İçeriğe Yönlendir

Astra Alınır mı?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Metin Akbal
Aslında sadece subap olsa 2500 TL olur dediler fakat 1500 civarı adını hatırlayamadığım başka bir parça daha değişmesi gerekti. O an elim mahkum olduğu için başka şansımız yoktu. Bu yüzden yaptırmak zorunda kaldım. Ayrıca 2000 veya 4000 olması mühim değil. Sonuçta kronik bir arıza ve 40000km dolmadan bu sorunu yaşayan da gördüm. 60000'de garanti deniliyor. Hatta ekspertizdekiler (Dynomoss) buraya gelen Astraların çoğunluğunda subap sorunu çıkıyor dediler. Keşke bende araştırma yapıp alsaydim arabayı. Sedanları çok hoşuma gittiği için aldım ama Opel'den soğudum bu nedenle. Ama dediğim gibi sorunu kronikte olsa seven sever. 
Hayirlisi olsun. 75k km oldu sukur sorun yok.

Usta arkadasim 60 binde motor yaptiranda var 180 binde hala sorunsuz kullananda var demisti.

Bu supap sorunu Opel e has bir durumda degil :)
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Akbal yazdı:

Usta arkadasim 60 binde motor yaptiranda var 180 binde hala sorunsuz kullananda var demisti.

Hocam Opel'e has değil ama en çok Opel'den duydum. Zaten olan oldu. 😊 Genel olarak LPG'li araçlardan soğudum şimdi de. 😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Metin Akbal yazdı:

Lpg ile en fazla 80-100.k kullanılıp subap eritmeyen Astra J varsa bile henüz görmedim çelik subap takılarak uzun vadeli çözüm sağlanıyor. Şimdi yakın arkadaşım kullanıyor 1.k da lpg taktırdık şu an araç 60.k da. Ankara’nın en iyi Opel ustalarından olan Serçal Opel’den Cevat Usta mutlaka bir gün bu sorun sebebiyle uğrayacaksınız hatta yakında görüşürüz diyerek yolcu etti bizi en son bakımda 😀

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Koray Demir yazdı:

Lpg ile en fazla 80-100.k kullanılıp subap eritmeyen Astra J varsa bile henüz görmedim çelik subap takılarak uzun vadeli çözüm sağlanıyor. Şimdi yakın arkadaşım kullanıyor 1.k da lpg taktırdık şu an araç 60.k da. Ankara’nın en iyi Opel ustalarından olan Serçal Opel’den Cevat Usta mutlaka bir gün bu sorun sebebiyle uğrayacaksınız hatta yakında görüşürüz diyerek yolcu etti bizi en son bakımda 😀

Benim aracı yaptırdığım usta çelik subap falan da hikaye demişti. İlla ki bu sorunu yaşatıyor Opel sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Lpg ile en fazla 80-100.k kullanılıp subap eritmeyen Astra J varsa bile henüz görmedim çelik subap takılarak uzun vadeli çözüm sağlanıyor. Şimdi yakın arkadaşım kullanıyor 1.k da lpg taktırdık şu an araç 60.k da. Ankara’nın en iyi Opel ustalarından olan Serçal Opel’den Cevat Usta mutlaka bir gün bu sorun sebebiyle uğrayacaksınız hatta yakında görüşürüz diyerek yolcu etti bizi en son bakımda [emoji3]
Dogrudur ben Corum Ozenclerden 100k km de sorunsuz J kasa teyitini almistim :) Ankaradaki ustamdan da ayni sekil 60 binde motorunu acmis, 180 bin de de hala saglam motor demisti :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Eyüp Çetin yazdı:

Benim aracı yaptırdığım usta çelik subap falan da hikaye demişti. İlla ki bu sorunu yaşatıyor Opel sanırım.

