İçeriğe Yönlendir

Cruze - Genel bakım

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Cruze bakımı için malzeme siparişi vereceğim n11 üzerinde.  Motor yağı iki tane ürün var. 

Gm kendi motor yağı : https://urun.n11.com/motor-yagi/gm-dexos2-5w-30-5-litre-motor-yagi-P236189436

Kaliteli olsun diye terih ettiğim yağ https://urun.n11.com/motor-yagi/mobil-1-esp-5w-30-dexos-2-tam-sentetik-partikullu-5-litre-lt-2019-P330546750

Filtre takımı için düşündüğüm https://urun.n11.com/filtre-setleri/bosch-opel-astra-jcruze-14-16-karbonlupolen-3lu-filtre-set-P52990400

Birde bu var , komple set. 

https://urun.n11.com/filtre-setleri/chevrolet-cruze-filtre-set-gm-motor-yagi-gm-P309372790

Bana akıl verin ne tercih etmeliyim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Bu gm setler neden bu kadar ucuz? Sahte mi acaba?

Onu işten bende anlamıyorum. Adamın gözü korkuyor bir yerde :(

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

api sn yazıyor kötü bir yağ olduğunu sanmıyorum ama setler çok ucuzmuş. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

gm yağı kimse tavsiye etmiyor bende aracıma mobil yağ kullanıyorum filtreleri de filtron veya mann almaya çalışırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mobil aliyorum ama 5 litre fiyati pahali 4 litresi 160 lira idi hepsi burada da.

Bosch filtre aldim son bakimda. Hava filtrem zaten KN :)

Buji kablosu bizim arabada yok ondan dolayi yirttin masraftan :)

Polen filtresini istersen 1 sene degisme kokudan durabilecek misin ;)

Hava filtresi degismemesi zaten yakit tasarruf ruhuna aykiri.

Daha sayalimmi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yağ Mobil iyidir.

Filtrelerde de mann, mahle, xengst, knecht, purflux vs. hangisinin fiyatı uygunsa alınıp kullanılır.

Bosch'un filtre, balata vs. grubu çok kaliteli değil diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Peki arkadaşlar, şu şaka gibi bakım tablosuna bakın. Gerçekmi bu :) 

r5W5vV.png

siz onlara uymayin 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

siz onlara uymayin 😁

Şimdi size soru Arabayı yeni almışız 100000 bakımı yapacağız. Neleri yapalım. :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yeni alinan arac oldugu icin ben olsam cogu Seyi degistirirdim, kontrol ettirirdim.

Cunku ne yeni ne eski bunu bilmek zor.

Ağğbi yeni degistim diyenlerde öyle seylere denk geliyoruz ki akillara zarar.

Benim dusunceme gore (Ben kitapcik bilmem) Triger farz mesela, devirdaim sogutma sulari..Hava polen yag ve yag filtreleri ni degisirdim.Yakit filtresi degismeli.. V kayisini unutmamali.Yeni ekspertiz yaptim demistiniz sanki ama yine de Araci lifte kaldirip egzozundan rot balansina kadar bakim yaptirirdim.

Off ne listeymis demeyin.bu araclarda Tedbir tamirden daha mantikli. Cunku cok komplike bir araba..Aku zayiflasa bile akla gelmeyecek garip hatalara donusebiliyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
6 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Yeni alinan arac oldugu icin ben olsam cogu Seyi degistirirdim, kontrol ettirirdim.

Cunku ne yeni ne eski bunu bilmek zor.

Ağğbi yeni degistim diyenlerde öyle seylere denk geliyoruz ki akillara zarar.

Benim dusunceme gore (Ben kitapcik bilmem) Triger farz mesela, devirdaim sogutma sulari..Hava polen yag ve yag filtreleri ni degisirdim.Yakit filtresi degismeli.. V kayisini unutmamali.Yeni ekspertiz yaptim demistiniz sanki ama yine de Araci lifte kaldirip egzozundan rot balansina kadar bakim yaptirirdim.

Off ne listeymis demeyin.bu araclarda Tedbir tamirden daha mantikli. Cunku cok komplike bir araba..Aku zayiflasa bile akla gelmeyecek garip hatalara donusebiliyor.

