İçeriğe Yönlendir

Arabam - Ford Mondeo 1998 Ghia

Sühan Bozdağ

Recommended Posts

Sühan Bozdağ

herkese merhabalar. Uzun zamandır istediğim 98 otomatik Mondeo'mu dün nihayet aldım. Almadan önce tanıdık bir ustaya gösterdim. Usta sağına soluna bakıp bir tur atıp geldikten sonra; "Araba fena değil ama otomatik şanzıman 21 yaşında bir arabada sıkıntı çıkartabilir. Al da diyemem alma da diyemem ama ben olsam almazdım" diyerek aradan çekildi. Düşünüp taşınıp aracı aldım sonunda. İlk farkettiklerim şunlar oldu; Vites geçişlerinde az da olsa bir vuruntu var. Geri vitese alınca araba öne arkaya sallanıp sarsılıp sakinleşiyor. Acaba şanzıman yağı değişimi işe yarar mı?  Motor sesi dışında 2000  motordan beklediğim güce sahip değil gibi. gaz yeme sıkıntısı var, hızlanması geç.   Bir başka konu da hararet. 10 km gidince hararet göstergesi kırmızıya iyice yaklaşıyor. Fan açıyor mu bilmiyorum. frene bastığımda hafifte olsa bir ciyaklama sesi geliyor. Acaba baskı balata bitmeye yakın mıdır? aracın altındaki sanırım karter muhafazası da aşağıya sarkmış ve neredeyse yerde sürünüyor. Ayrıca motor soğutma suyuna motor soğukken açıp baktığımda çamur gibi olduğunu gördüm.  Forumdaki tavsiyeleri okuyunca hemen No name Osman ustayı arayıp yarına randevu aldım. Sizce araba toparlanabilir mi? Ya da kazıklandığımı kabul edip başa gelene katlanmaktan başka çarem yok mudur?  Deneyimlerini benimle paylaşacak herkese şimdiden teşekkürler. Saygılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hayrlı olsun, otomatikse baskı balata yoktur. kaça aldınız

5 dakika önce, Sühan Bozdağ yazdı:

Ayrıca motor soğutma suyuna motor soğukken açıp baktığımda çamur gibi olduğunu gördüm

bu iyi değil

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

hayrlı olsun, otomatikse baskı balata yoktur. kaça aldınız

bu iyi değil

Sağ olun Çağlar bey. 20 bine aldım kaportası hayli toplu ama detaylı inceletmemek gibi bir hata yaptım sanırım. Bu motor suyu epeydir değişmemiş belli. yenilemek bir işe yaramaz mı?

Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Tanıdık ustanız nerele baktı?

Merhaba Mehmet Bey. Usta üstünkörü baktı. Zaten ford ustası değil.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Toplanır neden toplanmasın saydığınız husuların hepsinin çözümü var. Kazıklanma konusuna gelince emsallerine göre satın aldığınız fiyat ne durumda yanda ne kadar aşağıda bunu irdelemek gerekir.

Motor soğutma suyunuz tahin kıvamında ise araç conta yakmış demektir.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
7 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Toplanır neden toplanmasın saydığınız husuların hepsinin çözümü var. Kazıklanma konusuna gelince emsallerine göre satın aldığınız fiyat ne durumda yanda ne kadar aşağıda bunu irdelemek gerekir.

Motor soğutma suyunuz tahin kıvamında ise araç conta yakmış demektir.

Fiyat kilometresine göre emsalleriyle denk gibi. Su tahin kıvamında değil de  oldukça bulanık.

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

:s

Durum vahim yani? 

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

tarifinize göre 20 bin çok ... maalesef...

Arabayı dış görünüşü dışında kullanıp tanıdıkça bunu idrak ediyorum evet. Sizce güvenle kullanabilmek için olmazsa olmaz müdahaleler neler olmalı? Bir fikir verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, Sühan Bozdağ yazdı:

Arabayı dış görünüşü dışında kullanıp tanıdıkça bunu idrak ediyorum evet. Sizce güvenle kullanabilmek için olmazsa olmaz müdahaleler neler olmalı? Bir fikir verirseniz sevinirim.

tarif ile olmaz Osman bir baksın liste yaoar. ne zaman gideceksiniz?

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

tarif ile olmaz Osman bir baksın liste yaoar. ne zaman gideceksiniz?

yarın gideceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, Sühan Bozdağ yazdı:

yarın gideceğim.

muhtemlen tanışırz da öğle öncesi mi?

