İçeriğe Yönlendir

Resimler için Hosting

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Foruma resim koymak için hızlıresim kullanıyorum. Ama hızlıresim güven vermiyor. Bu gün var yarın yok. Zamanında devasa paylaşımlar yaptığım forumlara şimdi girdiğimde "imageshack" ile palaştığım yüzbinlerce resim malesef uçmuş. Geçmiş dönüp baktığımda internetteki izimiz silinmiş gibi olmuş. 

Ben çok büyük arşivi bu şekilde kaybettim. Bunun önüne geçmek için, internetteki izim silinmesin diye Blog yazıp, ordan paylaşıyorum. Çoğu resmi blogger üzerinden hosting ediyorum.  Gerçekten emek sarfettiğim tüm konu başlıklarında bunu farkedeniniz olmuştur. 

Peki daha farklı ne yapılabilir. Blogger her ne kadar google tabanlı olsada, yavaş yavaş değerini kaybediyor. Zamanında Google+ kapatıldığı gibi onunda eli kulağında gibi hissetiriyor.  

Bence bir forumun kendi içindede resim arşivi yapabilceği dosya serveri olmalı. Bu forum var olduğu sürece o resimlerde orda olmalı. Yarın bir gün 2010 dan kalma bir başlık açtığımızda paylaşılan çoğu resim linklerinin kırık olduğunu görüyorsunuz. 

Forumun resimleri kendi içerinde barındırma özelliğine kavuşması mümkünmüdür ? Yada en kalıcı resim arşivleme seçeneği nedir. 

Örnek blogger hostingi 

IMG_20190511_124549.jpg
tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bunun forum tarafından sağlanabilmesi için forumun sürekli bir gelirinin olması gerekiyor kanımca. Sadece 1 kişinin çekebileceği bir yük değil. 

Ben de photobucket kullanıyordum paralı oldu ve şu anda benim bütün resimler oradan siliniyor. 

Sanırım  zaman bizi herkesin bir bulut satın almasına ve fotoğrafları bu bulutlar aracılığıyla paylaşmasına itecek.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Fotoğraf eklemek için tapatalk kullanıyorum. Şu an bulduğum en iyi çözüm bu. Fotoğraflar da zaten telefonda olduğu için ilave kolaylık oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Forumda resim barındırma özelliği olsa burası resim çöplüğüne döner bence.

Abuk subuk yamuk yumuk çifter çifter dev gibi resimler yükleriz.

Eskiden resim boyutu kuralı vardı, yönetim uyarmaktan yoruldu bizler yüklemekten yorulmadık, artık ses çıkartmıyorlar :D

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Aynen bahsedildigi gibi bu mali acidan ve teknik olarak bayagi zorlayici olacaktir.Arsiv olusturmak tabiki cok guzel en azindan eskileri bile yad ettirse o bile yeter. Ama cok ciddi kulfet olusturacaktir siteye..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sunucuda resim barındırmak donanımsal olarak disk eklemek ve trafiği hızlandırmak dışında bi zorluk barındırmıyor aslında. Zorluk, veri boyutu o kadar hızlı artıyor ki, diskler yetersiz, trafik sıkışık hale geliyor. Bir süre sonra bunun maddiyatı altından kalkılmaz hale gelir.

Bugün forumun bulunduğu sunucunun bedelini ödemek bile iyi bir meblağ. Trafikle disk eklenirse hep dalga geçtiğimiz aidat işi ciddiye döner valla :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Flickr hesabı edinip hem fotoğraflarınızı güvenle saklayıp hemde paylaşabilirsiniz. 

(Ücretsiz hesap 1000 foto kotalı. Dolduktan sonra yeni bir mail adresi ile ikincisini alırsınız.)

Yorum bağlantısı
Murat Karadağ

Hızlıresim.com a yüklenen resimler yurt dışında açılmıyor. Hiç bir resmi göremiyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

ImageVenue var 2004 de yüklediğim resimler hala duruyor.

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...