Kimi araçta geç kiminde ise daha erken karşılaşılıyor Astra da listenin başında gelir bence, önce araç çekişten düşer sonra tekleme başlar daha sonra stop eder subap sistemi tamamıyla iptal olur. Sanırım motor ve blok yapısı, buralarda kullanılan malzeme alaşımı ile alakalı bir durum. Çelik subap sadece süreci geciktirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Koray Demir yazdı:

Kimi araçta geç kiminde ise daha erken karşılaşılıyor Astra da listenin başında gelir bence, önce araç çekişten düşer sonra tekleme başlar daha sonra stop eder subap sistemi tamamıyla iptal olur. Sanırım motor ve blok yapısı, buralarda kullanılan malzeme alaşımı ile alakalı bir durum. Çelik subap sadece süreci geciktirir.

Aynen öyle oluyor. Dediğiniz gibi sorunu çözmez ama geciktirebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Arkadaşım @Murat Yaprak sıfır 2017 model sıfır astra sedan aldı. Bayiden çıkmadan landirenzo lpg takıldı. Garantisi bitmeden ekzantrik dişlisi değişti. Servis 4000 gibi bir şey dedi. Dışarda daha uygun fiyata yaptırdı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Arkadaşım [mention=86386]Murat Yaprak[/mention] sıfır 2017 model sıfır astra sedan aldı. Bayiden çıkmadan landirenzo lpg takıldı. Garantisi bitmeden ekzantrik dişlisi değişti. Servis 4000 gibi bir şey dedi. Dışarda daha uygun fiyata yaptırdı.
Konusmustuk Murat beyle bu tamamen kismet [emoji16] Ilk kez onda denk geldim egzantrik dislisi arizasi ile sonra da facede denk geldim. Mahkeme yolu ile garantiden degistirmisti sahibi direk Murat beye bilgi vermistim.

Soyle bir durum var saniyorum ki 2015 veya 2016 da A16XER motor B16XER olarak degisti, yagi da degisti mesela bende dexos 2 kullanilirken yeni 1.6 larda dexos 1 gen 2 kullaniliyor. Ama motorda ne degisti onu bilmiyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Akbal yazdı:

Konusmustuk Murat beyle bu tamamen kismet emoji16.png Ilk kez onda denk geldim egzantrik dislisi arizasi ile sonra da facede denk geldim. Mahkeme yolu ile garantiden degistirmisti sahibi direk Murat beye bilgi vermistim.

Soyle bir durum var saniyorum ki 2015 veya 2016 da A16XER motor B16XER olarak degisti, yagi da degisti mesela bende dexos 2 kullanilirken yeni 1.6 larda dexos 1 gen 2 kullaniliyor. Ama motorda ne degisti onu bilmiyorum.

Evet Metin hocam o dönem sizinle bayağı görüştük, çok faydanız oldu.  Murat mahkemeye gitmedi ve yaptırdığı yer servisten ayrılma bir usta ve bayağı büyük bir yer açmış. Arkadaşıma söylediği senin motorun lpg ye uyumsuz bu arıza sonra tekrar olacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bülent Tarakçı

LPG kullanılacaksa Kore ve Japon otolarını tercih etmek daha mantıklı gibi. Arıza çıkarmazlar demiyorum. Fakat genel kanı LPG ye daha uyumlu oldukları yönünde. Avrupa araçları LPg de çok daha narin gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Kaleli
(düzenlendi)

Bülent hocam 2012 opel astra H hb kasa beyaz renk arabam var.1,5 yıl önce (şubat 2018) 9.000 km de Kayseriden aldım.Şu an 18 bin km.de.Alır almaz Reis opel (Ankara) yetkili servisine götürdüm.1.700 TL masraf yaptım.Çünkü araba uzun süre yatmış.Brandanın izi bile kaputa çıkmış.Silmekle gitmiyor.Gittim boya koruma pasta cila yaptırdım.(500 TL) Daha sonra ses sistemini değiştirdim komple 4.000 TL verdim.Pioneer teyp + 2 ön hoparlör + subwoofer + amplifikatör + direksiyon kumandası (ingiltereden aldım).Üzerinde fabrika çıkışı orijinal GM akü vardı.İster kullanılsın ister kullanılmasın 8 yıl geçtiği için Mayıs 2019 da 60 mah sıfır Varta akü ile değiştim.(350 TL) Üzerinde fabrika çıkışı orijinal lastikler vardı.Mayıs 2019 da 4 adet Michelin dört mevsim sıfır lastik taktım.(1.640 TL) Yine Mayıs 2019 da Opal yetkili serviste (Ankara) yıllık bakımını yaptırdım.(535 TL) LPG düşünmedim.Motorunun yıpranmasını istemiyorum.Varsın olsun biraz fazla yaksın.Kaldı ki memurum yılda 10.000 km anca yapıyorum.

