Sefa Yeşil

Fiesta VII - 1500 km Uzun Yol Deneyimi

Recommended Posts

Sefa Yeşil

Geçen ay tek seferde 1500km yol yaptım, yol şartları, hız, güzergah ve tüketimi yazayım fikir olsun;

Ben 90 kiloyum, ön yolcu koltuğunda 110kg birisi, sağ arka koltukta yine 90kg birisi, bagaj full dolu şekilde Ankara'dan yola çıktık depo full dolu şekilde, tüm yol bilgisayarını sıfırladım, lastik basınçları tam ideal ayarlandı. Klima hiç açılmadı, öncelikle Ankara'dan Afyon'a hiç durmadan 1.50 dakika da gittim ortalama 250km yol yaptım, Afyon'dan Manisa merkez girişe kadar yine hiç durmadım ve bu güzergahta ortalama olarak Uşak çıkışı dağ inişini saymazsak 160-170km altına hiç düşmedim 6. vites sürekli gittim. Manisa merkeze geldiğimde araç çeyrek depo benzin tüketmiş ben ise 595km yol yapmıştım. Yol bilgisayarı ortalama hızı 102km olarak yazmış, tüketim 4.9 yazıyordu. Depo 6.52TL'den doldu 39 litre aldı, içinde 3-5 litre daha vardı. Manisa'da 2 kişi indi, bagaj yarıya kadar boşaldı. Devamında Manisa'dan Menemen, Menemenden Edremit, Edremit'den 40-50 litre civarı bir zeytinyağı alıp devam ederek, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Ankara olarak yol tamamlandı. Manisa'dan itibaren 110km hız hiç aşılmadı Ankara'ya kadar. Döndüğümde yol bilgisayarı ortalama hızı 78km, tüketim 3.2 litre yazıyordu. Toplam olarak 1498km yapmışım, araç bir depo mazot tüketti. Muhtemelen 42 litre yazıyor katalog ama 44 litre falan yaktım içinde vardı çünkü az bir şey daha. 

Benim için fazlasıyla şahane değerler, çünkü araç sollarken vites düşürmeden 6. vites her türlü gittim, yalıtım çok iyiydi 125km hıza kadar sıfır rüzgar sesi, 160-170km hızlarda tıkanma yok gaza yüklenirsen tekrar iyi devirlenip daha da yüksek hızları istiyor, çünkü 3750 devirde veriyor tam 85hp'yi. 2500 devire kadar 215nm tork veriyor, devamında 3100 devire kadar da 190nm civarı tork veriyor, devir bandı tork değerlerine göre. 

Kısaca aynısını 3 sene önce 1.25 atmosferik MCA Fiesta ile de yaptım, hem sürekli 3 ve 4. viteslere düştüm, hem de araç o zamanın parası 500TL benzin yakmıştı. Arada ki sürüş keyfi ve tasarruf inanılmaz fazla. 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Recep Selim Kaya

Bu motor 90-100 km/h aralığında inanılmaz derecede tasarruflu gerçekten. Güzel bir deneyim olmuş sizin için de. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Nihat Palolu

Ya anlatımınızda bir hata var yada ben okuduğumu anlamıyorum. Ankara'dan dolu depo ile çıktınız, Manisa'da da depoyu doldurdunuz nasıl 1 depo yakmış oldunuz?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Recep Selim Kaya
2 dakika önce, Nihat Palolu yazdı:

Ya anlatımınızda bir hata var yada ben okuduğumu anlamıyorum. Ankara'dan dolu depo ile çıktınız, Manisa'da da depoyu doldurdunuz nasıl 1 depo yakmış oldunuz?

Yola çıkmadan doldurmuş sanırım. Cümlelerin sırası karışmış. Anlam karmaşası olmuş. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Emre Şimşek

Aslında açık. Ankara’dan dolu depoyla çıkmış, Manisa’ya geldiğinde bakmış 3/4 dolu halen. Tekrar Ankara’ya geldiğinde yani 1498 km sonra bir daha doldurmuş. Dizel olacaksa böyle olsun valla, 20-25 kuruş yakmış kmde.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer
4 saat önce, Sefa Yeşil yazdı:

... Manisa merkeze geldiğimde araç çeyrek depo benzin tüketmiş ben ise 595km yol yapmıştım. Yol bilgisayarı ortalama hızı 102km olarak yazmış, tüketim 4.9 yazıyordu. Depo 6.52TL'den doldu 39 litre aldı, içinde 3-5 litre daha vardı.

🤔

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet YILDZ
gönderildi (düzenlendi)

Benzin demişsiniz. Sanırım dizel araç. Benzinde imkansız gibi geldi bana bu değerler fakat dizele göre yinede iyi

tarihinde Mehmet YILDZ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ali Darbaz

Yazım biraz karmaşık olmuş, 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Evren Erakçora

Araba ne anlayamadım

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Recep Selim Kaya
8 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Araba ne anlayamadım

Profilinde 1.5 TDCi Fiesta yazıyor.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Erdem Bozkurt

Sefa bey afyondan manisa girişe kadar 160-170'den aşşağı düşmemissiniz,bu kadar uzun yolda tehlikeli rakamlar değilmi? radarlar cezalarla aranız iyi sanırım? 1 depoyla bu kadar performanslı kullanımla 1500 km çok iyi rakam..!!

