İçeriğe Yönlendir

Araç Motor Yıkama

Harun Bolat

Recommended Posts

Harun Bolat
(düzenlendi)

Merhaba,

Arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için teşekkürler 2006 fiestamı benzin lpg için motor yıkama ve normal yıkama yaptırmak istiyorum nereyi tavsiye edersiniz işinde uzman dürüst olacak

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
baslik
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
1 dakika önce, Harun Bolat yazdı:

Merhaba,

Arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için teşekkürler 2006 fiestamı benzin lpg için motor yıkama ve normal yıkama yaptırmak istiyorum nereyi tavsiye edersiniz işinde uzman dürüst olacak

benim araç 2006 ford fiesta her bakımda ustam özel bir ilaçla yıkar çokda güzel oluyor.  herhangi bir sıkıntı vermedi belki 3 keremi ne yıkadık . ama işin uzmanı olmak lazım 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Öncelikle konu uygun basliga tasindi. Forum olarak motorun yikanmasina genel olarak karsi bir tavrimiz var. Ama basta ben olmak uzere motoru uygun temizleyicilerle temizlenmesi olayini yapiyorum. Würth un motor temizleyicisi var iki adet alip aracin motorunu onunla temizliyorum.En baba profosyonel adamdan daha duzgun yaptigima inaniyorum.Elektronik ve hasar gorecek alanlari koruyarak gayet basit yapabilirsiniz.

Örnek resimde atayim.😉

Screenshot_2019-04-11-13-07-40-728.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Ayakkabının altını silip boyatmak ne ise, motor yıkatmak da o.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Celal Aydın yazdı:

Ayakkabının altını silip boyatmak ne ise, motor yıkatmak da o.

Tam öyle değil. Aslında hiç öyle değil.  Gelişmiş medeni ülkelerde bireysel motor yıkama yasak.

2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Soru bana mi?

Evet ama tabi herkese bahane ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Tam öyle değil. Aslında hiç öyle değil.  Gelişmiş medeni ülkelerde bireysel motor yıkama yasak.

malesefki aritma veya benzeri duruma getirecek imkanim yok. sizin tabirle hamsi tava 😒

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Atık su, kanalizasyona gidiyor, nehirlere, denizlere akıyor, kanserojen etki bırakıyor arkasında.
Ondan olsa gerek.
Atık su imha edilse amenna.
Birde motor bu, açık alanda duruyor.
Mutlaka kirlenecek kısa sürede.
Mühim olan iç temizliği, kurum bağlamasın yeter hocam [emoji4]
Sadece yağ çubuğunu çekip bakıyor çoğu şoför, başka bişeyini elleyen az kişi var.
Onun için de şöyle nemli bir bezle silmek yeterli plastik aksamı.
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

2006 yılında sıfır aldim bu zamana kadar silmedim bile bir zararını da gormedim pis olmasının bence çevreye zararı büyük

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Oto yıkamacımda würth motor temizleme spreyi ile daha ötesine geçen olmadı. Yıkama diye bir tabir çok yanlış olur. Motor temizleme demek daha doğru. Riske girmeyin alın bir sprey temizleyin veya temizletin. Çok basit.

6cfd93a5722f3eb9b4a1109eef36d798.jpg82e8dc592d416589e41b43c30abc5f3d.jpg

5796c8d0e7c86bfd022aa662cc4b8208.jpg

16c820967a595a514540f6313db9c5a3.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken
gazyağı emdirilmiş bez de aynısını siliyor

Çağlar abi yüzeysel temizlikden ziyade elimizin ulaşamadığı yerler için spreyle temizlik şart.Aksi takdirde olay sadece yüzeysel olur. Derinlemesine temizlik için bez sıkıntılı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Kaya

Şimdiye kadar 2 defa yaptırdım bu işlemi,işinin ustası arkadaşlara, iki işlemde de bobin ve bujiler zarar gördü.

Birdaha tövbe ettim motora damla su değirmem.Bu iş için özel spreyler var onları kullan.Zamanız varsa da kendiniz temiz bir bez ile temizleme ürünleri kullanarak hassas bir şekilde yapilirsiniz bu işlemi.Yıkatma işleminden sonra 3-4 gün belki sıkıntı çıkmıyor ama 1 hafta sonra eksozda patlamalar ile kendini gösteriyor.Motor içine sıkılan su motor ısındıkça buharlaşarak buji ve buji kablolara kadar ulaşıyor.Sakın ha diyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
On 07.05.2019 at 21:49, Celal Aydın yazdı:

Atık su, kanalizasyona gidiyor, nehirlere, denizlere akıyor, kanserojen etki bırakıyor arkasında.
Ondan olsa gerek.
Atık su imha edilse amenna.
Birde motor bu, açık alanda duruyor.
Mutlaka kirlenecek kısa sürede.
Mühim olan iç temizliği, kurum bağlamasın yeter hocam emoji4.png
Sadece yağ çubuğunu çekip bakıyor çoğu şoför, başka bişeyini elleyen az kişi var.
Onun için de şöyle nemli bir bezle silmek yeterli plastik aksamı.

Bununla  ilgili bir düzenleme var, atık suların biriktirip bertaraf tesislerine gönderilmesi gerekiyor ama işin maliyeti olduğu için çoğu işletme yapmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

düzenli silin yeter, sağlam motorda yağ falan olmaz zaten, çok tozlanırsa suyla yıkayın, su yere aksın doğaya karışsın dert değil, çünki motor zaten temiz, akanda tozlu su, düzenli silinen motorda zaten yağ gibi kir olmaz, ha olursada balata spreyi sıkın buharlaşsın, yere akmaz....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Silme işi 5S kanununa uygun değil. Göz boyama anca

öncesinde baba yıkama yapıldıysa silme yeter ama, kaçak falan zaten hak götüre motorda :)

şu lr2 yide alabilsemde yıkasam :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Servis sulu deterjan karışımını boya tabancasına koyup hava hortumunu takıyor, püskürtüyor motora.
Sonra hava tutup iyice kurutuyor.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
durulama yoksa sakat iş....

Aynen sıkıntı o.
Sonrasında sadece su ile püskürtme yapıyor.
Dikkat ettiğim şey, az kullanıyor, suyu da deterjanı da.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

motor sudan etkilenmez, soketini vs. kurcalamazsan çürümediyse birşey olmaz,  yeni sıfır araba aldın ve diyelimki çamur vs. oldu hortumla yıkadın motoru ve bozuldu, yerim öyle dandik arabayı,  adam suya dalıp geçiyor yeri geldiğinde, tekerin göbeğine kadar suya girip geçtiğinde tık demeyecek o araba, öyle tıntında değil baya geçeceksin uygun hızda, motor banyo yapar o suda, bozulucaksa yağmurda bile bozulur o zaman....

motor zırt pırt yıkanmaz, gerekte yok, temiz tut sil bezle yeter, o zaman hep temiz kalır, bakımdada balata spreyi sıkarsın sağına soluna tertemiz gezersin, ha yağ pas oluyorsa gidecek o araç bakıma girecek, sağlam motorda yağ pas kaçak olmaz, sadece benim arabamdaki gibi motor tozlanır onuda silersin geçer, toz abartırsa o zaman basarım tabancayla suyu ama uzaktan, dibine dek değil, biraz mantıklı olduktan sonra banamısın demez motor, bune böyle su değdi öldü yok öyle bir dünya yahu...

şuan evde 1 aydan fazladır yatıyor, gidip bakacağım, baktım toz içinde direk basınçlı suyu yer, sonra silerim devam :)  banamısın derse satarım valla :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...