Anlıyacağınız arabama bakıyorum.Onunda bana bakacağını düşünüyorum.Arabamla mutluyum.Satacaksam sadece model yükseltmek için satacağım.Tahminen 2 yıl daha binerim.Satacağım kişide tanıdık olacak.Bu araba ancak tanıdık birine satılır.Alacağım araba yine OPEL ASTRA K - otomatik vites - exellence donanım - mavi renk - sıfır km - olacak.Yani demek istediğim ben işi beynimde başlattım beynimde bitiriyorum.Yetkili serviste K kasayı denedim.Benim beklentimi karşılıyor...

tarihinde Ahmet Kaleli tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Ahmet Kaleli yazdı:

Bülent hocam 2012 opel astra H hb kasa beyaz renk arabam var.1,5 yıl önce (şubat 2018) 9.000 km de Kayseriden aldım.Şu an 18 bin km.de.Alır almaz Reis opel (Ankara) yetkili servisine götürdüm.1.700 TL masraf yaptım.Çünkü araba uzun süre yatmış.Brandanın izi bile kaputa çıkmış.Silmekle gitmiyor.Gittim boya koruma pasta cila yaptırdım.(500 TL) Daha sonra ses sistemini değiştirdim komple 4.000 TL verdim.Pioneer teyp + 2 ön hoparlör + subwoofer + amplifikatör + direksiyon kumandası (ingiltereden aldım).Üzerinde fabrika çıkışı orijinal GM akü vardı.İster kullanılsın ister kullanılmasın 8 yıl geçtiği için Mayıs 2019 da 60 mah sıfır Varta akü ile değiştim.(350 TL) Üzerinde fabrika çıkışı orijinal lastikler vardı.Mayıs 2019 da 4 adet Michelin dört mevsim sıfır lastik taktım.(1.640 TL) Yine Mayıs 2019 da Opal yetkili serviste (Ankara) yıllık bakımını yaptırdım.(535 TL) LPG düşünmedim.Motorunun yıpranmasını istemiyorum.Varsın olsun biraz fazla yaksın.Kaldı ki memurum yılda 10.000 km anca yapıyorum.

Anlıyacağınız arabama bakıyorum.Onunda bana bakacağını düşünüyorum.Arabamla mutluyum.Satacaksam sadece model yükseltmek için satacağım.Tahminen 2 yıl daha binerim.Satacağım kişide tanıdık olacak.Bu araba ancak tanıdık birine satılır.Alacağım araba yine OPEL ASTRA K - otomatik vites - exellence donanım - mavi renk - sıfır km - olacak.Yani demek istediğim ben işi beynimde başlattım beynimde bitiriyorum.Yetkili serviste K kasayı denedim.Benim beklentimi karşılıyor...

Yılda 10000 yapıyorsanız. LPG kullanmamanın size aylık maliyeti 180 - 200 TL yi geçmez . Ayda 200 TL bütçenizi sarsar mı sarsmaz mı? uğraştığınıza değmez. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bülent Tarakçı yazdı:

Yılda 10000 yapıyorsanız. LPG kullanmamanın size aylık maliyeti 180 - 200 TL yi geçmez . Ayda 200 TL bütçenizi sarsar mı sarsmaz mı? uğraştığınıza değmez. 

Yillik ve 5 yillik dusunursek damlaya damlaya göl olacagini unutmayalim. Onceden benzinle 5 lira yakarken tuple 3 lira yakiyor derdik simdi benzinle 6 lira yakiyor tuple 3 lira :) Benzine lpg den daha fazla zam geldi desek daha dogru olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...