde tuttuğunuz halat, cc halatı.

resimde görünen kulenin arkasında telin girdiği siyah parçayı dikkatli şekilde çevirerek çıkarın, yeni halati takarak boğaz kelebeğin oraya bağlayın.  eğer cc teli sağlam ise pedaldan gelen teli kontrol etmeniz gerekecektir.

fotoğraftan anladığım kadarıyla cevap vermeye çalıştım. ben zamanında kendi aracım için teli yaptırıp kendi imkanlarım ile montajını yapmıştım.  

3.resimde tuttuğum  halatın ön panel altında kalan kısmında bir deformasyon var. O bahsettiğiniz kapağı çıkardım, fakat ilk fotoda elimde tuttuğum halat sanırım doğru ürün değil.

CC kablosunun yeri doğruysa kelebeğe giren  diğer halat hatalı mı o zaman ? (pedala bağlı halat) 

Diyelim ki CC kablosunu değiştirdik, far arkasından gelen halatı da kelebeğe taktık, bu sefer pedal boşa çıkacak, o nereye takılacak ? 

8 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

şu anki hali ile tcs çalışıyor muydu? antipatinaj özelliği?

tcs ile ilgili bir sıkıntı yok sanırım, gösterge de bir hata yok, ingition konumunda tcs işareti gösterge de kontrol sağlayıp sönüyor. 

Farklı bir kontrol aşaması varsa deneyebilirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
20 dakika önce, Tolgahan Köroğlu yazdı:

kontrol sağlayıp sönüyor. 

o tcs nin elektirk bağlantısı nın sağlığına bakar. patinajla kalkıyorsa tcs çalışmıyordur. var olan bir CC li mondeo nun motor fotoğrafı lazım tam bağlantı şekli için.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

o tcs nin elektirk bağlantısı nın sağlığına bakar. patinajla kalkıyorsa tcs çalışmıyordur. var olan bir CC li mondeo nun motor fotoğrafı lazım tam bağlantı şekli için.

Sanırım öyle, grupta varsa birisi atarsa süper olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Abi debriyaj telini neden cruise control halati diye baglamya calişiyonuz. Cruise kontrol teli zaten bağli gorunuyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Gaz kelebegine takili mavi başli kablo cruse controle ait. Kabloyu takip ederseniz bir akuatore bagli. Servo motor  teli cekip birakiyor. 

Aha akuator bu. 

6a30gk.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu

Cevap yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum, 

Facede de paylaştım bir arkadaş oldukça faydalı pdf dosyaları gönderdi, hatta onları burada da paylaşacağım vakit bulunca. 

Umarım sorunu çözeceğiz kısa sürede.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)

Sorunu çözdük ama yarım çözdük. 

Cruise control çalışıyor, sistem aktif. Yolda denedim 2-3 defa devreye giriyor ve devreden çıkıyor. 

Bağlantıları yaptım ustayla beraber. Zaten o mantığı tam çözmesi ben anlattım o yaptı. Gel gelelim gaz pedalı ciddi sertleşti. 

Gaz pedalından far arkasındaki bölüme giden kablo yolunu tam başaramadık, nereden geçirmemiz lazım tam olarak çözemedik. 

Bir forum üyesi foto atarsa bize de fikir olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emsal bir mondeo bulmalısınız.
Başka türlü zor olacak.

Kısaca. Pedal ve servodan çıkan gaz telleri boğaz kelebeğine girecek.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
10 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Emsal bir mondeo bulmalısınız.
Başka türlü zor olacak.

Kısaca. Pedal ve servodan çıkan gaz telleri boğaz kelebeğine girecek.

Mehmet Bey,  dediğim gibi tüm bağlantılar  yapıldı, aracın cruise control'ü artık çalışıyor. 

Attığım ilk post'un ilk fotosunda elimde tuttuğum halatın bir ucu gaz pedalına takılıyor, diğer ucu da ön sağ farın arkasındaki parçaya takılıyor. 

Buraya kadar her şey tamam, lakin parçanın konumu itibariyle gaz pedalından gelen halat kıvrılıyor ve telin hareketini kısıtlıyor,

bu hareketin kısıtlanmaması için bu halatın montaj yolu mutlaka bellidir, biz orayı çözemedik maalesef. 

Saatte geç oldu iftar vs yaklaşınca o şekilde topladım aldım aracı,  şuan gaz pedalına normal bastığımda araç 3.000 d/d civarına çıkıyor en fazla, 

daha fazla devir çevirmesi için gaz pedalına  çok ciddi bir kuvvet uygulamam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)

Bu video baya iş görür, aynı dertten muzdarip arkadaş.

Doğrusal olması gereken dediği yer bende kavisli şuan, %99 buradan kaynaklanıyor sorunum,

havalar düzelsin komple söküp temizlik ve bakımını yapıp takacağım  o zaman burada paylaşırım, nasıl yapıldığını.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu

Arkadaşlara bilgi olsun, ben cruise control sorunumu çözdüm.

Gaz pedalına giden halatı takarken, halatın göğüs tarafında kalan beyaz bir plastik parçası var.

O parçanın ucunda lastik bir parça var, ortası delik, onu o beyaz parçadan çıkarıp göğüse takmak  gerekiyor. 

Sonra ucundaki bu beyaz parçayı onun içine sokuyoruz, biz ilkten bunu yapmadığımız için gaz telimiz çok yumuşak ve boş oldu. 

pedalı dibe dayadığımda araç 3000 dd 'yı geçmiyordu. Parçayı aşağıda işaretledim. 

Mavi ile işaretli kısım ise tel gerginlik ayarı yapılması için, burada metal bir parça olması lazım, yoktu ben oraya birşey uydurdum.

Burada o parça olmadığında siz pedala basıp içindeki teli hareket ettirdiğinizde burası ileri geri oynuyor ve pedalın ayarını kaçırıyor.

Bunların haricinde  tct motorundan çıkıp kelebeğe giden halatın içindeki tel de toz pislik derken rahat hareket etmiyordu, temizledim sıvı gres ile yağladım taktım.

V9o7Mv.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Pınar
Çağlar Bayur yazdı:

şu anki hali ile tcs çalışıyor muydu? antipatinaj özelliği?

Cruise kontrole etkisi ne olur? Aldığım kişi tcs yi iptal ettirmiş, eşim sıkıntı yaşıyordu dedi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Pınar yazdı:

Cruise kontrole etkisi ne olur? Aldığım kişi tcs yi iptal ettirmiş, eşim sıkıntı yaşıyordu dedi. 

tcs nin motoru var bir de ayrı gaz teli var, cc nin ayrı teli var, ona etkisi olmaz ,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Çağlar Bayur yazdı:

tcs nin motoru var bir de ayrı gaz teli var, cc nin ayrı teli var, ona etkisi olmaz ,

O zaman hava filtresini söküp teli kontrol edeyim önce. Teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Pınar yazdı:

O zaman hava filtresini söküp teli kontrol edeyim önce. Teşekkürler.

gaz pedalı sert mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Çağlar Bayur yazdı:

gaz pedalı sert mi?

Az önce aracın yanındaydım.Araç soğuk tabi,ilk gaza dokunduğumda çok sertti. Yani bi yere takılır,sonra kurtulur ya,onun gibi.Sonrası normal gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...