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

7 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Öğleden sonra 14:00 gibi orada olacağım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

18 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Öğleden sonra 14:00 gibi orada olacağım

35 plakalı kırmızı mondeo. Yolda su kaynatmazsa, :)siz de orada olursanız tanışırız çağlar bey. teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

anlaşılan kaportanın düzgünlüğüne kapılıp geri kalan kısımları gözardı etmişsiniz. keşke önceliğiniz motor ve mekanik olsaydı. uzun süre binecekseniz duruma olumlu bakın. içinize sinecek şekilde eksiklerini yaptırın kazasız belasız binin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)

41 dakika önce, Coşku Mert yazdı:

anlaşılan kaportanın düzgünlüğüne kapılıp geri kalan kısımları gözardı etmişsiniz. keşke önceliğiniz motor ve mekanik olsaydı. uzun süre binecekseniz duruma olumlu bakın. içinize sinecek şekilde eksiklerini yaptırın kazasız belasız binin

Sağ olun Çoşku Bey...  Aslında uzun zamandır yazlıkta kullanabileceğim bir araç arayışındaydım. Lada Niva dan tutunda cherokee ye kadar bir sürü araca baktım. Tabii bütçem dahilinde. Çoğu feci durumdaydı. sonra sahibinden temiz basit,  düz bir  araba kovaladım ama ne mümkün. Anlaşılan bu alemden biraz uzak kalmışım, ya da fazlasıyla şanssızdım. Görüştüğüm araç sahipleri masraftan bıkıp çaresiz kaldıkları için bariz hurdalarını bir an önce elden çıkartma derdindelerdi. Yalnızca baktığım bir ford explorer'in sahibi dürüst davrandı, "alma sana yaramaz. başına iş alırsın" diye uyardı.  Mondeo'yu tesadüfen buldum.  Epeydir de bu model  aklımdaydı aslında. Aracın temiz görüntüsünün yanı sıra galericinin allayıp pullamalarına aldandım da diyebiliriz. Bir de bıkkınlık ve yorgunluk vardı sanırım. armudun sapı üzümün çöpü diyerek bir yere varamam, biraz uğraşır adam ederim dedim. Mondeo'mdan umutluyum. Bakalım, göreceğiz...

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Hayırlı olsun, Osman usta bakıp durumun resmini çıkaracaktır zaten, alınmış araba alınmıştır, çok baş ağrıtmadan toparlar binersiniz inşallah.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Hayırlı olsun, su işi tehlikeli bir an evvel bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ford motoru için yağsız belki ama susuz asla derler. Siz yola çıkmadan önce suyu komple değiştirin bence.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
5 saat önce, Sühan Bozdağ yazdı:

Sağ olun Çoşku Bey...  Aslında uzun zamandır yazlıkta kullanabileceğim bir araç arayışındaydım. Lada Niva dan tutunda cherokee ye kadar bir sürü araca baktım. Tabii bütçem dahilinde. Çoğu feci durumdaydı. sonra sahibinden temiz basit,  düz bir  araba kovaladım ama ne mümkün. Anlaşılan bu alemden biraz uzak kalmışım, ya da fazlasıyla şanssızdım. Görüştüğüm araç sahipleri masraftan bıkıp çaresiz kaldıkları için bariz hurdalarını bir an önce elden çıkartma derdindelerdi. Yalnızca baktığım bir ford explorer'in sahibi dürüst davrandı, "alma sana yaramaz. başına iş alırsın" diye uyardı.  Mondeo'yu tesadüfen buldum.  Epeydir de bu model  aklımdaydı aslında. Aracın temiz görüntüsünün yanı sıra galericinin allayıp pullamalarına aldandım da diyebiliriz. Bir de bıkkınlık ve yorgunluk vardı sanırım. armudun sapı üzümün çöpü diyerek bir yere varamam, biraz uğraşır adam ederim dedim. Mondeo'mdan umutluyum. Bakalım, göreceğiz...

Adamlar gidiyor o gördüğünüz hurda hış arabaları alıyor, sonra elini yüzünü topluyor temiz gösteriyor biz de gidip alıyoruz.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
3 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Adamlar gidiyor o gördüğünüz hurda hış arabaları alıyor, sonra elini yüzünü topluyor temiz gösteriyor biz de gidip alıyoruz.

Aradaki fark ile tecrübe aldım farzet. 🙂

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Motor suyu,  paslanan metal aksamlardan (borular, petek, radyatör vs) kaynaklı bulanık renkli olabilir sıfır arabanın suyu gibi tertemiz bi su beklemeyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ

Arabayı bugün götürüp Osman usta'nın mahir ellerine teslim ettim. Herkese iyi dilekleri ve katkıları için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
On 14.05.2019 at 18:53, Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar Bey karşılaşamadık Osman usta'nın dükkanda ama arabayı görmüşsünüz. Ne dersiniz, Olabilecek gibi mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...