İçeriğe Yönlendir

Lastik Basınç Sensörü

ibrahim Olkun

Recommended Posts

ibrahim Olkun
(düzenlendi)

Merhaba Bugün lastiğime  çivi batmış yolda giderken lastik uyarısı çıktı havası inmiş . Lastikçiye gittim sökerken basınç sensörü var dedim çıkmada disklerden alıyormuş bundan önceki lastiğim gürlediğinde ikaz vermemişti içinde basınç sensörü yoktu bende yok diye vermediğini düşündüm bugün ki farklı lastikti bunda da yoktu bilgisi olan varsa açıklayabilir mi lütfen ( Araç 2012 C-max tıtx )

tarihinde ibrahim Olkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İftar vakti, oruc kafa Ben okudugumu anlayamadim acikcasi..

Noktalamaya dikkat ederek tekrar yazarmisiniz? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Tekerden sensör çıkmadı, dönüş çapından ölçüm yapıyor olarak anladım, ki açıklamalarda bu yönde olduğunu doğruluyor.

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun
10 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

İftar vakti, oruc kafa Ben okudugumu anlayamadim acikcasi..

Noktalamaya dikkat ederek tekrar yazarmisiniz? 

Alpay bey Ben lastiklerden basınç aleti var diye biliyordum siboplara ama öyle bir şey çıkmayınca tuhafıma gitti sinyali disklerden alıyormuş sanırım lastikçi o şekilde söyledi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Tekerden sensör çıkmadı, dönüş çapından ölçüm yapıyor olarak anladım, ki açıklamalarda bu yönde olduğunu doğruluyor.
Aynen doğrudur. Lastik dönüş çapından veri alan bir sistem. Her lastikte ayrı sensör yok yani. Fark 5 psi dan fazla olduğunda uyarı veriyor diye aklımda kalmış.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

İnan bey bende şaşırdım bildiğimi  lastiğin içinden basınç okuyucu çıkmasını beklerken hayel kırıklığına uğratım dedim bir tanesinde yoktu neyse dedim bunda da çıkmayınca  nasıl okuduğunu merak ettim birde lastikçiye kırmasın diye uyardım sensör var diye :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hassasiyeti  lastik içi sensöre göre daha az. 1-2 psi azalmada uyarı vermiyor ama diğer taraftan  lastikçi  kırdı  sorunu olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
18 saat önce, ibrahim Olkun yazdı:

İnan bey bende şaşırdım bildiğimi  lastiğin içinden basınç okuyucu çıkmasını beklerken hayel kırıklığına uğratım dedim bir tanesinde yoktu neyse dedim bunda da çıkmayınca  nasıl okuduğunu merak ettim birde lastikçiye kırmasın diye uyardım sensör var diye :)

Hayal kirikligina ugramayin bir anlamda daha iyi lastikci sokerken sensore zarar verse sensorun adesi 200 ile 400 arasinda degisiyor :)

Avantaji ise kac birim hava oldugunu gorebiliyoruz.

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Evet aynen o anlamda sevindim iyi tarafı lastikçi zarar veremeyecek olması :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Lastiklerde sensör yok ama yine de hassas.
2-3 haftada bir uyarı veriyordu. 2 kez lastiği sökmeden sabunlu su ile kontrol ettim kaçağı bulamadım. Haca basıp devam ettim. Dördüncü kez dayanamadım lastiği söktüm. Defalarca çevire çevire kontrol ettim. Kaçak yok gibi. Sonunda zorla buldum.
2 saniyede 1 balon çıkıyor yükte değilken. O kadar küçük yani. Tıpa yama yaptım. Bakalım yine uyarı verecek mi.

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

Ahmet bey  ben lastik basınç sensörünü hep lastik içinde bildiğim için bu şekilde hiç görmedim bana biraz tuhaf geldi açıkçası ama tatbiki böyle olması çok iyi öğrenmiş oldum. Tüm arkadaşlara da teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...