İçeriğe Yönlendir

VW 1.4 TSI 150 HP - Yük Altında Düzensiz Silkeleme

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

1 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

sizin başlıktaki gibi bir valf arızası olmasın? yada wastegate ? çünkü en turbonun anca dönmeye başlayacağı alt devir civarı hissedilmeye başlanıyor.

el atın şu garibe... arabasına yardım edin manasında.

Elm cihazlar ile Odb den girip bunların hatalarını göremezsiniz uyumlu vagcom kablosu ve notebook ile tarama yapılması lazım. O zaman sorunu söyleyecektir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

İsten donerken, motor sogukken hicbir problem yok idi. Sabit hizlarda ust viteslerde de denedim. Ne zaman motor tam isisina ulasti dedigim teklemeler basliyor. Oksijen sensoru de isininca calisan birsey...

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Şu parçanın fişini çekerek bi deneyim bide bu parçaya giren hortumları çıkartarak deneyim aynı şeyleri görecekmiyiz ?

4jZkjY.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

deneyeceğim.

bugün sabah hava daha serindi. dış ısı 23 dereceydi. dün akşam 27 28 dereceydi. gelirken tekleme tam sıcak motorda daha az belirgin.  kabaca 1750 devir ile 2250 devir çizgileri arasına izole bir sorun var.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
19 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Şu parçanın fişini çekerek bi deneyim bide bu parçaya giren hortumları çıkartarak deneyim aynı şeyleri görecekmiyiz ?

4jZkjY.jpg

soğuk motorda, bu fotodaki ve yukarı doğru duran ucun hortumunu söktüm. wastegate ayarını yapan parçaya bağlı diğer ucu. parmağımla valfi tıkadım çok hafif bir vakum var. boşta birisi gaza basıp 3500 devirdeki kesiciye kadar devir çevirttiğinde de vakum hiç değişmiyor. nasıl davranması lazım normalde? sıcak motor la eve kadar gideceğim bakalım ne değişecek.

söktüğüm hortumun bağlı olduğu, ftodaki üstteki ucun ağızı, siyah macun gibi ince bir tabaka ile kaplıydı. içide böyle tıkanmış olmasın sakın?

sanırım N75 denen valf bu selenoid valf. doğrumu?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

N75 valfi evet, orasının kapalı olmaması gerekiyor ve bu selenoid devre dışı kalınca devirlenmede sorun olması gerekiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
14 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

N75 valfi evet, orasının kapalı olmaması gerekiyor ve bu selenoid devre dışı kalınca devirlenmede sorun olması gerekiyor

Olm sendeki de hakket aynı şeyi yapıyordu ben kullanırken 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Arac isindi yola ciktim. Dis isi 27 derece. N75 valfinin wastegate e giden ucu bosta. İlk kalkis normal. Ayni devir araliginda bir miktar silkeleme oluyor sabit hizli suruste 2000 devirin hemen altinda ve uzerinde silkelenmeler devam etti ancak daha az belirginler.  En buyuk fark ise, 2500 devire ulasinca hissedilen guc kaybi. Sonra toparliyor. Tam gaz da sorun yok. Ariza isigi da yok. Sabah daha serin havada tekrar bakacagim. Bu valften bir adet alip degistireyimmi? 130 tl aynisi n11 de.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Olm sendeki de hakket aynı şeyi yapıyordu ben kullanırken 

Sırayla gidiyoruz abi ...

2 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

130 tl aynisi n11 de.

85 tl ye almıştım ben zamlanmış demekki. Vagcom ile bi bakın pc de aynı şeye işaret ediyorsa değiştirin sorun tamamen düzelmese bile faydası olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

vagcom aletim olmadığı için vakit ayırmam lazım. yada, Akarada olan birisi varsa bana yardım edecek, olduğu yere giderim.

Bugün sabah tekrar gözlemledim. hortum çıkık haldeyken, 1500 devire kadar bir fark yok. ne zaman 1700 1800 devir gibi bir bölgeden 2500 devire kadar geçiyorsa, orada bir güç azalması hissediliyor ancak bu pek belirgin olmayan bir fark. hortumu takınca o bölge daha canlı oluyor. hortum sökülüyorken 2500 devirin hemen altındaki titreşimleri yani seyir halinde 100 km nin altında 80 km nin üzerinde oluşan silkelenmeler daha az şiddetli hortum tkaılıyken daha fazla şiddetli.