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Bülent Tarakçı

Ben de anlamadım. Çeyrek depo tüketen araç nasıl 39 litre yakıt alabilir. Çeyrek depo 10 bilemedin 12 litreye tekamül eder. Ayrıca 12 litre dizel ile üstelikte 160-170 km hız ile 595 km yi çeyrek depoyla gitmesi de ilginç! Demek ki 160 km hızlar da giden fiesta 100 km de 3 lt dizel yakıyor. Bir yerlerde yanlışlık var gibi.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Harun Kocaçalışkan
gönderildi (düzenlendi)
16 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Ben de anlamadım. Çeyrek depo tüketen araç nasıl 39 litre yakıt alabilir. Çeyrek depo 10 bilemedin 12 litreye tekamül eder. Ayrıca 12 litre dizel ile üstelikte 160-170 km hız ile 595 km yi çeyrek depoyla gitmesi de ilginç! Demek ki 160 km hızlar da giden fiesta 100 km de 3 lt dizel yakıyor. Bir yerlerde yanlışlık var gibi.

Depoların yarım ve çeyrek göstergeleri tam yarım ve çeyreke tekabül etmiyor. 3/4 göstergesiyle, 1/4 göstergesi farklı yani.

"Yol bilgisayarı ortalama hızı 102km olarak yazmış, tüketim 4.9 yazıyordu." dediğine de bakarsak;

100 km de 4.9 lt tükettiyse, 595 km lik yolda 29.4 litre yakıt tüketmesi gerekiyor. Bu de 44 litrelik bir deponun yarısından fazlasını tüketmek anlamına geliyor. Bence Manisa'da depo tekrar doldurulmuş. Ondan sonra 900 km yapılmış. Diğer türlü 900 km yolu depoda kalan 14.6 litre yakıtla gitmesi gerekirdi. Bu da 100 km de 1.6 litre yakıt tüketimine denk gelirdi ki imkansız bir şey. 

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sefa Yeşil

Konunun açıldığı yer, aracın ne olduğunu gösteriyor. 

Evet araç 1.5TDCI MK8 Fiesta, yüksek hız tehlike vs... gibi algı yapmaya gerek yok, Ankara-İzmir yolunda 120-130km hızın altında giden bir binek araç göremezsiniz, yol bu tarz hızlar için uygun.

Çeyrek depo yakıt tüketen araç 39 litre mazot almıyor, Ankara'dan çıkıştı fullendi depo sadece. Bu arada unutmuşum, Edremit'de 100TL'lik mazot daha almışım.

Yani toplamda 355TL mazot yakmış araç 1500km'de. 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Okay Kaygusuz

6,52tl benzin mi var

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Mankal

Algı derken...Hız iyi değildir demek algı yaratmakmı oluyor..İlginç doğrusu..

• Beğen 2
  • Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet YILDZ
7 saat önce, Sefa Yeşil yazdı:

araç çeyrek depo benzin tüketmiş

2 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Araba ne anlayamadım

Ben bakınca bende anlayamadım. Yazıda benzin profilde dizel. Dalgınlık dedim.
355/15= 23,6 kuruş
300 bin deki 2600 cc V6 araç kış lastiği ile şehir dışı ortalama 10 lt lpg harcıyor. Yani 33 kuruş falan. Çokta fazla yakmıyormuş :)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Ertugay

160-170 km ile gidilmiş ama ortalama 102 km hız yol bilgisayarında. kısa süreli 160-170 km ile gidilmiş demek ki.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Selim Bilgin

Benim 1.4 TDCi Fiesta 160 anca yapıyordu, 1.5'lerde bayağı geliştirmişler demek. :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mehmet YILDZ
6 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Benim 1.4 TDCi Fiesta 160 anca yapıyordu, 1.5'lerde bayağı geliştirmişler demek. :) 

İbre doğru ise 168'i görmüştüm düz yolda ben :)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Selim Bilgin
Şimdi, Mehmet YILDZ yazdı:

160'tan sonra baya nazlı hızlanıyordu meyil yoksa. :)

Gitmiyor diye sattım zaten sonra. :) 

• Mutlu 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Erkan Işık
1 saat önce, Mehmet YILDZ yazdı:

yakıt 6 vıtes oldugu ıcın dusuyor 

• Teşekkür 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Sefa Yeşil
14 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Evet fabrika verisi düşük yazıyor ama Ankara çevre yolunda düz bölümde 205km'yi gördüm, hacimden dolayı ivmeleniyor araç. Zaten aynı motorun bir kaç parça değişmiş haliyle Avrupa'da 120hp 270nm tork versiyonu satılıyor, Türkiye'ye getirmedi Otosan. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Alpay Sumer

Arkadaslar, Genel bir bilgilendirme yapalim. Yüksek sürat paylasan arkadaslar sizlerden ricamiz forum olarak tasvip etmiyoruz.Yazimlarda Daha dikkatli olabilirmiyiz.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mahmut Yıldız

Bence çok yakmış. Bakın ne cevherler var.

7ddcac80399c155e5272c4e36c6a3ab8.png

• Beğen 2
  • Şaşkın 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki