İçeriğe Yönlendir

Aveo - 1.3 Dizel Yığılma

Haluk Şentürk

Recommended Posts

Haluk Şentürk
(düzenlendi)

arkadaşlar 10 puanlık uzman sorusu:  araçta kış aylarında hiç bir sorun yok.ama havalar ısınınca motor soğukken özellikle 1. viteste ve düşük devirde ayağını gazdan çekince küt diye yığılıyor.kompresöre binmiyor.sanki şanzıman takozu kopuk gibi.(baktırdım takoz sağlam)diğer vites,devir ve hızlarda da yapıyor ama 1.viteste daha belirgin hissediliyor. ama motor suyu 70-80 derecelere gelince yani motor ısınınca  sorun ortadan kalkıyor. Maf sensörünü temizledim.enjektörlere geçen yıl bakım yapıldı.araç 109 binde araç hiç bir hata kodu vermiyor.bu neye delalettir.?teşekkürler şimdiden... 

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

MAF bozuk olabilir mi? Temizlenerek düzelmeyecek boyutta mesela?

hata vermez mi ?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Basta egr diye dusundum ama degil.

Gaz pedali problemi olabilir.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

hata vermez mi ?

Hata vermesi için ancak sökük olması lazım. Bozuk değerleri de gösterse MAF yerinde diye hata vermiyor.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Şimdi, Alpay Sumer yazdı:

Aveolarda egr varmiydi?

var .multijet motor 

Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Hata vermesi için ancak sökük olması lazım. Bozuk değerleri de gösterse MAF yerinde diye hata vermiyor.

işte bu sıkıntı olur. maf çıkma bakacaz.ondansa yenisini takacaz. falan 

map sensörü ya da selenoid valf de bu sıkıntıya neden olur mu

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Maf olabilir çünkü bazı maf sensörlerinin içinde sıcaklık sensörü de olur. Yine hararet müşüründen de olabilir. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

yan sanayi hava filtresi de yapar  mı acaba.galiba hava filtresi yan sanayi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aveo mjet motorda olmayan ama mesela corsa da olan bir parça vardır rail hattında, sonra geri çağırma kapsamında takmışlardı, ilgili olabilir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

aveo mjet motorda olmayan ama mesela corsa da olan bir parça vardır rail hattında, sonra geri çağırma kapsamında takmışlardı, ilgili olabilir

nedir abi bu parça .ismi cismi var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Haluk Şentürk yazdı:

nedir abi bu parça .ismi cismi var mı?

o detay yok bende servisler bilir ama

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
o detay yok bende servisler bilir ama
Eyvallah abi, ama servislerdeki arkadaşlar evlere şenlik. Bu durumu gösterdim iki yer normal dedi. Küt diye niye vuruyor dedim, torklu araç yapar dediler. Isınınca niye yapmıyor dedim. Cevap kem küm.
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Pedal nasıl bir sorun yaratır ki anlamadım, hava sıcaklığıyla değişen bir durum bu. Biraz açar mısınız Alpay Bey

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
11 dakika önce, Haluk Şentürk yazdı:

Pedal nasıl bir sorun yaratır ki anlamadım, hava sıcaklığıyla değişen bir durum bu. Biraz açar mısınız Alpay Bey

Opel ve chevrolet grubu araclarda gorulen bir durum. gaz pedali icinde  potansiyometre var içindeki karbona "kömür de deniliyor hatta" basan minik teller asindiginda veya geriye esnediginde tam temas etmedigi zaman ani yığılma olayi yasaniyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Aklıma yeni geldi, bende fiorino varkene buna benzer birşey vardı, gittim 30 lt yakıt aldım deponun içine double up enjektör temizleyici döktüm, işyerim 10 km sabah ilk 5 km yi 3. Vites ve 3 bin devirde gittim 1 hafta kadar düzeldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Teşekkürler arkadaşlar, teker teker deniyecegim. Önce map sensörünü Bi temizleyeyim. Sonra sırayla maf, pedal, katalitik, katkı hepsine bakacağım. Gelişmeleri de buraya yazarım.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

intercolorun üstünde veya boru hattında map sensörü olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...