1) demekki: selenoid vana, az da olsa vakumu iletiyor. zaten parmağımı koyunca vakumun az da olsa arttığını ve plastik borunun ağzının yapış yapış olduğunu fark etmiştik. hortum çıkınca, az olan vakumda iletilemediği için o bölgede güçkaybı oluşuyor, güç az olunca kesikliklerde daha az belirgin oluyor.

a)bu selenodi doğru çalışsaydı, belkide o bölgede daha da fazla güç gelecekti yada

b) arızalı başka birşeyler daha var ve kombinasyon sorunlar bu duruma neden oluyor

2) Hava 22 23 derecedeyken, silkelenmeler daha az. hava 27 28 dereceyeken silkelenmeler daha belirgin,darbelerin büyüklüğü daha fazla.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

turbo nun üzerini örten metal parçayı çıkarttım. bu arada n75 valfinide komple hortumlarından ayırdım. o valf vakumu değil gelen havayı yönlendiriyor. o elime uyguladığı yapışma hissi sadece ve sadece o pislik katmanından ileri geliyormuş. tek tek hortumlara baktım, fotodaki üstteki hortumdan az miktarda hava çıkışı oluyor gazabasınca. basılmıyorken parmak ile bu hissedilmiyor. giriş hortumu, yani tek başına duran ve metal bağlantısı olan hortum ise hava veriyor valfin içine. gaza basınca hava miktarı artıyor. ama bu artış çok az miktarda.

N75 in hortumları sökülüyken, park halinde boşta devir kesiciye girene kadar yani yaklaşık 3500 devirde hiçbirşey olmuyor, wastagetenin çubuğu hareket etmiyor. herhangi bir müdehale izi görmedim önceden olan bu arada. hortumlar takılıyken wastegate 2 cm kadar hareket ediyor ancak 3500 devir civarındai kesici devreye girince olan şey bu. (n75 i her durumda yenileyeceğim geldiğinde)

bu konuda deneyimim çok az, bu hareketin daha dinamik olması lazım değilmi?

*bu arada bujileri de bir kontrol etmem lazım sanırım.

**MAP sensörünü de bir temizlemek lazım

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Aksam gunceli...

Superchargere emilen havanin isisini ve basincini kombine sekilde olcen, map sensorunu soktum. Les gibi yag icindeydi. Yag temizleyici kontakt spreyi ile temizledim. Ayni sekilde turbonun da maf sensorunu temizledim o daha az kirliydi. N75 valfini yaglayici sprey ile doldurdum bir tarafindan, sonra yag temizleyici ile temizledim. Turbo girisindeki kalipli sert plastik hortumu cikartip turbo pervanesinin kanatlarina baktim, iz yok ve bosluk yok. Boru icinde biriken kurum veya yag yok. Sadece temiz yag buhari vardi. Herseyi geri topladim, bir adet bujiyi sokup kontrol ettim. Yeni buji lazim.buna ragmen, yola ciktim, dunku ayni donus yolunda soguk yada sicak hicbir silkeleme vuruntu olmadi iyimi??! Tam gaz vs de de tikanma tekleme olmadi. Zaten olmuyordu gerçi. Hava 23 dereceydi. 27 uzerine ciktiginda tamam diyebiliriz sanirim. 

Bugun bir sebepten oturu eski sahibiyle bir araya geldik, bana durup dururken tum bobinleri gecen sene degistirdigini cunku tekledigini soyledi. Belkide bu tip seylerden oturu soguyup satmaya karar verdi. Cok fazla irdelemedim, sonucta 10 senelik arac.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Doğan Arşiray

Guncel. Yeni n75 valfini taktim, zaten temizlik sonrasi kesiklik giderilmisti, sanki guc miktari daha duzgun bir sekilde artis gosterir oldu. 

sonuc:kirli map sensorleri ve ici tikali yada yapisik n75 sebep oluyordu diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hüseyin Kaan Kabadayı
Dogan Arsiray yazdı:

Guncel. Yeni n75 valfini taktim, zaten temizlik sonrasi kesiklik giderilmisti, sanki guc miktari daha duzgun bir sekilde artis gosterir oldu. 

sonuc:kirli map sensorleri ve ici tikali yada yapisik n75 sebep oluyordu diyebiliriz.

Merhabalar,

Benzer bir sorun olduğu için buraya yazmak ve fikrinizi almak istedim.