Bu yil içinde taksit taksit hepsini yapacağım. Ama önce yağ bakımını çözeceğim. Her maaşta bir işlem 

Antfreeze ne dökülmesi gerekir . 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Termostat sorunlu gorunuyordu.. onu unutmayin. yag ve filtre grubu diye devam edin.Ayrica Genlesme kabinin kapaginin ve icindeki antfrizin fotografini atarmisiniz?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
10 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Termostat sorunlu gorunuyordu.. onu unutmayin. yag ve filtre grubu diye devam edin.Ayrica Genlesme kabinin kapaginin ve icindeki antfrizin fotografini atarmisiniz?

Termostat sorunlu görünüyordu, ama on 3 gündür hararet seviyesi ortalarda geziyor. Mühtemelen benim hypermil testimin bir sonucu olarak araba ısınmadı. Normal kullanımda harareti ortalarda gezdirmeyi başardık. Şimdilik aractaki termostat sorunu uzun dönem incelemeye aldık. Babam bana düzenli olarak arabanın hararaet resimlerini atıyor. 

Bu resim kadiköy trafiğinden, 

YQn8O2.png

Bu resim ise 120 km sürat ile yapılan bir otoban seyrinden sonra. 

mMOgJ8.png

Bana göre en iyi testi biz Kartepeye tırmanında görücez :) . Kartepe tırmanışı planlıyorum yakın zamanda.  Şimdilik veriler, referans  aldığım bir iki youtube videosundaki görüntülerle aynı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
3 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Hararet asagilarda C de hic dikkat ettiniz mi? 

Dogru c de , ama otoban suruslerinde baska bir arabada C yakin gorunuyor. Simdilik inceleme altinda. Soguk motorda kaputu acip marş basinca suyun termostadin arkasindan cikip cikmadigini elle kontrol edecegim. Ama her aksam geldigimde arabayi sicak buluyorum. Dogal olarak temostad arkasindaki boru sicak ve ici dolu oluyor. 

Elimle boruyu sikarak anlayacagiz. 

Bu videoda adamin harareti bizimkinden farkli degil..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Termostat kesin olarak sorunlu. Benim arabada 120 ile giderken boyle degil.

Sehir ici dur kalkta yukselip uzun yolda sabit hizda dusuyorsa kesin olarak bozuk.

Yakit filtresi yok bu arabada omurluk :) Benzin pompasinin icinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
22 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Termostat kesin olarak sorunlu. Benim arabada 120 ile giderken boyle degil.

Sehir ici dur kalkta yukselip uzun yolda sabit hizda dusuyorsa kesin olarak bozuk.

Yakit filtresi yok bu arabada omurluk :) Benzin pompasinin icinde.

Oksijen sensöründen yırttık, termostatdan kurtulamıyoruz anlaşılan :) . Bir tane karton takayım alt ızgaraya az hava girsin :)

Sensor arızası uzun süredir almıyoruz. Shell sağolsun.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Değerli arkadaşlar, Opel Değer ile görüştüm, 

Gm motor yağı , Filtresi, chek up dahil 499 tl fiyat verdi. Mühtemelen Polen filtresi vermiyorlar. 

499 tl opel yetkisi servisinden alınan rakam, sizce nasıl. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ford yetkili servisinde 20 gün önce mondeo yağ ve yakıt filtresi değiştirdim 337 Tl.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
11 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Değerli arkadaşlar, Opel Değer ile görüştüm, 

Gm motor yağı , Filtresi, chek up dahil 499 tl fiyat verdi. Mühtemelen Polen filtresi vermiyorlar. 

499 tl opel yetkisi servisinden alınan rakam, sizce nasıl. 

Şu an iyi. Polen filtresi olması lazım. Bana yan sanayi filtrelerle 599 lira demişti geçen Ağustosta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hepsi çok pahalı seçimler. zevk meselesi

tavsiye. megaparçadan filtreleri al. hepsiburadadan castrol vs bililndik marka yağlardan al çok daha ucuza gelir. 

240 liraya 4 litre yağ alınmaz aman diyim ha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...