Sorun şu; araç gördüğünüz gibi 1.4 TSI 122 HP mk 6 Golf,  %95 rampa yukarı olmak üzere aracın anlık yakıt akışı 17.1 litreyi geçtiğinde vuruntu silkeleme yapıyor.Bazen 16 küsürlerde de yapıyor ya da git gide bu değer aşağıya gelmeye başladı. Bu 6 vitesteki anlık yakıt akış değerini. Daha nadir olarak 4 ve 5. viteslerde de aynı silkeleme söz konusu(daha yüksek yakıt akış değerlerinde). Sorun sadece araba gerçekten ısındıktan sonra ( en az 1 saatlik) uzun sürüşlerde oluyor. Gazı gevşetip yakıt akışını bu değerlerin altına getirdiğimde genelde kesiliyor. Israr eder ve gazı aynı noktada tutarsam vuruntuya dönüşen vaziyette daha belirgin uzun aralıklarla silkeliyor ve sarı motor lambasını yakıp söndürüyor. Arıza olarak 2. ve 4. silindirlerde ateşleme keseme uyarısı veriyor. Vites küçültürsem veya bu yakıt akış değerini hızlıca geçecek şekilde gazı ezersem yapmadığı olabiliyor. 

Normalde arabanın çalışmasında bence bir sıkıntı yok. 

Acaba aynı sorunlar mıdır?

Değerleri yorumlarınızı bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Hüseyin Kaan Kabadayı yazdı:

Merhabalar,

Sorun şu; araç gördüğünüz gibi 1.4 TSI 122 HP mk 6 Golf,  %95 rampa yukarı olmak üzere aracın anlık yakıt akışı 17.1 litreyi geçtiğinde vuruntu silkeleme yapıyor.Bazen 16 küsürlerde de yapıyor ya da git gide bu değer aşağıya gelmeye başladı. Bu 6 vitesteki anlık yakıt akış değerini. Daha nadir olarak 4 ve 5. viteslerde de aynı silkeleme söz konusu(daha yüksek yakıt akış değerlerinde). Sorun sadece araba gerçekten ısındıktan sonra ( en az 1 saatlik) uzun sürüşlerde oluyor. Gazı gevşetip yakıt akışını bu değerlerin altına getirdiğimde genelde kesiliyor. Israr eder ve gazı aynı noktada tutarsam vuruntuya dönüşen vaziyette daha belirgin uzun aralıklarla silkeliyor ve sarı motor lambasını yakıp söndürüyor. Arıza olarak 2. ve 4. silindirlerde ateşleme keseme uyarısı veriyor. Vites küçültürsem veya bu yakıt akış değerini hızlıca geçecek şekilde gazı ezersem yapmadığı olabiliyor. 

Buji ve bobin ile başlayabilirsiniz bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Selim Bilgin yazdı:

Buji ve bobin ile başlayabilirsiniz bence.

+1 

İlk önce ateşleme sonra yakıt sistemi kontrol edilmeli.

Aracınız otomatik mi ?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Merhabalar,

Atesleme hatasının oldugu silindirlerin bobinlerini diger saglam silindirler ile degistirip gozlemleyin. Hangi silindirler arıza verecek. Degismez ise bobin saglamdır. Sırayla gitmek lazım. Tabi arızayı silmek gerek once

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

%95 rampa yukarı olmak üzere aracın anlık yakıt akışı 17.1 litreyi geçtiğinde

manuel şanzıman mı? o an hız kaç? vites kaç?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kaan Kabadayı
Çağlar Bayur yazdı:

manuel şanzıman mı? o an hız kaç? vites kaç?

Araç manuel. Bu 6 vitesteki anlık yakıt akış değerini. Daha nadir olarak 4 ve 5. viteslerde de aynı silkeleme söz konusu(daha yüksek yakıt akış değerlerinde). Yani genellikle 6. viteste. 

Devir ve hıza çok dikkat ettim bi örüntü yok direk anlık yakıt akışı ile bağlantlı. Ama şunu söyleyebilirim düşük hızlarda rampa yukarı yüklüyken gazı ezerek hızlanmak istediğimde olma ihtimali daha yüksek.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Vakumumsu şeyler aklıma geldi benim

ısınınca açılan bir egzos bağlantısı mesela. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kaan Kabadayı
Dogan Arsiray yazdı:

Atesleme hatasının oldugu silindirlerin bobinlerini diger saglam silindirler ile degistirip gozlemleyin. Hangi silindirler arıza verecek. Degismez ise bobin saglamdır. Sırayla gitmek lazım. Tabi arızayı silmek gerek once

Şu an arıza silindi ama denemek için ciddi zaman ayırmam gerekiyor. Denediğimde tekrar dönüş yapacağım.

Mehmet Göktürk yazdı:

Vakumumsu şeyler aklıma geldi benim

Direksiyon başında ben de öyle hissediyorum sanki araba yakıtı yakacak havayı bulamıyor gibi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...